გამოცემა №19 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-31 ოქტომბერი, 2022 / ავტორი: არსენ არაქელოვი
„ადლერის“ საკონტროლო-გამშვებ პუნქტს, რომელიც რუსეთის ტერიტორიაზე მდებარეობს, დაემატა სამანქანო გზის ორი დამატებითი ზოლი. გადაწყვეტილება გამოიწვია საკურორტო სეზონის დროს აფხაზეთ-რუსეთის ე.წ. საზღვარზე არსებულმა საავტომობილო საცობებმა. არსებული ინფრასტრუქტურა ვერ უზრუნველყოფდა ავტომობილების ნაკადის სწრაფად მომსახურებას. დატვირთული მოძრაობის დროს, ე.წ. საზღვარს დღიურად კვეთს 10 ათასს ავტომობილსა და 68 ათასს ადამიანზე მეტი. გარდა ამისა, რუსეთის ეკონომიკური განვითარების სამინისტრო 2025 წლისთვის აპირებს სგპ „ადლერის“ მოდერნიზაციას, რის შედეგადაც პუნქტი შეძლებს მოემსახუროს დღეში 18-20 ათასს ავტომობილსა და 80-100 ათასს ადამიანს, რაც, ზრდადი მოძრაობის გათვალისწინებით, უზრუნველყოფს სგპ-ის ნორმალურ ფუნქციონირებას.
„ადლერის“ საკონტროლო-გამშვები პუნქტი. წყარო: apsny.ru
რუსეთი აფხაზეთს კრედიტის რესტრუქტურიზაციაზე დასთანხმდა
რუსეთის სახელმწიფო დუმამ პროტოკოლის რატიფიცირება მოახდინა, რომლის მიხედვითაც 2010 წლის 24 დეკემბერს აფხაზეთისათვის გაცემული „სახელმწიფო საექსპორტო კრედიტის“ რესტრუქტურიზაცია 2034 წლამდე მოხდა. ძირითადი კრედიტის ოდენობა 1.2 მლრდ რუსული რუბლია, რაც, დაახლოებით, 19 მლნ აშშ დოლარია. 2017 წელს კრედიტის დაფარვის ვადა 2029 წლამდე გახანგრძლივდა.
შეხვედრა რუსეთის ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს წარმომადგენლებთან
აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრი ალექსანდრე ანქვაბი, ვიცე-პრემიერები - კრისტინა ოზგანი, ვლადიმირ დელბა და კაპიტალური მშენებლობის სამმართველოს ხელმძღვანელი, თიმურ აგრბა შეხვდნენ რუსეთის ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს წარმომადგენლებს: სპეციალური პროგრამებისა და პროექტების დეპარტამენტის დირექტორს ვიტალი გუდინს, მის მოადგილეს ანტონ მელნიკსა და მინისტრის თანაშემწეს - მიხაილ მუხორტოვს. შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღო ასევე რუსეთის „ელჩმა“ აფხაზეთში, მიხაილ შურგალინმა. შეხვედრაზე განიხილეს რუსეთის მიერ დაფინანსებული საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში მიმდინარე პროექტები, აფხაზური „კანონმდებლობების“ რუსეთის კანონმდებლობასთან ჰარმონიზაცია, ენერგეტიკის სფერო და სხვა საკითხები.
ვიზიტი კემეროვის ოლქში
აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის სავაჭრო-სამრეწველო პალატის პრეზიდენტი, თამილა მერცხულავა სამუშაო ვიზიტით იმყოფებოდა კემეროვის ოლქში. ვიზიტი მიზნად ისახავდა სამომავლო ეკონომიკური ურთიერთობების ხელშეწყობას. მერცხულავას თანახმად, კემეროვის ოლქის ბიზნეს-სტრუქტურები დაინტერესდნენ აფხაზ მეწარმეებთან თანამშრომლობით.
ხელფასების მატება დე ფაქტო რესპუბლიკაში
აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის ფინანსთა მინისტრმა, ვლადიმირ დელბამ განაცხადა, რომ 2022 წელს ოკუპირებულ აფხაზეთში პედაგოგთა საშუალო ხელფასი მაქსიმუმ 25 186 რუსულ რუბლს (დაახლ. 400 აშშ დოლარი) შეადგენს. მისი თქმით, 2021 წელთან შედარებით სკოლამდელი პედაგოგების ხელფასმა მოიმატა 13.1%-ით, ხოლო ზოგადსაგანამათლებლო დაწესებულებების პედაგოგების - 19.6%-ით.
აღნიშნული გამოწვეულია დე ფაქტო რესპუბლიკასა და რუსეთს შორის გაფორმებული შეთანხმებით, რომლის თანახმად ჯანდაცვის, საგანმანათლებლო, კულტურის, მეცნიერების, სპორტისა და მოქალაქეთა სოციალური მომსახურების სფეროში მომუშავე ადამიანებისთვის 2025 წლამდე უნდა გაგრძელდეს ხელფასის მატების პროცესი. 2022 წელს ხელფასის მატების 15% დე ფაქტო რესპუბლიკის „ბიუჯეტიდან“ ფინანსდება, 85% - რუსეთის. 2023 წელს ოკუპირებული აფხაზეთის „ბიუჯეტიდან“ დაფინანსდება - 35%, რუსეთიდან - 65%, 2024 წელს - აფხაზეთის „ბიუჯეტი“ - 70%, რუსეთის - 30%, 2025 წელს კი დე ფაქტო რესპუბლიკის ბიუჯეტი თავად უნდა გაუმკლავდეს ხელფასის მატებას. ამ დროისთვის ჩამოთვლილი სფეროების წარმომადგენლების საშუალო ხელფასი რუსეთის სამხრეთის ფედერალური ოლქის ხელფასს უნდა მიუახლოვდეს.
აგროპროდუქტების ექსპორტი
ოქტომბრის მონაცემებით, აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკიდან რუსეთში ექსპორტზე გავიდა: 107 ტონა მანდარინი, 20 ტონა ფეიხოა, 2.5 ტონა ლიმონი და 1.5 ტონა ხურმა.
„ელჩის“ ვიზიტი მოსკოვში
ცხინვალის რეგიონის ე.წ. ელჩმა რუსეთში, ზნაურ გასიევმა, რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის მოწვევით, მონაწილეობა მიიღო ქ. მოსკოვში გამართულ საერთაშორისო ენერგეტიკულ ფორუმში - „რუსული ენერგეტიკული კვირეული“. ფორუმში მონაწილეობა ასევე მიიღო რუსეთის პრეზიდენტმა - ვლადიმირ პუტინმა.
ევრაზიის ეკონომიკური კავშირის კოდექსი
ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პარლამენტის „დეპუტატებმა“ განიხილეს კანონპროექტი, რომელიც ითვალისწინებს ევრაზიული ეკონომიკური კავშირის საბაჟო კოდექსთან მიერთებას. აღნიშნული საკანონმდებლო ცვლილების მიღების შედეგად, ცხინვალის რეგიონში საბაჟო რეგულირების სფეროში კავშირისა და რუსეთის კანონმდებლობა იმოქმედებს.
საინვესტიციო პროგრამის განხილვა
ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო მთავრობის თავმჯდომარემ, კონსტანტინე ჯუსოევმა სხვადასხვა „უწყების“ წარმომადგენელთან რუსეთის მიერ დაფინანსებული საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში მიმდინარე სამუშაოების თაობაზე შეხვედრა გამართა. შეხვედრზე გაკეთებული განცხადებების მიხედვით, სამშენებლო სამუშაოები არ ჩამორჩება დადგენილ გრაფიკს.
კონსტანტინ ჯუსოევის შეხვედრა „უწყებათა“ წარმომადგენლებთან. წყარო: cominf.org
საინვესტიციო პროგრამა და ფინანსური დარღვევა
ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო გენერალური პროკურატურა შეამოწმებს იმ დარღვევებს, რამაც თავი იჩინა „Дорэкспострой“-ის საქმიანობის შემოწმებისას. კერძოდ, გამოძიებამ დარღვევები აღმოაჩინა რუსეთის საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში „Дорэкспострой“-ის მიერ ბიტუმის შეძენისას. ამ ფაქტამდე ცნობილი გახდა, რომ „Дорэкспострой“-ის ყოფილი გენერალური დირექტორი, სემიონ მაკიევი საერთაშორისო ძებნაშია.

Adler Crossing Point Was Expanded
Two additional traffic lanes were added to the Adler crossing point which is located on the territory of Russia. The decision was made due to traffic jams at the so-called border between Abkhazia and Russia during the holiday season. The existing infrastructure could not timely serve the flow of vehicles. During busy traffic, over 10,000 vehicles and 68,000 people cross the so-called border daily. In addition, the Ministry of Economic Development of Russia plans to modernize the Adler crossing point by 2025, as a result of which its throughput capacity will increase and will be able to serve 18-20 thousand vehicles and 80-100 thousand people per day, which, taking into account the growing traffic, will ensure the point’s normal functioning.
Adler Crossing Point. Source: apsny.ru
Russia Agrees on the Restructuring of the Loan to Abkhazia
The Russian State Duma ratified a protocol which provides for the restructuring of the December 24, 2010 “state export credit” of Abkhazia until 2034. The amount of the main credit totals RUB 1.2 billion (approximately USD 19 million). In 2017, the debt repayment period was extended to 2029.
Meeting with Representatives of the Russian Ministry of Economic Development
The Prime Minister of the de facto Republic of Abkhazia, Alexander Ankvab, the Deputy Prime Ministers, Kristina Ozgan and Vladimir Delba, and the Head of Capital Construction Department, Timur Agrba, met with representatives of the Russian Ministry of Economic Development: the Director of the Department for Special Programs and Projects, Vitaly Gudin, his deputy, Anton Melnik, and the Assistant to the Minister, Mikhail Mukhortov. The Russian “Ambassador” to Abkhazia, Mikhail Shurgalin, also took part in the meeting which discussed ongoing projects within the investment program funded by Russia, harmonization of Abkhazian “legislation” with Russian legislation, the field of energy and other issues.
Visit to the Kemerovo Region
The President of the Chamber of Commerce and Industry of the de facto Republic of Abkhazia, Tamila Mertskhulava, was on a working visit to the Kemerov region. The purpose of the visit was to promote future economic relations. According to Mertskhulava, business structures of the Kemerovo region are interested in cooperation with Abkhaz entrepreneurs.
Increase in Salaries in the De Facto Republic
The Minister of Finance of the de facto Republic of Abkhazia, Vladimir Delba, said that in 2022, the average salary of teachers in the occupied Abkhazia will total a maximum of RUB 25,186 (approx. USD 400). According to him, compared to 2021, the salary of preschool teachers were increased by 13.1%, and that of teachers of general educational institutions - by 19.6%.
This is due to an agreement signed between the de facto republic and Russia, according to which the salary increase process for people working in the field of healthcare, education, culture, science, sports and social services should continue until 2025. In 2022, total of 15% of the salary increase will be financed from the “budget” of the de facto republic, 85% - from Russia. In 2023, 35% will be financed from the “budget” of the occupied Abkhazia, and 65% - from Russia; in 2024, the “budget” of Abkhazia will finance - 70%, Russia - 30%, and in 2025, the budget of the de facto republic will have to cope with the salary increase itself. At the moment, an average salary of representatives of the listed fields should be close to the salary level in the Southern Federal District of Russia.
Export of Agricultural Products
According to October data, a total of 107 tons of tangerines, 20 tons of feijoa, 2.5 tons of lemons and 1.5 tons of persimmons were exported from the de facto Republic of Abkhazia to Russia.
“Ambassador’s” Visit to Moscow
The so-called Ambassador of the Tskhinvali region to Russia, Znaur Gassiev, at the invitation of the Russian Presidential Administration, took part in the Russian Energy Week international energy forum which was held in Moscow. The President of Russia, Vladimir Putin, also took part in the forum.
Code of the Eurasian Economic Union
MPs of the de facto parliament of the Tskhinvali region discussed a draft law which envisages joining the customs code of the Eurasian Economic Union. As a result of the adoption of the mentioned legislative change, the legislation of the Union and Russia will operate in the field of customs regulation in the Tskhinvali region.
Discussion of the Investment Program
The Chairman of the de facto government of the Tskhinvali region, Konstantine Jusoev, held a meeting with representatives of various agencies to discuss the ongoing works under the investment program financed by Russia. According to statements made at the meeting, the construction works are not lagging the established schedule.
Konstantin Jusoev's Meeting with Agencies’ Representatives. Source: cominf.org
Investment Program and Financial Violation
The de facto General Prosecutor's Office of the Tskhinvali region will check the violations revealed during the audit of the activities of Dorexpostroy. In particular, the audit identified violations in the purchase of bitumen by Dorexpostroy within the framework of the Russian investment program. Earlier, it was reported that the former general director of Dorexpostroy, Semyon Makiev, is on the international wanted list.