გამოცემა N5 / მიმოხილვის პერიოდი: 1 - 31 დეკემბერი, 2021 / ავტორი: ელენე მინდიაშვილი
ქ. თელავის მკვიდრი მალხაზ ჯანელიძე საოკუპაციო რეჟიმის წარმომადგენლებმა 1-ელ დეკემბერს ოკუპირებული ჯავის რაიონის სოფ. ვანელის მიმდებარედ უკანონოდ დააკავეს. საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის (სუს) განცხადებით, საკითხზე ცხელი ხაზი მყისიერად ამოქმედდა და ინფორმაცია ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების თანათავმჯდომარეებსაც გადაეცათ. იგი 4 დეკემბერს გაათავისუფლეს. ჯანელიძეს განცხადებით, მან რუსეთში სამუშაოდ და სამკურნალოდ გადასვლის მოტივით გადაკვეთა ორი „საზღვრის” მანიშნებელი ღობე, რუსეთის ტერიტორიაზე ამ მეთოდით გადასვლა კი იმიტომ გადაწყვიტა, რომ რუსეთიდან დეპორტირებულია. ჯანელიძის თქმით მას ე.წ. მესაზღვრეები დაკავებისას ფიზიკურად გაუსწორდნენ.
ვალერი კანიაშვილისა და კახა ნათაძის დაკავება
10 დეკემბერს საოკუპაციო ძალებმა საქართველოს ორი მოქალაქე ოკუპირებული ახალგორის მუნიციპალიტეტის სოფ. წინაგარას მიმდებარედ უკანონოდ დააკავეს.
მამუკა ჩხიკვაძის დაკავება
12 დეკემბერს სუს-მა, საქართველოს მოქალაქე მამუკა ჩხიკვაძის უკანონოდ, გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ნიქოზის მიმდებარედ დაკავების შესახებ განაცხადა.
მამუკა ჩხიკვაძის ფოტო. წყარო: radiotavisupleba.ge
2018 წელს, არჩილ ტატუნაშვილის მკვლელობამ საბოლოოდ დაამტკიცა საოკუპაციო რეჟიმის სასტიკი დამოკიდებულება ქართველი მებრძოლების მიმართ, შესაბამისად, არსებობს გონივრული ეჭვი ცხინვალის იზოლატორში მამუკა ჩხიკვაძის სასტიკი მოპყრობის შესახებ. ჩხიკვაძე წარსულში შავნაბადას ბატალიონის ჯარისკაცი იყო და ერაყისა და ავღანეთის მისიებში მონაწილეობდა. მიუხედავად იმისა, რომ მედიასთან საუბრისას ე.წ. სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო პრეზიდენტის წარმომადგენელი პოსტკოფლიქტური დარეგულირების საკითხებში - იგორ კოჩიევი სასტიკი მოპყრობის ფაქტს უარყოფს, ჩხიკვაძის ოჯახი მოითხოვს, რომ დაკავებულის მონახულების საშუალება „წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტს“ მიეცეს. ამ ეტაპზე ვერ ხერხდება ჩხიკვაძის მონახულება, რაც ამძაფრებს ეჭვს მისი წამებისა და სასტიკი მოპყრობის შესახებ.
დაკავების დღეს ჩხიკვაძე შინდისის გმირების მემორიალზე, შემდეგ კი მამის საფლავის მოსანახულებლად სოფ. ზემო ნიქოზის სასაფლაოზე იმყოფებოდა. სწორედ ამის შემდეგ დააკავა იგი საოკუპაციო რეჟიმმა „საზღვრის უკანონო გადაკვეთის“ ბრალდებით.
იგორ კოჩიევის რწმუნებით ჩხიკვაძე დემონსტრაციულად ცდილობდა „საზღვრის” გადაკვეთას და ბოლომდე ჰქონდა ქმედება გააზრებული, თუმცა რადიო თავისუფლების ცნობით, ჩხიკვაძე საოკუპაციო ხაზს არ გადაკვეთდა, ვინაიდან დედის გარდაცვალებიდან მე-40 დღე ახლოვდებოდა და ბათუმში დაბრუნება მალევე ჰქონდა დაგეგმილი. (იგი ბათუმში ცხოვრობს დასთან ერთად და პერიოდულად ბრეთის მეურნეობაში მხოლოდ მამის საფლავის მოსავლელად ჩადიოდა).
ჩხიკვაძის საქმის შესახებ შედგენილი სარჩელი სტრასბურგში, ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლოს უკვე გადაეცა, საქმის მსვლელობა დაიწყო და რუსეთის ფედერაციას სტრასბურგიდან საოკუპაციო რეჟიმის მიერ დაკავებული საქართველოს მოქალაქის ჯანმრთელობისა და უფლებრივი მდგომარეობის შესახებ ინფორმაციას სთხოვენ, რაც პირველი პრეცედენტია საქართველოს მოქალაქეების დაკავებათა ისტორიაში.
მამუკა ჩხიკვაძეს წინასწარი პატიმრობა უკვე შეეფარდა. მას ე.წ საზღვრის უკანონო კვეთასა და მარიხუანას კონტრაბანდაში სდებენ ბრალს. დავით ქაცარავას შეფასებით, წინარე პრეცედენტებზე დაკვირვებაზე დაყრდნობით შესაძლოა საქმეში მარიხუანას გარევა საბაბი იყოს ჩხიკვაძის ხანგრძლივი დროით დაკავებისათვის. ცხინვალის რეგიონის სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტი ირიბად ასევე ავრცელებს „გაფრთხილებას”, რომ პირებს, ვინც სამხრეთ ოსეთის წინააღმდეგ განხორციელებულ აგრესიაში ან/და დონეცკის, ლუგანსკისა და სირიის საბრძოლო მოქმედებებში მონაწილეობდა ნაციონალისტური და ტერორისტული ორგანიზაციების შემადგენელობაში, უნდა ახსოვდეთ, რომ სამხედრო დანაშაულები დაისჯება, მიუხედავად იმისა, როდისაა ის ჩადენილი. „გაფრთხილება” კახაბერ ნათაძისა და ვლადიმერ კანიაშვილის დაკავებების შესახებ გამოქვეყნებულ სტატიაშია ნახსენები, მაგრამ არც ნათაძეს და არც კანიაშვილს კავშირი არ ჰქონიათ სამხედრო საქმიანობასთან. აღნიშნული განცხადება ემთხვევა ყოფილი სამხედროსა და საერთაშორისო მისიების მონაწილე მამუკა ჩხიკვაძის დაკავებას, რაც კიდევ ერთ გონივრულ ეჭვს ჰბადებს იმის შესახებ, რომ ჩხიკვაძის დაკავება შესაძლოა სადამსჯელო სახეს ატარებდეს.
ზაზა მეგრელიშვილისა და თამაზ გოგიჩაშვილის დაკავება
ქარელის მუნიციპალიტეტის სოფ. ავლევის მკვიდრნი ზაზა მეგრელიშვილი და თამაზ გოგიჩაშვილი 15 დეკემბერს, საოკუპაციო რეჟიმის წარმომადგენლებმა ე.წ. საზღვრის უკანონო კვეთისა და კონტრაბანდის ბრალდებით დააკავეს, რისთვისაც 2 თვიანი წინასწარი პატიმრობა შეეფარდათ. კონტრაბანდის გადაზიდვის ბრალდება ახალი არ არის უკანონო დაკავებების ქრონიკაში, თუმცა მეგრელიშვილი-გოგიჩაშვილის საკითხთან დაკავშირებით საგულისხმო ისაა, რომ მათი დაკავების შესახებ ინფორმაცია მხოლოდ 27 დეკემბერს, დაკავების ფაქტიდან 2 კვირის შემდეგ გავრცელდა, როგორც ქართულ ისე ოსურ საინფორმაციო წყაროებში.
საქართველოს 4 მოქალაქის დაკავება
24 დეკემბერს გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. აძვში მცხოვრები საქართველოს 4 მოქალაქე: გიორგი დემურიშვილი, გიორგი მარკოზაშვილი, რამინ მჭედლიშვილი და ავთანდილ თომაშვილი უკანონოდ დააკავეს, როდესაც ისინი ოკუპირებულ სოფ. აძვისთავში, წმინდა გიორგის ეკლესიაში სალოცავად გადადიოდნენ. ოთხივე მოქალაქის გათავისუფლება იმავე დღეს მოხერხდა. ამის შესახებ სუს-ი ოფიციალურ გვერდზე იტყობინება.
ნიკა ბეჟიტაშვილისა და კვირია ელიზბარაშვილს დაკავება
სუს-მა 29 დეკემბერს დუშეთის მუნიციპალიტეტის სოფ. გრემისხევის ტერიტორიაზე საქართველოს 2 მოქალაქის დაკავების შესახებ გაავრცელა ინფორმაცია. ანტისაოკუპაციო მოძრაობა „ძალა ერთობაშია”-ს ლიდერი დავით ქაცარავა კი მათ სახელებს და გვარებს აკონკრეტებს: ნიკა ბეჟიტაშვილი და კვირია ელიზბარაშვილი. გატაცების ფაქტი საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე - „შიშის ზონაში” მოხდა, რასაც დაკავებულები ადასტურებენ.
გელა გოჭოშვილის გათავისუფლება
კასპის მუნიციპალიტეტში მცხოვრები გელა გოჭოშვილი, რომელიც საოკუპაციო ძალებმა ე.წ. საზღვრის უკანონო გადაკვეთის ბრალდებით 14 აგვისტოს დააკავეს და ინფორმაცია მისი დაკავების შესახებ დაგვიანებით, სექტემბერში გავრცელდა - თავისუფალია. ოსური მხარის მიერ მისი გასამართლების მიუხედავად, იგი ქართულ მხარეს 19 დეკემბერს გადმოეცა.
დათა და ვალია ვანიშვილების სახლთან მოძრაობის დეტექტორის დამონტაჟება
ანტისაოკუპაციო მოძრაობა „ძალა ერთობაშია”-ს ლიდერის დავით ქაცარავას ცნობით, სოფ. ხურვალეთში, დათა და ვალია ვანიშვილების სახლთან გავლებული მავთულხლართის იმ ადგილას, საიდანაც, როგორც წესი, ვალია ვანიშვილს საქართველოს ხელისუფლების კონტროლირებადი ტერიტორიიდან საკვებს და საჭირო ნივთებს აწვდიდნენ, საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა მოძრაობის დეტექტორი დაამონტაჟეს. აღნიშნული ფაქტის შესახებ ვალია ვანიშვილის მოსანახულებლად მისულმა ქაცარავამ 25 დეკემბერს შეიტყო.
დამონტაჟებული მოძრაობის დეტექტორები. წყარო: დავით ქაცარავას facebook გვერდი
ტყის ჩეხვა სოფელ გორაკაში
24 დეკემბერს ანტისაოკუპაციო მოძრაობა „ძალა ერთობაშიამ” პატრულირებისას სოფ. გორაკაში ტყის მასობრივი, სტრუქტურული ჩეხვის კვალი აღმოაჩინა, რომელიც ზოლად მიუყვება შუაგულ ტყეს ქვემო ჭალის მიმართულებით და ორად ჰყოფს მას. ტყის ამგვარი სტრუქტურით ჩეხვა ანალოგიურ დანიშნულებას ასრულებს მთიანი რელიეფის ტერიტორიაზე, რასაც ხანძარსაწინააღმდეგო ხნულების გავლება ვაკეზე.
სანგრები და სამხედრო ბაზის მშენებლობა გრემისხევის თავზე
დუშეთის მუნიციპალიტეტის სოფ. გრემისხევის მოსაზღვრე სამხედრო ბაზის ინფრასტრუქტურული განვითარება დეკემბრის ბოლოს განსაკუთრებულად შესამჩნევი გახდა, რის შესახებაც დავით ქაცარავა 19 დეკემბერს პატრულირების შედეგებს ავრცელებს. გრემისხევი ერთ-ერთი იმ სოფელთაგანია, რომლებიც „მცოცავი ოკუპაციის” განსაკუთრებული საფრთხის წინაშე ანატოლი ბიბილოვის მიერ დეკემბერში ახალი რუკის დამტკიცების შემდეგ აღმოჩდნენ. სიტუაციას ისიც ამძაფრებს, რომ გრემისხევის ქედზე ახალი სანგრის ტიპის თხრილები გაჩნდა.
რუსული სამხედრო ინფრასტრუქტურა სოფ. გრემისხევთან. წყარო: დავით ქაცარავას facebook გვერდი
ჩორჩანა-ჯრიას მონაკვეთის შეღობვა
13 დეკემბერს ანტისაოკუპაციო მოძრაობა „ძალა ერთობაშია”-ს ლიდერმა დავით ქაცარავამ ინფორმაცია გაავრცელა ჩორჩანა-ჯრიას მონაკვეთზე, ოფიციალურად საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე შეღობვითი სამუშაოების მიმდინარეობასთან დაკავშირებით, მისი ცნობით, ბორდერიზაციის პირველ ტალღას 2021 წლის ოქტომბრის ბოლოს ჰქონდა ადგილი, პროცესი კი დაახლოებით ერთი თვის შემდეგ, 6- 11 დეკემბრის პერიოდში გაგრძელდა.
2021 წლის დეკემბერში ცხინვალის რეგიონის საოკუპაციო ხაზთან მაღალი რანგის მნიშვნელოვანი ვიზიტი არ განხორციელებულა.
სახელმწიფო პროექტები საოკუპაციო ხაზთან მდებარე სოფლებში
23 დეკემბერს, გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის საჭიროებებზე რეაგირების დროებითი სამთავრობო კომისიის სხდომაზე გადაწყდა, რომ გამყოფი ხაზების მიმდებარე სოფლებში მცხოვრები მოსახლეობა ზამთრის პერიოდში გათბობის უზრუნველყოფის მიზნით, ფინანსურ დახმარებას მიიღებს და სტუდენტების დაფინანსება 2021-2022 სასწავლო წელსაც გაგრძელდება.

Detention of Malkhaz Janelidze
Malkhaz Janelidze, the resident of Telavi, Georgia, was illegally detained by the occupation forces on the 1st of December near the village of the occupied Java district Vaneli. Pursuant to the statement reported by the State Security Service of Georgia (SSG), a hotline on the occurrence was activated immediately as well as the information transferred to the co-chairs of the Geneva discussions. He was released and handed over the Georgian side on December 4th. According to Janelidze, he crossed two so-called border indicator banners to enter into the Russian federation in order to receive a proper treatment and job. He is deported from the Russian federation, that is why he chose the following way of entrance. Pursuant to Janelidze he was physically assaulted by the “border guards” during the detainment process.
Detention of Valeri Kaniashvili and Malkhaz Natadze
On the 10th of December this year, two Georgian nationals were detained illegally in the vicinity of the village Tsinagara, Akhalgori Municipality.
Detention of Mamuka Chkhikvadze
On the 12th of December, SSG announced the detention of Georgian national Mamuka Chkhikvadze in the vicinity of the village Nikozi, gori municipality.
Mamuka Chkhikvadze’s photo. Source:  radiotavisupleba.ge
Murder of Archil Tatunashvili ultimately proved the merciless attitude of the occupation regime toawards Georgian warriors, therefore, the reasonable doubt exists on Chkhikvadze’s merciless treatmint in the Tskhinvali prison. He is ex-warrior in the Shavnabada battalion and participant of various international missions. Despite the refusal of the fact of  cruel treatment towards Chkhikvadze by Igor Kochiev, deputy representative of the de facto president of South Ossetia on the regulation of post conflict issues, Chkhikvadze’s household insist the “International Committee of the Red Cross” (ICRC) to receive the right to visit Tskhinvali and appoint georgian prisoner . The fact of unavailability of the appointment with Chkhikvadze intensifies the doubt about his torture and ill treatement.
On the day of his detention, he visited the memorial of Shindisi heroes and then his father’s grave in the graveyard of the village  Zemo Nikozi. Right after that was he detained by the occupation forces under the accusation of illegal so-called border crossing.
According to Igor Kochiev, Chkhikvadze was attempting demonstratively to cross the “border” and had rationally analyzed his entire actions. However, Pursuant to the information voiced in “Radio Tavisupleba”, Chkhikvadze would not have crossed the occupation line as the 40th day after his mother's death had been approaching, so he had had planned the return to Batumi in handful of days (He lives in Batumi with his sister and periodically visits Bret's farm just to take care of  his father's grave)
The appeal on Chkhikvadze’s case has already been submitted to the European Court of Human Rights in Strasbourg. The case is being processed and information is requested from the Russian Federation on the detainee's health and legal status, which is the first precedent in the kidnapping history.
Mamuka Chkhikvadze has already been sentenced to pre-trial detention, with the official accusation of the so-called illegal border crossing and marijuana smuggling. Pursuant to the assessment of Davit Katsarava, based on previous precedents, artificial involvement of marijuana in the case constitutes a ground for his extended period of detention . In the wake of the official allegations, the State Security Committee of the Tskhinvali Region indirectly issued a " warning " that war crimes commited by the individuals involved in aggression against South Ossetia and / or in hostilities in Donetsk, Lugansk and Syria as members of nationalist and terrorist organizations, will be punished , despite of When they are  committed. “Warning” is noted in the article devoted to detentions of Kakhaber Natadze and Vladimer Kaniashvili, however neither of them have ever had a connection with military affairs. Mentioned announcement coincides with the detention of ex-military personnel and participant of international missions - Mamuka Chkhikvadze, that causes another rational suspicion that his detention might be accompanied with the punishment layer.
Detentions of Zaza Megrelishvili and Tamaz Gogichaishvili
Two residents of the Village Avlevi, Kareli Municipality - Zaza Megrelishvili and Tamaz Gogichaishvili were detained on the 15th of December by the occupation forces under the accusation of illegal “border” crossing and smuggling. Detainees were sentenced to 2 months of pre-trial detention. Smuggling allegation is not new throughout the detention chronicle, however significant about the Megrelishvili-Gogichaishvili case remains that information about their detention had only spread on December 27, 2 weeks later from  their detention via both Georgian and Ossetian information sources.
Detention of 4 Georgian nationals
On the December 24, residents of the village Adzvi, Gori municipality: Giorgi Demurishvili, Giorgi Markozashvili, Ramin Mchedlishvili and Avtandil Tomashvili were illegally detained during entering in Saint George’s church remaining in the occupied village Adzvistavi adging the village Adzvi. Release of all the 4 citizens was managed the same day about which the information was reported by the SSG
Detention of Nika Bejitashvili and Kviria Elizbarashvili
The SSG announced the information about the detention of 2 Georgian nationals on December 29 from the territory of village Gremiskhevi, Dusheti municipality. The leader of Anti-Occupation Movement “Strength is in Unity”- Davit Katsarava specifies their names: Nika Bejitashvili and Kviria Elizbarashvili. The fact of detention occured in the “fear zone” of the Georgian controlled territory which is proved by detainees themselves.
Release of Gela Gochoshvili
The resident of Kaspi municipality - Gela gochoshvili, detained on August 14, under the accusation of the illegal “border crossing” about which the information was spreaded late in September is ultimately released. Despite his trial by the Ossetian side, he was handed over to the Georgian side on December 19.
Installation of the Motion activated surveillance camera near the house of DAta and VAlia Vanishvili house
According to the leader of the anti-occupation movement “Strength is in Unity” - Davit Kathsarava, Occupation forces installed the motion activated surveillance camera in the point of the barbed wire from where the georgians used to hand over food and necessary products to Valia Vanishvili. Katsarava learned the mentioned fact on December 25, during his visit with  Valia Vanishvili.
Installed motion activated surveillance camera. Source: Davit Katsarava’s facebook page
Deforestation in the Village Goraka
On December 24, the anti-occupation movement “Strength is in Unity” found a trace of mass structural deforestation in the Village of Goraka, Kaspi Municipality, that leads down towards the village of Kvemo Chala through the middle of the forest and divides it into two. Deforestation with such a structure serves a similar purpose in the area of ​​mountainous terrain, that drawing anti-fire tilths on the plain terrain.
Trenches and construction of a military base on the top of Gremiskhevi
Infrastructural development of a military base in the vicinity of the village of Gremiskhevi, Dusheti Municipality, has become especially significant at the end of December, about which he spreads the information gained during his patrolling on December 19. Gremiskhevi is one of those villages that turned out to be endangered as a result of the new map approved by Anatoly Bibilov. The situation is magnified by appearing Trench-type tilths reflecting the arrangement of a new map.
Russian Military Infrastructure at Vil. Gremiskhevi. Source: Davit Katsarava`s facebook page
Fencing of Chorchana-Jria section
On December 13, the leader of anti-occupation movement “Strength is in Unity” spread the information about ongoing fencing works on the Georgian controlled territory, particularly on the  Chorchana-Jria section. According to him, the first wave of “borderization” took place at the end of October this year and the process continued about a month later, on December 6-11.
Significant Visits
In November, no significant high-level visits were made to the occupation line in the Tskhinvali region.
State Projects in Villages Near the Occupation Line
On the meeting of the Interim Government Commission on the necessities of the population living along the occupation line affected by the conflict on December 23, two prime decisions were made: population living living in the villages adjacent to the occupation line will receive financial assistance to provide heating during the winter and student funding will continue also in 2021-2022.