„ბორდერიზაცია” ცხინვალის რეგიონში: 2021 წლის მიმოხილვა
2021 წელს საქართველოს 5 მუნიციპალიტეტში „ბორდერიზაციის” 20 შემთხვევა დაფიქსირდა, აქედან 9 - გორის მუნიციპალიტეტში.
გასულ წელს „ბორდერიზაციის” კუთხით ცხელ წერტილებს შემდეგი სოფლები წარმოადგენდნენ:
• ქარელის მუნიციპალიტეტი: სოფ. ღოღეთი, ტახტისძირი, დვანი, ატოცი
• გორის მუნიციპალიტეტი: სოფ. ხურვალეთი, ბერშუეთი, კირბალი
• კასპის მუნიციპალიტეტი: სოფ. გორაკა
• დუშეთის მუნიციპალიტეტი: სოფ. გრემისხევი
• ხაშურის მუნიციპალიტეტი: სოფ. ჩორჩანა
„ბორდერიზაციის“ პროცესის ინტენსივობით აპრილის, მაისის, აგვისტოს, სექტემბრისა და დეკემბრის თვეები გამოირჩეოდნენ. ყველაზე მეტი შემთხვევა დეკემბერში დაფიქსირდა.
პრეცედენტებზე დაკვირვებით ნათლად იკვეთება საოკუპაციო რეჟიმის „შეუმჩნევლობის“ ნარატივზე აგებული ტაქტიკა, რაც იმას ნიშნავს, რომ „ბორდერიზაციის“ დინამიკის განსაკუთრებული მახასიათებელი მისი, რაც შეიძლება ნაკლები ყურადღების მიპყრობით წარმართვაა, რისთვისაც ორი ძირითადი ტაქტიკა გამოიყენება: პირველი, ე.წ შიშის ზონების შექმნა, რაც, თავის მხრივ, მჭიდრო კავშირშია უკანონო დაკავებებთან. იმ ადგილებში, სადაც „შიშის ზონების“ შექმნა შეუძლებელია, მუდმივი პატრულირების (ჩორჩანა) ან/და მუდმივი მოსახლეების (ხურვალეთი) გამო, საოკუპაციო ძალები მეორე ტაქტიკას - „ბორდერიზაციის“ სამუშაოების ღამით წარმართვას მიმართავენ.
ორივე ტაქტიკა დროშია გაწერილი, რაც იმას ნიშნავს, რომ საოკუპაციო ხაზის საქართველოს ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადმოწევის პროცესის სრული ციკლის შეკვრას რამდენიმე კვირა, ხშირად რამდენიმე თვე სჭირდება. პროცესზე დაკვირვების შედეგად „ბორდერიზაციის” სრული ციკლი რამდენიმე ეტაპად შეგვიძლია დავყოთ. პირველი ეტაპი სადემარკაციო სამუშაოებია. ამ ეტაპზე ინიშნება „ახალი“ საოკუპაციო ხაზის გავლების ტრაექტორია. სადემარკაციო პროცესი სხვადასხვაგვარად მიმდინარეობს: თუ ტერიტორიაზე ხეები ან ბუჩქები არ არის, სადემარკაციო პროცესისათვის ხის, საღებავით დანიშნული ძელები გამოიყენება, იმ შემთხვევაში კი თუ ადგილი ტყიანი ან ბუჩქოვანია, ფერადი საღებავებით ან ქსოვილებით უშუალოდ მათი მონიშვნა ხდება.
მეორე ეტაპი „ახალი“ საოკუპაციო ხაზის გავლებაა, რასაც რელიეფის სპეციფიკურობის მიხედვით, როგორც წესი, სხვადასხვა სახე აქვს. ვაკე ტერიტორიაზე პროცესი ხანძარსაწინააღმდეგო ხნულების გავლებით გამოიხატება, მაღალმთიან და ტყიან რელიეფზე კი - ტყის სწორხაზოვანი გაჩეხვით. მომდევნო ეტაპზე მონტაჟდება საყრდენი ბოძები, საბოლოოდ კი - მეტალის კონსტრუქცია, რომელიც ზოგიერთ შემთხვევაში მავთულხლართია, ზოგიერთში კი მეტალის კაპიტალური, ხშირად მწვანე ფერის ღობე. სულ ბოლოს მონტაჟდება „საზღვრის“ აღმნიშვნელი ბანერი.
„ბორდერზაციის” სრული ციკლი
„შიშის ზონები“
„შიშის ზონების“ შექმნა  შედარებით უფრო ღრმა და გეგმაზომიერი სტრატეგიის ნაწილია. „შიშის ზონა“ საოკუპაციო ხაზს უშუალოდ მომიჯნავე საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებადი ის ტერიტორიაა, სადაც საოკუპაციო ძალები უკანონოდ პატრულირებენ. სოფლების განფენილობის თავისებურებას თუ გავითვალისწინებთ,  საოკუპაციო ხაზს, ძირითად შემთხვევებში, სახნავ-სათესი მიწები, ხეხილის ბაღები, საძოვრები, ტყეები ან სასაფლაოები ესაზღვრება. ვინაიდან აღნიშნული ტერიტორიები მუდმივი სამოსახლო არ გახლავთ და იქ მოსახლეობა მხოლოდ დანიშნულებისამებრ - სეზონურად, კვირაში რამდენჯერმე ან დღეში მხოლოდ გარკვეული მონაკვეთის განმავლობაში გადაადგილდება, საოკუპაციო რეჟიმისთვის მუდმივ პატრულირებასა და კონტროლს ამარტივებს. ამას ისიც ემატება, რომ სწორედ „შიშის ზონებია“ ის ტერიტორია სადაც უკანონო დაკავების ფაქტთა უმეტესობა ხდება - ადგილობრივების თქმით ე.წ. მესაზღვრეები ხშირად გადმოდიან საქართველოს მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე და ახლომახლო მყოფ ადგილობრივებს უკანონოდ აკავებენ. ანუ საქართველოს მოქალაქეებისათვის, საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ და ხშირად მისგან რამდენიმე ასეული მეტრის მოშორებითაც კი, თითოეული გადაადგილება უკანონო დაკავების საფრთხის შემცველია. შესაბამისად ამ ტერიტორიებთან მიახლოებას ადგილობრივებიც ერიდებიან და შედეგად ტერიტორია ეტაპობრივად თავისუფლდება „ბორდერიზაციის” ახალი ტალღისთვის.
„ბორდერიზაციის“ ფაქტები
21 აპრილი
გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ტახტისძირისა და დვანის სიახლოვეს  საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა ხის ძელების დამონტაჟებით სადემარკაციო პროცესი განაახლეს. მოინიშნა საძოვრის ის ტერიტორია, რასაც ორივე სოფლის მოსახლეობა ყოველდღიურად იყენებდა. 23 აპრილს ამავე პერიმეტრზე ხანძარსაწინააღმდეგო ხნულები გაავლეს და ლითონის ბოძებიც  მიიტანეს. ტახტისძირი-დვანის ტერიტორიაზე სამუშაოები 11 სექტემბერს განახლდა - გაევლო საოკუპაციო ხაზი, რის შედეგადაც 20 ჰექტარი მიწის ფართობი, ოკუპირებულ ტერიტორიაზე აღმოჩნდა. ადგილობრივებმა სახნავ-სათესი მიწები და საძოვრები დაკარგეს.
25 აპრილი
ქარელის მუნიციპალიტეტის სოფ. თამარაშენი-ღოღეთის მონაკვეთზე საოკუპაციო რეჟიმის წარმომადგენლები გამოჩნდნენ და ხის, საღებავით მონიშნული სადემარკაციო ბოძები დაამონტაჟეს. პარალელურ რეჟიმში მიმდინარეობდა ხანძარსაწინააღმდეგო ხნულების გავლებაც. სადემარკაციო პროცესი 6 მაისს გაგრძელდა - განახლდა ხანძარსაწინააღმდეგო ხნულების გავლება და სრულ მონაკვეთზე ბოძების მონტაჟი.
7 მაისი
გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ხურვალეთში საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა ე.წ „ბორდერიზაციის“ სამუშაოები განაახლეს. სამუშაოები დასახლებულ პუნქტთან რამდენიმე ათეულ მეტრში მიმდინარეობდა. ადგილობრივი მცხოვრებლების ინფორმაციით, საოკუპაციო ძალებმა მავთულხლართები უკვე დამონტაჟებულ ძელებზე გაავლეს.
10 მაისი
კასპის მუნიციპალიტეტის სოფ. გორაკას მიმდებარედ „ბორდერიზაციის” პროცესი დაიწყო. კერძოდ, საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა სწორხაზოვნად გაკაფეს ტყე და ხეებზე სპეციალური ნიშნულები გააკეთეს. გორაკაში „ბორდერიზაცია“ მორიგი ტალღის სახით 24 დეკემბერს გაგრძელდა, როდესაც განახლდა გორაკა-სხვილოს ტყის სწორხაზოვანი კაფვა.
5 ივლისი
საოკუპაციო ძალებმა ქარელის მუნიციპალიტეტის სოფ. ატოცში „ბორდერიზაციის“ პროცესი განაახლეს -  მანამდე ჩასმულ ძელებზე, დაახლოებით 50 მეტრის სიგრძეზე, მავთულხლართები გააბეს.
ივნისი-აგვისტო
საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ბერშუეთის ტერიტორიაზე ახალი ღობე დაამონტაჟეს. ანტისაოკუპაციო  მოძრაობა „ძალა ერთობაშიას“ წევრის დავით ქაცარავას თქმით, მან 16 აგვისტოს, სოფ. ბერშუეთის მიმდებარე ტერიტორიაზე პატრულირებისას ახალი ღობე აღმოაჩინა, რომელიც 13 ივნისის პატრულირებისას განთავსებული არ იყო.
16 აგვისტო
გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ხურვალეთში საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა მავთულხლართები აამაღლეს, რისთვისაც ოკუპირებულ ტერიტორიაზე დარჩენილი დათა ვანიშვილის სახლიდან მოპარული რკინის ძელები გამოიყენეს.
22 აგვისტო
გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ხურვალეთთან რუსი ე.წ. მესაზღვრეების აქტიურობა შეინიშნებოდა. საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ ე.წ. საზღვრის აღმნიშვნელი ახალი ბანერი დამონტაჟდა.
3 სექტემბერი
გორის მუნიციპალიტეტის საოკუპაციო ძალებმა სოფ. ხურვალეთში ახალი მავთულხლართი გააბეს და ე.წ. საზღვრის აღმნიშვნელი ბანერი დაამონტაჟეს, რომელიც სოფლის შიდა შარაგზას კეტავს და ხურვალეთის მცხოვრებ ნორა ბატონისაშვილს კუთვნილ სახლთან და მიწის ნაკვეთთან მისასვლელ გზას უჭრის. ბატონისაშვილის თქმით, საოკუპაციო რეჟიმის წარმომადგენლებს ამ ტერიტორიაზე არაფორმალური კონტროლი 2019 წლის აპრილიდან ჰქონდათ დამყარებული. ბატონისაშვილმა თავდაპირველად მიწის ნაკვეთის დამუშავება, შემდეგ მონახულებაც შეწყვიტა, ახლა კი მავთულხლართი მისი საცხოვრებელი სახლის გვერდითაც გაჩნდა.
4 სექტემბერი
საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ხურვალეთის ტერიტორიაზე კიდევ ერთი ბანერი აღმართეს, რომელიც ანტისაოკუპაციო მოძრაობამ - „ძალა ერთობაშია“ აღმოაჩინა. ეს ბანერი ცენტრალური ავტომაგისტრალიდან დაახლოებით ერთი კილომეტრით არის დაშორებული და წინა პერიოდში დამონტაჟებული ბანერებისგან განსხვავდება. მინდორში დამონტაჟებულ ბანერს აწერია: „ყურადღება! სახიფათო მონაკვეთი!“
13-18 ოქტომბერი
ქარელის მუნიციპალიტეტის სოფ. ატოცში საოკუპაციო რეჟიმის წარმომადგენლებმა ახალი ხანძარსაწინააღმდეგო ხნულები გაავლეს. ფაქტის შესახებ ინფორმაცია სანტისაოკუპაციო მოძრაობის ლიდერმა დავით ქაცარავამ გაავრცელა.
14 ნოემბერი
ანტისაოკუპაციო მოძრაობა „ძალა ერთობაშია“-ს ლიდერის დავით ქაცარავას მიერ გავრცელებული ინფორმაციით, 14 ნოემბრის პატრულირების შედეგად გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. კირბალში ახალი, სავარაუდოდ, ბოლო ერთი კვირის განმავლობაში აშენებული საგუშაგო აღმოაჩინეს. მისი თქმით, საგუშაგო სტანდარტულზე ბევრად დიდი ზომისაა.
25 ნოემბერი
გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ხურვალეთში საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა ხანძარსაწინააღმდეგო ხნული გაავლეს და ღობის მონტაჟის პროცესიც დაიწყეს. ხანძარსაწინააღმდეგო ხნულის გათხრისა და ღობის სამონტაჟო სამუშაოები აქტიურ ფაზაში მიმდინარეობდა ღამით, მოსახლეობისთვის ნაკლებად შესამჩნევ დროს. დღეის მდგომარეობით სრულ მონაკვეთზე შეღობვითი სამუშაოები არ დასრულებულა.
6-11 დეკემბერი
ანტისაოკუპაციო მოძრაობა „ძალა ერთობაშია“-ს ლიდერმა დავით ქაცარავამ ინფორმაცია გაავრცელა ხაშურის მუნიციპალიტეტის სოფ. ჩორჩანა-ჯრიას მონაკვეთზე, ოფიციალურად საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე შეღობვითი სამუშაოების მიმდინარეობასთან დაკავშირებით. მისი ცნობით, „ბორდერიზაციის“ პირველ ტალღას მიმდინარე წლის ოქტომბრის ბოლოს ჰქონდა ადგილი, პროცესი კი დაახლოებით ერთი თვის შემდეგ, 6- 11 დეკემბრის პერიოდში გაგრძელდა.
19 დეკემბერი
დუშეთის მუნიციპალიტეტის სოფ. გრემისხევის მოსაზღვრედ მდებარე სამხედრო ბაზის ინფრასტრუქტურული განვითარება დეკემბრის ბოლოს განსაკუთრებულად შესამჩნევი გახდა. გრემისხევის ქედზე ახალი სანგრის ტიპის თხრილები გაჩნდა.
25 დეკემბერი
ანტისაოკუპაციო მოძრაობა „ძალა ერთობაშია“-ს ლიდერის დავით ქაცარავას ცნობით, გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ხურვალეთში, დათა და ვალია ვანიშვილების სახლთან გავლებული მავთულხლართის იმ ადგილას, საიდანაც, როგორც წესი, ვალია ვანიშვილს საქართველოს ხელისუფლების კონტროლირებადი ტერიტორიიდან საკვებსა და სხვა საჭირო ნივთებს აწვდიდნენ, საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა მოძრაობის დეტექტორი დაამონტაჟეს.

"Borderization" in the Tskhinvali Region: Review of 2021
In 2021, a total of 20 cases of “borderization” were reported in five municipalities of Georgia, nine of them - in Gori municipality.
Last year, the following villages were hotspots in terms of “borderization:”
• Kareli municipality: Villages of Ghogheti, Takhtisdziri, Dvani, Atotsi
• Gori municipality: Villages of Khurvaleti, Bershueti, Kirbali
• Kaspi municipality: Village of Goraka
• Dusheti municipality: Village of Gremiskhevi
• Khashuri municipality: Village of Chorchana
The months of April, May, August, September, and December were distinguished by the “borderization” intensity. Most cases were reported in December.
Observing the precedents clearly reveals tactics which are built on the narrative of “invisibility” of the occupation regime, meaning that a special feature of the dynamics of “borderization” is to manage the process with as little attention as possible. Two tactics are used to achieve this: first is to establish the so-called “fear zones” which, in turn, are closely linked to illegal detentions. In places where it is impossible to create “fear zones” due to constant patrols (Chorchana) and/or permanent residents (Khurvaleti), the occupation forces resort to a second tactics – “borderization” works at night.
Both tactics are timed, which means that it takes several weeks, often several months, to complete the full cycle of moving the occupation line to Georgian-controlled territory. As a result of observing the process, the whole cycle of “borderization” can be divided into several stages. The first stage is demarcation work. At this stage, the trajectory of a “new” occupation line is defined. The demarcation process takes place in different ways: if there are no trees or shrubs in the area, wooden, painted poles are used for the demarcation process, and if the place is forested or shrubby, the plants are marked directly with colored paints or fabrics.
The second stage is establishing a “new” occupation line which usually has different faces depending on the terrain. In the plain area, the process is manifested by digging up fire ditches, and in the highlands and forests - by linear deforestation. The next stage is to install supporting poles, and finally - the metal construction, which in some cases is represented by a barbed wire, and in some – by a metal capital, often green fence. Finally, a banner marking the “border” is installed.
“Fear Zones”
Creating “fear zones” is part of a relatively deeper and more planned strategy. The “fear zone” is an area controlled by the central government of Georgia directly adjacent to the occupation line, where the occupation forces illegally patrol. Given the peculiarities of rural distribution, the occupation line, in most cases, is bordered by arable land, orchards, pastures, forests or cemeteries. Since these areas are not permanent residences and the population only moves for their intended purpose - seasonally, several times a week or a day only for a certain period of time, it facilitates constant patrolling and control for the occupation regime. In addition, the most cases of illegal detention occur in these “fear zones.” According to the locals, the so-called border guards often cross into Georgian-controlled territory and illegally detain locals nearby. In other words, movement along the occupation line and often even a few hundred meters away from it, poses the risk of illegal detention to the citizens of Georgia. Consequently, the locals avoid approaching these areas and as a result the area is gradually cleared for a new wave of “borderization.”
“Borderization” Facts
21 April
The occupation forces resumed the demarcation process by installing wooden poles near the villages of Takhtisdziri and Dvani, Gori municipality, and marked the pasture area which people from both villagers used daily. On April 23, fire ditches were dug up on the same perimeter and metal poles were delivered. On September 11, works were resumed on the territory of Takhtisdziri-Dvani – new occupation line illegally appropriated 20 hectares of land. The locals lost their arable lands and pastures.
April 25
Representatives of the occupation regime appeared on a section of the villages of Tamarasheni-Ghogheti, Kareli municipality, and installed demarcation wooden painted poles. At the same time, ditches were dug up.  The demarcation process continued on May 6 – digging up of fire ditches and the installation of poles were resumed along the full perimeter.
7 May
Representatives of the occupation forces resumed the so-called “borderization” works in the village of Khurvaleti, Gori municipality. The works were carried out in a few tens of meters near the settlement. According to locals, the occupation forces laid barbed wire on the already installed poles.
10 May
The process of “borderization” was started near the village of Goraka, Karspi municipality. In particular, the occupation forces cut down the forest in a straight line and marked trees. Another wave of “borderization” in Goraka occurred on December 24, when the linear cutting of Goraka-Skhvilo forest was resumed.
5 July
The occupation forces resumed the process of “borderization” in the village of Atotsi, Kareli municipality. They laid barbed wire on the previously inserted poles, at about 50 meters length.
June-August
The occupation forces installed a new fence on the territory of the village Bershueti, Gori municipality. According to Davit Katsarava, a member of the anti-occupation movement – Power is in Unity, a new fence on the territory adjacent to Bershueti was discovered during the August 16 patrolling, while this fence was not observed during the June 13 patrolling.
16 August
In the village of Khurvaleti, Gori municipality, the occupation forces elevated barbed wire using iron poles stolen from Data Vanishvili's house which fell under the occupied territory.
22 August
Activities of Russian so-called border guards were observed near the village of Khurvaleti, Gori municipality.  A new banner marking the so-called border was installed along the occupation line.
3 September
The occupation forces laid a new barbed wire fence and installed the so-called border banner in the village of Khurvaleti, Gori municipality. The new banner blocked the inner road of the village and cut off Nora Batonisashvili, a resident of Khurvaleti, an access road to her house and land. According to Batonisashvili, representatives of the occupation regime have established informal control over this area since April 2019. Initially, she stopped cultivating the land, then stopped visiting, and now a barbed wire fence appeared next to her house.
4 September
The occupation forces erected another banner on the territory of the village of Khurvaleti, Gori municipality. The banner was discovered by the anti-occupation movement - Power is in Unity. This banner is about one kilometer away from the central highway and differs from the previously installed banners. The banner in the field reads: “Attention! Dangerous section!”
October 13-18
Representatives of the occupation regime dug up new fire ditches in the village of Atotsi, Kareli municipality, reported the leader of the anti-occupation movement, Davit Katsarava.
14 November
The leader of the anti-occupation movement - Power is in Unity,  Davit Katsarava, spread an information that as a result of the November 14 patrol in the village of Kirbali, Gori municipality, a new checkpoint was discovered which, presumably, was built in the last week. He said that the checkpoint is much larger than a standard one.
25 November
In the village of Khurvaleti, Gori municipality, representatives of the occupation forces dug up ditches and started the installation of fences. The abovementioned works were actively performed at night, at a time less noticeable to the population. As of today, the fencing works on the full section have not been completed.
6-11 December
Davit Katsarava, the leader of the anti-occupation movement - Power is in Unity, spread information in connection with the ongoing fencing works on a section of the villages of Chorchana-Jria, Khashuri municipality, officially Georgian-controlled territory. According to him, the first wave of “borderization” took place at the end of October this year, and the process continued about a month later, on December 6-11.
19 December
The infrastructural development of a military base bordering the village of Gremiskhevi, Dusheti municipality, became particularly noticeable at the end of December. New trench-type ditches appeared on the Gremiskhevi ridge.
25 December
According to Davit Katsarava, the leader of the anti-occupation movement - Power is in Unity, representatives of the occupation forces installed a motion detector in the village of Khurvaleti, Gori municipality, at the barbed wire fence near the house of Data and Valia Vanishvilis, from where food and other necessities were usually delivered to Valia Vanishvili from the territory controlled by the Georgian government.