გამოცემა: N44 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-31 აგვისტო, 2022
5-წლიანი საქმიანობის შემდეგ აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკაში რუსეთის სავაჭრო წარმომადგენელმა, ვლადიმირ ნეკრასოვმა თანამდებობა დატოვა. 20 აგვისტოს რუსეთის პრემიერ-მინისტრმა ნეკრასოვის შემცვლელად ზალინა კობესოვა დანიშნა, რომელიც მანამდე რუსეთის მრეწველობის სამინისტროსა და ბელარუსში სამინისტროს წარმომადგელობაში მუშაობდა.
მაქსიმ რეშეტნიკოვის პირველი ვიზიტი აფხაზეთში
11-12 აგვისტოს რუსეთის ფედერაციის ეკონომიკის მინისტრი მაქსიმ რეშეტნიკოვი თავისი პირველი სამუშაო ვიზიტით ოკუპირებულ აფხაზეთში იმყოფებოდა. ვიზიტის ძირითადი ნაწილი აფხაზეთის სოციალურ-ეკონომიკურ განვითარებასთან დაკავშირებული საკითხების განხილვას დაეთმო, როგორებიცაა მსხვილი საინვესტიციო პროექტები და ენერგეტიკული უსაფრთხოების უზრუნველყოფის საკითხი. რეშეტნიკოვის თქმით, წარმატებით მიმდინარე საინვესტიციო პროგრამის პარალელურად, აფხაზეთის საინვესტიციო პოტენციალი რუსული ბიზნესისთვის მიმზიდველია, შესაბამისად მომავალში დე ფაქტო რესპუბლიკაში რუსული ინვესტიციების ზრდას უნდა ველოდოთ, განსაკუთრებით ტურისტულ და ენერგოსექტორებში.
ვინ ააშენეს სოხუმის აეროპორტს?
სოხუმის აეროპორტის აღდგენაში რუსი ოლიგარქის, ოლეგ დერიპასკას კომპანია - „Базовый элемент“ ჩაერთვება. ამის შესახებ მას შემდეგ გახდა ცნობილი, რაც რეშეტნიკოვს, აეროპორტის აღდგენის პროექტის შესახებ ინფორმაცია, კომპანიის წარმომადგენელმა, ალექსეი ვასილჩენკომ მიაწოდა. ვასილჩენკოს თქმით, აეროპორტი 10 ათასს კვ/კმ ფართობზე აშენდება და საათში 435 ადამიანის მიღებას შეძლებს. აეროპორტი ქართულ-აფხაზური ომის შემდეგ სამოქალაქო ფრენებისთვის დახურულია.
2023-2025 წლეის პროგრამა
4 აგვისტოს, მოსკოვში, რუსეთის ეკონომიკური განვითარების სამინისტროში ხელი მოეწერა „შეთანხმებას 2022-2025 წლებში აფხაზეთის რესპუბლიკის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების სახელმწიფო პროგრამის განხორციელებაში მხარდაჭერის შესახებ. რუსეთის მხრიდან ხელი მოაწერა მინისტრმა მაქსიმ რეშეტნიკოვმა, აფხაზური მხარის მხრიდან - დე ფაქტო ეკონომიკის მინისტრმა კრისტინა ოზგანმა. მსგავს შეთანხმებას ხელი მოეწერა ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო ხელისუფლებასთანაც. პრიორიტეტული დარგები იქნება სოფლის მეურნეობა, გადამუშავების სფერო და ტურიზმი. მხარდაჭერის მიზნით გამოყოფილი იქნება შეღავათიანი კრედიტები, სუბსიდიები, მოხდება აღჭურვილობის შეძენისთვის გაწეული ხარჯების ანაზღაურება.
ალა გაგლოევის ვიზიტი მოსკოვში
მოსკოვში ვიზიტის ფარგლებში ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტი ალან გაგლოევი რუსეთის სახელმწიფო დუმის წევრს, დსთ-ს საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილეს ყაზბეგ ტაისაევს შეხვდა. შეხვედრაზე ორმხრივი თანამშრომლობის საკითხები განიხილეს.
რუსულ-აფხაზური სამუშაო ჯგუფის შეხვედრა მოსკოვში
აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკისა და რუსეთის ფედერაციის ერთობლივმა სამუშაო ჯგუფმა 2 აგვისტოს, ერთიანი სოციალური და ეკონომიკური სივრცის ფორმირების პროგრამის განხორციელების საკითხზე შეხვედრა გამართეს. შეხვედრას აფხაზეთის მხრიდან კრისტინა ოზგანი და დე ფაქტო მთავრობის სხვა წევრები ესწრებოდნენ. რუსულ მხარეს წარმოადგენდნენ რუსეთის ეკონომიკური განვითარების მინისტრის მოადგილე დიმიტრი ვოლვაჩი და იუსტიციის, ფინანსთა და ენერგეტიკის, შრომის, განათლების, მრეწველობისა და ვაჭრობის სამინისტროს, ფედერალური საგადასახადო და საბაჟო სამსახურების წარმომადგენლები.
ერთიანი სოციალური და ეკონომიკური სივრცის შექმნა რუსეთსა და აფხაზეთს შორის მიზნად ისახავს ზემოაღნიშნულ სფეროებში მხარეების მიერ ერთობლივი პროექტების განხორციელებისათვის სამართლებრივი დაბრკოლებების მოხსნას. აღნიშნული პროგრამა მხარეებმა 2022 წლის 12 ნოემბერს დაამტკიცეს. იგი 2021-2023 წლებში განხორციელებულ აქტივობებს მოიცავს და ვრცელდება მოქალაქეობის, საგადასახადო და საბაჟო რეგულირების საკითხებსა და ინვესტიციების სფეროებზე.
რუსულ-აფხაზური სამუშაო შეხვედრა სოჭში
19 აგვისტოს რუსეთის ქ. სოჭში რუსეთ-აფხაზეთის ე.წ. პარლამენტაშორისი სამუშაო ჯგუფის შეხვედრა გაიმართა. სამუშაო ჯგუფი კანონშემოქმედებაში, კანონმდებლობის დაახლოებაში, კომუნიკაციის განვითარებასა და გამარტივებაზე მუშაობს. სამუშაო ჯგუფს რუსეთის მხრიდან რუსეთის სახელმწიფო დუმის წევრი, დსთ-ს საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე კონსტატინ ზატულინი ესწრებოდა. შეხვედრაზე რუსეთ-აფხაზეთის „საზღვარზე“ გადაადგილების გამარტივების საკითხიც განიხილეს.
„ელჩის“ შეხვედრე
აფხაზეთში რუსეთის ახლადდანიშნული „ელჩი“ მიხაილ შურგალინი აგვისტოში აქტიურად ხვდებოდა დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლებს. 10 აგვისტოს იგი დე ფაქტო თავდაცვის მინისტრს, ვლადიმირ ანუას შეხვდა. ამავე დღეს შურგალინი დე ფაქტო საგანგებო ვითარებათა მინისტრს, ლევ კვიცინიას შეხვდა. შურგალინი აფხაზეთში „დიპლომატიურ“ საქმიანობას 31 მაისიდან შეუდგა.
რუსეთის სამხრეთში სარკინიგზო მიმოსვლის გადატვირთვის გამო, აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკამ დროულად ვერ მიიღო საწვავის მარაგი, რის გამოც გარკვეული პერიოდი საწვავზე დეფიციტი შეიქმნა. „რუსეთის რკინიგზის ხაზების“ მხარდაჭერის შედეგად, 18 აგვისტოს აფხაზეთში 2000 ტონა ნავთობპროდუქტი შეიტანეს. უახლოეს პერიოდში აფხაზეთში დამატებით 3000 ტონას შეიტანენ.
რუსეთის ფედერაციას მე-4 და მე-7 სამხედრო ბაზის სამხედრო მოსამსახურეთა ძირითადი ნაწილი უკრაინის წინააღმდეგ საბრძოლველად ჰყავს გაგზავნილი. აქედან გამომდინარე, აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში სამხედრო წვრთნების რაოდენობა მნიშვნელოვნადაა შემცირებული.
სამხედრო-ტექნიკური ფორუმიარმია-2022“
19-22 აგვისტოს პერიოდში რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს ორგანიზებით სამხედრო-ტექნიკური ფორუმი - „არმია-2022“ ჩატარდა რუსეთის სამხრეთის სამხედრო ოლქის ე.წ. სამხედრო-პატრიოტულ პარკებში - „პატრიოტ“, მათ შორის ოკუპირებულ აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში, ასევე სომხეთში - რუსეთის სამხედრო ბაზაზე. ღონისძიების სტუმრებს რუსეთის სამხედრო ბაზებზე არსებული სამხედრო ტექნიკა აჩვენეს. „არმია-2022“ რუსეთის ფედერაციის თავდაცვის სამინისტროს მიერ ორგანიზებული საერთაშორისო სამხედრო-ტექნიკური ფორუმია, რომელიც უკვე მერვე წელია იმართება.
რუსი ოფიცერი ცხინვალის რეგიონის ახალ „თავდაცვის მინისტრად“ დაინიშნა
ცხინვალის რეგიონის „პრეზიდენტმა“ ალან გაგლოევმა ახალი „თავდაცვის მინისტრად“ რუსი ოფიცერი მარატ პავლოვი დანიშნა. 38 წლის პავლოვი 2001 წლიდან რუსეთის შეიარაღებულ ძალებში მსახურობს. იგი საბრძოლო მოქმედებების ვეტერანიც არის და დაჯილდოებულია რუსეთის სახელმწიფო და უწყებრივი ჯილდოებით. მანამდე, 12 აგვისტოს, გაგლოევმა თანამდებობიდან მოხსნა ვლადიმირ პუხაევი, რომელიც მისმა წინამორბედმა დანიშნა. თანამდებობების დატოვება მოუწიათ „მინისტრის“ სხვა მოადგილეებსაც, იგორ ალბოროვს და ვიქტორ ფედოროვს, რომელიც ამ თანამდებობაზე 2011 წლიდან იყო და შეთავსებით გენშტაბის უფროსიც იყო. მაისში „პრეზიდენტად“ არჩევის შემდეგ, გაგლოევი ნელ-ნელა ცვლის მისი წინამორბედის, ანატოლი ბიბილოვის მიერ დანიშნულ კადრებს.
„ერთიაი საფეხურთო ლიგა“
რუსეთის სპორტის სამინისტრო 2023 წლის მარტ-ნოემბერში მეგობრული „რესპუბლიკების“ ერთიანი საფეხბურთო ლიგის პირველი ჩემპიონატის ჩატარებას ყირიმში გეგმავს. ამის შესახებ ყირიმში გამართულ საფეხბურთო ფორუმზე - „თანამეგობრობა“ იმსჯელეს. ორგანიზატორების გეგმით ჩემპიონატში მონაწილეობას მიიღებენ: დონეცკისა და ლუჰანსკის ე.წ. სახალხო რესპუბლიკები, უკრაინის ოკუპირებული რეგიონები - ხერსონი და ზაპოროჟიე, საქართველოს ოკუპირებული რეგიონები - აფხაზეთი და ცხინვალის რეგიონი, ოკუპირებული ყირიმისა და რუსეთის უმაღლესი სასწავლებლების გუნდები. ფორუმი 24-25 აგვისტოს ოკუპირებულ ევპატორიაში ჩატარდა.

Publication: N44 / Review period:  August 1-31, 2022
The Trade Representative of Russia in the de facto republic of Abkhazia, Vladimir Nekrasov, resigned after five years of work. On August 20, the Prime Minister of Russia appointed Zalina Kobesova to replace Nekrasov. She previously worked at the Russian Ministry of Industry and its representation in Belarus.
Maxim Reshetnikov's First Visit to Abkhazia
On August 11-12, the Minister of Economy of the Russian Federation, Maxim Reshetnikov, paid his first working visit to the occupied Abkhazia. The main part of the visit was devoted to the discussion of issues related to the socio-economic development of Abkhazia, such as large investment projects and the issue of ensuring energy security. According to Reshetnikov, in parallel with the successful investment program, the investment potential of Abkhazia is attractive for Russian business, therefore we should expect an increase in Russian investments in the de facto republic in the future, especially in the tourism and energy sectors.
Who Will Be Involved in the Reconstruction of the Sokhumi Airport?
Basic Element - a company of the Russian oligarch, Oleg Deripaska, will be involved in the reconstruction of the Sokhumi airport. It was reported after Alexey Vasilchenko, a company representative, informed Reshetnikov about the airport reconstruction project. According to Vasilchenko, the airport will be constructed on an area of ​​10 thousand square kilometers and will be able to serve 435 people per hour. The airport has been closed to civilian flights after the Georgian-Abkhaz war.
Program for 2023-2025
On August 4, in Moscow, the Ministry of Economic Development of Russia signed the "Agreement on Assistance in the Implementation of the State Program for the Socio-Economic Development of the Republic of Abkhazia for 2022-2025.” The agreement was signed by the Minister Maxim Reshetnikov from the Russian side, and by the de facto Minister of Economy, Kristina Ozgan, from the Abkhazian side. A similar agreement was also signed with the de facto government of the Tskhinvali region. Priority sectors will be agriculture, processing and tourism. New support instruments such as preferential credits, subsidies will begin to operate, as well as expenses incurred for the purchase of equipment will be reimbursed.
Alan Gagloyev's Visit to Moscow
Within the framework of his visit to Moscow, the de facto President of the Tskhinvali region, Alan Gagloyev, met with a member of the Russian State Duma, the Deputy Chairman of the Committee for CIS Affairs, Kazbek Taisayev. Issues of bilateral cooperation were discussed at the meeting.
Russian-Abkhazian Working Group Meeting in Moscow
On August 2, a joint working group of the de facto Republic of Abkhazia and the Russian Federation held a meeting on the implementation of the program for the formation of a single social and economic space. From the Abkhaz side the meeting was attended by Kristina Ozgan and other members of the de facto government. The Russian side was represented by the Deputy Minister of Economic Development of Russia, Dmitry Volvach, and representatives of the Ministry of Justice, Finance and Energy, Labor, Education, Industry and Trade, Federal Tax and Customs Services.
The creation of a single social and economic space between Russia and Abkhazia aims at removing legal obstacles for the implementation of joint projects by the parties in the above-mentioned areas. The program was approved by the parties on November 12, 2022. It includes activities carried out in 2021-2023 and extends to citizenship, tax and customs regulation issues and investment areas.
Russian-Abkhazian Working Meeting in Sochi
On August 19, in Sochi, Russia, the Russian-Abkhazian so-called inter-parliamentary working group held a meeting. The group works on law-making, convergence of legislation, development, and simplification of communication. From the Russian side, a member of the Russian State Duma, the First Deputy Chairman of the Committee for  CIS Affairs, Konstatin Zatulin, attended the meeting of the working group. The meeting also discussed the issue of simplifying movement on the Russian-Abkhazian “border.”
“Ambassador’s” Meetings
In August, a newly appointed “Ambassador” of Russia to Abkhazia, Mikhail Shurgalin, actively held meetings with representatives of the de facto government. On August 10, he met with the de facto Minister of Defense, Vladimir Anua. On the same day, Shurgalin met with the de facto Minister of Emergency Situations, Lev Kvitsinia. Shurgalin started “diplomatic” activity in Abkhazia on May 31.
Due to overloading of railway traffic in the south of Russia, the de facto republic of Abkhazia could not receive fuel supplies in time which caused a shortage of fuel for some time. As a result of the support of the Russian Railways, Abkhazia received 2000 tons of oil products on August 18. An additional batch of 3,000 tons will be delivered to Abkhazia in the near future.
Miliary Exercises
The Russian Federation sent the major contingent of servicemen of the 4th and 7th military bases to fight against Ukraine. Therefore, the number of military exercises in Abkhazia and the Tskhinvali region has significantly reduced.
Military-Technical Forum Army-2022
On August 19-22, the Ministry of Defense of Russia organized the Army-2022 military-technical forum which was held in the so-called military-patriotic parks of the Southern Military District of Russia, including in the occupied Abkhazia and the Tskhinvali region, as well as in Armenia - at a Russian military base. Military equipment available at Russian military bases were demonstrated for the guests of the event. The Army-2022 is an international military-technical forum organized by the Ministry of Defense of the Russian Federation, which has been held for the eighth year.
Russian Officer Was Appointed as a New “Defense Minister” of the Tskhinvali Region
The “President” of the Tskhinvali region, Alan Gagloyev, appointed Russian officer Marat Pavlov as a new “Defense Minister.” Thirty eight -year-old Pavlov has been serving in the Russian Armed Forces since 2001. He is also a veteran of combat operations and was awarded with Russian state and departmental awards. Earlier, on August 12, Gagloyev dismissed Vladimir Pukhaev, who was appointed by his predecessor. Other deputies of the “Minister,” Igor Alborov and Viktor Fedorov, had to leave their posts as well. The latter has been holding this post since 2011 and was also the Chief of the General Staff. After being elected as “president” in May, Gagloyev has been slowly replacing the cadres appointed by his predecessor, Anatoly Bibilov.
United Football League
The Ministry of Sports of Russia plans to hold the first championship of the United Football League between friendly “Republics” in Crimea in March-November 2023. The “Commonwealth” football forum held in Crimea discussed the issue. As planned, the Donetsk and Luhansk People’s Republics, the occupied regions of Ukraine - Kherson and Zaporizhzhia, the occupied regions of Georgia - Abkhazia and the Tskhinvali region, teams of higher education institutions of the occupied Crimea and Russia will participate in the championship. The forum was held on August 24-25 in the occupied Yevpatoria.