გამოცემა: N56 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-31 აგვისტო, 2023 / ავტორი: არსენ არაქელოვი
აგვისტოში რუსეთის მიერ ოკუპირებულ რეგიონებში რუსეთ-საქართველოს ომის მე-15 წლისთავი გაიხსენეს. ამ თარიღთან დაკავშირებით არაერთი სამგლოვიარო ღონისძიება ჩატარდა. გარდა ამისა, აგვისტოს ომს გამოეხმაურნენ რუსეთის მაღალჩინოსნებიც, დე ფაქტო რესპუბლიკებს კი ეწვივნენ რუსეთისა და სხვა დე ფაქტო რესპუბლიკების წარმომადგენლები.
რუსეთში ცხინვალის რეგიონის „საელჩოს“ განცხადება
7 აგვისტოს რუსეთში ცხინვალის რეგიონის „საელჩომ“ რუსეთში აკრედიტირებული ყველა ქვეყნის საელჩოსა და რუსეთში შვეიცარიის საელჩოსთან არსებული საქართველოს ინტერესების სექციას განცხადებით მიმართა. განცხადებაში „საელჩომ“ მოუწოდა ქვეყნებს აღიარონ 2008 წელს „ოსი ხალხის წინააღმდეგ საქართველოს ხელისუფლების მიერ ჩადენილი აგრესია და დასაჯონ დამნაშავეები“.
მიხაილ შურგალინის განცხადება
8 აგვისტოს რუსეთის „ელჩი“ ოკუპირებულ აფხაზეთში, მიხაილ შურგალინი აფხაზეთში ცხინვალის რეგიონის „საელჩოში“ გამართულ ღონისძიებას ეწვია. შურგალინმა ღონისძიებაზე განაცხადა, რომ 2008 წელს „აშკარა გახდა, რომ ნეონაცისტების წინააღმდეგ ბრძოლა არ შეიძლებოდა სიტყვით და საჭირო იყო იარაღის გამოყენებაც, რაც რუსეთმა გააკეთა კიდევაც სამხრეთ ოსეთში და დაიცვა ამით აფხაზეთიც“. გარდა ამისა, შურგალინმა აღნიშნა, რომ რუსეთი აფხაზ და ოს ხალხთან ერთად აგრძელებს ამ ბრძოლას უკრაინაშიც და სწორედ იქ ანადგურებს დარჩენილ ქართულ ფორმირებებს, რომლებიც თავს დაესხნენ მშვიდობიან ცხინვალს და სურდათ ოსი ხალხის განადგურება.
რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადება
8 აგვისტოს რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ გაავრცელა განცხადება, რომელშიც გამოეხმაურა რუსეთ-საქართველოს ომის მე-15 წლისთავს. განცხადების თანახმად, 7-8 აგვისტოს ღამით საქართველოს იმდროინდელი პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის ბრძანებით, საქართველოს ძალოვანმა სტრუქტურებმა „სამხრეთ ოსეთში კონსტიტუციური წესრიგის დასამყარებლად სპეცოპერაცია დაიწყეს“, რამაც გამოიწვია სამოქალაქო პირების, მათ შორის, რუსეთის მოქალაქეების დიდი მსხვერპლი. განცხადების თანახმად, „რუსეთმა აგრესორი ქვეყანა აიძულა შეეწყვიტა ოპერაცია“, შემდგომ, აღიარა აფხაზეთი და ცხინვალის რეგიონი დამოუკიდებელ რესპუბლიკებად, მათი დაცვის პასუხისმგებლობა კი საკუთარ თავზე აიღო.
დიმიტრი მედვედევის გამოხმაურება
8 აგვისტოს რუსეთის უშიშროების საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე და 2008 წელს რუსეთის პრეზიდენტი, დიმიტრი მედვედევი საკუთარ ტელეგრამ არხზე გამოეხმაურა რუსეთ-საქართველოს ომს. მედვედევი თავის განცხადებაში საქართველოს იმდროინდელ პრეზიდენტს, მიხეილ სააკაშვილს მოიხსენიებს შეურაცხყმყოფელი სიტყვებით და ამტკიცებს, რომ „მის უკან იდგა კოლექტიური დასავლეთი, რომელიც ჯერ კიდევ მაშინ ცდილობდა რუსეთის საზღვართან შეექმნა არეულობა“. გარდა ამისა, მედვედევმა განაცხადა, რომ რუსეთის შეიარაღებულმა ძალებმა 5 დღეში შეძლეს დაესაჯათ „განაგლებული ნაციონალისტები“ და ახლა კი იმავე გამარჯვებას მიაღწევენ უკრაინაში.
მარია ზახაროვას განცხადება
2008 წლის აგვისტოს მოვლენებს გამოეხმარა რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესსპიკერი, მარია ზახაროვაც, რომელმაც ასევე გააჟღერა კრემლის ნარატივი 2008 წლის ომთან დაკავშირებით. გარდა ამისა, ზახაროვამ აღნიშნა, რომ რუსეთის პოზიცია უცვლელია და კავკასიაში მშვიდობის მისაღწევად საჭიროა, რომ საქართველომ ხელი მოაწეროს შეთანხმებას ძალის გამოუყენებლობის შესახებ.
15 წელი რუსეთის მიერ აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო რესპუბლიკების აღიარებიდან: განცხადებები და ვიზიტები
2008 წლის 26 აგვისტოს რუსეთმა აფხაზეთი და ცხინვალის რეგიონი დამოუკიდებელ სახელმწიფოებად აღიარა, რის შემდეგაც ოკუპირებულ რეგიონებში ეს თარიღი საზეიმოდ აღინიშნება. ამ მხრივ წლევანდელი აგვისტოც არ იყო გამონაკლისი, გაიმართა არაერთი საზეიმო ღონისძიება და ოკუპირებულ რეგიონებს ეწვივნენ რუსეთის საკანონმდებლო, აღმასრულებელი და რეგიონული ხელისუფლების წარმომადგენლები. საპატიო სტუმრებს შორის იყვნენ რუსეთის ფედერაციის საბჭოსა და რუსეთის დუმის დელეგაციები.
შეხვედრა დიმიტრი მედვედევთან
25 აგვისტოს, საიუბილეო თარიღის აღსანიშნავად რუსეთის უშიშროების საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე, დიმიტრი მედვედევი მოსკოვში ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტს, ალან გაგლოევსა და აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტს, ასლან ბჟანიას შეხვდა. მედვედევმა მიულოცა დე ფაქტო ლიდერებს 26 აგვისტო და აღნიშნა, რომ 2008 წელს რუსეთის მიერ მიღებული გადაწყვეტილება არ იყო მარტივი, თუმცა ამ გადაწყვეტილებამ რეგიონს მშვიდობა მოუტანა.
დიმიტრი მედვედევის განცხადებები და გამოხმაურებები
ბჟანიასა და გაგლოევთან შეხვედრამდე მედვედევმა ინტერვიუ მისცა რუსულ მედიას, სადაც აგვისტოს ომის შესახებ ისაუბრა. ინტერვიუში მან ოკუპირებული რეგიონების რუსეთთან გაერთიანების შესაძლებლობა დაუშვა, მიუხედავად იმისა, რომ ამ ეტაპზე ამ მიდგომას კრემლი არ იზიარებს.
აღნიშნულს მოჰყვა სოხუმისა და ცხინვალის პასუხიც, რომელთა პოზიციებიც განსხვავდებოდა ერთმანეთისგან. აფხაზეთის დე ფაქტო უშიშროების საბჭოს მდივანმა, სერგეი შამბამ მედვედევის საპასუხოდ განაცხადა, რომ აფხაზეთი რუსეთთან სამოკავშირეო ურთიერთობების განვითარების მომხრეა და მზად არის ურთიერთობების სხვადასხვა ფორმები განიხილოს. ამავე დროს, მისი თქმით, აფხაზეთში არ არიან პოლიტიკური ძალები, რომლებიც რუსეთის შემადგენლობაში შესვლის სურვილის შესახებ აცხადებენ.
სოხუმის პოზიციისაგან განსხვავებით, გაგლოევმა მედვედევთან შეხვედრისას საჯაროდ განაცხადა, რომ რეგიონი მზად არის რუსეთთან ინტეგრაციისთვის შესაბამისი გეოპოლიტიკური პირობების არსებობისას.
გარდა ამისა, მედვედევმა ТАСС-თან ინტერვიუში განაცხადა, რომ იმედი აქვს საქართველოს ამჟამინდელი ხელისუფლების პრაგმატიზმის, რაც გამოიხატება დე ფაქტო რესპუბლიკების აღიარებაში, რადგანაც მისი შეფასებით, საქართველოს ამჟამინდელი მთავრობა „ყოველ შემთხვევაში გამოირჩევა პრაგმატიზმით“. ასევე, მედვედევმა აღნიშნა, რომ მიუხედავად ამჟამინდელი კონფლიქტისა, ისტორიულად ქართველი, ოსი და აფხაზი ხალხი მოძმე ერები იყვნენ და საჭიროა, რომ საქართველოს ცენტრალურმა ხელისუფლებამ დაამყაროს ოკუპირებუბულ რეგიონებთან ურთიერთობა.
ალან გაგლოევისა და ასლან ბჟანიას შეხვედრა დიმიტრი მედვედევთან
ვლადიმერ პუტინის მილოცვა
რუსეთის პრეზიდენტმა, ვლადიმერ პუტინმა დე ფაქტო რესპუბლიკების აღიარების დღე მიულოცა, როგორც ასლან ბჟანიას, ასევე ალან გაგლოევს. პუტინის მისალოც წერილებში აღნიშნული იყო რუსეთის მიერ 2008 წელს მიღებული გადაწყვეტილების მნიშვნელობა, განხილული იყო დე ფაქტო რესპუბლიკების მიერ 15 წელიწადში მიღწეული შედეგები და ხაზგასმული იყო რუსეთის მომავალი ურყევი მხარდაჭერა საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების დე ფაქტო მთავრობებისადმი.
ვიდეოხიდი: მოსკოვი-ცხინვალი
25 აგვისტოს გაიმართა ვიდეოხიდი, რომელშიც მონაწილეობას იღებდნენ ცხინვალის რეგიონში რუსეთის „ელჩი“, მარატ კულახმეტოვი, დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრი, ახსარ ჯიოევი და რუსეთის სახელმწიფო დუმის დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობის საქმეთა, ევრაზიული ინტეგრაციისა და თანამემამულეებთან ურთიერთობების კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე, არტიომ ტუროვი. ონლაინშეხვედრა მიეძღვნა 26 აგვისტოს, მხარეებმა შეაფასეს ოკუპირებული რეგიონის 15 წლიანი განვითარების ეტაპები და პერსპექტივები.
ვიზიტები და შეხვედრები
ასლან ბჟანიას ვიზიტი მოსკოვში
23 აგვისტოს აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის პრეზიდენტი, ასლან ბჟანია მოსკოვში შეხვდა რუსეთის ფედერალური საგადასახადო სამსახურის ხელმძღვანელს, დანილ იგოროვს. შეხვედრაზე მხარეებმა განიხილეს თანამშრომლობის პერსპექტივები და რუსული ტექნოლოგიების დანერგვის შესაძლებლობები დე ფაქტო რესპუბლიკის საგადასახადო სამსახურის ადმინისტრაციაში.
ალან გაგლოევის შეხვედრა რაშიდ ნურგალიევთან
25 აგვისტოს ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტი, ალან გაგლოევი რუსეთის ფედერაციის უშიშროების საბჭოს მდივნის მოადგილეს, რაშიდ ნურგალიევს შეხვდა. ნურგალიევი საბჭოში საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების კურატორია.
რაშიდ ნურგალიევისა და ალან გაგლოევის შეხვედრა
შეხვედრა მიხაილ გალუზინთან
14 აგვისტოს რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, მიხაილ გალუზინმა შეხვედრა გამართა რუსეთში აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო რესპუბლიკების „ელჩებთან“, ალხას კვიცინიასთან და ზნაურ გასიევთან. შეხვედრაზე მხარეებმა განიხილეს რუსეთის მიერ დე ფაქტო რესპუბლიკების აღიარების შემდგომ მიღწეული შედეგები და აღნიშნეს მომავალში მოკავშირეობის კიდევ უფრო მეტად განვითარების მნიშვნელობა.
მიხაილ გალუზინის შეხვედრა „ელჩებთან“
ასლან ბჟანიას შეხვედრა იანა ლანტრატოვასთან
4 აგვისტოს ასლან ბჟანია რუსეთის დუმის დეპუტატს, იანა ლანტრატოვას შეხვდა, რომელიც ოკუპირებულ აფხაზეთში ოჯახთან ერთად ისვენებდა. ლანტრატოვა რუსეთის ადამიანთა უფლებების საბჭოს პასუხისმგებელი მდივანი და რუსეთის სახელმწიფო დუმის განათლების კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილეა. იგი სახელმწიფო დუმაში ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პარლამენტთან ურთიერთობის დეპუტატთა ჯგუფის კოორდინატორია.
„რუსული სახლის“ ახალი თავმჯდომარე
22 აგვისტოს ცხინვალის რეგიონში რუსეთის „ელჩმა“, მარატ კულახმეტოვმა ოკუპირებულ რეგიონში დსთ-ის ქვეყნების, უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და საერთაშორისო ჰუმანიტარული საქმეების ფედერალური სააგენტოს წარმომადგენლობის ახალი თავმჯდომარე, სერგეი კომისაროვი ალან გაგლოევს წარუდგინა. მან ამ პოსტზე სერგეი სკვორცოვი შეცვალა, რომელმაც ცხინვალის რეგიონში ხუთწლიანი მოღვაწეობა 2023 წლის ივლისში დაასრულა.
ალან გაგლოევის შეხვედრა სერგეი კომისაროვთან და მარატ კულახმეტოვთან
ორდენები რუს მაღალჩინოსნებს
რუსეთის მიერ ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო რესპუბლიკის აღიარების მე-15 წლისთავის აღსანიშნავად, ალან გაგლოევმა დააჯილდოვა არაერთი რუსი მაღალჩინოსანი. კერძოდ, გაგლოევის ბრძანებით, დიმიტრი მედვედევს მიენიჭა უმაღლესი „სახელმწიფო ორდენი“ – „უაცამონგა“ „ქართული აგრესიისადმი შეწინააღმდეგებისთვის“ და „რესპუბლიკის“ დამოუკიდებლობაში შეტანილი წვლილისთვის.
რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უცხო ქვეყნებთან რეგიონთაშორისი და კულტურული კავშირების სამმართველოს უფროსს, იგორ მასლოვს გადაეცა „მეგობრობის ორდენი“. „ღირსების ორდენი“ გადაეცა სერგეი ჩებოტარევს, რუსეთის უშიშროების საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილის სამდივნოს ხელმძღვანელს. ჩებოტარევს აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო ლიდერებთან ურთიერთობის ხანგრძლივი გამოცდილება აქვს.
„ღირსები ორდენი“ მიენიჭა რუსეთის ფედერაციის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილეს, დიმიტრი კოზაკსაც, რომელის საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების კურატორია.
გარდა ამისა, გაგლოევმა „ღირსების ორდენი“ მიანიჭა სერგეი ცეკოვს, რუსეთის ფედერაციის საბჭოს საერთაშორისო ურთიერთობების კომიტეტის წევრს და „მეგობრობის ორდენი“ - რუსეთის ბავშვთა ომბუდსმენს, მარია ლვოვა-ბელოვას, რომლის დაკავებაზეც ჰააგის სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს ორდერი აქვს გაცემული.

In August, the 15th anniversary of the Russian-Georgian war was commemorated in the Russian-occupied regions. Mourning events were held on this date. High-ranking Russian officials also commented on the August war, and representatives of Russia and other de facto republics visited breakaway regions of Georgia.
Statement of the "Embassy" of the Tskhinvali Region in Russia
On August 7, the “Embassy” of the Tskhinvali region in Russia appealed to embassies of all countries accredited in Russia and to the Georgian Interests Section at the Embassy of Switzerland in Russia. The “Embassy” statement called on the countries to recognize “the aggression committed by the Georgian authorities against the Ossetian people in 2008 and to punish the perpetrators.”
Statement of Mikhail Shurgalin
On August 8, the Russian “Ambassador” to the occupied Abkhazia, Mikhail Shurgalin, attended an event held in the “Embassy” of the Tskhinvali region in Abkhazia. At the event, Shurgalin said that in 2008 “it became obvious that neo-Nazis could not be fought with words alone and they must be eradicated by force of arms which Russia did in South Ossetia and thus protected Abkhazia.” In addition, Shurgalin noted that Russia, together with the Abkhaz and Ossetian people, is continuing this struggle in Ukraine where it is destroying the remaining Georgian formations which attacked peaceful Tskhinvali and tried to destroy the Ossetian people.
Statement of the Ministry of Foreign Affairs of Russia
On August 8, the Ministry of Foreign Affairs of Russia issued a statement responding to the 15th anniversary of the Russian-Georgian war. The statement reads that on the night of August 7-8, by an order of the then president of Georgia, Mikheil Saakashvili, the Security Forces of Georgia “launched a special operation to establish constitutional order in South Ossetia” which resulted in numerous civilian casualties, with Russian citizens among; “Russia forced the aggressor country to stop the operation,” then recognized Abkhazia and the Tskhinvali region as independent republics, and took responsibility for their protection.
Feedback from Dmitry Medvedev
On August 8, the Deputy Chairman of the Russian Security Council and the President of Russia in 2008, Dmitry Medvedev, responded to the Russian-Georgian war on his Telegram channel. In the statement, Medvedev refers to the then president of Georgia, Mikheil Saakashvili, with insulting words and claims that “behind Saakashvili stood the collective West which already then sought to create chaos at the Russian border.” The Russian Armed Forces were able to punish the “brazen nationalists” in five days, and now they will achieve the same victory in Ukraine, the statement reads.
Statement of Maria Zakharova
The spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of Russia, Maria Zakharova, also responded to the events of August 2008 and voiced the Kremlin's narrative. Zakharova noted that Russia's position is unchanged, and an agreement on non-use of force with Georgia will be the basis for lasting security in the Caucasus.
15 Years Since the Recognition of the De Facto Republics of Abkhazia and the Tskhinvali Region by Russia: Statements and Visits
On August 26, 2008, Russia recognized Abkhazia and the Tskhinvali region as independent states. This date has been solemnly celebrated in the occupied regions since then. August of 2023 was no exception, numerous solemn events were held and representatives of the legislative, executive, and regional authorities of Russia visited the occupied regions. Delegations of the Russian Federation Council and the Russian State Duma were among the guests of honor.
Meeting with Dmitry Medvedev
On August 25, to mark the anniversary, the Deputy Chairman of the Russian Security Council, Dmitry Medvedev, met with the de facto President of the Tskhinvali region, Alan Gagloyev, and the de facto President of Abkhazia, Aslan Bzhania, in Moscow. Medvedev congratulated the de facto leaders on August 26 and noted that the decision made by Russia in 2008 was not easy, although brought peace to the region.
Statements and Responses of Dmitry Medvedev
Before the meeting with Bzhania and Gagloyev, Medvedev gave an interview to the Russian media where he talked about the August war. In the interview, he admitted the possibility of uniting the occupied regions with Russia, even though the Kremlin does not share this approach at this stage.
Responses from Sokhumi and Tskhinvali followed the statement, positions of which differed from each other. The Secretary of the de facto Security Council of Abkhazia, Sergey Shamba, said that Abkhazia is in favor of developing allied relations with Russia and is ready to discuss various forms of relations. At the same time, there are no political forces in Abkhazia which declare their desire to join Russia, he added.
In contrast to Sokhumi's stance, during a meeting with Medvedev, Gagloyev publicly voiced that the region is ready for integration with Russia in the presence of appropriate geopolitical conditions.
In addition, in an interview with TASS, Medvedev stated that he hopes that the Georgian government will show pragmatism and recognize the de facto republics. The current government of Georgia “at least stands out for its pragmatism,” he added. Medvedev also noted that despite the current conflict, historically Georgian, Ossetian and Abkhaz people were brother nations, and it is necessary for the central government of Georgia to establish relations with the occupied regions.
Meeting of Alan Gagloyev and Aslan Bzhania with Dmitry Medvedev
Congratulation of Vladimir Putin
The President of Russia, Vladimir Putin, congratulated both Aslan Bzhania and Alan Gagloyev on the day of recognition of de facto republics. Putin's congratulatory letters mentioned the importance of the decision taken by Russia in 2008, discussed the results achieved by the de facto republics in 15 years, and emphasized Russia's future unwavering support to the de facto governments of the occupied regions of Georgia.
Video Bridge: Moscow-Tskhinvali
The Russian “Ambassador” in the Tskhinvali region, Marat Kulakhmetov, the de facto Minister of Foreign Affairs, Akhsar Jioev, and the Deputy Chairman of the Committee CIS Affairs, Eurasian Integration and Relations with Compatriots of the Russian State Duma, Artyom Turov, participated in a video bridge which was held on August 25. The online meeting was dedicated to August 26, the parties assessed the 15-year development stages and perspectives of the occupied region.
Visits and Meetings
Aslan Bzhania's Visit to Moscow
On August 23, the President of the de facto Republic of Abkhazia, Aslan Bzhania, met with the Head of the Russian Federal Tax Service, Danil Igorov, in Moscow. At the meeting, the parties discussed the prospects of cooperation and the possibilities of introducing Russian technologies in the Tax Service Administration of the de facto republic.
Meeting of Alan Gagloyev with Rashid Nurgaliyev
On August 25, the de facto President of the Tskhinvali region, Alan Gagloyev, met with the Deputy Secretary of the Security Council of the Russian Federation, Rashid Nurgaliyev, who also supervises the occupied regions of Georgia in the Council.
Meeting Between Rashid Nurgaliyev and Alan Gagloyev
Meeting with Mikhail Galuzin
On August 14, the Deputy Minister of Foreign Affairs of Russia, Mikhail Galuzin, held a meeting with the “Ambassador” of the de facto republics of Abkhazia and the Tskhinvali region in Russia, Alkhas Kvitsinia and Znaur Gassiev. At the meeting, the parties discussed the results achieved after the recognition of the de facto republics by Russia and noted the importance of further development of the alliance.
Mikhail Galuzin Meets with “Ambassadors”
Aslan Bzhania Meets with Yana Lantratova
On August 4, Aslan Bzhania met with a deputy of the Russian State Duma, Yana Lantratova, who was vacationing with her family in the occupied Abkhazia. Lantratova is the Executive Secretary of the Russian Human Rights Council and the First Deputy Chairman of the Education Committee of the Russian State Duma. She is the coordinator of a group of deputies in the State Duma for relations with the de facto parliament of the Tskhinvali region.
New Chairman of “Russian House”
On August 22, the Russian “Ambassador” in the Tskhinvali region, Marat Kulakhmetov, presented a new Head of the representation office of the Federal Agency for CIS States, Compatriots Living Abroad and International Humanitarian Affairs in the occupied region, Sergey Komissarov, to Alan Gagloyev. In this post, Sergey Komissarov replaced Sergey Skvortsov who completed his five-year tenure in the Tskhinvali region in July 2023.
Alan Gagloyev Meets with Sergey Komissarov and Marat Kulakhmetov
Orders to Russian High-Ranking Officials
To mark the 15th anniversary of Russia's recognition of the de facto republic of the Tskhinvali region, Alan Gagloyev awarded several Russian high-ranking officials. In particular, by Gagloyev's order, Dmitry Medvedev was awarded the highest “state award” – the Order of “Uatsamonga” for “outstanding service in repelling the Georgian aggression” and for his contribution to the independence of the “Republic.”
Igor Maslov, the Head of the Directorate for Interregional and Cultural Relations with Foreign Countries of the Russian Presidential Administration, was awarded the Order of Friendship. The Order of Honor was awarded to Sergey Chebotarev, the Head of the Secretariat of the Deputy Chairman of the Security Council of Russia. Chebotarev has an extensive experience of relations with the de facto leaders of Abkhazia and the Tskhinvali region.
The Order of Honor was also awarded to the Deputy Head of the Russian Presidential Administration, Dmitry Kozak, who supervises the occupied regions of Georgia. In addition, Gagloyev awarded the Order of Honor to Sergey Tsekov, a member of the Federation Council Committee on International Affairs, and the Order of Friendship - to the Russian Ombudsperson for Children's Rights, Maria Lvova-Belova, whose arrest warrant was issued by the International Criminal Court in The Hague.