გამოცემა: N11 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-31 აგვისტო, 2023
აგვისტოში ორივე ოკუპირებულ რეგიონში არაერთი ისტორიული თარიღი აღნიშნეს. ამ თვეში, ტრადიციულად, იმართება საზეიმო და სამგლოვიარო ღონისძიებები, რომლებშიც რუსეთიც აქტიურად არის ჩართული. წელს რუსმა სტუმრებმა განსაკუთრებით დააფასეს 26 აგვისტო, როდესაც ოკუპირებულ რეგიონებში რუსეთის მიერ მათი დამოუკიდებლობის აღიარების 15 წლისთავი აღნიშნეს.
მედვედევთან შეხვედრა
რუსეთის მიერ საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების დამოუკიდებლობის აღიარებასთან დაკავშირებული ღონისძიებები 25 აგვისტოს ოკუპირებული რეგიონების ლიდერების, ასლან ბჟანიასა და ალან გაგლოევის, რუსეთის უშიშროების საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე დიმიტრი მედვედევთან მოსკოვში შეხვედრით დაიწყო. სწორედ მედვედევის პრეზიდენტობის პერიოდში აღიარა რუსეთმა აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის დამოუკიდებლობა.
შეხვედრა დიმიტრი მედვედევთან
შეხვედრამდე აგვისტოს ომთან დაკავშირებით მიცემულ ინტერვიუში მედვედევმა კრემლის ნარატივი გააჟღერა, რომელიც საქართველოსა და უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის სამხედრო აგრესიას ამართლებს. მან ინტერვიუში კიდევ ერთხელ დაუშვა ოკუპირებული რეგიონების რუსეთთან შეერთების შესაძლებლობა, რასაც კრემლი, ამ ეტაპზე არ იზიარებს. მისი თქმით, აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის რუსეთთან შეერთების იდეა კვლავაც პოპულარულია და სავსებით შესაძლებელია მისი განხორციელება, თუკი ამისთვის შესაფერისი მიზეზები გაჩნდება. მედვედევის შეფასებას სოხუმის ნეგატიური რეაქცია მოჰყვა, სადაც რუსეთთან შეერთების პერსპექტივა უარყვეს. საგანგებო განცხადება გაავრცელა აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტრომაც: „აფხაზეთის ათასწლოვანი სახელმწიფოებრიობა არ არის დისკუსიების საგანი. სუვერენულ დამოუკიდებელ სამართლებრივ სახელმწიფოდ განვითარების უალტერანტივო გზა არჩეულია ხალხის მიერ და დაცულია კონსტიტუციით“.
განსხვავებული შეფასება გაკეთდა ცხინვალის მხრიდან, კერძოდ, ალან გაგლოევმა მედვედევს შეხვედრის დროს განუცხადა, რომ ისინი დღესაც მზად არიან რუსეთთან შემდგომი ინტეგრაციისთვის, მათ შორის რუსეთის შემადგენლობაში შესვლისთვის იმ ისტორიულ მომენტში, როდესაც ამისთვის შესაბამისი გეოპოლიტიკური პირობები შეიქმნება.
სტუმრები რუსეთიდან
26 აგვისტოს ცხინვალსა და სოხუმში არაერთი საზეიმო ღონისძიება ჩატარდა. სტუმრები ძირითადად რუსეთიდან იყვნენ და მათი უმრავლესობა საკანონმდებლო ორგანოსა და რუსეთის რეგიონების ლიდერები იყვნენ. ცხინვალში რუსეთის სახელმწიფო დუმისა და ფედერაციის საბჭოს წევრების გარდა ნიკარაგუის საგარეო საქმეთა მინისტრსაც უმასპინძლეს. სახელმწიფო დუმისა და ფედერაციის საბჭოს წევრები აფხაზეთშიც მიიღეს.
რუსული პასპორტების მფლობელებისთვის გადაადგილება შვეიცარიამაც შეზღუდა
ევროკავშირის შემდეგ შვეიცარიამაც განაცხადა, რომ საქართველოსა და უკრაინის ოკუპირებული ტერიტორიების მაცხოვრებლები ვერ მიიღებენ შენგენის ვიზას და ვერც შენგენის ზონის საზღვრებს გადაკვეთენ რუსეთის ხელისუფლების მიერ გაცემული სამგზავრო დოკუმენტებით. გამონაკლისი დაიშვება, მაგ. ჰუმანიტარული შემთხვევებისთვის. 2022 წლის დეკემბერში მსგავსი გადაწყვეტილება ევროკავშირის საბჭომაც მიიღო. ევროპის ქვეყნების მსგავსი გადაწყვეტილება პირდაპირ აისახება აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში მცხოვრებ ადამიანებზე, რომლებიც მსოფლიოში, მათ შორის ევროპაში, ძირითადად რუსეთის მიერ გაცემული პასპორტებით გადაადგილდებიან.
აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტის ასლან ბჟანიას რუსეთში ვიზიტმა კვლავ არაერთი კითხვა გააჩინა. იგი 5 აგვისტოს გაემგზავრა მოსკოვში. 10 აგვისტოს ცნობილი გახდა, რომ მან საავადმყოფოს მიმართა, 16 აგვისტოს კი ოპერაცია გაიკეთა. ბჟანიას „პრეზიდენტობის“ პერიოდში ხშირია შემთხვევები, როდესაც იგი რამდენიმე კვირით „სამუშაო ვიზიტით“ მიემგზავრება მოსკოვში, თუმცა ინფორმაცია მისი შეხვედრების შესახებ მწირია. ამჯერადაც, მხოლოდ ორი შეხვედრის შესახებ გავრცელდა ინფორმაცია, კერძოდ, ბჟანია 23 აგვისტოს რუსეთის საგადასახადო სამსახურის ხელმძღვანელს, დანილ ეგოროვს შეხვდა, 25 აგვისტოს კი - მედვედევს.
ასლან ბჟანიას შეხვედრა დანილ ეგოროვთან
ბელარუსის პრეზიდენტის ალექსანდრე ლუკაშენკოს აფხაზეთში ვიზიტის (2022 წლის სექტემბერი) შემდეგ, ბელარუსსა და აფხაზეთს შორის კავშირები უფრო ინტენსიური გახდა. მიუხედავად იმისა, რომ მინსკი კვლავაც თავს იკავებს ოკუპირებული რეგიონების აღიარებისგან, ოფიციალურ დონეზე შეხვედრების რაოდენობა მკვეთრად გაიზარდა:
21 აგვისტოს აფხაზეთში ერთ-ერთმა უმსხვილესმა საწვავის კომპანიამ - „აფსნი ოილ“ ბენზიგასამართ სადგურებზე საწვავის გაყიდვა შეაჩერა, რამაც რამდენიმე დღით მომხმარებლებში პანიკა გამოიწვია. აფხაზეთში საწვავის გაძვირება 2023 წლის მაისიდან დაიწყო. თუ წლის დასაწყისში АИ-92 (რეგულარი) ტიპის ბენზინის საცალო ფასი 43 რუბლი იყო, ამჟამად 55 რუბლია ერთი ლიტრისთვის.
აფხაზეთში საწვავი მხოლოდ რუსეთიდან შედის, ყოველწლიურად საშუალოდ 100 ათასი ტონა. შესაბამისად რუსეთში მიმდინარე პროცესები პირდაპირ ახდენს გავლენას აფხაზეთის საწვავის ბაზარზე. საწვავის კრიზისი დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლებმა რუსეთში მიმდინარე პროცესებით ახსნეს: ნავთობგადამამუშავებელი ქარხნების გეგმიური რემონტი, რუსეთის რეგიონებში არსებული ბენზინის დეფიციტი, რუსეთის ბირჟებზე საწვავზე ფასების ზრდა, მსოფლიოში არსებული ვითარება, ტურისტულ სეზონზე ავტომობილებით გადაადგილებაზე გაზრდილი მოთხოვნა.
სოხუმის აეროპორტის აღდგენა
აფხაზეთში სოხუმის აეროპორტის აღდგენისთვის საჭირო ინფრასტრუქტურის მშენებლობა დაიწყო. „ჩერნომორენერგომ" დაასრულა ელექტროგამდაცემი ხაზის მშენებლობა, რომელიც საჭირო იქნება სამშენებლო ბაზისთვის, რომელიც აეროპორტის რეკონსტრუქციას განახორციელებს. ეს დე ფაქტო მთავრობის მიერ რუსეთს წინაშე აღებული ერთ-ერთი ვალდებულებაა. აეროპორტის გაშვება 2024 წლის 1 მარტისთვის იგეგმება. აფხაზურმა მხარემ აეროპორტთან მისასვლელი გზაც უნდა შეაკეთოს.
16 ივნისს, პეტერბურგის საერთაშორისო ფორუმის ფარგლებში, რუსეთის ეკონომიკური განვითარების მინისტრმა მაქსიმ რეშეტნიკოვმა და დე ფაქტო ვიცე-პრემიერმა კრისტინა ოზგანმა ხელი მოაწერეს შეთანხმებას „არძინბას სახელობის სოხუმის საერთაშორისო აეროპორტის აღდგენის შესახებ“. რუსი ინვესტორი აეროპორტს 49-წლიანი იჯარით მიიღებს, 25 წლის განმავლობაში კი საგადასახადო შეღავათებით ისარგებლებს. მიუხედავად იმისა, რომ აფხაზეთში აეროპორტის აღდგენის იდეა მოსწონთ, კრიტიკულად აფასებენ აეროპორტის ინფრასტრუქტურის რუსეთისთვის გადაცემას და ასევე იმ ფაქტს, რომ დღემდე გაურკვეველია თუ ვინ არის უცნობი „იურიდიული პირი“, რომელმაც აეროპორტის აღდგენა უნდა განახორციელოს.
სად არის ყოფილი მთავარი სანიტარული ექიმი
დე ფაქტო გენპროკურატურამ რუსეთს აფხაზეთის ყოფილი მთავარი სანიტარული ექიმის, ლიუდმილა სკორიკის გადაცემა მოსთხოვა. მის წინააღმდეგ აღძრულ სისხლის სამართლის საქმეზე გამოძიება მიმდინარეობს. 2022 წლის აგვისტოში დე ფაქტო ჯანდაცვის სამინისტრომ განაცხადა, რომ სამსახურებრივ მოკვლევას აწარმოებდა სკორიკის სამსახურში გამოუცხადებლობის ფაქტზე. მოგვიანებით დადგინდა, რომ მან აფხაზეთის ტერიტორია დატოვა და რუსეთში გადავიდა. მას თანამდებობრივი უფლებამოსილების გადამეტებას, თანხების მითვისებასა და გაფლანგვას ედავებიან. გამოძიების მიხედვით, სკორიკი კოვიდის ტესტებით მომსახურებაში ფულს იღებდა, მაშინ როდესაც მომსახურებას „ბიუჯეტი“ აფინანსებდა.
ლიუდმილა სკორიკი
შრომითი მიგრანტები გალში
ე.წ. სახელმწიფო უშიშროების სამსახურის ცნობით, უცხოეთის მოქალაქეები, რომლებიც არ არიან გალის რაიონში ჩაწერილები, რაიონის ტერიტორიაზე უფლება აქვთ იმყოფებოდნენ მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ინდივიდუალური ან კოლექტიური საშვები აქვთ. შრომითი მიგრანტების რაოდენობა გალში თხილის ან სხვა სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტების მოსავლის აღების პერიოდში იზრდება. ისინი ძირითადად უზბეკეთისა და ტაჯიკეთის მოქალაქეები არიან. შრომითი მიგრანტების, ძირითადად ხუთ-კაციან ჯგუფებს, ადგილობრივები ქირაობენ. შრომითი მიგრანტი ვალდებულია დარეგისტრირდეს თუ სამ დღეზე მეტი პერიოდი იმყოფება რაიონში.
ბრძოლა „მტრული სახელმწიფოს“ სპეცსამსახურებთან
ცხინვალის რეგიონის ე.წ. სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტის ცნობით, 2023 წელს „კომიტეტმა“ დაადგინა სამი პირის ვინაობა, რომლებიც „კონტაქტს ინარჩუნებდნენ მტრული უცხოური სახელმწიფოს (იგულისხმება საქართველო) სპეცსამსახურების წარმომადგენლებთან და სამხრეთ ოსეთის სოციალურ-პოლიტიკური ვითარების შესახებ ინფორმაციას აგროვებდნენ და მათ გადასცემდნენ“. „კომიტეტის" განცხადებით, მოქალაქეებს აიძულებდნენ მსგავს ქმედებას, რის გამოც ისინი მხოლოდ გააფრთხილეს. „კომიტეტის“ ინფორმაციით, „უცხო ქვეყნის სპეცსამსახურები სამხრეთ ოსეთის მოქალაქეებს აშანტაჟებდნენ, აშინებდნენ და აიძულებდნენ მათთან თანამშრომლობას“.
საინტერესოა, რომ განცხადებაში არ არის ნახსენები კონკრეტული „დამნაშავეები“. კითხვები გააჩინა „სასჯელის“ ფორმამაც, რომელიც მსგავსი „დანაშაულისთვის“ ზედმეტად მსუბუქად შეფასდა. „კომიტეტის“ განცხადება ერთგვარ გაფრთხილებად მიიღეს ახალგორის რაიონში, რომლის მოსახლეობასაც ყველაზე ინტენსიური კავშირები აქვს საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე მაცხოვრებლებთან. საყურადღებოა, რომ გასულ თვეში ახალგორის რაიონში შეწყვიტეს ახალი საშვების გაცემა, რომელიც საჭიროა ოძისი/მოსაბრუნის ე.წ. საკონტროლო-გამშვები პუნქტის გადასაკვეთად, ასევე „კომიტეტმა“ მოითხოვა ოკუპირებული რაიონის ადმინისტრაციის იმ საჯარო მოხელათა სია, რომლებსაც მსგავსი საშვი უკვე აქვთ. „კომიტეტის“ შეფასებით, საჯარო მოხელე საიდუმლო ინფორმაციას ფლობს და მისი თბილისის მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადასვლა „ეროვნული უსაფრთხოებისთვის“ რისკებს შეიცავს.
სეზონური შეღავათი „სასაზღვრო“ ზოლში საქმიანობისთვის
ე.წ. სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტმა, 2 აგვისტოდან 30 სექტემბერის ჩათვლით, ადგილობრივ მოსახლეობას „სასაზღვრო“ ზოლში ზოგიერთი სახის სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობის წარმოების უფლება მისცა, კერძოდ, საუბარია სოფლის მეურნეობის პროდუქტების შეძენასა და ტრანსპორტირებაზე ცხინვალის, ზნაურისა და ახალგორის რაიონების „სასაზღვრო“ ზოლში. მოცემულ პერიოდში ადგილობრივებს არ დასჭირდებათ შესაბამისი ნებართვის მიღება, რომელიც საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ გადაადგილებისთვის არის საჭირო. მსურველები მხოლოდ რუსეთის სასაზღვრო სამსახურის ადგილობრივ უახლოეს დანაყოფში უნდა გამოცხადნენ პასპორტით და დაფიქსირდნენ.

Publication: N11 / Review Period: August 1-31, 2023
In August, number of historical dates were celebrated in both occupied regions. This month, ceremonial and mourning events were traditionally held with Russia’s active participation. Russian guests especially appreciated August 26, the date when the occupied regions celebrate the 15th anniversary of Russia's recognition of the independence of these regions.
• In the beginning of August, events related to the 2008 Russian-Georgian war were held in the Tskhinvali region.
• On August 12, Abkhazia celebrated “Liberation Day” of Kodori. According to the Abkhaz side, on August 12, 2008, the so-called Abkhazian Armed Forces fully restored the territorial integrity of Abkhazia after liberating the upper part of the Kodori gorge.
• On August 14, the 31st anniversary of the start of the Georgian-Abkhaz conflict was marked. Special preparations for the celebration of  the 30th anniversary of the completion of the Georgian-Abkhaz conflict (which the Abkhaz side refers to as the “Patriotic War of the Abkhaz People”) is actively underway.
• On August 15, Volunteers' Day was celebrated in Abkhazia. According to the Abkhaz side, a total of 2310 volunteers participated in the 1992-93 conflict. Out of which over 260 died. The first volunteers in Abkhazia arrived on August 15, 1992, the second day of the war. This date was celebrated for the first time in 2012.
Meeting with Medvedev
Events related to the recognition of the independence of the occupied regions of Georgia by Russia started with a meeting between the leaders of the occupied regions, Aslan Bzhania and Alan Gagloyev, and the Deputy Chairman of the Russian Security Council, Dimitri Medvedev, which took place on August 25 in Moscow. It was during Medvedev's presidency when Russia recognized the independence of Abkhazia and the Tskhinvali region.
Meeting with Dmitry Medvedev
In an interview about the August war which preceeded the meeting, Medvedev voiced the Kremlin's narrative justifying Russia's military aggression against Georgia and Ukraine. In the interview, he once again admitted the possibility of joining the occupied regions with Russia, which the Kremlin does not support at this stage. According to him, the idea of joining Abkhazia and the Tskhinvali region with Russia is still popular and quite possible to implement when there are suitable reasons. Sokhumi, which rejects the prospect of joining Russia, negatively reacted to Medvedev's assessment. The de facto Ministry of Foreign Affairs of Abkhazia also issued an emergency statement: “The millennial statehood of Abkhazia is not a subject of discussion. The non-alternative path of development as a sovereign independent legal state is chosen by the people and is protected by the constitution.”
Tskhinvali made a different assessment. During a meeting with Medvedev, Alan Gagloyev said that they are still ready for further integration with Russia, including joining Russia at that historical moment when appropriate geopolitical conditions are in place.
Guests from Russia
On August 26, Tskhinvali and Sokhumi hosted several ceremonies. Guests to the events were mainly from Russia. Most of them were leaders of legislature bodies and Russian regions. In addition to members of the Russian State Duma and Federation Council, Tskhinvali also hosted the Minister of Foreign Affairs of Nicaragua. Members of the State Duma and Federation Council also visited Abkhazia.
Switzerland Follows EU Restictions on Russian Issued Passports
After the European Union, Switzerland also announced that residents of the occupied territories of Georgia and Ukraine will not be able to obtain a Schengen visa and their travel documents issued by the Russian authorities will not be accepted for crossing the borders of the Schengen area. Exceptions will be allowed, e.g. for humanitarian cases. In December 2022, the Council of the European Union adopted a similar decision. Alike decisions of European countries will directly affect the people living in Abkhazia and the Tskhinvali region, who travel around the world, including Europe, mainly with Russian-issued passports.
The de facto president of Abkhazia, Aslan Bzhania, left for Moscow on August 5. His visit to Russia raised a number of questions. On August 10, it became known that he went to a hospital and underwent a surgery on August 16. It’s common for President Bzhania to go on a “working visit” to Moscow for several weeks, although information about his meetings is scarce. This time too, information was spread about only two meetings, namely, of August 23 meeting btween Bzhania and the Head of the Russian Tax Service, Danil Egorov, and of August 25 meeting with Medvedev.
Meetwing Between Aslan Bzhania and Danil Egorov
After the visit of the Belarusian President, Alexander Lukashenko, to Abkhazia (September 2022), relations between Belarus and Abkhazia have become more intense. Although Minsk still refrains from recognizing the occupied regions, the number of official meetings has increased dramatically:
• On August 4, in Minsk, the de facto Minister of Tourism of Abkhazia, Teimuraz Khishba, met with the Minister of Sports and Tourism of Belarus, Sergey Kovalchuk. Khishba also met with representatives of the Republican Union of Tourism Industry of Belarus.
• On August 24, the speaker of the de facto parliament, Lasha Ashuba, met with the Executive Secretary of the Parliamentary Assembly of the Belarus-Russian Union State, Sergey Strelchenko, who arrived in Sokhumi on the 15th anniversary of the recognition of Abkhazia's independence by Russia.
• On August 30, Bzhania extended birthday greetings to the President of Belarus and expressed hope that “the first steps taken by our countries in the field of bilateral cooperation will lead us to the development of friendly and fruitful relations.” Gagloyev also congratulated Lukashenko, although his congratulatory text did not contain wishes for the development of bilateral cooperation.
On August 21, one of the largest fuel companies in Abkhazia - Apsni Oil - suspended selling fuel at gas stations, which caused panic among consumers for several days. Fuel price increase in Abkhazia started from May 2023. At the beginning of the year, the retail price of AI-92 (regular) gasoline per liter was RUB 43 which increased to RUB 55.
Fuel is delivered to Abkhazia only from Russia, an average of 100,000 tons annually. Therefore, the current processes in Russia directly affect the fuel market of Abkhazia. The de facto government explained the fuel crisis by the processes taking place in Russia: the scheduled repair of oil refineries, the shortage of gasoline in Russia’s regions, the increase in fuel prices on the Russian stock exchanges, the developments in the world, the increased demand for vehicle transportation during the tourist season.
Restoration of the Sokhumi Airport
The construction of the necessary infrastructure for the restoration of the Sokhumi airport in Abkhazia has begun. Chernomorenergo has already built the power transmission line for the construction base which will reconstruct the airport. This is one of the commitments made by the de facto government to Russia. As planned the airport will launch on March 1, 2024. The Abkhaz side is to repair the access road to the airport.
On June 16, during the St. Petersburg International Forum, the Minister of Economic Development of Russia, Maxim Reshetnikov, and the de facto Deputy Prime Minister, Kristina Ozgan, signed an agreement “on the restoration of the Ardzinba Sokhumi International Airport.” A Russian investor will take the airport on a 49-year lease and benefit from tax benefits for 25 years. Although the Abkhaz side likes the idea of restoring the Sokhumi airport, they still criticize the transfer of the airport infrastructure to Russia and the fact that it is still unclear who the unknown “legal entity” is responsible for restoring the airport.
Where is the Ex-Chief Sanitary Physician
The de facto General Prosecutor's Office demanded the handover of the ex-Chief Sanitary Physician of Abkhazia, Lyudmila Skorik, from Russia. The criminal case against her is being investigated. In August 2022, the de facto Ministry of Health announced that it was conducting an official investigation into the fact of Skorik's failure to report to work. Later it was established that she left the territory of Abkhazia and moved to Russia. She is accused of exceeding her official authority, misappropriation, and embezzlement of funds. According to the investigation, Skorik took money for PCR tests, while the service was financed by “budget.”
Lyudmila Skorik
Labor Migrants in Gali
According to the so-called State Security Service, foreign citizens who are not registered in the Gali district have the right to stay on the territory of the district only if they have individual or collective permits. The number of labor migrants (mainly citizens of Uzbekistan and Tajikistan) in Gali increases during the harvest of nuts or other agricultural products. Labor migrants, mostly groups of five, are hired by locals. A labor migrant is obliged to register if he stays in the district for more than three days.
Fight Against the Special Services of the “Enemy State”
According to the so-called State Security Committee of the Tskhinvali region, in 2023, the “committee” identified three persons who “maintained contact with representatives of the Special Services of a hostile foreign state (meaning Georgia) and transferred to them the information collected about the socio-political situation in South Ossetia.” According to the “committee,” the citizens were forced to take such action; that’s why they received only warning. According to the “committee,” “the Special Services of a foreign country blackmailed, intimidated, and forced the citizens of South Ossetia to cooperate with them.”
It is interesting that the statement does not mention specific culprits. The form of punishment also raised questions, which was deemed to be too light for such a “crime.” The “committee” statement was received as a kind of warning in the Akhalgori district, whose population has the most intense ties with the residents of the territory controlled by the central government of Georgia. It is noteworthy that issuing new passes in the Akhalgori district was stopped last month. The pass is required to cross the so-called checkpoint of Odzisi/Mosabruni. The “committee” also requested a list of those public servants of the occupied district administration who already have a similar pass since it believes that public servants possess secret information and their movement to the territory controlled by Tbilisi poses risks to “national security.”
Seasonal Discount for Activities in the “Border” Zone
From August 2 to September 30, the so-called State Security Committee allowed the local population to carry out some types of agricultural activities in the “border” zone, namely, the purchase and transportation of agricultural products in the “border” area of the Tskhinvali, Znauri and Akhalgori districts. During this period, the locals will not need to obtain a permit, which is required to move along the occupation line. Applicants should only report with a passport to the closest local unit of the Russian Border Service and get registered.