გამოცემა: N34 / მიმოხილვის პერიოდი: 1 ნოემბერი - 31 დეკემბერი, 2023 / ავტორი: ელენე მინდიაშვილი
• ე.წ სახელმწიფო უშიშროების სამსახურის უფროსის, გენერალ დიმიტრი დბარის განკარგულების მიხედვით, აფხაზეთის სპეც. დანიშნულების ძალებმა უწყების საწვრთნელ ბაზასა და ქვემო ეშერას პოლიგონზე სპეციალური ტაქტიკური სწავლება გაიარეს. სწავლების განმავლობაში სამხედროებმა გაანეიტრალეს და დააკავეს პირობითი შეიარაღებული დამნაშავეები.
• დე ფაქტო თავდცვის სამინისტროს წარმომადგენლებმა ზამთრის პერიოდის სწავლების ფარგლებში სამხედრო ქვედანაყოფების საბრძოლო მზადყოფნა  შეამოწმეს. შემოწმების შემდეგ სამხედროები შეიარაღებასა და აღჭურვილობას გაეცნენ.
• რეზერვის მსროლელი ბრიგადის ასეულმა დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროს საერთო პოლიგონზე სპეციალური ტაქტიკური მომზადება გაიარა. მომზადება მიზნად თავდაცვითი ბრძოლის წარმოებისთვის საჭირო ისეთი უნარების განვითარებას ისახავდა, როგორიც არის კამუფლირების ტექნიკები, საარტილერიო ცეცხლის მართვა - წარმოება და სხვ.
აფხაზ-აბაზურ მსოფლიო კონგრესი
• დე ფაქტო თავდაცვის მინისტრის მოადგილე დავიდ ბჟანია სანქტ პეტერბურგში აფხაზეთის დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილ გალა საღამოსა და აფხაზ-აბაზურ მსოფლიო კონგრესს დაესწრო.
შეხვედრა მოსწავლეებთან
• დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროს ოფიცრები მსოფლიო აფხაზ-აბაზური კონგრესის წარმომადგენლებთან ერთად, პროფორიენტაციასთან დაკავშირებით გუდაუთის რაიონის სოფ. დურიფშის სკოლის მე-9, მე-10 და მე-11 კლასების მოსწავლეებს შეხვდნენ. “თავდაცვის სამინისტრო განსაკუთრებულ ყურადღებას აქცევს ახალგაზრდა თაობის სამხედრო-პატრიოტულ აღზრდას და სისტემურად მუშაობს მათთან” ნათქვამია დე ფაქტო უწყების განცხადებაში.
• ახალწვეულებმა აფხაზეთის შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის სამწყობრო მოედანზე ფიცი დადეს და შესაბამის ქვედანაყოფებში განაწილდნენ. ცერემონიამდე მათ დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროს სასწავლო ცენტრში ახალგაზრდა მებრძოლის კურსი გაიარეს.
ფიცის დადების ცერემონია.
შემაჯამებელი ღონისძიება
• 20-21 დეკემბერს  დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროს გენერალური შტაბისა და პირადი შემადგენლობის ოპერატიული და სამობილიზაციო შეკრება გაიმართა. შეკრება შეიარაღებული ძალების პირადი შემადგენლობის საორგანიზაციო-მეთოდოლოგიური მომზადების 2024 წლის გეგმის მიხედვით ჩატარდა.
აღნიშნული შეკრება წლის შემაჯამებელი ღონისძიება გახლდათ სადაც, ძალოვანი სტრუქტურების, დე ფაქტო უსაფრთხოების საბჭოს, დე ფაქტო პარლამენტის თავდაცვისა და ეროვნული უსაფრთხოების კომიტეტის წარმომადგენლებმა განიხილეს სახელმწიფო უსაფრთხოებასთან დაკავშირებული პრობლემები, მათი აღმოფხვრის გზები და შეიარაღებული ძალების განვითარების მიმართულებები.
• დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროს მსროლელი ბრიგადის ოფიცრებს თეორიული გაკვეთილები ჩაუტარდათ. გაკვეთილები მიზნად მობილიზაციისა და საომარი მდგომარეობისთვის ოფიცრების მომზადებას ისახავდა. მოგვიანებით მათ „სამინისტროს“ სასწავლო-მატერიალურ ბაზაზე ორდღიანი პრაქტიკული მომზადებაც გაიარეს. გაკვეთილები ლოჯისტიკური მხარდაჭერის, სამხედრო ტოპოგრაფიის, ინჟინერიისა და სხვა სამხედრო დისციპლინების შესწავლას გულისხმობდა.
• ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროს პირადი შემადგენლობის სამხედროებმა უწყების სასწავლო ცენტრის სასწავლო-მატერიალურ ბაზაზე ტაქტიკური საველე მომზადება გაიარეს.
• დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროს სამხედროებისთვის უწყების სასწავლო ცენტრის საბრძოლო პოლიგონზე სამეთაურო-საშტაბო სწავლება გაიმართა. შეიარაღებული ძალების მომზადების გეგმის მიხედვით ორგანიზებულ ტაქტიკურ სწავლებაში ყველა საბრძოლო დანაყოფის მართვის ორგანოების სამხედროებმა მიიღეს მონაწილეობა.
მათ საარტილერიო ცეცხლის წარმოებასა და მართვაში, საშტატო იარაღისა და მძიმე ჯავშანტექნიკის გამოყენებაში ივარჯიშეს. ეს წლის ბოლო მასშტაბური წვრთნა იყო და მიზნად სამხედრო პერსონალის სრული საბრძოლო მზადყოფნისთვის საჭირო უნარების განვითარებას ისახავდა.
• წვრთნის მიმდინარეობა დე ფაქტო პრეზიდენტმა ალან გაგლოევმა და დე ფაქტო თავდაცვის მინისტრმა მარატ პავლოვმაც მოინახულეს.
• სამხედრო ქალაქის სამწყობრო მოედანზე გამართულ საზეიმო ცერემონიაზე საშემოდგომო გაწვევის ნაკადის ახალწვეულებმა ფიცი დადეს. ცერემონიას შეიარაღებული ძალების მთავარსარდალი, დე ფაქტო თავდაცვის მინისტრი, გენერალ-მაიორი მარატ პავლოვი, მისი მოადგილე და სამინისტროს წარმომადგენლები უშიშროების საბჭოს მდივან ანატოლი პლიევთან ერთად დაესწრნენ.
ახალწვეულთა წვრთნები
• ახალწვეულებმა დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროს სასწავლო ცენტრის სასწავლო-მატერიალურ ბაზაზე ტაქტიკური და საინჟინრო საველე წვრთნა გაიარეს.
• ახალწვეულებმა კურსის „ახალგაზრდა მეომარი“ ფარგლებში საბრძოლო და ფიზიკური მომზადება გაიარეს.
• საშემოდგომო გაწვევის ახალწვეულებმა დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროს საბრძოლო პოლიგონზე საველე წვრთნა გაიარეს. წვრთნას საბრძოლო მომზადების დანაყოფისა და სპეც. დანიშნულების ბატალიონის ოფიცრები ზედამხედველობდნენ.
ტესტირება ლურჯი ბერეტის ტარების უფლებისათვის
• სპეც. დანიშნულების ბატალიონის სამხედროებმა ორდღიანი საკვალიფიკაციო ტესტირება გაიარეს ლურჯი ბერეტის ტარების უფლების მისაღებად. იმ სამხედროებს კი, ვინც ტესტირება წარმატებით გაიარა, ყოველთვიური სახელფასო დანამატი დაენიშნათ 10 000 რუსული რუბლის ოდენობით.
• წლის ბოლო სამუშაო დღეს დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროს კოლეგიის სხდომა გაიმართა სადაც 2023 წელი შეაჯამეს. სხდომას დე ფაქტო მინისტრ მარატ პავლოვთან ერთად დე ფაქტო პრემიერ მინისტრი კონსტანტინ ჯუსოევი, დე ფაქტო უშიშროების საბჭოს მდივანი ანატოლი პლიევი და თავდაცვისა და უშიშროების დე ფაქტო საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარე აცამაზ ბიბილოვი ესწრებოდნენ.
წლის შემაჯამებელი სხდომა დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროში.
მარატ პავლოვის თქმით, 2023 წელი დე ფაქტო უწყებისთვის ნაყოფიერი აღმოჩნდა, ვინაიდან სრულყოფილად შესრულდა წლის გეგმა. 2024 წელზე საუბრისას მან სამხედრო წვრთნების ინტენსივობის გაზრდა და შედეგად, პირადი შემადგენლობის საბრძოლო მზადყოფნის უნარების განვითარება დააანონსა.
სხდომაზე განხილულ საკითხთა შორის ერთ-ერთი მთავარი სამხედრო მოსამსახურეების ანაზღაურების ოდენობის გაზრდა იყო. პავლოვის თქმით, სამხედროები გაზრდილ შრომის ანაზღაურებას რუსეთის ფედერაციის თანადაფინანსებიდან მიიღებენ.

• According to a decree of the Head of the so-called State Security Service, Dimitri Dbari, the Special Forces underwent special tactical training at the agency's training base and Kvemo Eshera training ground. During the training, the military neutralized and detained armed criminals.
• As part of winter trainings, presentatives of the de facto Ministry of Defense checked the combat readiness of the military units.
• The reconnaissance company of the reserve rifle brigade of the de facto Ministry of Defense underwent special tactical training at the training ground.
Meeting with Schoolchildren
• Officers of the de facto Ministry of Defense together with representatives of the World Abkhaz-Abaza Congress visited a school in the village of Duripshi, the Gudauta district, where they met with 9th, 10th and 11th grade schoolchildren and talked about the importance of choosing a profession. “The Ministry of Defense pays special attention to the military-patriotic upbringing of the young generation and systematically works with them,” the statement of the de facto agency says.
Taking Oath
• Recruits took military oath at the assembly square of the General Staff of the so-called Armed Forces of Abkhazia. They were distributed to respective units. Before the ceremony, they completed a young fighter course at the training center of the de facto Ministry of Defense.
Oath taking ceremony
Summary Event
• On December 20-21, an operational mobilization meeting of the general staff and personnel of the de facto Ministry of Defense was held. The meeting summarized the year and reviewed security related problems, the ways of their elimination and the directions of the development of the Armed Forces.
• Theoretical lessons were delivered to officers of the rifle brigade of the de facto Ministry of Defense. The lessons were aimed at preparing officers for mobilization and wartime conditions. Later, they also underwent a two-day practical training at the educational and material base of the “Ministry.”
• Military personnel of the de facto Ministry of Defense underwent tactical field training at the educational and material base of the Ministry's training center.
• Command and staff training was held for servicemen of the de facto Ministry of Defense at the training center of the agency. Trainees exercised in the production and control of artillery fire, the use of standard weapons and heavy armor. This was the last large-scale exercise of the year which was aimed at developing the skills necessary for full combat readiness of military personnel. The de facto president, Alan Gagloyev, and the de facto Defense Minister, Marat Pavlov, also checked the course of the training.
• Recruits of the fall call-up took oath in the military city.
Training of Recruits
• Recruits underwent tactical and field engineering training at the training and material base of the training center of the de facto Ministry of Defense.
• Recruits underwent combat and physical training within the “Young Warrior” course.
• Recruits of the fall conscription underwent field training at the combat training ground of the de facto Ministry of Defense.
Testing for the Right to Wear a Blue Beret
• Soldiers of the Special Forces battalion passed a two-day qualification test to get the right to wear a blue beret. Those soldiers who successfully passed the test were assigned a monthly salary supplement in the amount of RUB 10,000,
• On the last working day of the year, a meeting of the board of the de facto Ministry of Defense summarized the year 2023. Together with the de facto Minister, Marat Pavlov, the de facto Prime Minister, Konstantin Jusoev, the Secretary of the de facto Security Council, Anatoly Pliev, and the Chairman of the de facto Parliamentary Committee on Defense and Security, Atzamaz Bibilov, also attended the meeting.
Annual summary meeting at the de-facto Ministry of Defense.
According to Pavlov, the year 2023 turned out to be fruitful for the de facto agency, since the plan for the year was fully implemented. Speaking about the year 2024, he announced an increase in the intensity of military training and, followingly, the development of combat readiness skills of the personnel.
Among the issues discussed during the session, one of the main issues was increasing the amount of compensation for military personnel. According to Pavlov, the military will receive increased salaries as a result of Russian co-financing.
After the August 2008 war, Russian occupation forces were deployed in Abkhazia and the Tskhinvali region. In 2010, Russia signed agreements with the de facto republics of Abkhazia and the Tskhinvali region on the deployment of combined Russian military bases on the territories of Abkhazia and the Tskhinvali region for the next 49 years. The Russian 7th military base locates on the territory of Abkhazia, and the Russian 4th military base - in the Tskhinvali region. Both are part of the Southern Military District of the Russian Federation