გამოცემა: N9 / მიმოხილვის პერიოდი: იანვარი-მარტი, 2023 / ავტორი: არსენ არაქელოვი
• აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრი, ინალ არძინბა შეხვდა სტუდენტებს, რომლებმაც რუსეთის უმაღლეს სასწავლებლებში ცენტრის - „აფხაზეთის მომავალი“ მხარდაჭერით ჩააბარეს. აღნიშნული ცენტრი დაარსებულია არძინბას მიერ, მდებარეობს მოსკოვში და ფუნქციონირებს 2022 წლის თებერვლიდან, ხოლო ამავე წლის ნოემბრიდან „აფხაზეთის მომავალი“ თანამშრომლობს პლატფორმასთან - „რუსეთი - შესაძლებლობის ქვეყანა“. თანამშრომლობის შეთანხმების თანახმად, დე ფაქტო რესპუბლიკაში მცხოვრები ახალგაზრდები რუსეთის სხვადასხვა დაწესებულებებში სტაჟირებას გადიან.
• აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მხარდაჭერით, დაიწყო ედგარ გვაზავას, ინალ არძინბას მრჩევლის საავტორო პროექტი - „მულტიპოლარულობა“. ედგარის განცხადებით, ეს პროექტი დაეხმარება აფხაზურ საზოგადოებას დეზინფორმაციასთან ბრძოლაში. პროექტის ფარგლებში დაგეგმილია ლექციათა ციკლი მსოფლიო პოლიტიკის შესახებ. პროექტის სტუმრები უკვე იყვნენ: ევგენი პრიმაკოვი, ბორის ჩერნიშოვი და მარია ზახაროვა.
• სოხუმში მდებარე ცენტრმა - „მოსკოვის სახლი“ „აფხაზეთის ეროვნულ ბიბლიოთეკას“ მხატვრული ლიტერატურის 200 წიგნი საჩუქრად გადასცა.
• დე ფაქტო ეკონომიკის სამინისტრომ და დსთ-ის ქვეყნების, უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და საერთაშორისო ჰუმანიტარული საქმეების ფედერალურმა სააგენტომ, (შემდგომში - „რუსული სახლი“) მოსკოვსა და სოხუმს შორის ავიამიმოსვლის აღდგენის პროექტის ფარგლებში, რუსეთის უმაღლეს სასწავლებლებში სამოქალაქო ავიაციის პროფესიის შესასწავლად აფხაზი ახალგაზრდებისთვის 32 ადგილი განსაზღვრა.
• „რუსული სახლის“ ხელმძღვანელის, დმიტრი ფედოტოვის განცხადებით, 2023-2024 სასწავლო წელს რუსეთის უმაღლეს სასწავლებლებში განათლების მისაღებად, ოკუპირებულ აფხაზეთში მცხოვრები მოსწავლეებისთვის 110 ადგილი გამოიყო. გარდა ამისა, 14 ადგილი გამოყოფილია მე-9 კლასელებისთვის, ვისაც სურს რუსეთის პროფესიულ სასწავლებელში სწავლის გაგრძელება.
• „მოსკოვის სახლმა“ ვლადიმერ ვისოცკის 85 წლის იუბილეს აღსანიშნავად სოხუმში ღონისძიება ჩაატარა. აღნიშნული საღამო მოსკოვის მთავრობის ფინანსური მხარდაჭერით ჩატარდა. შეხვედრაზე ასევე ისაუბრეს ვისოცკის აფხაზეთში ვიზიტის შესახებ.
ვლადიმერ ვისოცკის საღამო. წყარო: apsadgil.info
• „რუსულმა სახლმა“ სხვადასხვა კულტურული ღონისძიებების ჩასატარებლად ოკუპირებულ აფხაზეთში მოქმედ თანამემამულეების ორგანიზაციებისთვის საგრანტო კონკურსი გამოაცხადა.
• რუსეთის პრეზიდენტმა, ვლადიმერ პუტინმა „სტალინგრადის ბრძოლის“ გამარჯვებიდან 80 წლის იუბილესთან დაკავშირებით  ოკუპირებულ აფხაზეთში მცხოვრებ ბრძოლის მონაწილეს, 101 წლის ვალენტინა შულგინას, მისალოცი წერილი გაუგზავნა.
ვლადიმერ პუტინის წერილი ვეტერანს. წყარო: apsadgil.info
• „რუსულ სახლში“ ჩატარდა მრგვალი მაგიდა - „რუსეთის არქივების როლი აფხაზეთის რესპუბლიკის მემკვიდრეობის დოკუმენტურ რეკონსტრუქციაში“. აფხაზი ექსპერტების გარდა, შეხვედრას რუსეთის სახელმწიფო ჰუმანიტარული უნივერსიტეტის ლექტორები და დმიტრი ფედოტოვი დაესწრნენ.
• ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში „რუსული სახლის“ წარმომადგენლობამ დე ფაქტო რესპუბლიკის განათლების სამინისტროს საბიბლიოთეკო ფონდს 20 ათასი სახელმძღვანელო გადასცა. ცხინვალში „რუსული სახლის“ ხელმძღვანელის, სერგეი სკვორცოვის განცხადებით, აღნიშნული ღონისძიება რუსეთის სახელმწიფო პროგრამის - „განათლების განვითარება“ მორიგი ეტაპია. ამავე პროგრამის ფარგლებში „რუსულმა სახლმა“ დე ფაქტო კულტურის სამინისტროს გადასცა 4 000 წიგნი, „სამხრეთ ოსეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტს“ - 7 000.
„რუსული სახლის“ საჩუქარი. წყარო: cominf.org
• „სამხრეთ ოსეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტისა“ და რუსეთის სახელმწიფო ხელოვნების ბიბლიოთეკის ხელმძღვანელების ონლაინ-შეხვედრის შედეგად, უნივერსიტეტი ბიბლიოთეკის ელექტრონულ რესურსებზე უფასო წვდომას მიიღებს.
• „სამხრეთ ოსეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტის“ პედაგოგებმა მონაწილეობა მიიღეს მოსკოვში გამართულ სრულიად რუსეთის სამეცნიერო კონფერენციში - „ადამიანი და საზოგადოება თანამედროვეობის კონტექსტში“.
• საგანმანათლებლო პროექტის „SputnikPro“ ფარგლებში, ოსური მედიის წარმომადგენლებს ლექცია წაუკითხა მედიაჯგუფის - „Russia Today“ კონტენტის პოპულარიზაციის განყოფილების ხელმძღვანელმა, პოლინა გოლუბევამ.
• „რუსული სახლის“ წარმომადგენლის, ალლა მანდრაჟის განცხადებით, 2023-2024 სასწავლო წელს რუსეთის უმაღლეს სასწავლებლებში განათლების მისაღებად ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონიდან 40-მა მსურველმა შეავსო განცხადება. 2023-2024 სასწავლო წლისათვის დე ფაქტო რესპუბლიკისთვის კვოტით გამოყოფილია 22 ადგილი.
• „რუსული სახლის“ მიერ ორგანიზებული „კომპიუტერული კურსის“ კურსდამთავრებულებს სერტიფიკატები გადაეცათ.
• „რუსული სახლის“ მხარდაჭერით, 10 თებერვალს, ალექსანდრე პუშკინის დაღუპვის დღეს, ცხინვალის „სახელმწიფო უნივერსიტეტის“ სტუდენტებმა, მასწავლებლებმა და დე ფაქტო უწყებების წარმომადგენლებმა პატივი მიაგეს პოეტის ხსოვნას. მსგავსი შეხვედრა გაიმართა ოკუპირებულ ახალგორის რაიონშიც.
• „ეროვნულ ბიბლიოთეკაში“ გაიმართა ღონისძიება, რომელიც ეძღვნებოდა რუსი პოეტის, სერგეი ესენინის ხსოვნას.
უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიის მხარდაჭერა
• დე ფაქტო პრეზიდენტი, ალან გაგლოევი შეხვდა რუსეთის შს ორგანოების და შინაგანი ჯარების საბრძოლო ვეტერანთა ასოციაციის საბჭოს თავმჯდომარის მრჩეველს,  მწერალს, ივან სოლოვიოვს. „სამხრეთ ოსეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტში“ გაიმართა სოლოვიოვის წიგნის - „წითელი ხაზები“ პრეზენტაცია. აღნიშნული წიგნი არის პირველი მხატვრული ნაწარმოები, რომელიც ეხება რუსეთის აგრესიას უკრაინაში. გაგლოევმა სოლოვიოვი „ღირსების ორდენით“ დააჯილდოვა.
• „სამხრეთ ოსეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტში“ გაიმართა დოკუმენტური სურათების გამოფენა - „დონბასის ტრაგედია“, რომელიც ეძღვნებოდა უკრაინაში რუსეთის აგრესიის დაწყების წლისთავს.
გამოფენა - „დონბასის ტრაგედია“. წყარო: cominf.org
• „სამხრეთ ოსეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტში“ გაიმართა ფოტოგამოფენა - „უკრაინელი ნეონაცისტების და მათი თანამზრახველების დანაშაულის მტკიცებულებები“.
ფოტოგამოფენა. წყარო: cominf.org
• „რუსული სახლის“ ორგანიზებით, ტელეარხზე - „ИР“ მიმდინარეობდა ჩვენება ფილმების, რომლებშიც აღწერილია დონეცკისა და ლუჰანსკის დე ფაქტო სახალხო რესპუბლიკებში მდგომარეობა 24 თებერვლამდე. ფილმებია:  „დონბასი. გზა სახლისაკენ“, „ოპერაცია უკრაინა. დანაშაული სასჯელის გარეშე“ და სხვები.
• „რუსული სახლის“ ორგანიზებით, გაიმართა ონლაინ აქცია - „მიძღვნა ანგელოზებს. ჭეშმარიტების მოწმეები“, რომელიც დაკავშირებული იყო ოკუპირებულ დონბასში დაღუპულ ბავშვთა ხსოვნის მისაგებად. ვებ-გვერდზე - alleyaangelov.ru/ გადასვლით, შესაძლებელია ვირტუალური სანთლის ანთება.
• ოკუპირებული ცხინვალის დე ფაქტო ადმინისტრაციის ორგანიზებით, „მამულის დამცველის დღესთან“ დაკავშირებით, ცხინვალში გაიმართა კონცერტი. გარდა ამისა, გაიმართა ტურნირი „მოკლე ნარდში“, რომელიც ეძღვნებოდა ამავე დღესასწაულს.
• ცხინვალში გაიმართა საზეიმო ღონისძიება „მამულის დამცველის დღესა“ და დე ფაქტო თავდაცვის ძალების დაარსებიდან 30 წლის იუბილესთან დაკავშირებით. ღონისძიებაზე აღნიშნეს რუსეთის უმნიშვნელოვანესი როლი ე.წ. თავდაცვის ძალების შექმნაში. დე ფაქტო უწყებას მისალოცი წერილით მიულოცა რუსეთის თავდაცვის მინისტრმა, სერგეი შოიგუმ.
• ცხინვალის სკოლა-ინტერნატში გაიმართა კონცერტი, რომელიც ეძღვნებოდა ავღანეთიდან საბჭოთა ჯარების გამოსვლას. ადგილობრივი მედიის ცნობით, ჯამში ცხინვალის რეგიონიდან ავღანეთში იბრძოდა 200 ჯარისკაცი, მათგან 6 - დაიღუპა.
ავღანეთიდან საბჭოთა ჯარების გამოსვლისადმი მიძღვნილი კონცერტი. წყარო: cominf.org
• უკრაინაში რუსეთის აგრესიაში მონაწილე ოსი მებრძოლი, ერიკ კარკუსოვი რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ „სიმამაცის ორდენით“ დააჯილდოვა.
• ოკუპირებულმა ცხინვალმა ჩაიბარა საკავშირო ანტიფაშისტური პატრიოტული პროექტის „ჩვენი დიადი მამული“ ესტაფეტა. აღნიშნული ღონისძიება ეძღვნებოდა საბჭოთა კავშირის „სამამულო ომში“ გამარჯვებიდან 78-ე წლისთავს. ესტაფეტის მონაწილეებმა და ახალგაზრდებმა აღმართეს „გამარჯვების ბანერიც“.

• The Minister of Foreign Affairs of the de facto republic of Abkhazia, Inal Ardzinba, met with students who were admitted to Russian higher education institutions with the support of the Future of Abkhazia center. This center was founded by Ardzinba, it locates in Moscow and has been operating since February 2022. The Future of Abkhazia center cooperates with the Russia - Country of Opportunity platform from November of the same year. According to the cooperation agreement, young people living in the de facto republic undergo internships in various institutions of Russia.
• With the support of the Ministry of Foreign Affairs of the de facto republic of Abkhazia, the author's project “Multipolarity” by Edgar Gvazava, the Adviser to Inal Ardzinba, was launched. According to Edgar, the project will help the Abkhaz society to combat against disinformation. Within the framework of the project, a cycle of lectures on world politics is planned. The project already hosted: Yevgeny Primakov, Boris Chernyshov and Maria Zakharova.
• The Moscow House center in Sokhumi donated 200 fiction books to the “National Library of Abkhazia.”
• The de facto Ministry of Economy and the Federal Agency for CIS countries, Compatriots Living Abroad and International Humanitarian Affairs (hereinafter - Russian House) within the framework of the project to restore air traffic between Moscow and Sokhumi, determined 32 places for Abkhazian youth to study the civil aviation profession in Russian higher education institutions.
• According to Dmitry Fedotov, the Head of Russian House, 110 places have been allocated for students living in the occupied Abkhazia to receive education in Russian higher education institutions in the 2023-2024 academic year. In addition, 14 places are reserved for 9th grade schoolchildren who want to continue studies at a Russian vocational school.
• Moscow House in Sokhumi held an event to celebrate the 85th anniversary of Vladimir Vysotsky. This evening was held with the financial support of the Moscow government. During the event Vysotsky's visit to Abkhazia was also remembered.
Evening of Vladimir Vysotsky. Source: apsadgil.info
• Russian House announced a grant competition for compatriot organizations operating in the occupied Abkhazia to hold various cultural events.
Marking Historical Dates
• The President of Russia, Vladimir Putin, sent a congratulatory letter on the 80th anniversary of the victory in the Battle of Stalingrad to a 101-year-old Valentina Shulgina, who participated in the Battle and is living in the occupied Abkhazia.
Vladimir Putin's Letter to a Veteran. Source: apsadgil.info
• Russian House hosted a round table – “the role of Russian archives in the documentary reconstruction of the heritage of the Republic of Abkhazia.” In addition to Abkhaz experts, lecturers of the Russian State Humanitarian University and Dmitry Fedotov attended the meeting.
• The Russian House office in the occupied Tskhinvali region handed over 20,000 textbooks to the library fund of the Ministry of Education of the de facto republic. According to Sergey Skvortsov, the Head of the Russian House office in Tskhinvali, the mentioned event is another stage of the Education Development, Russian state program. Within the framework of the same program, Russian House donated 4,000 books to the de facto Ministry of Culture and 7,000 books to the “State University of South Ossetia.”
Gift of Russian House. Source: cominf.org
• As a result of an online meeting between the Heads of the “State University of South Ossetia” and the Russian State Art Library, the university will get free access to the library's electronic resources.
• Lecturers of the “State University of South Ossetia” took part in the All-Russian Scientific Conference – “Man and Society in the Context of Modernity.” The conference was held in Moscow.
• Polina Golubeva, the head of the content promotion department of the Russia Today media group, gave a lecture to representatives of the Ossetian media within the framework of the SputnikPro educational project.
• According to a representative of Russian House, Alla Mandrazh, a total of 40 applicants from the occupied Tskhinvali region have filled out applications for admitting to Russian higher education institutions in the 2023-2024 academic year. For the 2023-2024 academic year, 22 seats were allocated for the de facto republic.
• Graduates of a computer course which was organized by Russian House were awarded certificates.
• On February 10, the day of Alexander Pushkin's death, with the support of Russian House, students, teachers and representatives of de facto institutions of the Tskhinvali “State University” paid tribute to the memory of the poet. A similar meeting was held in the occupied Akhalgori district.
• An event dedicated to the memory of the Russian poet, Sergei Yesenin, was held in the “National Library.”
Support to Russia's Military Aggression in Ukraine
• The de facto President, Alan Gagloyev, met with the Adviser to the Chairman of the Board of the Association of Combat Veterans of the Internal Affairs Bodies and Internal Troops of Russia, the writer, Ivan Solovyov. A presentation of Solovyov's book - Red Lines was held at the “State University of South Ossetia.” The book is the first work of art which deals with the Russian aggression in Ukraine. Gagloyev awarded Solovyov with the “Order of Honor.”
• The “State University of South Ossetia” hosted an exhibition of documentary photo material - Tragedy of Donbas, which was dedicated to the anniversary of the beginning of the Russian aggression in Ukraine.
Exhibition - Tragedy of Donbas. Source: cominf.org
• The “State University of South Ossetia” held a photo exhibition - Evidence of crimes of Ukrainian neo-Nazis and their accomplices.
Photo Exhibition. Source:  cominf.org
• Russian House organized films screening on IR TV channel which describe the situation in the de facto People's Republics of Donetsk and Luhansk until February 24. The films are: “Donbas. The Way Home,” “Operation Ukraine. Crime without Punishment,” etc.
• Russian House organized an online action “Dedication to Angels. Witnesses of the Truth,” which was dedicated to the memory of the children killed in the occupied Donbas. It is possible to light a virtual candle at alleyaangelov.ru/.
• A concert in Tskhinvali was dedicated to the Defenders of the Fatherland day. The concert was organized by the de facto administration of the occupied Tskhinvali. In addition, a short backgammon tournament was also held in connection with the same date.
• A solemn event was held in Tskhinvali dedicated to the Defenders of the Fatherland day and the 30th anniversary of the establishment of the de facto Defense Forces. At the event, the most important role of Russia in the creation of the so-called defense forces was noted. The Russian Defense Minister, Sergey Shoigu, congratulated the de facto agency with a congratulatory letter.
• A concert dedicated to the withdrawal of Soviet troops from Afghanistan was held in a Tskhinvali boarding school. According to local media, a total of 200 soldiers from the Tskhinvali region fought in Afghanistan and six of them died.
Concert Dedicated to the Withdrawal of Soviet Troops from Afghanistan. Source: cominf.org
• The Ministry of Defense of Russia awarded the “Order of Courage” to Erik Karkusov, an Ossetian fighter who participated in the Russian aggression in Ukraine.
• The occupied Tskhinvali took over the baton of the anti-fascist patriotic project – “Our great estate.” The event was dedicated to the 78th anniversary of the victory of the Soviet Union in the Patriotic War. Relay participants and young people raised the Victory Banner.