გამოცემა: N34 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-31 ოქტომბერი, 2021
2021 წლის 12-13 ოქტომბერს ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების რიგით 54-ე რაუნდი გაიმართა. აფხაზეთის „დელეგაციამ“ ყურადღება გაამახვილა საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადებაზე საზღვრების დელიმიტაციისა და დემარკაციის საკითხთან დაკავშირებით. ღარიბაშვილის მიერ გამოთქმულ პოზიციას სოხუმმა არაადეკვატური უწოდა და აღნიშნა, რომ „ერთიანი საქართველოს“ არსებობის იდეა რეალობას მოკლებულია. ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტრომ კი „სამხრეთ ოსეთ-საქართველოს სახელმწიფო საზღვარზე“ მდგომარეობა სტაბილურად შეაფასა და ბოლო პერიოდში სერიოზული ინციდენტების არარსებობა დაადასტურა.
მოლაპარაკების დროს რუსეთის დელეგაციამ საქართველოს შესთავაზა დაიწყოს აფხაზეთთან და „სამხრეთ ოსეთთან“ საზღვრების დელიმიტაციის პროცესი მათი შემდგომი დემარკაციით.
ბჟანიას ვიზიტები რუსეთში
ოქტომბერი დატვირთული გამოდგა აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტ ასლან ბჟანიასთვის. მისი გახშირებული ვიზიტები მოსკოვში მიუთითებს, რომ მას შიდა პოლიტიკური თუ ეკონომიკური გამოწვევების გასამკლავებლად რუსეთის მაღალჩინოსნების მხარდაჭერის მოპოვება სურს.
ბჟანიას მე-9 ვიზიტი მოსკოვში
ბჟანიას თავისი მეცხრე სამუშაო ვიზიტი მოსკოვში 2 ოქტომბერს უნდა დაეწყო, თუმცა 30 სექტემბერს სოხუმის სანაპიროზე ომის „ვეტერანებს“, „დეპუტატებსა“ და „შს სამინისტროს“ თანამშრომლებს შორის მომხდარი ინციდენტის გამო, მას 3 ოქტომბერს უკან დაბრუნება მოუხდა. განმეორებითი ვიზიტისთვის კი ბჟანია რუსეთში 8 ოქტომბერს გაემართა.
11 ოქტომბერს ბჟანია მოსკოვში რუსეთის პრემიერ-მინისტრის მოადგილე მარატ ხუსნულინს შეხვდა. ხუსნულინი რუსეთის მთავრობაში აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის კურატორია. „მხარეებმა“ აფხაზეთ-რუსეთის თანამშრომლობისა და 2022-2025 წლებში აფხაზეთის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების საკითხები განიხილეს.
12 ოქტომბერს ბჟანია „გაზპრომისა“ და მისი შვილობილის - „გაზპრომ პრომგაზის“ წარმომადგენლებს შეხვდა და აფხაზეთის გაზიფიკაციის გენერალურ სქემასა და გაზის მოწოდების საკითხზე ისაუბრა. ამავე დღეს ბჟანია საჰაერო ტრანსპორტის ფედერალური სააგენტოს დირექტორმა ალექსანდრე ნერადკომ მიიღო. შეხვედრაზე რუსეთსა და აფხაზეთს შორის ფრენების აღდგენის საკითხზე და საამისოდ აუცილებელი „სამთავრობათაშორისი“ შეთანხმებების მიღებასა და „საკანონმდებლო რეგულაციებზე“ იმსჯელეს.
13 ოქტომბერს რუსეთის თავდაცვის მინისტრმა სერგეი შოიგუმ და ბჟანიამ თავდაცვისა და უსაფრთხოების კუთხით რუსეთ-აფხაზეთის თანამშრომლობაზე ისაუბრეს. 15 ოქტომბერს კი ბჟანია რუსეთის ფინანსთა მინისტრ ანტონ სილუანოვს შეხვდა, რომელთანაც 2022-2025 წლებში აფხაზეთის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარებისა და ფინანსური თანამშრომლობის საკითხები განიხილა.
ბჟანიას შეხვედრა შოიგუსთან. წყარო: presidentofabkhazia.org
ბჟანიას მე-10 ვიზიტი მოსკოვში
26 ოქტომბერს ბჟანია კიდევ ერთი „ოფიციალური“ ვიზიტით ესტუმრა მოსკოვს. პირველივე დღეს იგი რუსეთის ფედერაციის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილეს, დიმიტრი კოზაკს შეხვდა. კოზაკი პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის კურატორია. ბჟანია ასევე შეხვდა უშიშროების საბჭოს მდივნის მოადგილეს რაშიდ ნურგალიევს, ვიცე-პრემიერ ალექსანდრ ნოვაკს, ტრანსპორტის მინისტრ ვიტალი საველიევს და სპორტის მინისტრ ოლეგ მატიცინს.
კურატორების ვიზიტი ცხინვალის რეგიონში
1-ელ ოქტომბერს ორდღიანი სამუშაო ვიზიტით ცხინვალის რეგიონს რუსეთის ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს დელეგაცია ეწვია, რომელსაც სათავეში მინისტრის მოადგილე დიმიტრი ვოლვაჩი ედგა. ვიზიტის პირველ დღეს რუსეთის დელეგაციამ ცხინვალის N3 საჯარო სკოლა მოინახულა. იმავე დღეს რუსეთისა და ცხინვალის რეგიონის სოციალურ-ეკონომიკური თანამშრომლობის შესახებ სამუშაო შეხვედრა გაიმართა, რომელშიც დე ფაქტო პრეზიდენტი ანატოლი ბიბილოვი იღებდა მონაწილეობას. მეორე დღეს რუსეთის დელეგაციამ ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრემიერ-მინისტრ გენადი ბეკოევთან ერთად „სამხრეთ ოსეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტი“ და ცხინვალის ახალი სამშობიარო დაათვალიერა.
2021 წლის ოქტომბერში აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში რუსეთის სამხედრო ძალების საქმიანობის დეტალური მიმოხილვა იხ. აქ.
1 ოქტომბერს ცხინვალში ცხინვალის რეგიონისა და რუსეთის სადელიმიტაციო და სადემარკაციო კომისიის მეექვსე სხდომა დასრულდა. მხარეებმა ცხინვალის რეგიონსა და რუსეთს შორის „სახელმწიფო საზღვრის“ დემარკაციის საკითხი განიხილეს და კომისიის 2022 წლის სამუშაო გეგმაზე შეთანხმდნენ. კომისია 2012 წელს შეიქმნა, კომისიის პირველი სხდომა კი - 2018 წლის სექტემბერში მოსკოვში ჩატარდა.
შეთანხმების რატიფიკაცია
21 ოქტომბერს რუსეთის სახელმწიფო დუმამ ცხინვალის რეგიონთან დადებული შეთანხმების რატიფიკაცია მოახდინა. შეთანხმება საკონტრაქტო სამხედრო სამსახურში გატარებული წლების ურთიერთაღიარებას ეხება. დოკუმენტს ხელი მიმდინარე წლის 10 იანვარს მოეწერა, ერთი მხრივ, რუსეთის თავდაცვის მინისტრის სერგეი შოიგუს, ხოლო მეორე მხრივ, რეგიონის დე ფაქტო თავდაცვის მინისტრის იბრაგიმ გასეევის მიერ. ხელშეკრულების თანახმად, საკონტრაქტო ჯარისკაცები მიიღებენ ყოველთვიურ სახელფასო დანამატებს, ხოლო თადარიგში დათხოვნილები კი - საპენსიო დანამატებს.
საბაჟო სფეროში თანამშრომლობა
საბაჟო „სამსახურების“ შეხვედრა
აფხაზეთში რუსეთის ფედერალური საბაჟო სამსახურის „წარმომადგენლის“, კონსტანტინ კოზლოვისა და აფხაზეთის დე ფაქტო საბაჟო კომიტეტის წარმომადგენლების მონაწილეობით სოჭში შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრაზე 2021 წლის დასვენების სეზონზე გაწეული სამუშაო შეაჯამეს. ჯამში წლის დასაწყისიდან დღემდე „საბაჟო“ 9.6 მილიონმა ინდივიდმა და 2 მილიონზე მეტმა მანქანამ გადაკვეთა.
„საბაჟო“ უწყებებს შორის თანამშრომლობა
მოსკოვის „საერთაშორისო საბაჟო ფორუმი - 2021-ის“ ფარგლებში აფხაზეთის დე ფაქტო საბაჟო კომიტეტის თავმჯდომარის, ოთარ ხეციასა და რუსეთის ფედერალური საბაჟო სამსახურის თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებლის, რუსლან დავიდოვის ხელმოწერით სამი შეთანხმება დაიდო.
სოჭი-სოხუმის დამაკავშირებელი კატამარანი
რუსული კომპანია „Водоход экспресс-ის“ მაღალი სიჩქარის მქონე 120-კაციანი ტევადობის სამგზავრო კატამარანმა, სახელად „Грифон-მა“, პირველად ბოლო 29 წელიწადში სოჭი-სოხუმის რეისების დაწყება დააანონსა. 10 ოქტომბერს კატამარანი სოხუმში საცდელი მარშრუტით ჩავიდა. როგორც კომპანიის ხელმძღვანელმა, მიხაილ ანტოშინმა აღნიშნა, რეისები 2022 წლის 1-ელი მაისიდან 1-ელ ოქტომბრამდე განხორციელდება.
სოჭი-სოხუმის დამაკავშირებელი კატამარანი. წყარო: abkhazinform.com
ტურისტების დაზღვევა
დაზღვევის საკითხებზე მოსკოვში აფხაზურ-რუსული სამუშაო ჯგუფის პირველი შეხვედრა გაიმართა. აფხაზურ მხარეს ტურიზმის დე ფაქტო მინისტრი თეიმურაზ ხიშბა წარმოადგენდა. შეხვედრაზე განხილვის მთავარი თემა აფხაზეთის ტერიტორიაზე რუსეთიდან ჩასული ტურისტების დაზღვევა იყო.
რუსი ჟურნალისტის მასტერკლასი
20 ოქტომბერს ალექსანდრე ზინენკომ აფხაზი სტუდენტებისა და ჟურნალისტებისთვის მასტერკლასი ჩაატარა. ზინენკო რუსი ჟურნალისტი, ავტორი, კინოდოკუმენტალისტი და ვლადიმერ პოზნერის სკოლაში ექსპერტთა საბჭოს წევრია. ღონისძიების ორგანიზატორი აფხაზ ჟურნალისტთა კავშირი იყო.
აფხაზეთის ცეკვის ანსამბლი ფესტივალზე გამოვიდა
აფხაზეთის ეროვნული ცეკვის „სახელმწიფო“ ანსამბლმა - „კავკაზ“ მონაწილეობა მიიღო XI საერთაშორისო ფესტივალში. ფესტივალი რუსეთში, ჩელიაბინსკის ოლქში ჩატარდა.
რუს თანამემამულეთა მსოფლიო კონკრესი
ცხინვალის რეგიონმა რუს თანამემამულეთა VII მსოფლიო კონკრესში მიიღო მონაწილეობა. კონგრესი 15-16 ოქტომბერს ქ. მოსკოვში გაიმართა. ღონისძიებას ესწრებოდა 400-ზე მეტი დელეგატი 102 ქვეყნიდან. რეგიონიდან კონგრესში მონაწილეობდნენ ორგანიზაცია „Россы“-სა და „რუს მოქალაქეთა კავშირის“ წარმომადგენლები. ფორუმის თემა იყო „რუსეთი და თანამემამულეები ცვალებად მსოფლიოში“.

Publication: N34 / Review Period: October 1-31, 2021
Review of Kremlin Policy in Abkhazia and Tskhinvali Region is being prepared within the framework of the project - Roadmap to Kremlin's Policy in Abkhazia and the Tskhinvali Region. The purpose of the publication is to review important developments related to Russia’s policy in Abkhazia and the Tskhinvali region. The review is a monthly publication and will be useful for everyone – decision-makers, public employees, media representatives and other people who are interested in the Kremlin policy in the occupied regions of Georgia.
The 54th Round
The 54th round of the Geneva International Talks was held on October 12-13, 2021. A “delegation” of Abkhazia drew attention to a statement of the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, on the delimitation and demarcation of the borders. Sokhumi called Gharibashvili’s statement inadequate and noted that the idea of a “united Georgia” is unrealistic. The de facto Ministry of Foreign Affairs of the Tskhinvali region assessed the situation on the “South Ossetian-Georgian state border” as stable and confirmed the absence of serious incidents.
During the talks, the Russian delegation offered Georgia to start the process of delimitation and further demarcation of the borders with Abkhazia and “South Ossetia.”
Bzhania’s Visits to Russia
October turned out to be busy for the de facto President of Abkhazia, Aslan Bzhania. His frequent visits to Moscow indicate that he wants to gain the support of high-ranking Russian officials to deal with domestic political or economic challenges.
Bzhania's 9th Visit to Moscow
Aslan Bzhania was supposed to start his nineth working visit to Moscow on October 2, however, due to an incident between war veterans, lawmakers, and police officers which took place on the Sokhumi embankment, on September 30, he had to interrupt the visit on October 3. Bzhania left for Russia on a repeated visit on October 8.
On October 11, Bzhania met with the Russian Deputy Prime Minister, Marat Khusnullin, who oversees the direction of Abkhazia and the Tskhinvali region in the Russian government. The “parties” discussed the issues of Abkhaz-Russian cooperation and the socio-economic development of Abkhazia for 2022-2025.
On October 12, Bzhania met with representatives of Gazprom and its subsidiary Gazprom Promgaz and discussed the general gasification scheme and gas supplies to Abkhazia. On the same day, Alexander Neradko, the Head of the Federal Air Transport Agency, hosted Aslan Bzhania. The meeting discussed the resumption of flights between Russia and Abkhazia and the adoption of the necessary “intergovernmental” agreements and “legislative regulations.”
On October 13, Sergey Shoigu, the Russian Defence Minister, and Bzhania discussed the issues of cooperation between Abkhazia and Russia in the field of defence and security. On October 15, Bzhania met with the Russian Finance Minister, Anton Siluanov, to discuss the socio-economic development of Abkhazia for 2022-2025 and the financial cooperation.
Meeting Between Bzhania and Shoigu. Source: presidentofabkhazia.org
Bzhania’s Tenth Visit to Moscow
On October 26, Bzhania paid another “official” visit to Moscow. On the first day, he met with Dmitry Kozak, the Deputy Head of the Russian Presidential Administration, who oversees the directions of Abkhazia and the Tskhinvali region in the Administration. Bzhania also met with the Deputy Secretary of the Security Council, Rashid Nurgaliyev, the Deputy Prime Minister, Alexander Novak, the Transport Minister, Vitaly Saveliev, and the Sports Minister, Oleg Matitsin.
Government Officials Visit the Tskhinvali Region
A delegation of the Russian Ministry of Economic Development chaired by the Deputy Minister, Dmitry Volvach, paid a two-day working visit to the Tskhinvali region on October 1. On the first day of the visit, the Russian delegation visited the Tskhinvali N 3 public school. On the same day, a working meeting on the socio-economic cooperation between Russia and the Tskhinvali region was held with the participation of the de facto President, Anatoly Bibilov. The next day, the Russian delegation, together with the de facto Prime Minister of the Tskhinvali region, Gennady Bekoev, visited the South Ossetian State University and a new maternity hospital in Tskhinvali.
Military exercises at the 4th military base in Abkhazia
A detailed review of the activities of the Russian Military forces in Abkhazia and the Tskhinvali region in October 2021 can be found here.
The sixth session of the Delimitation and Demarcation Commission of the Tskhinvali Region and Russia ended on October 1. The sides discussed the demarcation of the “state border” between the Tskhinvali region and Russia and approved the working plan for 2022. The Commission was established in 2012, and the first session was held in Moscow, in September 2018.
Russian Duma Ratifies an Agreement with the Tskhinvali Region
On October 21, the State Duma of the Russian Federation ratified an agreement with the Tskhinvali region. The agreement provides for the mutual recognition of the military service seniority. The document was signed on January 10 this year, by the Russian Defense Minister, Sergey Shoigu, and the de facto Defense Minister of the Tskhinvali region, Ibragim Gaseev. The agreement provides salary and pension supplements to both contracted and retired servicemen.
Cooperation in the Customs Field
Meeting Between the “Customs” Services
In Sochi, a meeting was held with the participation of the Representative of the Customs Service of the Russian Federation in Abkhazia, Konstantin Kozlov, and representatives of the de facto Customs Committee of Abkhazia. The meeting summed up the work done during the 2021 holiday season. In total, 9.6 million individuals and more than 2 million vehicles have crossed the checkpoint since the beginning of the year till now.
Cooperation Between the “Customs” Agencies
Within the framework of the Moscow International Customs Forum 2021, three agreements were signed by Otar Khetsia, the de facto Chairman of the Abkhaz Customs Committee, and Ruslan Davidov, the Acting Chairman of the Russian Federal Customs Service.
Catamaran Connecting Sochi-Sokhumi
The passenger high-speed catamaran Griffon of the Russian company Vodokhod Express, accommodating 120 passegners, will connect Sochi and Sokhumi for the first time after a 29-year hiatus. On October 10, the catamaran docked at the Sokhumi port on a test route. As the Head of the company, Mikhail Antoshin, noted the start of passenger traffic was scheduled for June but due to the pandemic the plan failed. The traffic will be launched from May 1 to October 1, 2022.
Catamaran Connecting Sochi-Sokhumi. Source: abkhazinform.com
Insurance for Tourists
The first meeting of the Abkhaz-Russian working group on insurance issues was held in Moscow. The Abkhaz side was represented by the de facto Minister of Tourism, Teimuraz Khishba. The main topic of discussion was the insurance for tourists from Russia on the territory of Abkhazia.
Master Class of a Russian Journalist
On October 20, Alexander Zinenko held a master class for Abkhaz students and journalists. Zinenko is a Russian journalist, documentary filmmaker and a member of the Board of Experts at the V. Posner School. The event was organized by the Union of Journalists of Abkhazia.
Abkhaz “State” Ensemble of National Dance in the Russian Festival
The state ensemble of Abkhazian national dance Caucasus participated in the XI International Festival of National cultures. The festival was held in the city of Satka, Chelyabinsk Oblast.
World Congress of Russian Compatriots
The Tskhinvali region took part in the VII World Congress of Russian Compatriots. The Congress was held in Moscow, on October 15-16. The event was attended by more than 400 delegates from 102 countries. Representatives of the Rossy and the Union of Russian Citizen organization participated in the Congress from the region. The topic of the forum was Russia and Compatriots in a Changing World.