გამოცემა N23 / მიმოხილვის პერიოდი: 1 - 30 ივნისი, 2023 / ავტორი: ელენე მინდიაშვილი
ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო უშიშროების კომიტეტმა ე.წ საზღვრის რეჟიმისა და ე.წ. სასაზღვრო ზონის რეჟიმის დარღვევების ივნისის სტატისტიკა გამოაქვეყნა. სტატისტიკის მიხედვით, ჯამურად, დარღვევის 49 შემთხვევა დაფიქსრიდა, რომელთაგან 39-მა მოქალაქემ „სასაზღვრო ზონის რეჟიმი“ 10-მა კი „საზღვრის რეჟიმი დაარღვია“. „კომიტეტის“ პრესსამსახურის განცხადებით, ცხინვალის რეგიონიდან 3 მოქალაქე გააძევეს, 18 პირს ადმინისტრაციული ჯარიმა დააკისრეს, 21 - გააფრთხილეს, 2-ის წინააღმდეგ კი სისხლის სამართლის საქმე აღძრეს.
ქართულ ღია წყაროებში ინფორმაცია საოკუპაციო ძალების მიერ საქართველოს ორი მოქალაქის დაკავების შესახებ ფიქსირდება.
დაკავება ოკუპირებულ ახმაჯის ტერიტორიაზე
საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა (სუს) 7 ივნისს საქართველოს მოქალაქის უკანონო დაკავების ფაქტი დაადასტურა. სუს-ის განცხადების მიხედვით, უკანონო დაკავების ფაქტი ოკუპირებული ახალგორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ახმაჯის მიმდებარე ტერიტორიაზე მოხდა. მოქალაქის ვინაობისა და ფაქტის დეტალების შესახებ ღია წყაროებში ინფორმაცია არ გავრცელებულა.
დაკავება ოკუპირებულ დმენისის ტერიტორიაზე
დე ფაქტო სამხრეთ ოსეთის „სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტმა“ საქართველოს მოქალაქის მიერ ე.წ. საზღვრის რეჟიმის დარღვევის ფაქტის შესახებ განაცხადა. განცხადების მიხედვით, დაკავებული ქ. რუსთავში მცხოვრები 24 წლის ლაშა ბახტურიძეა. იგი 21 ივნისს ოკუპირებული ცხინვალის რაიონის სოფ. დმენისის მიმდებარედ დააკავეს და ცხინვალის ციხიდან 8 დღიანი უკანონო პატიმრობის შემდეგ გაათავისუფლეს. სავარაუდოდ მას ადმინისტრაციული ჯარიმაც დააკისრეს.
ახალი საინჟინრო ნაგებობები ხურვალეთში
საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ხურვალეთში 2022 წელს დაწყებული „ბორდერიზაციის“ უკანონო პროცესი განაახლეს. საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ განათავსეს მეტალის ბოძები და გაავლეს მავთულხლართი. ანტისაოკუპაციო მოძრაობის „ძალა ერთობაშია“ ლიდერის, დავით ქაცარავას ვარაუდით, ახლადშეღობილი ტერიტორია დაახოლებით 200 მეტრი სიგრძის არის. უკანონო „ბორდერიზაციის“ პროცესის განახლების ფაქტი სუს-მაც დაადასტურა.
ახალი საინჟინრო ნაგებობები ხურვალეთში. წყარო: დავით ქაცარავას Facebook გვერდი.
საერთაშორისო დელეგაციის ვიზიტი საოკუპაციო ხაზთან
5-9 ივნისს საქართველოს კრიზისების მართვის სამოქალაქო ასპექტების ევროკავშირის კომიტეტის დელეგაცია სტუმრობდა.
დელეგატებმა ევროკავშირის სადამკვირვებლო დელეგაციის რეგიონულ ოფისებთან ერთად საოკუპაციო ხაზიც მოინახულეს, როგორც ცხინვალის რეგიონთან, ასევე აფხაზეთთან. ისინი ადგილზე გაეცნენ „ბორდერიზაციის“ თანმდევ უარყოფით შედეგებსა და ადგილობრივი მოსახლეობის უფლებრივ მდგომარეობას გადაადგილების თავისუფლებასთან და სხვა ჰუმანიტარულ ასპექტებთან მიმართებით.
დელეგაციის ვიზიტი საოკუპაციო ხაზთან. წყარო: eumm.eu
ლიხტენშტაინის საგარეო საქმეთა მინისტრის ვიზიტი საოკუპაციო ხაზთან
12 ივნისს საოკუპაციო ხაზის დუშეთის მუნიციპალიტეტის სოფ. ოძისის მონაკვეთი ლიხტენშტაინის საგარეო საქმეთა, განათლების და სპორტის მინისტრმა დომინიკ ჰასლერმა მოინახულა. საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ლაშა დარსალიამ, მას ადგილზე გააცნო საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ მცხოვრები მოქალაქეების უფლებრივი მდგომარეობა და არსებული გამოწვევები. ეს მინისტრი ჰასლერისთვის საქართველოში რიგით პირველი ოფიციალური ვიზიტი იყო.

The de facto Security Committee of the Tskhinvali region published statistics of violation of the so-called border regime and the so-called border zone regime for the month of June. According to statistics, a total of 49 cases of violations were recorded, of which 39 citizens violated the “border zone regime” and ten violated the “border regime.” As the “Committee” press service reports, three citizens were expelled from the Tskhinvali region, 18 persons were imposed an administrative fine, 21 received warning, and a criminal case was initiated against two.
Georgian open sources also published the information about the arrest of two Georgian citizens.
Detention in the Occupied Akhmaji
The State Security Service of Georgia (SSS) confirmed an illegal arrest of a Georgian citizen on June 7. According to the SSS statement, the illegal detention occurred in the vicinity of the village of Akhmaji, the occupied Akhalgori municipality. The identity of the citizen and other details were not released in open sources.
Detention in the Occupied Dmenisi
The de facto “State Security Committee” of South Ossetia reported about the violation of the so-called border regime by a citizen of Georgia. The statement reads that a  24-year-old Lasha Bakhturidze, resident of Rustavi, was arrested. He was detained on June 21, near the village of Dmenisi, the occupied Tskhinvali region, and was released from the Tskhinvali prison after the eight-day illegal imprisonment. Supposedly, an administrative fine was also imposed on him.
“Borderization” and Developments Along the Occupation Line
New Engineering Buildings in Khurvaleti
The occupation forces resumed the illegal “borderization” process which was started in 2022 in the village of Khurvaleti, Gori municipality. Metal poles were placed and barbed wire was laid along the occupation line. Davit Katsarava, the leader of the anti-occupation movement – Power is in Unity, presumes that approximately 200 meters long area was fenced. The SSS also confirmed the renewal of the illegal “borderization” process.
New Engineering Buildings in Khurvaleti. Source: Davit Katsarava's Facebook page.
International Delegation Visits the Occupation Line
On June 5-9, delegates of the Committee for Civilian Aspects of Crisis Management (CivCom) visited EU Monitoring Mission (EUMM) in Georgia.
In addition to the EUMM Field Offices, the delegates visited the occupation line both in the Tskhinvali region and Abkhazia. They personally witnessed the detrimental effect of “borderization” activities on the legal statis of the local population  in relation to freedom of movement and other humaniatian aspects.
Delegation Visits the Occupation Line. Source: eumm.eu
Minister of Foreign Affairs of Liechtenstein Visits the Occupation Line
On June 12, the Minister of Foreign Affairs, Education and Sports of Liechtenstein, Dominique Hasler, visited an occupation line section in the village of Odzisi, Dusheti municipality. On the ground, the Deputy Minister of Foreign Affairs of Georgia, Lasha Darsalia, informed the guest about the legal status of citizens living along the occupation line and existing challenges. This was Minister Hasler's first official visit to Georgia.