გამოცემა: №10 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-31 იანვარი, 2022 / ავტორი: თამთა კაპანაძე
ასლან ბჟანიას თქმით სოხუმის აეროპორტის რეკონსტრუქციისთვის პოტენციური ინვესტორი უკვე ნაპოვნია. მშენებლობისთვის 120 მლნ რუბლია გამოყოფილი. გეგმის მიხედვით აეროპორტმა პირველი რეისები 2024 წლის იანვრისთვის უნდა მიიღოს.
სოხუმის აეროპორტის რეკონსტრუქციასთან დაკავშირებით აფხაზეთის დე ფაქტო ეკონომიკის სამინისტროში სამუშაო შეხვედრა გაიმართა, რომელსაც ესწრებოდა დე ფაქტო პრეზიდენტის ადმინისტრაციის, დე ფაქტო იუსტიციის სამინისტროს, პოტენციური ინვესტორისა და საპროექტო ორგანიზაციის წარმომადგენლები.
შეხვედრის შემდეგ ვლადისლავ არძინბას სახელობის სოხუმის საერთაშორისო აეროპორტის დირექტორი ვიაჩესლავ ეშბა საპროექტო ორგანიზაციის წარმომადგენლებთან ერთად ადგილზე არსებული ვითარების გასაცნობად მივიდა.
სოხუმის აეროპორტი 1960-იან წლებში აშენდა. ქართულ-აფხაზური ომის შემდეგ, 1993 წელს კი დაიხურა.
დე ფაქტო ეკონომიკის სამინისტროში გამართული შეხვედრა. წყარო: mineconom-ra.org/ru
აღდგენითი სამუშაოები გუდაუთაში
სოფ. მიუსერას დე ფაქტო ხელმძღვანელმა, შარახ ჟიბამ განაცხადა, რომ გუდაუთის რაიონში ორი საავტომობილო ხიდი, რომელიც სოფელ მიუსერასა და სოფელ მგუძირხუას აკავშირებს აღდგება. ხიდები 15 წლის წინ მდინარის ადიდების შედეგად დაზიანდა. ხიდების სიგრძე 12 და 9 მეტრია, მისი გამაგრება ბეტონის ფილების დამონტაჟებით იგეგმება. ჟიბის თქმით, ამ სამუშაოების დასრულება 2022 წლის ზაფხულის დასაწყისამდე იგეგმება.
ტურიზმის სფერო
რუსეთის ტუროპერატორთა ასოციაციის (ATOR) ცნობით, აფხაზეთში საზაფხულო ტურების ადრეული დაჯავშნა პოპულარობას იძენს რუსებში. აფხაზეთში ვიზიტის უპირატესობებად მიიჩნევა საზღვრის გადაკვეთის შესაძლებლობა რუსული პასპორტით, PCR ტესტებისა და კარანტინის გავლის აუცილებლობის არარსებობა. ATOR-ის ცნობით, შავი ზღვის სანაპიროს საკურორტო ქალაქებში საზაფხულო ტურების გაყიდვების მოცულობა რამდენჯერმე აღემატება წინა წლების მონაცემებს.
„აფხაზეთის რკინიგზა“
2019 წელს „აფხაზეთის რკინიგზამ“ 94 მლნ რუბლი გამოიმუშავა, 2021 წელს - 164 მლნ. ამის შესახებ განცხადება „აფხაზეთის რკინიგზის“ გენერალურმა დირექტორმა არსუ ჭითანავამ გაავრცელა.
შემოსავლების ზრდასთან ერთად იგეგმება რუსეთიდან სპეციალისტების მოზიდვა სარკინიგზო ხიდებისა და გვირაბების შესამოწმებლად, ამის შესახებ, „აფხაზეთის რკინიგზის“ მთავარმა ინჟინერმა ლეონიდ ყურუამ განაცხადა. გვირაბების საერთო სიგრძე 11 კილომეტრია, ომის შემდეგ მათი შეკეთება არ მომხდარა.
ასევე, 1 მარტამდე იგეგმება გაგრაში, ახალ ათონსა და კელასურაში რკინიგზის სადგურების გარემონტება. „აფხაზეთის რკინიგზის“ გენერალური დირექტორის თანაშემწე ოქტაი ხაზირიშიმ განაცხადა, რომ პირველ ეტაპზე საწარმომ ხელი მოაწერა დე ფაქტო კულტურის სამინისტროს მიერ გაცემულ არქიტექტურულ დავალებებს.
კელასურის რკინიგზის სადგური სოხუმში წყარო: sputnik-abkhazia.ru
სამახსოვრო მონეტები
ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო ეროვნულმა ბანკმა 2021 წელს გამოუშვა ოთხი სამახსოვრო მონეტა. ამის შესახებ ფინანსური ინსტიტუტის ხელმძღვანელი ჟანა ჯიოევა იტყობინება. ერთი მონეტის ღირებულება 4700 რუბლს შეადგენს. გამოიცა ვერცხლის სამახსოვრო მონეტა უნივერსიტეტის 90 წლის იუბილესთან დაკავშირებით.
ჯიოევამ აღნიშნა, რომ რეგიონში სამახსოვრო მონეტებზე გაზრდილია მოთხოვნა. 2013 წლიდან ბანკმა გამოუშვა 27 ოქროსა და ვერცხლის მონეტა, რომელიც ეძღვნება ცნობილ პიროვნებებსა და მნიშვნელოვან თარიღებს.

Reconstruction of Sokhumi Airport
According to Aslan Bzhania, a potential investor for the reconstruction of Sokhumi Airport has already been identified. A total of RUB 120 is allocated for the construction. As planned, the airport will receive first flights by January 2024.
The de facto Ministry of Economy of Abkhazia held a working meeting to discuss the reconstruction of Sokhumi Airport. The meeting was attended by representatives of the de facto Presidential Administration, the de facto Ministry of Justice, the potential investor, and a project organization.
After the meeting, Vyacheslav Eshba, the Director of the Vladislav Ardzinba Sokhumi International Airport, together with representatives of the project organization arrived on site to familiarize themselves with the situation.
Sokhumi Airport was built in 1960s and was closed after the Georgian-Abkhaz war, in 1993.
Meeting at the De Facto Ministry of Economy. Source:  mineconom-ra.org/ru
Restoration Works in Gudauta
The de facto Head of the village of Miusera, Sharakh Zhiba, said that two road bridges connecting the villages of Miusera and Mgudzirkhua in the Gudauta district will be restored. The bridges were damaged as a result of a river flood 15 years ago. It’s planned to install concrete slabs for the reinforcement of the bridges the length of which total 12 and nine meters. Mr. Zhiba said that the work is scheduled to be completed by early summer 2022.
According to the Russian Tour Operators Association (ATOR), early booking of summer tours in Abkhazia is gaining popularity among Russians. The possibility of crossing the border with a Russian passport, no requirements for PCR tests and quarantine are considered as advantages. According to ATOR, the volume of sales of summer tours in resort cities of the Black Sea coast several times exceeds the data of previous years.
Abkhaz Railway
As Arsu Chitanava, the General Director of the Abkhaz Railway, stated the Abkhaz Railway earned RUB 94 million in 2019 and RUB 164 million in 2021.
With the increase in revenues, it is planned to invite specialists from Russia for the inspection of railway bridges and tunnels, said Leonid Kurua, the Chief Engineer of the Abkhaz Railway. The total length of tunnels equals to eleven kilometers and have not been repaired since the war.
It is also planned to repair railway stations in Gagra, New Athos and Kelasura by March 1. Oktay Khazirishi, the Assistant General Director of the Abkhaz Railway, said that at the first stage, the company signed architectural assignments issued by the de facto Ministry of Culture.
Kelasuri Railway Station in Sokhumi. Source:  sputnik-abkhazia.ru
Commemorative Coins
The de facto National Bank of the Tskhinvali region issued four commemorative coins in 2021, the Head of the Financial Institute, Zhana Jioeva, reports. The cost of one coin totals RUB 4700. A commemorative silver coin was issued on the 90th anniversary of the University.
Mrs. Jioeva noted that the demand for commemorative coins has increased in the region. Since 2013, the bank has issued 27 gold and silver coins dedicated to prominent persons and significant dates.