გამოცემა: №30 / მიმოხილვის პერიოდი: 1 - 31 ოქტომბერი, 2023 / ავტორი: არსენ არაქელოვი
27 ოქტომბერს აფხაზეთის დე ფაქტო მთავრობასა და შპს „ინფრასტრუქტურული განვითარება“-ს („Инфраструктурное Развитие“) შორის ხელი მოეწერა „ვ. არძინბას სახელობის სოხუმის საერთაშორისო აეროპორტის“ რეკონსტრუქციის ხელშეკრულებას. რუსული კომპანია - „ინფრასტრუქტურული განვითარება“ აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის ეკონომიკის სამინისტროსა და რუსეთის ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს მიერ გამოცხადებული კონკურსის შედეგად შეირჩა.
ინფრასტრუქტურული განვითარების“ მფლობელი რაშიდ რაშიდის ძე ნურგალიევია, რუსეთის ყოფილი შინაგან საქმეთა მინისტრის და ამჟამინდელი რუსეთის უშიშროების საბჭოს მდივნის მოადგილის, რაშიდ ნურგალიევის შვილი. უფროსი ნურგალიევი აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის მიმართულებით გავლენიანი საჯარო მოხელეა.
ამჟამად არსებული ცნობებით, სოხუმის აეროპორტიდან ტექნიკური ფრენები დაიწყება არაუგვიანეს 2024 წლის ივლისისა, ხოლო სრულ ფუნქციონირებას აეროპორტი დაიწყებს 2024 წლის 31 დეკემბრიდან. დე ფაქტო მთავრობის განცხადებით, სოხუმის აეროპორტის რეკონსტრუქცია 11 მლრდ რუსული რუბლი (დაახლ. 118 მლნ აშშ დოლარი) დაჯდება.
აფხაზურ საზოგადოებაში ეს სიახლე გარკვეულ შიშსა და უკმაყოფილებას ბადებს, რადგან „ინფრასტრუქტურულმა განვითარება“ არ აკმაყოფილებს კონკურსის არცერთ პირობას და დაკავშირებულია რუსეთის მაღალჩინოსნის შვილთან. გარდა იმისა, რომ ადგილობრივ მოსახლეობას არ სურდა სტრატეგიული ობიექტის გადაცემა უცხოელი კერძო ინვესტორისთვის, დადგენილება ითვალისწინებს არაერთ შეღავათს ინვესტორისთვის. ამასთან, აფხაზეთში შიშობენ იმასაც, რომ აეროპორტის აღდგენა დე ფაქტო რესპუბლიკისთვის წამგებიანი პროექტია, ინვესტორთან დადებული შეთანხმება კი მხოლოდ უარყოფით ეკონომიკურ ეფექტს გამოიწვევს.
7 ოქტომბერს აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი, ასლან ბჟანია მოსკოვში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში ეწვია რუსეთის საექსპორტო ცენტრს, სადაც შეხვდა ცენტრის გენერალურ დირექტორს, ვერონიკა ნიკიშინას. ბჟანიას ახლდა დე ფაქტო ვიცე-პრემიერი, ე.წ. ეკონომიკის მინისტრი, კრისტინა ოზგანი.
შეხვედრაზე ხელი მოაწერეს ურთიერთგაგების მემორანდუმს, რომელიც დე ფაქტო რესპუბლიკასა და რუსეთს შორის სავაჭრო და ეკონომიკურ თანამშრომლობას ითვალისწინებს.
ნიკიშინას განცხადებით, რუსეთის ინტერესია ოკუპირებულ აფხაზეთში აგრომეწარმეობის, სატრანსპორტო ინფრასტრუქტურისა და სხვა ეკონომიკური დარგების განვითარება. მისი თქმით, რუსული კომპანიები გამოთქვამენ მზაობას მონაწილეობა მიიღონ მსგავს პროექტებში, ხოლო ცენტრი კი მხარს დაუჭერს მათ ამ ინიციატივებში.
სააქციო საზოგადოება - „რუსული საექსპორტო ცენტრი“ საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებთან აქტიურად თანამშრომლობს. ბჟანიას შეხვედრამდე, 2023 წლის 31 მაისს ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტი, ალან გაგლოევი შეხვდა ნიკიშინას, რა დროსაც „ცენტრმა“ და დე ფაქტო რესპუბლიკამ ხელი მოაწერეს თანამშრომლობის მემორანდუმს. ცნობისთვის, 2022 წლის განმავლობაში, ცენტრმა რუსეთიდან ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში 20.6 მლნ აშშ დოლარის ოდენობის პროდუქტის ექსპორტს შეუწყო ხელი, რაც 2021 წელთან შედარებით, 40%-იანი ზრდაა.
ასლან ბჟანიას ვიზიტი „რუსულ საექსპორტო ცენტრში“
აფხაზეთსა და რუსეთს შორის ერთიანი სოციალური და ეკონომიკური სივრცის ფორმირების პროცესი სრულდება
17 ოქტომბერს მოსკოვში გაიმართა სამუშაო შეხვედრა, რომელიც აფხაზეთის „კანონმდებლობის“ რუსეთის კანონმდებლობასთან ჰარმონიზაციის საფუძველზე რუსეთსა და აფხაზეთს შორის ერთიანი სოციალური და ეკონომიკური სივრცის ფორმირების პროგრამის აღსრულებას მიეძღვნა.
„აფხაზურ დელეგაციას“ ხელმძღვანელობდა კრისტინა ოზგანი, ხოლო რუსეთის - ეკონომიკური განვითარების მინისტრის მოადგილე, დიმიტრი ვოლვაჩი.
შეხვედრაზე მხარეებმა განიხილეს პროგრამის რეალიზების შედეგები და ასევე პროგრამის აქტუალური საკითხებიც, როგორიცაა: ორმაგი დაბეგვრა, საბაჟო რეგულირება, სოციალური და საბანკო საქმიანობა.
ვოლვაჩის თქმით, 2023 წელს „კანონმდებლობების“ ჰარმონიზაციის პროექტი დასრულდება, ღონისძიებების მნიშვნელოვანი ნაწილი უკვე აღსრულებულია, დარჩენილ სამუშაოზე კი შესაბამისი უწყებები აქტიურად თანამშრომლობენ.
ოზგანმა, თავის მხრივ, აღნიშნა, რომ რუსეთისა და დე ფაქტო რესპუბლიკის თანამედროვე ისტორიაში ამ პროგრამის ფარგლებში გაწეული სამუშაო უპრეცედენტო ხასიათს ატარებს, მიღებული შედეგი კი გამოიწვევს ეკონომიკური, საინვესტიციო და ჰუმანიტარული თანამშრომლობის ეფექტურ ზრდას. შეხვედრის ბოლოს მხარეები შეთანხმდნენ, რომ 2023 წლის ბოლომდე აქტიურად ითანამშრომლებენ, რათა წლის ბოლოსთვის მოხერხდეს პროგრამის დარჩენილი ძირითადი ღონისძიებების აღსრულება.
„კანონმდებლობების“ ჰარმონიზაციაზე მუშაობა დე ფაქტო რესპუბლიკასა და რუსეთს შორის დაიწყო 2021 წელს, ამ დროის განმავლობაში კი დარეგულირდა და სინქრონიზაცია მოხდა არაერთი სფეროსი, როგორიცაა: ენერგეტიკა, საგადასახადო და საბაჟო რეგულირება, საინვესტიციო და საბანკო საქმიანობა, სოციალური დაზღვევა, ჯანდაცვა, განათლება, შრომის უფლებები და საპენსიო უზრუნველყოფა.
„აფხაზეთის რკინიგზის“ კიდევ ერთი შენაძენი
„აფხაზეთის რკინიგზამ“ კიდევ ერთი ლოკომოტივი შეიძინა. მანამდე, 2023 წლის იანვარში რკინიგზამ ორი ლოკომოტივი შეიძინა, რაც პირველი შენაძენი იყო 1992-93 წლების ომის შემდგომ. ახალმა ლოკომოტივებმა ხელი უნდა შეუწყოს რკინიგზაზე გამავალი ტვირთის მოცულობის ზრდას.
2022 წლის სამი კვარტლის მონაცემებით, ოკუპირებულ აფხაზეთში ჩავიდა 8 937 ვაგონი, რომელიც 595 848 ტონა ტვირთით იყო დატვირთული. 2023 წლის ანალოგიურ პერიოდში კი, აფხაზეთში 9 972 ვაგონი ჩავიდა, რაც 855-ით მეტია გასული წლის მონაცემებთან შედარებით. ამ წლის ანალოგიურ პერიოდში ტვირთის მასამ 655 112 ტონა შეადგინა.
მზადება ციტრუსის სეზონისთვის
21 ოქტომბერს გაიმართა შეხვედრა დე ფაქტო სახელმწიფო საბაჟო კომიტეტსა და რუსეთის ფედერალური საბაჟო სამსახურს შორის. შეხვედრაზე შეაჯამეს 2023 წლის საკურორტო სეზონი და მზადება დაიწყეს „ციტრუსის სეზონისთვის“.
ოკუპირებული აფხაზეთიდან რუსეთში მანდარინის ექსპორტი ოქტომბრიდან დაიწყო. ოქტომბრის მონაცემებით, რუსეთში ექსპორტზე გატანილია 593 ტონა მანდარინი. აფხაზეთში ციტრუსის სეზონი მარტამდე გასტანს, ხოლო მოსავლის პიკი დეკემბერში უნდა იყოს. წელს ციტრუსის მოსავალს 30 000 ტონამდე ელიან.
პროპანის იმპორტი
რუსეთის ფედერაციის საბჭომ დე ფაქტო რესპუბლიკასთან გაფორმებულ სავაჭრო შეთანხმებაში ცვლილებების რატიფიკაცია განახორციელა. ცვლილების თანახმად, რუსეთიდან ოკუპირებულ აფხაზეთში პროპანის ექსპორტზე საექსპორტო საბაჟო გადასახადი გაუქმდება.
აღნიშნული გადაწყვეტილება დროებითია და გამოწვეულია ენერგეტიკული კრიზისით. პროპანი პირველადი მოხმარების საქონლად ითვლება და შეთანხმების თანახმად, ენერგოდეფიციტის პირობებში, დე ფაქტო რესპუბლიკის მოსახლეობის უზრუნველსაყოფად რუსეთი ვალდებულია წელიწადში 2 ათასი ტონა თხევადი ნახშირწყალბადის გაზი მიაწოდოს ოკუპირებულ რეგიონს.
რუსეთთან 2022 წლის სავაჭრო ბრუნვის მონაცემები
3 ოქტომბერს რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი, სერგეი ლავროვი აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტებს ორმხრივ ფორმატში შეხვდა. ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტთან, ალან გაგლოევთან შეხვედრისას, მხარეებმა განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილეს ეკონომიკურ თანამშრომლობაზე. „გასულ, 2022 წელს რეგიონსა და რუსეთს შორის სავაჭრო ბრუნვამ 140 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა. მართალია, ჩვენ ჯერ კიდევ დოლარებში ვითვლით ამ რიცხვს, თუმცა ეს მალე შეიცვლება“ - განაცხადა ლავროვმა.
„ქვემო ზარამაგის საკონტროლო-გამშვები პუნქტის“ რეკონსტრუქცია
6 ოქტომბერს ალან გაგლოევი ქვემო ზარამაგის საკონტროლო-გამშვებ პუნქტთან (სგპ) რუსეთის ტრანსპორტის სამინისტროს სახელმწიფო საზღვარზე საგუშაგოების მოწყობის სახელმწიფო პოლიტიკის დეპარტამენტის დირექტორს, მიხაილ კოკაევს შეხვდა. რუსეთსა და ოკუპირებულ რეგიონს შორის სამანქანო გადაადგილება ქვემო ზარმაგისა და ზემო როკას სგპ-ებით ხორციელდება. შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ დე ფაქტო რესპუბლიკის უშიშროების საბჭოს მდივანი, ანატოლი პლიევი და ჩრდილოეთ ოსეთის რესპუბლიკა - ალანიას მთავრობის წევრები.
26 სექტემბერს მოსკოვში რუსეთისა და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო რესპუბლიკის დემარკაციის კომისიის მეცხრე შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრაზე დე ფაქტო რესპუბლიკასა და რუსეთს შორის „საზღვრის“ დელიმიტაციისა და დემარკაციის საკითხი განიხილეს. ამავე დროს, საუბარი შეეხო „ქვემო ზარამაგის“ სგპ-ს რეკონსტრუქციას. კოკაევის განცხადებით, გაგლოევთან შეხვედრა „სამთავრობოთაშორისო“ კომისიაზე განხილული საკითხების შედეგია.
კოკაევის განცხადებით, რუსეთის მთავრობამ სახელმწიფო კონტრაქტი გააფორმა კომპეტენტურ ორგანიზაციასთან, რომელიც პასუხისმგებელი იქნება სგპ-ს რეკონსტრუქციაზე. პუნქტის ექსპლუატაციის თარიღად 2026 წელი არის მიჩნეული. მისი თქმით, 2023 წლის ბოლოს რეკონსტრუქციის პროექტი გაიგზავნება სახელმწიფო ექსპერტიზაზე, ხოლო 2024 წლის ბოლოს ცნობილი გახდება ექსპერტიზის პასუხი, რის შემდგომაც იქნება შესაძლებელი მასშტაბური სამუშაოების დაწყება.
სგპ-ს რეკონსტრუქციას თან ახლავს სირთულეები, რაც დაკავშირებულია იმასთან, რომ სგპ-ის ფუნქციონირება რეაბილიტაციის პერიოდში არ შეწყდება. რუსეთის ტრანსპორტის სამინისტროს წარმომადგენლების განცხადებით, რეკონსტრუქციის პერიოდში ისინი აპირებენ დამატებითი ინსფრასტუქტურის დადგმას გამომდინარე იქიდან, რომ გარკვეულ პერიოდში დღეში პუნქტს 1 500-ზე მეტი ავტომობილი კვეთს. განცხადებების თანახმად, რეკონსტრუქციის შედეგად სგპ-ს გამტარუნარიანობა 400 მანქანით გაიზრდება.
დე ფაქტო რესპუბლიკაში რუსეთის მთავრობის ამ გადაწყვეტილებას დიდხანს ელოდნენ. „ამ საგუშაგოს საკითხი საბედისწეროა სამხრეთ ოსეთისთვის და რესპუბლიკის მოსახლეობა რამდენიმე ათეული წელია ელოდება საზღვრის გადაკვეთის პირობების გაუმჯობესებას“ - განაცხადა გაგლოევმა.
ალან გაგლოევი „ქვემო ზარამაგის“ საკონტროლო-გამშვებ პუნქტთან
საწვავი გაიაფდა
დე ფაქტო რესპუბლიკის ეკონომიკური განვითარების მინისტრის, ძამბოლად ტადტაევის განცხადებით, რეგიონში АИ-92 საწვავი გაიაფდა და 10 ოქტომბრიდან ერთი ლიტრის საფასური 57 რუბლია.
აღსანიშნავია, რომ მომხარებლებს საწვავის ამ საფასურით შეძენა მხოლოდ ერთ ბენზინგასამართ სადგურზე - „Югосетнефтепродукт“-ზე შეეძლებათ. ტადტაევი აღნიშნულს ხსნის იმით, რომ გაგლოევის ბრძანებით დე ფაქტო მთავრობამ მოლაპარაკებები სწორედ ამ კომპანიასთან აწარმოა.
„ენერგორესურსის“ ვალს რუსეთს დე ფაქტო მთავრობა გადაუხდის
2023 წლის თებერვალში გამოქვეყნდა მონაცემები, რომლის თანახმადაც დე ფაქტო რესპუბლიკას რუსეთიდან შეძენილი ელექტროენერგიისთვის 527 მლნ რუსული რუბლის (დაახლ. 7 მლნ აშშ დოლარი) ვალი დაუგროვდა.
იმ დროს დე ფაქტო რესპუბლის ეკონომიკის მინისტრმა, ძამბოლატ ტადტაევმა განაცხადა, რომ ვალის დაფარვა 2025 წლამდე მოხდებოდა. მისი თქმით, დე ფაქტო მთავრობას მხოლოდ 232 მლნ რუსული რუბლის (დაახლ. 3 მლნ აშშ დოლარი) გამოყოფის საშუალება აქვს. ამასთანავე, პრობლემას ქმნიდა ის ფაქტორი, რომ 2022 წელს ელექტროენერგიის გადასახადის მოსახლეობისგან აკრეფამ შეადგინა 68% და 2021 წელთან შედარებით, შემცირდა 1%-ით. სწორედ ამიტომ, ტადტაევმა მაშინ მოუწოდა მოსახლეობას მეტი პასუხისმგებლობით მოეკიდონ აღნიშნულ საკითხს.
31 ოქტომბერს კი დე ფაქტო მთავრობამ კვლავ განიხილა აღნიშნული საკითხი. ოკუპირებულ რეგიონს ელექტოენერგიას ადგილობრივ დონეზე კომპანია - „ენერგორესურსი - სამხრეთ ოსეთი“ აწვდის, თვითონ კი ელექტროენერგიას რუსული კომპანიისგან “Интер – РАО” - სგან ყიდულობს.
ე.წ. მინისტრთა კაბინეტის გადაწყვეტილებით, „ენერგორესურსს“ აღარ მოუწევს ვალის გადახდა და ამისთვის სუბსიდია „სახელმწიფო ბიუჯეტიდან“ გამოიყოფა. სუბსიდიის კონკრეტული თანხა არ სახელდება და ამ ეტაპზე უცნობია დაფარავს თუ არა დე ფაქტო მთავრობა კომპანიის მთლიან ვალდებულებას.
პირველი კერძო ინვესტიცია სამშენებლო ბიზნესში შესაძლოა არ შედგეს
28 სექტემბერს დე ფაქტო მშენებლობის სამინისტრომ განაცხადა, რომ ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში პირველად აშენდებოდა 72 ბინიანი საცხოვრებელი კორპუსი კერძო ინვესტიციით. ამჟამინდელი ინფორმაციით, კერძო ინვესტორს განხორციელებული აქვს წარმატებული პროექტები, როგორც რუსეთში, ასევე ჩრდილოეთ ოსეთის რესპუბლიკა - ალანიაში.
რეგიონში კეთილმოწყობილი საცხოვრებელი სახლების სიმწირის მწვავე პრობლემაა. ამ ინვესტიციამდე რეგიონში ყველა საცხოვრებელი სახლი შენდებობა „სახელმწიფო პროგრამის“ ფარგლებში და გათვლილი იყო მხოლოდ იმ „მოქალაქეებზე“, რომლებსაც ესაჭიროებოდათ საცხოვრებელი სახლის განახლება/მიღება, რისთვისაც ადამიანები თავიანთ რიგს წლების განმავლობაში ელიან.
აღნიშნული სიახლე რეგიონისთვის მნიშვნელოვანი და უპრეცედენტო იყო, თუმცა 20 ოქტომბერს გაგლოევმა გაავრცელა განცხადება, რომლის თანახმადაც მშენებლობის პროცესი ამ ეტაპზე არ დაიწყებოდა. გაგლოევის თქმით, მისი ამ გადაწყვეტილების მიზეზია მშენებარე კორპუსის მახლობლად მცხოვრები მოსახლეობის უკმაყოფილება. დე ფაქტო ლიდერის თქმით, აღნიშნული საკითხი მხოლოდ მოსახლეობასთან მოლაპარაკებების გზით გადაწყდება.

Memorandum with Russian Export Center
On October 7, as part of his working visit to Moscow, the de facto president of Abkhazia, Aslan Bzhania, visited Russian Export Center, where he met with the Director General of the center, Veronika Nikishina. Bzhania was accompanied by the de facto Deputy Prime Minister and the so-called Minister of Economy, Kristina Ozgan.
At the meeting, the parties signed a memorandum of understanding which envisages trade and economic cooperation between the de facto republic and Russia.
According to Nikishina, Russia is interested in the development of agribusiness, transport infrastructure and other economic sectors in the occupied Abkhazia. According to her, Russian companies express their readiness to participate in similar projects, and the center will support these initiatives.
Russian Export Center JSC actively cooperates with the occupied regions of Georgia. Before the meeting with Bzhania, the de facto President of the Tskhinvali region, Alan Gagloyev, met with Nikishina, on May 31, 2023, and the parties signed a memorandum of cooperation. For information, during 2022, the center promoted the export of products from Russia to the occupied Tskhinvali region in the amount of USD 20.6 million, which is a 40% increase compared to 2021.
Aslan Bzhania Visits Russian Export Center
Process of Forming a Common Social and Economic Space Between Abkhazia and Russia is Coming to an End
On October 17, a working meeting was held in Moscow on the implementation of the program for the formation of a common social and economic space between Russia and Abkhazia based on the harmonization of the Abkhaz “legislation” with the Russian one.
A delegation from Abkhazia was headed by the de facto Vice Prime Minister and the so-called Minister of Economy, Kristina Ozgan, and a Russian delegation – by the Deputy Minister of Economic Development, Dmitry Volvach.
At the meeting, the parties discussed the results of the program implementation as well as its ongoing issues, such as: double taxation, customs regulation, social and banking activities.
Volvach believes that the “legislations” harmonization project will be completed in 2023, an important part of which has already been done, and relevant agencies are actively cooperating on the remaining work.
Ozgan, for her part, noted that the work done within the framework of the program is unprecedented in the modern history of Russia and the de facto republic, and the results will lead to an effective increase in economic, investment and humanitarian cooperation. At the end of the meeting, the parties agreed to intensify cooperation in order to accomplish the program by the end of the year.
Work on the harmonization of the “legislations” between the de facto republic and Russia began in 2021. Since then, several areas have been regulated and synchronized, such as: energy, tax and customs regulation, investment and banking, social insurance, health care, education, labor relations and pension.
Another Acquisition of the Abkhaz Railway
The Abkhaz Railway purchased another locomotive. Earlier, in January 2023, the railways acquired two locomotives which was the first acquisition since the 1992-93 war. The new locomotives should contribute to the increase in the volume of cargo passing through the railway.
As per the data for the three quarters of 2022, a total of 8,937 wagons loaded with 595,848 tons of cargo arrived in the occupied Abkhazia. In the same period of 2023, the number of wagons to Abkhazia totaled 9,972, which exceeds the last year’s data by 855. In the same period of this year, the weight of cargo amounted to 655,112 tons.
Preparing for the Citrus Season
On October 21, a meeting was held between the de facto State Customs Committee and the Russian Federal Customs Service. The meeting summarized the holiday season of 2023 and started preparations for the citrus season.
The export of tangerines from the occupied Abkhazia to Russia started in October. According to October data, a total of 593 tons of tangerines were exported to Russia. The citrus season in Abkhazia lasts until March, and the peak of the harvest is in December. As expected, the citrus harvest will reach 30,000 tons this year.
Import of Propane
The Russian Federation Council ratified the changes in the trade agreement signed with the de facto republic. The amendment abolishes the export customs tax on the propane export from Russia to the occupied Abkhazia.
This solution is temporary and is related to the energy crisis. Propane is considered a commodity of primary consumption, and according to the agreement, in conditions of energy shortages, Russia is obliged to supply two thousand tons of liquefied petroleum gas per year to the occupied region.
Economic relations Between Russia and the Tskhinvali Region
Trade Turnover with Russia in 2022
On October 3, the Minister of Foreign Affairs of Russia, Sergey Lavrov, met in a bilateral format with the de facto presidents of Abkhazia and the Tskhinvali region. During the meeting with the de facto President of the Tskhinvali region, Alan Gagloyev, the parties paid special attention to economic cooperation. “Last year, in 2022, the trade turnover between the region and Russia amounted to USD 140 million. We still count this number in USD, however, it will change soon,” Lavrov said.
Reconstruction of the Kvemo Zaramagi Checkpoint
On October 6, Alan Gagloyev met with Mikhail Kokaev, the Director of the State Policy Department of the Russian Ministry of Transport, at the Kvemo Zaramagi crossing checkpoint (CCP). Car traffic between Russia and the occupied region is carried out through the Kvemo Zarmagi and Zemo Roka CCPs. The meeting was also attended by the Secretary of the Security Council of the de facto Republic, Anatoly Pliev, and members of the government of the Republic of North Ossetia - Alanya.
On September 26, the ninth meeting of the demarcation commission of Russia and the de facto republic of the Tskhinvali region was held in Moscow. The meeting discussed the issue of delimitation and demarcation of the “border” between the de facto republic and Russia. At the same time, the conversation touched upon the reconstruction of the Kvemo Zaramagi CCP. According to Kokaev, the meeting with Gagloyev was the result of the discussion at the “intergovernmental” commission.
According to Kokaev, the Russian government signed a state contract with a competent organization which will be responsible for the reconstruction of the CCP. As planned, the checkpoint will start operation in 2026. According to him, at the end of 2023, the reconstruction project will be sent for state expertise, and at the end of 2024, once the expertise is available, large-scale works will be started.
Some difficulties arose during the reconstruction of the CCP, namely, the operation of the checkpoint will not be interrupted during the rehabilitation period. According to representatives of the Russian Ministry of Transport, it’s planned to build additional infrastructure during the reconstruction in order to ensure the anticipated number of vehicles (over 1,500 cars) pass through the point per day. Reportedly, after the reconstruction, the throughput capacity of the CCP will increase by 400 vehicles.
This decision of the Russian government was long awaited in the de facto republic. “The issue of this checkpoint is vital for South Ossetia, and the population of the republic has been waiting for the improvement of border crossing conditions for several decades,” Gagloyev said.
Alan Gagloyev at the Kvemo Zaramagi Checkpoint
Fuel Price Decrease
According to the Minister of Economic Development of the de facto republic, Dzambolad Tadtaev, AI-92 fuel has become cheaper in the region, and the cost of one liter totals RUB 57 from October 10.
It should be noted that consumers can purchase fuel at this price only at one gas station - Yugosetnefteprodukt. Tadtaev explains this fact and says that as per Gagloyev’s order, the de facto government conducted negotiations with this company only.
De Facto Government Will Pay Energoresource’s Debt to Russia
As per the data published in February 2023, the de facto republic had accumulated a debt of RUB 527 million (approx. USD 7 million) for electricity purchased from Russia.
At that time, the Minister of Economy of the de facto republic, Dzambolat Tadtaev, said that the debt would be repaid by 2025. According to him, the de facto government can allocate only RUB 232 million (approx. USD 3 million). An additional problem was that the collection of electricity tax from the population in 2022 amounted to 68% which is a 1% decrease compared to 2021. That's why Tadtaev then called on the population to take the mentioned issue more responsibly.
On October 31, the de facto government discussed the issue again. The company Energoresources - South Ossetia supplies electricity to the occupied region at the local level, and it buys electricity from the Russian company Inter-RAO.
As per a decision of the so-called Cabinet of Ministers, Energoresource will no longer have to pay the debt as the subsidy will be allocated from the “State Budget.” The specific amount of the subsidy has not been named, and at this stage it is not known whether the de facto government will fully cover the company's obligation.
First Private Investment in the Construction Business May Not Happen
On September 28, the de facto Ministry of Construction announced that a 72-apartment residential building with private investment would be built in the occupied Tskhinvali region for the first time. According to current information, the private investor has implemented successful projects both in Russia and in the Republic of North Ossetia - Alanya.
There is an acute problem of shortage of well-equipped residential houses in the region. Before the investment, all residential houses in the region were built within the framework of the “state program” and were intended only for those “citizens” who needed to renovate/receive a residential house, for which people wait for their turn for years.
The mentioned news was important and unprecedented for the region, however, on October 20, Gagloyev issued a statement, which stipulates that the construction process would not start at this stage. According to Gagloyev, the reason for his decision is the dissatisfaction of the population living near the building under construction. According to the de facto leader, the mentioned issue will be resolved only through negotiations with the population.