გამოცემა: N4 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-31 იანვარი, 2023
აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადებით, ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების მორიგი, 57-ე რაუნდი, რომელიც 2023 წლის 21-22 თებერვალს იყო დაგეგმილი, კვლავ გადაიდო. დე ფაქტო სამინისტროს ცნობით, ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როდესაც დისკუსიების თანათავჯდომარეები (გაერო, ეუთო, ევროკავშირი) ცალმხრივ გადაწყვეტილებას იღებენ მოლაპარაკების რაუნდის გაუქმების ან გადატანის შესახებ. დე ფაქტო სამინისტროს გადაწყვეტილებით, შექმნილი ვითარებიდან გამომდინარე, აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის ტერიტორიაზე აღარ დაუშვებენ თანათავჯდომარეების დელეგაციას, რომლის ვიზიტიც 8-9 თებერვალს იყო დაგეგმილი. გასულ წელს დაგეგმილი ოთხი რაუნდიდან მხოლოდ ერთი ჩატარდა. რუსეთი და ოკუპირებული რეგიონები დისკუსიების რაუნდების ჩაშლაში დასავლეთს ადანაშაულებენ. რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლის, მარია ზახაროვას შეფასებით, თანათავჯდომარეების გადაწყვეტილება „ჟენევის დისკუსიების მუშაობის ბლოკირებისკენ მიმართული ზაპადნიკების დესტრუქციული ხაზის გაგრძელებაა“.
ახალი პროექტი - „მულტიპოლარულობა“
აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტროს მხარდაჭერით ახალი პროექტი - „მულტიპოლარულობა“ დაიწყო. პროექტის მიზანია მსოფლიოში მიმდინარე პროცესებზე აფხაზური საზოგადოების ინფორმირება. პროექტის ავტორი საგარეო საქმეთა მინისტრ ინალ არძინბას მრჩეველი ედგარ გვაზავაა.
პროექტის ფარგლებში გაიმართება ინტერვიუების ციკლი ცნობილ ექსპერტებთან. პირველი ინტერვიუ ევგენი პრიმაკოვთან უკვე შედგა. პრიმაკოვი დსთ-ის ქვეყნების, უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და საერთაშორისო ჰუმანიტარული საქმეების ფედერალური სააგენტოს („რუსული სახლი“) თავმჯდომარეა და რუსეთის „რბილი ძალის“ განხორციელებაზეა პასუხისმგებელი. ინტერვიუების გარდა, ედგარ გვაზავა პროექტის ტელეგრამ-არხზე მსოფლიოში მიმდინარე პროცესებზე ანალიტიკური შინაარსის სტატიებსაც აქვეყნებს.
ენერგოკრიზისი და რუსეთის დახმარება
2023 წელი ოკუპირებულ აფხაზეთში ენერგოკრიზისით დაიწყო, „ენგურჰესში“ წყლის დონის ვარდნის გამო, 18 იანვრიდან ელექტროენერგიის მიწოდებაზე გრაფიკი დაწესდა. კრიზისის დასაძლევად აფხაზეთი ელექტროენერგიას, 1 იანვრიდან 31 მარტის პერიოდში 600 მლნ კილოვატ-საათს, რუსეთიდან მიიღებს. დეფიციტის მთავარ მიზეზად მოძველებული ელექტროქსელები, ჯვრის წყალსაცავში წყლის დაბალი დონე და ზამთრის გამო ელექტროენერგიის გაზრდილი მოხმარება სახელდება. დე ფაქტო ვიცე-პრემიერისა და ეკონომიკის მინისტრის, კრისტინა ოზგანის განცხადებით, ასევე პრობლემაა მოხმარებული ელექტროენერგიისთვის გადასახადების აკრეფა, რაც გამოწვეულია ინდივიდუალური მრიცხველების არარსებობითაც.
ვის შეხვდა ბჟანია მოსკოვში?
ხანგრძლივი პაუზის შემდეგ აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი ასლან ბჟანია გამოჩნდა და 17 იანვარს 2023 წლის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების საკითხებზე ისაუბრა. ბჟანიას თქმით, საახალწლო პერიოდში იგი რუსეთშიც იმყოფებოდა, სადაც რუს მაღალჩინოსნებთან არაერთი საკითხი განიხილა. თუმცა, ბჟანიას ვებგვერდზე ამ შეხვედრების შესახებ არანაირი ინფორმაცია არ დევს, არც თავად ბჟანია აკონკრეტებს თუ ვის შეხვდა. ერთადერთი ინფორმაცია, რომელიც საჯაროდ გავრცელდა, მოსკოვში მოღვაწე აფხაზ ბიზნესმენებთან 26 დეკემბერს გამართულ შეხვედრას ეხება.
ახალი „მოღალატე“
დე ფაქტო პროკურატურამ სისხლის სამართლის საქმე აღძრა რუსლან გამისონიას წინააღმდეგ, რომელსაც „აფხაზეთის რესპუბლიკის სახელმწიფო საზღვრის უკანონო გადაკვეთა“ და „აფხაზეთის ტერიტორიული მთლიანობისა და ხელშეუხებლობის წინააღმდეგ ქმედებების განხორციელებისკენ მასმედიის საშუალებით საჯარო მოწოდებების გაკეთებაში“ ედება ბრალი. ე.წ. პროკურატურის ცნობით, გამისონიამ 2022 წლის ივნისში „კანონის“ დარღვევით გადაკვეთა „საზღვარი“ და საქართველოს ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადავიდა. იმავე წლის აგვისტოში სოციალურ ქსელ „Tik Tok“-ის საშუალებით, რომელიც დაურ ბუავას სახელზეა რეგისტრირებული, აფხაზეთის წინააღმდეგ მიმართული განცხადებები გააკეთა. ე.წ. პროკურატურის განცხადებით, გამისონია ადრე ნასამართლევია განზრახ მკვლელობისთვის და რუსეთის ორი მოქალაქის მიმართ გაუპატიურებისა და გარყვნილი ქმედებებისთვის.
2022 წელს „აფხაზური სახელმწიფოს ღალატში“ 28 წლის დაურ ბუავაც დაადანაშაულეს, რომელიც გასულ წელს საქართველოს მოქალაქე გახდა.
„კანონიერი ქურდის“ სიკვდილი
სოხუმის საავადმყოფოში ცნობილი ე.წ. კანონიერი ქურდი თენგიზ ლაკერბაია (მეტსახელად თენგულიაში) გარდაიცვალა. აფხაზეთში იგი ერთ-ერთი ყველაზე გავლენიანი კრიმინალური ავტორიტეტი იყო, რომლის სახელიც 2019 წელს რესტორან „სან-რემოში“ ორი კრიმინალური ავტორიტეტისა და ერთი რესტორნის თანამშრომლის მკვლელობას უკავშირდებოდა. მასზე, 2021 წლის 21 ნოემბერს თავდასხმაც განხორციელდა, თუმცა იგი სიკვდილს გადაურჩა.
110-ე შეხვედრა ერგნეთში
17 იანვარს გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) 110-ე შეხვედრა გაიმართა. ცხინვალის რეგიონის წარმომადგენელმა ტრადიციულად ისაუბრა დე ფაქტო რესპუბლიკის „საჰაერო სივრცის“ უპილოტო საფრენი აპარატებით დარღვევისა და სოფ. ჩორჩანაში ქართული პოლიციის საგუშაგოს საკითხზე. შეხვედრაზე აღინიშნა ქართული მხარის მიერ ოკუპირებული სოფლების (წინაგარა და მიმდებარე სოფლები) სარწყავი წლით მომარაგების საკითხიც, რაშიც შეხვედრის მონაწილეები თანამშრომლობის გაგრძელებაზე შეთანხმდნენ. შემდეგი შეხვედრა 2 მარტს ჩატარდება. გასულ წელს ერგნეთში IPRM-ის ფარგლებში ექვსი შეხვედრა გაიმართა.
მკურნალობა „რესპუბლიკის ფარგლებს გარეთ“
10 იანვარს ცხინვალში საცხოვრებელ სახლში მომხდარი ხანძრის გამო დაიღუპა ორი ადამიანი, სამი კი (დედა და ორი არასრულწლოვანი ბავშვი) საქართველოს ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადმოიყვანეს სამკურნალოდ. დედა მოგვიანებთ საავადმყოფოში გარდაიცვალა. საინტერესოა, რომ ოსურ მედიაში არ არის ნახსენები თუ სად მკურნალობდნენ დედა და შვილები. მედიაში მითითებულია, რომ მათი გადაყვანა „რესპუბლიკის ფარგლებს გარეთ“ მოხდა.
ამ მხრივ საყურადღებო ფაქტი მოხდა ოკუპირებულ ახალგორის რაიონშიც, სადაც მშობლებმა უარი თქვეს მცირეწლოვანი ბავშვის ადგილობრივ საავადმყოფოში მკურნალობაზე. მისი გადაყვანის პროცესში, ბავშვი საქართველოს ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე დაიღუპა. ამ საკითხზე საგანგებო შეხვედრა მოიწვიეს, რომელშიც დე ფაქტო პრეზიდენტი ალან გაგლოევი და დე ფაქტო ჯანდაცვისა და სოციალური განვითარების მინისტრი აგუნდა პლიევაც მონაწილეობდნენ. ახალგორის რაიონული საავამდყოფოს მთავარი ექიმის თქმით, მშობლებს ადგილობრივ საავადმყოფოში მკურნალობა შესთავაზეს, შემდგომში მისი ცხინვალის მრავალპროფილურ სამედიცინო ცენტრში გადაყვანის პირობით, თუმცა, ამ შეთავაზებაზე მშობლებმა უარი უთხრეს.
მსგავსი ფაქტები არ არის ერთეული შემთხვევები ცხინვალის რეგიონში. ადგილობრივი ჯანდაცვის სისტემის მიმართ უნდობლობის ხარისხი მაღალია, რის გამოც ოკუპირებულ რეგიონში მცხოვრები მოსახლეობა, არა მარტო ეთნიკურად ქართველები, მკურნალობის გაგრძელებას საქართველოს ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე ცდილობენ. თუმცა, ბიუროკრატიული ბარიერების გამო ხშირია პაციენტების დაგვიანებით ტრანსპორტირების შემთხვევები, რაც ზოგჯერ ფატალური შედეგით სრულდება. ოკუპირებულ რეგიონში საქართველოს ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე სამედიცინო მიზნებისთვის ვიზიტი თბილისის „რბილი ძალის“ ინსტრუმენტად განიხილება, მაგრამ სხვა ალტერნატივის არარსებობის პირობებში, დე ფაქტო ხელისუფლება იძულებულია მსგავს ფაქტებს შეეგუოს. მათი აზრით, „თბილისში სამკურნალოდ წასვლა“ „ეროვნული უსაფრთხოების“ საკითხიც არის და ადეკვატურ რეაგირებას მოითხოვს, რაც ადგილობრივ დონეზე სამედიცინო მომსახურების გაუმჯობესებას და რუსეთში მკურნალობასთან დაკავშირებული პრობლემების მოგვარებას გულისხმობს.
ინალ ჯაბიევის საქმე - ახალი დაკავება
ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პროკურატურამ დე ფაქტო შს სამინისტროს კრიმინალური პოლიციის სისხლის სამართლის სამძებროს ყოფილი უფროსი ჯუმბერ ბიბილოვი დააკავა. ინალ ჯაბიევის საქმე ყოფილი დე ფაქტო პრეზიდენტის ანატოლი ბიბილოვისთვის შავი ლაქა იყო, რამაც მის რეპუტაციას ზიანი მიაყენა. ჯაბიევის საქმის ხელახლა გამოძიება გასული წლის ოქტომბერში დაიწყო. სისხლის სამართლის საქმის ხუთი მონაწილე უკვე დაკავებულია. ინალ ჯაბიევი 2022 წლის 28 აგვისტოს ადგილობრივი ძალოვანების მხრიდან ძალადობის შედეგად გარდაიცვალა. მას დე ფაქტო შს მინისტრზე თავდასხმაში ედებოდა ბრალი.
გაძვირებული ტარიფები
2023 წლის 1 იანვრიდან რუსმა მიმწოდებლებმა გაზისა და ელექტროენერგიის ფასი გაზარდეს, რის გამოც აუცილებელი გახდა ცხინვალის რეგიონში მომხმარებლებისთვის ტარიფების გადახედვა. აღნიშნულ საკითხზე დე ფაქტო მთავრობის სხდომაზეც იმსჯელეს, სადაც მიიღეს გადაწყვეტილება საკითხის განხილვა მიმდინარე წლის მეორე კვარტლამდე გადადონ და მოსახლეობისთვის ფასები უცვლელი დატოვონ. ამ ეტაპზე გაზისა და ელექტროენერგიის ტარიფი მხოლოდ ორგანიზაციებისთვის გაიზრდება.

Publication: N4 / Review Period: January 1-31, 2023
According to the de facto Ministry of Foreign Affairs of Abkhazia, the regular 57th round of the Geneva International Discussions which was scheduled on February 21-22, 2023, was cancelled again. As the de facto Ministry reports, this is not the first time when the Co-Chairs (UN, OSCE, EU) of the Discussions make a unilateral decision to cancel or postpone the negotiation round. As per a decision of the de facto Ministry, due to the created situation, the delegation of the Co-Chairs whose visit was planned on February 8-9, will no longer be allowed on the territory of the de facto republic of Abkhazia. Last year, only one of the four planned rounds was held. Russia and the occupied regions accuse the West of disrupting the rounds of the Discussions. Maria Zakharova, the Spokeswoman of the Ministry of Foreign Affairs of Russia, said that the Co-Chairs’ decision “is a continuation of the destructive line of the West aimed at blocking the work of the Geneva Discussions.”
“Multipolarity” – a New Project
A new project – “Multipolarity” was launched with the support of the de facto Ministry of Foreign Affairs of Abkhazia. The goal of the project is to inform the Abkhaz society about the current processes in the world. The author of the project is Edgar Gvazava, the Adviser to the Minister of Foreign Affairs, Inal Ardzinba.
A cycle of interviews with prominent experts will be held within the framework of the project. The first interview with Yevgeny Primakov has already taken place. Primakov is the Head of the Federal Agency for CIS States, Compatriots Living Abroad and International Humanitarian Affairs (Russian House) and is responsible for the implementation of Russia's “soft power.” In addition to interviews, Edgar Gvazava also publishes articles of analytical content about current developments in the world on the project Telegram channel.
Energy Crisis and Russia’s Assistance
The year 2023 started with an energy crisis in the occupied Abkhazia and due to the drop in the water level in the Enguri HPP the electricity supply schedule was set from January 18. To overcome the crisis, Abkhazia will receive 600 million kWh of electricity from Russia in the period from January 1 to March 31. The main reasons for the shortage are outdated electrical networks, low water level in the Jvari reservoir and increased electricity consumption in winter. According to the de facto Deputy Prime Minister and the Minister of Economy, Kristina Ozgan, there is also a problem with collecting taxes for the consumed electricity which is due to the lack of individual meters.
Who did Bzhania Meet in Moscow?
On January 17, after a long pause, the de facto President of Abkhazia, Aslan Bzhania, appeared and spoke about the issues of the socio-economic development in 2023. According to Bzhania, he was in Russia during the New Year period where he discussed a number of issues with Russian high-ranking officials; however, no information is available about these meetings on the de facto President’s web-page, Bzhania also didn’t specify with whom he met. The only information which was publicly disseminated concerns a meeting held on December 26 with Abkhaz businessmen working in Moscow.
New “Traitor”
The de facto Prosecutor's Office launched a criminal case against Ruslan Gamisonia who is accused of “illegal crossing of the state border of the Republic of Abkhazia” and “making public appeals through mass media to carry out actions against the territorial integrity and inviolability of Abkhazia.” According to the so-called Prosecutor's Office, Gamisonia illegally crossed the “border” in June 2022 and moved to the territory controlled by the Georgian authorities. In August of the same year, on a Tik Tok social network page registered under the name of Daur Buava, he made statements against Abkhazia. According to the so-called Prosecutor's Office, Gamisonia was previously convicted of premeditated murder and rape and lewd acts against two Russian citizens.
In 2022, a 28-year-old Daur Buava who became a citizen of Georgia last year, was accused of “betrayal of the Abkhaz state.”
Death of a “Thief in Law”
In the Sokhumi hospital, the so-called thief in law Tengiz Lakerbaya (alias Tenguliash) died. He was one of the most influential criminal authorities in Abkhazia whose name was associated with the murder of two criminal authorities and one restaurant employee in the San Remo restaurant in 2019. He was also assaulted on November 21, 2021; however, escaped death.
IPRM 110th Meeting in Ergneti
On January 17, the 110th meeting of the Incident Prevention and Response Mechanism (IPRM) was held in the village of Ergneti, the Gori municipality. Representatives of the Tskhinvali region traditionally spoke about the violation of the “airspace” of the de facto republic by unmanned aerial vehicles and the issue of the Georgian police checkpoint in the village of Chorchana. The meeting mentioned the issue of supplying the villages occupied by the Georgian side (Tsinagara and surrounding villages) with irrigation water in which participants of the meeting agreed to continue cooperation. The next meeting will be held on March 2. Last year, Ergneti hosted six meetings the framework of IPRM.
Medical Treatment “Outside the Republic”
On January 10, a fire broke out in a residential house in Tskhinvali. As a result of the accident two people died and three (a mother and two minor children) were taken to the territory controlled by the Georgian authorities for medical treatment. Later, mother died in the hospital. It is interesting that the Ossetian media does not mention where the mother and children underwent medical treatment, it only says that they were transferred “outside the republic.”
In this regard, a noteworthy fact happened in the occupied Akhalgori region, where parents refused to treat their young child in a local hospital. While the transfer, the child died on the territory controlled by the Georgian authorities. An extraordinary meeting was convened with the participation of the de facto President, Alan Gagloyev, and the de facto Minister of Health and Social Development, Agunda Plieva. According to a chief doctor of the Akhalgori district hospital, the parents were offered treatment at a local hospital, with the condition of transferring the child to the Tskhinvali multidisciplinary medical center, however, the parents refused the offer.
Similar facts are not isolated cases in the Tskhinvali region. The degree of mistrust towards the local healthcare system is high and that’s why the population living in the occupied region, not only ethnic Georgians, are eager to continue medical treatment on the territory controlled by the Georgian authorities; however, due to bureaucratic barriers, there are frequent cases of patients delayed transportation, sometimes with fatal results. The occupied region considers a visit for medical purposes to the territory controlled by the Georgian authorities as an instrument of Tbilisi's “soft power,” but in the absence of any other alternative, the de facto authorities are forced to accept such facts. They consider that “going to Tbilisi for medical treatment” is also a matter of “national security” and requires an adequate response, which means improving medical services at the local level and solving problems related to receiving medical treatment in Russia.
Inal Jabiev’s Case - a New Arrest
The de facto Prosecutor's Office of the Tskhinvali region arrested the former Head of the Criminal Investigation Department of the Criminal Police of the de facto Ministry of Internal Affairs, Jumber Bibilov. The case of Inal Jabiev is considered as a black spot for the former de facto President, Anatoly Bibilov, which damaged his reputation. The re-investigation of Jabiev's case was started in October last year. Five culprits in the criminal case have already been arrested. Inal Jabiev died on August 28, 2022 as a result of violence by local law enforcement officials. He was accused of attempting to assassinate the then de facto Minister of Internal Affairs.
Increased Rates
From January 1, 2023, Russian suppliers increased the price for gas and electricity and it became necessary to revise tariffs for consumers in the Tskhinvali region. The mentioned issue was discussed at a meeting of the de facto government. The meeting decided to postpone the discussion of the issue until the second quarter of the current year and to leave the prices unchanged for the population. At this stage, gas and electricity tariffs increase will apply only to organizations.