გამოცემა: N6 / მიმოხილვის პერიოდი: 1 - 31 იანვარი, 2022 / ავტორი: ელენე მინდიაშვილი
2022 წლის 20 იანვარს ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის რიგით 104-ე შეხვედრა გაიმართა, საქართველოში ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელის, ელჩ მარეკ შჩიგელისა და სამხრეთ კავკასიაში ეუთოს მოქმედი თავმჯდომარის მიერ ახლადდანიშნული სპეციალური წარმომადგენლის, ელჩ ვიორელ მოშანუს თანათავმჯდომარეობით. (შეხვედრის შესახებ დეტალურად იხ. სტატია)
შეხვედრა ერგნეთში. წყარო: eumm.eu
შეხვედრაზე ქართული და ოსური დელეგაციების მხრიდან პრიორიტეტული და პრობლემური საკითხები გაჟღერდა. ოფიციალური თბილისის მხრიდან უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს 6 მოქალაქის გათავისუფლებისა და „ბორდერიზაციის“ უკანონო პროცესის საკითხები წამოიჭრა.
ოსური დელეგაციის მხრიდან გაჟღერებულ პრიორიტეტულ საკითხებს შორის საგუშაგოებისა და უპილოტო საფრენი აპარატების მიერ ე.წ საჰაერო სივრცის დარღვევის საკითხები იყო. ე.წ. სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო პრეზიდენტის წარმომადგენელმა პოსტკოფლიქტური დარეგულირების საკითხებში, იგორ კოჩიევმა ჩორჩანა-წნელისის საგუშაგოს დემონტაჟი ამჯერადაც მოითხოვა. ოსურმა დელეგაციამ ხაზი გაუსვა ანტისაოკუპაციო მოძრაობა „ძალა ერთობაშია“-ს მხრიდან საჰაერო სივრცის დარღვევის ფაქტებს. მოძრაობა ოსური სოფლების დაზვერვაში დაადანაშაულეს.
რა შეიცვალა შეხვედრიდან შეხვედრამდე
103-ე და 104-ე შეხვედრებს შორის ანუ ნოემბერი-იანვრის პერიოდში მხოლოდ ერთი ცვლილება მოხდა- უკანონო პატიმრობაში მყოფი გელა გოჭოშვილი გათავისუფლდა. გოჭოშვილი 2021 წლის 19 დეკემბერს ქართულ მხარეს გადმოეცა.
რა არ შეიცვალა შეხვედრიდან შეხვედრამდე
რაუნდებს შორის პერიოდში ისევ პრობლემატურად რჩება გამშვები პუნქტების გახანგრძლივებული ჩაკეტვის საკითხი, თუმცა 104-ე შეხვედრაზე განსაკუთრებული ყურადღება ამ საკითხზე არ გამახვილებულა. დაკავებების საკითხი ამჯერადაც ნომერ პირველ პრიორიტეტად დარჩა, ისევე როგორც „ბორდერიზაციის“ მიმდინარე პროცესი. არ შეცვლილა ოსური მხარის მიერ გაჟღერებული თემებიც - ისევ გადაუჭრელი დარჩა ჩორჩანა-წნელისის საგუშაგოს საკითხი. მსგავსი დამოკიდებულება იკვეთება უპილოტო საფრენი აპარატების მიერ ე.წ. საჰაერო სივრცის დარღვევასთან დაკავშირებით.
დახურული ფორმატის შეხვედრა ერგნეთში
2022 წლის 20 იანვარს ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის რეგულარულ შეხვედრასთან ერთად კიდევ ერთი შეხვედრა დახურულ ფორმატში გაიმართა. „ეხო კავკაზა”-ს ცნობით, შეხვედრაზე მხარეებმა 2008 წის 13 ოქტომბერს უგზო-უკვლოდ დაკარგული სამი მოქალაქის - ალან ხაჩიროვის, ალან ხუგაევისა და სოლტან პლიევის საკითხზეც იმსჯელეს. საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ხელმძღვანელის ნიკა სვიმონიშვილის განცხადებით, რომელიც შეხვედრას ესწრებოდა, გაუჩინარებულთა ახლობლებს კვლავაც დაკითხავენ. ინფორმაციის კონფიდენციალურობიდან გამომდინარე სხვა დეტალები სვიმონიშვილს მედიასთან არ დაუკონკრეტებია.
ლაშა ხეთერელის დაკავება
მარნეულის მუნიციპალიტეტის სოფ. შაუმიანის მკვიდრი ლაშა ხეთერელი საოკუპაციო ძალებმა 5 იანვარს მეექვსედ დააკავეს. იგი ცხინვალის ციხიდან 2021 წლის 17 ივნისს, 1 წლიანი პატიმრობის ვადის ამოწურვის შემდეგ გაათავისუფლეს. როგორც ცნობილია ხეთერელი პერიოდულად ცხინვალში მცხოვრებ ახლო ნათესავებს სტუმრობს. მისი დაკავების შესახებ ინფორმაცია სუს-მა დაადასტურა.
ლევან მაყაშვილის დაკავება და გათავისუფლება
ცხინვალის რეგიონის „სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტის“ ცნობით, ოსმა მესაზღვრეებმა, 22 იანვარს, ცხინვალთან ახლოს, ქარელის მუნიციპალიტეტის, სოფ. ბებნისის მკვიდრი, 1981 წელს დაბადებული ლევან მაყაშვილი დააკავეს. „კომიტეტის“ ცნობით, „საზღვრის დამრღვევს მართლსაწინააღმდეგო ქმედებისკენ უბიძგა გამოუვალმა მდგომარეობამ, საქართველოში სოციალურ-ეკონომიკური სტაბილურობის არარსებობამ, ასევე იმ ფაქტორმა, რომ მან ვერ შეძლო დასაქმება.“ „კომიტეტის“ განცხადებით, მაყაშვილის ჯანმრთელობის პრობლემების გამო, 24 იანვარს იგი ქართულ მხარეს ჯარიმის გადახდის გარეშე გადასცეს.
მავთულხლართების განახლება კვაისა-ირის გზაზე
7 იანვარს ანტისაოკუპაციო მოძრაობა „ძალა ერთობაშია“-ს ლიდერმა დავით ქაცარავამ პატრულირებისას საოკუპაციო ძალების ახალი აქტივობის კვალი აღმოაჩინა რაჭაში, კვაისა-ირის გზაზე. იგი აცხადებს, რომ ე.წ. მესაზღვრეებმა მავთულხლართები განაახლეს.
განახლებული მავთულხლართი კვაისა-ირის გზაზე. წყარო: დავით ქაცარავას facebook გვერდი
სადემარკაციო სამუშაოები კირბალში
მიმდინარე წლის 19 იანვრის დილას გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. კირბალში ე.წ საზღვრის აღმნიშვნელი ბანერის სიახლოვეს, საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე, საოკუპაციო ძალებმა სადემარკაციო სამუშაოები დაიწყეს. მათ დე ფაქტო რესპუბლიკის ,,საზღვარი” გადმოკვეთეს და თეთრი ლენტებით მონიშნეს საოკუპაციო ზოლის მიმდებარე პერიმეტრი. ადგილობრივები ვარაუდობენ, რომ მონიშვნა ახალი საოკუპაციო ზოლის გავლების წინაპირობაა, რაც იმას ნიშნავს, რომ თუ ვარაუდი გამართლდა, სოფელ კირბალის მთელ პერიმეტრზე საოკუპაციო ზოლი საქართველოს მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე დაახლოებით 100 მეტრით შემოიჭრება.
სადემარკაციო სამუშაოები სოფ. კირბალში. წყარო: radiotavisupleba.ge
პატრულირება საოკუპაციო ხაზთან
დეკემბერში საოკუპაციო ხაზზე რუსული სასაზღვრო დანაყოფის პატრულირება განსაკუთრებულად ინტენსიური გახდა, რისთვისაც ეტაპობრივად მიმდინარეობდა საგუშაგოების გაფართოება. პროცესი იანვარშიც გაგრძელდა. იმ სოფლებთან ერთად, სადაც „ბორდერიზაციის“ პროცესი უშუალოდ მიმდინარეობს, პატრულირების განსაკუთრებული ინტენსივობა სოფ. ჩორჩანასა და ხურვალეთშიც შეიმჩნეოდა. ანტისაოკუპაციო მოძრაობა ,,ძალა ერთობაშია”-ს ლიდერი დავით ქაცარავა ჩორჩანასთან დაკავშირებით საქართველოს მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე საოკუპაციო ძალების პატრულირების ამსახველ ვიდეო მასალასაც ავრცელებს. ხურვალეთის საკითხზე კი იგი საკუთარ Facebook გვერდის საშუალებით ავრცელებს ინფორმაციას ვალია ვანიშვლის მდგომარეობასთან დაკავშირებით. მისი თქმით, ადგილზე ჩასულმა დათასგან, ვალია ვანიშვილის შვილიშვილისაგან, შეიტყო, რომ საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა ვანიშვილს მავთულხლართებთან დატოვებული შეშის შეტანის უფლება არ მისცეს.
სახელმწიფო პროექტები
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონიდან წარჩინებულ სტუდენტს ანა ბარბაქაძეს, რომელიც ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში სწავლობს, კოსტა ხეთაგუროვის სახელობის სტიპენდია და შესაბამისი სერტიფიკატი გადასცა. სტიპენდია 2018 წელს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივითა და განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერით დაარსდა და განკუთვნილია ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იმ სტუდენტებისთვის, რომლებიც ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე საუკეთესო შედეგებს აჩვენებენ.

On January 20, 2022, the 104th Incident Prevention and Response Mechanism (IPRM) meeting was held under the co-facilitation of Ambassador Marek Szczygieł, Head of the EU Monitoring Mission in Georgia (EUMM), and Ambassador Viorel Moşanu, newly appointed Special Representative of the OSCE Chairman-in-Office for the South Caucasus (for more details about the meeting, see the article).
Meeting in Ergneti. Source: eumm.eu
Priority and problematic issues were voiced by Georgian and Ossetian delegations at the meeting. Official Tbilisi raised the issue of the release of illegally detained six Georgian citizens and the illegal process of “borderization.”
Among the priority concerns voiced by the Ossetian delegation were the issues of checkpoints and the violation of the so-called airspace by unmanned aerial vehicles. The de facto Presidential Plenipotentiary Envoy for post-conflict settlement of the so-called South Ossetia, Egor Kochiev, demanded the closure of the Chorchana-Tsnelis block post this time as well. The Ossetian delegation highlighted the cases of the airspace violation by the Power is in Unity anti-occupation movement. The movement was accused of conducting reconnaissance in Ossetian villages.
From Meeting to Meeting - Resolved Issues
Only one issue was resolved in November-January, between the 103rd and 104th meetings. Illegally detained Gela Gochoshvili was released. He was handed over to the Georgian side on December 19, 2021.
From Meeting to Meeting - Unresolved Issues
During the period between the rounds, the issue of the protracted closure of crossing points remained problematic, although no special attention was paid to this issue at the 104th meeting. The issue of detentions remained the number one priority as well as the ongoing “borderization” process. The concerns of the Ossetian side have not changed either - the unresolved issues of the Chorchana-Tsnelisi checkpoint and the violation of the so-called airspace by unmanned aerial vehicles.
Closed Meeting in Ergneti
On January 20, 2022, in addition to the Incident Prevention and Response Mechanism (IPRM) regular meeting, another closed meeting was also held in Ergneti. According to Ekho Kavkaza, the sides discussed the issue of three citizens (Alan Khachirov, Alan Khugayev and Sultan Pliev) who went missing on October 13, 2008. According to Nika Svimonishvili, the Head of the Georgian Young Lawyers' Association, who was present at the meeting, relatives of the missing will be interrogated. Svimonishvili did not specify other details of the meeting with the media due to the information confidentiality.
Detention of Lasha Khetereli
Lasha Khetereli, a resident of the village of Shaumiani, Marneuli municipality, was arrested for the sixth time on January 5. He was released from the Tskhinvali prison on June 17, 2021, after serving a one-year prison term. Reportedly, Khetereli periodically visits his close relatives living in Tskhinvali. Information about his arrest was confirmed by the State Security Service of Georgia.
Detention and Release of Levan Makashvili
The “State” Security Committee of the Tskhinvali region announced that on January 22, near Tskhinvali, Ossetian border guards detained Levan Makashvili, a resident of the village of Bebnisi, Kareli municipality, born in 1981. According to the Committee, “the impasse such as the socio-economic instability as well as the unemployment in Georgia motivated the border trespasser to the illegal action.” As the Committee noted, due to Makashvili's health problems, he was extradited to the Georgian side without paying a fine on January 24.
Upgraded Barbed Wire on the Kwaisa-Iri road
On January 7, Davit Katsarava, the leader of the Power is in Unity anti-occupation movement, discovered new traces of the occupation forces’ activities on the Kvaisa-Iri road in Racha. He claims that the so-called border guards upgraded the barbed wire.
Upgraded Barbed Wire on the Kvaisi-Iri Road. Source:  Davit Katsarava's Facebook Page
Demarcation Works in Kirbali
In the morning of January 19 of the current year, the occupation forces started demarcation works in the village of Kirbali, Gori municipality, on the Georgian-controlled territory, near the so-called border banner. They crossed the “border” of the de facto republic and marked the perimeter adjacent to the occupation line with white stripes. Locals suggest that the marking is a prerequisite for the establishment of a new occupation line. If the assumption is correct, the entire occupation line around the village of Kirbali will invade 100 meters of the Georgian-controlled territory.
Demarcation Work in the Village of Kirbali. Source:  radiotavisupleba.ge
Patrolling on the Occupation Line
In December, a Russian border unit has particularly intensified patrolling on the occupation line, for which checkpoints were gradually expanded. The process also continued in January. Along with those villages where the “borderization” process is directly taking place, the special intensity of patrolling was observed in the villages of Chorchana and Khurvaleti. Davit Katsarava, the leader of the Power is in Unity anti-occupation movement, released a video footage of the occupation forces patrolling the Georgian-controlled territory, in Chorchana. As for Khurvaleti, he spreads information about Valia Vanishvili’s condition on his Facebook page. According to Katsarava, on the spot he learned from Data, Valia Vanishvili's grandson, that representatives of the occupation forces did not allow Vanishvili to take firewood left near the barbed wire.
State Projects
Tea Akhvlediani, the State Minister for Reconciliation and Civic Equality, awarded a Kosta Khetagurov Scholarship and a certificate to Ana Barbakadze, an excellent student from the occupied Tskhinvali region. She is studying at the Ilia State University. The scholarship for students from the occupied territories who show the best results in the Unified National Examinations was established in 2018 at the initiative of the Office of the State Minister and with the support of the Ministry of Education and Science.