გამოცემა: N16 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-31 იანვარი, 2024
სამხრეთ კავკასიასა და საქართველოში კრიზისის საკითხებში ევროკავშირის სპეციალურ წარმომადგენელ ტოივო კლაარს 2024 წლის იანვრის ბოლოს აფხაზეთში დაგეგმილ ვიზიტზე უარი უთხრეს. მისი თქმით, ბოლო ექვს თვეში მას უკვე მეორეჯერ უთხრეს უარი ოკუპირებულ აფხაზეთში შესვლაზე. კლაარის განცხადება 26 იანვარს გავრცელდა.
კლაარის განცხადებით, აფხაზეთის შედარებით ღიაობა არ უნდა გახდეს რუსეთის მიერ უკრაინის წინააღმდეგ წარმოებული ომის მსხვერპლი. მისი შეფასებით, ბოლო წლებში მზარდი შეზღუდვებია მათ საქმიანობაზე, ასევე გაეროს სააგენტოების, საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და ადგილობრივი სამოქალაქო საზოგადოების მუშაობაზე.
ოკუპირებულ აფხაზეთში საერთაშორისო ორგანიზაციების წინააღმდეგ კამპანია 2021 წლის ბოლოდან გააქტიურდა, როდესაც აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრად ინალ არძინბა დაინიშნა. დასავლური ორგანიზაციების საქმიანობაზე კონტროლის გაზრდა მოსკოვის ერთ-ერთი მოთხოვნაა. გასული წლის დეკემბერში არძინბამ USAID-ის საქმიანობის შეზღუდვის შესახებ განაცხადა, ასევე ძლიერი წნეხია სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციებსა და ადგილობრივ სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებზე.
კლაარის განცხადებას არძინბას „უწყებაში“ მყისიერად უპასუხეს:
ვის და რატომ აკავებენ „საზღვარზე“?
ბოლო პერიოდში გახშირდა შემთხვევები, როდესაც აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლებისადმი კრიტიკულად განწყობილ ჟურნალისტებს, სამოქალაქო აქტივისტებსა და მოქალაქეებს რუსეთ-აფხაზეთის ე.წ. საზღვარზე რამდენიმე საათით აფერხებენ და ზოგჯერ მათი სამოქალაქო პოზიციითაც ინტერესდებიან. გავრცელებული მოსაზრებით, რუსი მესაზღვრეები მსგავს დროებით დაკავებებს დე ფაქტო ხელისუფლების მიერ მიწოდებული სიების საფუძველზე ახორციელებენ, რომლის მიზანიც დე ფაქტო ხელისუფლებისადმი კრიტიკულად განწყობილ პირებზე ზეწოლაა. ამ საკითხზე „სახალხო დამცველ“ ანას ქიშმარიასაც მიმართეს.
როდის ამოქმედდება რუსეთის სამხედრო-საზღვაო ბაზა ოჩამჩირეში?
12 იანვარს „РИА Новости“-სთვის მიცემულ ინტერვიუში აფხაზეთის დე ფაქტო უშიშროების საბჭოს მდივანმა სერგეი შამბამ განაცხადა, რომ რუსეთის სამხედრო-საზღვაო ფლოტის მუდმივი ბაზირების პუნქტი შეიძლება უკვე წელსვე ამოქმედდეს. შამბას თქმით, „ოჩამჩირეში ამ ეტაპზე მხოლოდ საპროექტო სამუშაოები მიმდინარეობს, მაგრამ უკვე წელს შეიძლება დაიწყოს პუნქტის ფუნქციონირება. ჩემთვის რთულია ვთქვა თუ როდის ამოქმედდება პუნქტი და ზუსტად რა იქნება პუნქტში. ეს იქნება ბაზირების პუნქტი, როგორც გაწერილია შეთანხმებაში“.
ოჩამჩირეში რუსეთის სამხედრო-საზღვაო ფლოტის მუდმივი ბაზირების პუნქტის გახსნის შესახებ პირველად დე ფაქტო პრეზიდენტმა ასლან ბჟანიამ, 2023 წლის 4 ოქტომბერს რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინთან შეხვედრის შემდეგ, რუსულ საინფორმაციო პორტალ - „Известия“-სთან ინტერვიუში განაცხადა. BBC-ის ინფორმაციით, უკრაინაში რუსეთის სრულმასშტაბიანი სამხედრო ოპერაციის დაწყების შემდეგ ოჩამჩირის პორტში გარკვეული ცვლილებები განხორციელდა, რაც შესამჩნევია სატელიტურ სურათებზეც, რომლის მიხედვითაც 2023 წლისთვის პორტში სამი ახალი ინფრასტრუქტურა დაემატა.
ოკუპირებული რეგიონების საგარეო აქტივობა
ნოდარ შონია
ასლან ბჟანიას პრიორიტეტები
27 იანვარს აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტმა ასლან ბჟანიამ 2024 წლის პრიორიტეტებზე ისაუბრა:
რუსეთის ხელისუფლების გადაწყვეტილების შედეგად ოკუპირებულ რეგიონებში საწვავის კრიზისი შეიქმნა. კრიზისი რუსეთის მთავრობის 2023 წლის 16 დეკემბრის გადაწყვეტილებამ გამოიწვია, რის საფუძველზე „როსნეფტმა“ და მისმა შვილობილმა კომპანიებმა ექვსი თვის განმავლობაში აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში ნავთობპროდუქტების ექსპორტის ექსკლუზიური უფლება მიიღეს.
პრობლემა 21 დეკემბრიდან შეიქმნა. კომპანიები, რომლებსაც მანამდე ჰქონდათ კონტრაქტები გაფორმებული და ფული გადახდილი, ახალი რეგულაციის გამო, შეძენილი ნავთობპროდუქტების ოკუპირებულ რეგიონებში შეტანას ვერ ახერხებენ. ამის გამო აფხაზეთში ნავთობპროდუქტების უმსხვილესმა იმპორტიორმა - „აზიდ“, საკუთარ ბენზინგასამართ სადგურებზე ახალ წლამდე ზოგიერთი ნავთობპროდუქტის გაყიდვა შეაჩერა. პრობლემები შეექმნათ წვრილ კომპანიებსაც. აფხაზეთში ნავთობპროდუქტების 11 იმპორტიორია. კრიზისის პერიოდში კი შეუფერხებლად მუშაობენ მხოლოდ „როსნეფტ-აფხაზია“ და „აფსნი ოილ“. აფხაზეთში წლიურად დაახლოებით 100 ათასს ტონა საწვავს მოიხმარენ.
საწვავის კრიზისის საკითხი 18 იანვარს დე ფაქტო პარლამენტშიც განიხილეს. 24 იანვარს კი ნავთობპროდუქტების იმპორტიორი კომპანიის თანამშრომლებმა სოხუმში აქცია მოაწყვეს და „საპარლამენტო“ განხილვებში მიიღეს მონაწილეობა. გარდა იმისა, რომ საწვავის შესყიდვაზე შეზღუდვებია დაწესებული, შექმნილი კრიზისის გამო პრობლემა წარმოიქმნა თანამშრომლებზე ხელფასების გაცემისა და „ბიუჯეტში“ გადასახადების შეტანის კუთხით. პრობლემის მოგვარების მიზნით 30 იანვარს ასლან ბჟანია მოსკოვში გაემგზავრა.
ნავთობპროდუქტების იმპორტიორი კომპანიის თანამშრომლები სოხუმში აქციაში მონაწილეობენ
ენერგოკრიზისი
2024 წელიც, წინა წლების მსგავსად, აფხაზეთში ენერგოკრიზისით დაიწყო. ზოგიერთ რაიონში ელექტროენერგიის მიწოდებაზე შეზღუდვებიც დაწესდა. ეს განპირობებულია, როგორც რუსეთიდან ნაკლები ელექტროენერგიის მიღებით, ასევე ჯვრის წყალსაცავში წყლის დაბალი დონით. 30 იანვარს „ჩერნომორენერგოს“ წარმომადგენელმა განაცხადა, რომ ელექტროენერგიის მარაოსებრი გათიშვები განუსაზღვრელი ვადით გაგრძელდება, რადგან რუსეთი ყოველდღიურად ვერ უზრუნველყოფს საჭირო რაოდენობის ელექტროენერგიის მიწოდებას.
კრიზისის ერთ-ერთი მიზეზი ელექტროენერგიის მოხმარებისთვის დაგროვილი დავალიანებაა. 2014 წლიდან 5 მლრდ რუბლზე მეტი დავალიანება დაგროვდა, მათ შორის მოსახლეობის დავალიანება 4 მლრდ 700 ათასს რუბლია. 2023 წელს აფხაზეთში 2 მლრდ 600 ათასი კილოვატ საათი მოიხმარეს, რაშიც 935 მლნ რუბლი გადაიხადეს, დავალიანება კი 1 მლრდ 663 მლნ-ს შეადგენს, მათ შორის მოსახლეობის დავალიანება 81.4 %-ია. წინა წლებთან შედარებით გადახდები გაუმჯობესებულია, რაშიც თავისი როლი შეასრულა ძირითადად ქალაქებში დამონტაჟებულმა 22 500-მდე მრიცხველმა. 2024 წელს დამატებით 30 ათასი მრიცხველის მონტაჟი იგეგმება.
კრიზისის ერთ-ერთ მიზეზად ასევე ითვლება ელექტროენერგიის მოხმარებაზე არსებული დაბალი ტარიფი, რომელიც, როგორც დე ფაქტო ხელისუფლება აცხადებს, არ იძლევა ენერგოსექტორის განვითარების შესაძლებლობას. 2024 წლიდან გაიზარდა ტარიფი, რაც ფიზიკური პირებისთვის კილოვატ საათზე შეადგენს 1.8 რუბლს, იურიდიული პირებისთვის - 2.6 რუბლს, კრიპტოვალუტის მწარმოებლებისთვის - 4 რუბლს. დე ფაქტო მთავრობის 2022 წლის გადაწყვეტილებით, გადასახადი 2026 წლამდე ეტაპობრივად გაიზრდება.
ხანძარი გალერეაში
21 იანვარს, დილის 4 საათზე, სოხუმში „მხატვართა კავშირის“ შენობაში, ცენტრალურ საგამოფენო დარბაზში ხანძარი გაჩნდა. დე ფაქტო კულტურის მინისტრის მ.შ. დინარა სმირის განცხადებით, „საფრთხის ქვეშ არის აფხაზი მხატვრების ოქროს ფონდი“. „სურათების ეროვნული გალერეის“ დირექტორის, სურამ საკანიას განცხადებით, „ეს არის ჩვენთვის აუნაზღაურებელი დანაკარგი. შეუძლებელია შეფასდეს ზარალი, რომელიც აფხაზურ კულტურას მიადგა“. რუსეთის კულტურის მინისტრმა ოლგა ლიუბიმოვამ ხანძარს „ნამდვილი ტრაგედია“ უწოდა.
არსებული ინფორმაციით, დაახლოებით, 4000 ნამუშევარი დაიწვა, მათ შორის სრულად განადგურდა ალექსანდრე ჩაჩბა-შერვაშიძის 300-მდე ნამუშევარი. გადარჩა დაახლოებით 200-მდე ნახატი. ხანძარს გამოეხმაურა საქართველოს პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი: „სინანულს გამოვხატავ იმის გამო, რაც როგორც დე ფაქტო ხელმძღვანელობის, ასევე რუსი ოკუპანტების მხრიდან კულტურული იდენტობის უგულებელყოფის პირდაპირი შედეგია. მოვუწოდებ საერთაშორისო საზოგადოებას, ყურადღება გაამახვილოს საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ჩვენი კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის საკითხზე“. საქართველოს ეროვნულმა მუზეუმმა მზადყოფნა გამოთქვა დაზიანებული ექსპონატების რესტავრაციის პროცესში დახმარებაზე, თუმცა ეს შეთავაზება სოხუმში რეაგირების გარეშე დატოვეს. რესტავრაციის პროცესში უკვე ჩაერთო რუსი რესტავრატორების ჯგუფი.
რატომ გაიზარდა „აფხაზეთის რკინიგზის“ შემოსავლები?
ბოლო სამი წლის განმავლობაში „აფხაზეთის რკინიგზის“ შემოსავლები შვიდჯერ გაიზარდა. კომპანიის წარმომადგენლის განცხადებით, 2023 წელს სარკინიგზო მომსახურების შედეგად შემოსავალმა შეადგინა 490 მლნ რუბლი მაშინ, როდესაც 2022 წელს ეს შემოსავალი შეადგენდა - 250 მლნ რუბლს, 2021 წელს - 175 მლნ რუბლს, 2020 წელს - 68 მლნ რუბლს. შემოსავლებისა და სატვირთო გადაზიდვების ზრდა მხოლოდ აფხაზეთში ეკონომიკური აქტივობით ვერ იქნება განპირობებული. დიდი ალბათობით, აღნიშნული რუსეთის მიერ აფხაზეთის, როგორც არალეგალური სატრანზიტო დერეფნის გამოყენებას უკავშირდება. სანქციების პირობებში რუსეთი ცდილობს, სანქციების გვერდის ავლის მიზნით, ყველა შესაძლო მარშრუტი გამოიყენოს.
შემოსავლების მნიშვნელოვანი ნაწილი სატვირთო გადაზიდვებზე მოდის. 2023 წელს აფხაზეთმა 14 ათასი სატვირთო ვაგონი მიიღო, რაც 2022 წლის მაჩვენებელზე 4000-ით მეტია. 2023 წელს პირველად განხორციელდა საკონტეინერო მატარებლის მიღება. განსაკუთრებით გაიზარდა სამშენებლო მასალების, საწვავის, კვების პროდუქტების სარკინიგზო გადაზიდვები. გადაზიდვებში ძირითადი ადგილი უკავია ქვანახშირს, რომელიც ტრანზიტით თურქეთში მიემართება, საუბარია 600 ათასს ტონაზე მეტ ქვანახშირზე. მიუხედავად იმისა, რომ ოფიციალურად თურქეთი მხარს უჭერს საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობას, არსებული ინფორმაციით, სატრანზიტო ვაჭრობის ერთ-ერთი მონაწილე თურქული კომპანიებიც არიან.

Publication: N16 / Review Period: January 1-31, 2024
On January 26, Toivo Klaar, the EU Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia, released a statement that his request to enter Abkhazia at the end of January 2024 was refused. As he said, this was the second denial in the last six-month period.
In Klaar's view, Abkhazia's relative openness should not fall victim to Russia's war against Ukraine. In his assessment, restrictions on their activities, as well as on the work of UN agencies, international non-governmental organizations and local civil society, have been increasing in recent years.
The campaign against international organizations in occupied Abkhazia has intensified since late 2021, when Inal Ardzinba was appointed as the de facto Foreign Minister of Abkhazia. Strengthening control over the activities of Western organizations is one of Moscow's demands. Last December, Ardzinba announced restrictions on the activities of USAID, and there is also strong pressure on other international organizations and representatives of local civil society.
Ardzinba's subordinates immediately responded to Klaar's statement:
Who is being Detained at the “Border” and Why?
Recently, there has been an increase in cases when journalists, civic activists and citizens criticizing the de facto government of Abkhazia have been stopped at the so-called border of Russia-Abkhazia for several hours and sometimes even inquired about their political views. It is widely believed that Russian border guards carry out such temporary detentions based on lists provided by the de facto government in order to put pressure on people criticizing the de facto government. The Public Defender Anas Kishmariya was also approached on this issue.
When Will the Russian Naval Base in Ochamchire Start Operation?
In an interview to RIA Novosti on January 12, the Secretary of Abkhazia's de facto Security Council, Sergey Shamba, said that the work of the permanent base of the Russian Navy in Abkhazia could begin this year. “Although only design works are being carried out in Ochamchire, the base can start operation this year. It is difficult for me to say when the base will start and exactly what will be there.”
On October 4, 2023, after a meeting with the Russian President Vladimir Putin on the same day, in an interview with the Russian news portal Izvestiia, the de facto President Aslan Bzhania announced the opening of the permanent base of the Russian Navy in Ochamchire. According to the BBC, after the start of Russia's full-scale military operation in Ukraine, certain changes were made in the port of Ochamchire. This is also visible on satellite images - three new pieces of infrastructure, which were not visible before, were added to the port in 2023.
Foreign Activity of the Occupied Regions
Nodar Shonia
Aslan Bzhania's Priorities
On January 27, the de facto President of Abkhazia, Aslan Bzhania, spoke about the priorities of 2024:
A December 16, 2023 decision of the Russian government resulted in a fuel crisis in the occupied regions. The decision provided Rosneft and its subsidiaries the exclusive right to export oil products to Abkhazia and the Tskhinvali region for six months.
The problem has become relevant since December 21. Due to the new regulation, companies that had previously signed contracts and paid money cannot bring purchased oil products to the occupied regions. Because of this, Azid, the largest importer of oil products in Abkhazia, stopped selling oil products at its gas stations before the New Year. Even small companies faced problems. There are 11 importers of oil products in Abkhazia. During the crisis only Rosneft-Abkhazia and Apsni Oil are working smoothly. Abkhazia consumes about 100 thousand tons of fuel annually.
The de facto parliament discussed the issue of the fuel crisis on January 18. On January 24, employees of the oil products importer companies organized an action in Sokhumi and took part in “parliamentary” discussions. In addition to restrictions on the purchase of fuel, the created crisis caused problems in terms of paying salaries to employees and paying taxes into the “budget.” To solve the problem, Aslan Bzhania departed for Moscow on January 30.
Employees of the Oil Products Importer Company Participating in the Action in Sokhumi
Energy Crisis
The year 2024, like previous years, began with an energy crisis in Abkhazia. Restrictions on electricity supply were also introduced in some districts. This was due to both a decrease in the receipt of electricity from Russia and low water levels in the Jvari reservoir. On January 30, a representative of Chernomorenergo said that the blackouts would continue for an indefinite period of time because Russia would not be able to supply the required amount of electricity every day.
One of the reasons for the crisis is the accumulated arrears for electricity consumption. Since 2014, arrears of over RUB 5 billion has been accumulated of which the debt of the population is RUB 4 billion 700 thousand. In 2023, Abkhazia consumed 2 billion 600 thousand kilowatt-hours, for which RUB 935 million was paid, and the debt is RUB 1 billion 663 million of which 81.4% is the population’s debt. Compared to previous years, payments have improved, mainly due to the installation of 22.5 thousand meters in cities. It is planned to install another 30 thousand meters in 2024.
One of the reasons for the crisis is also considered to be the low tariff for electricity consumption, which, according to the de facto government, does not provide opportunities for energy development. From 2024, the tariff was increased and totals RUB 1.8 per kilowatt-hour for individuals, RUB 2.6 for legal entities and RUB 4 for cryptocurrency producers. According to a de facto government decision in 2022, the tax will gradually increase until 2026.
Fire in the Gallery
On January 21, at 4:00 am, a fire broke out in the Central Exhibition Hall of the Artists' Union building in Sokhumi. According to the de facto acting Minister of Culture Dinara Smiri, “the gold fund of Abkhaz artists is under threat.” “This is an irreparable loss for us. It is impossible to estimate the damage that has been done to the Abkhaz culture,” Suram Sakania, the Director of the “National Picture Gallery,” added. The Russian Culture Minister, Olga Lyubimova, called the fire “a real tragedy.”
Reportedly, approximately 4,000 works were damaged, including 300 works of Alexander Chachba-Shervashidze which were completely destroyed. About 200 paintings survived. The President of Georgia, Salome Zourabichvili, responded to the event saying: “I regret this, which is a direct result of the neglect of cultural identity by both the de facto leadership and the Russian occupiers. I call on the international community to focus on the issue of protecting our cultural heritage in the occupied territories of Georgia.“ The National Museum of Georgia expressed its readiness to assist in the restoration of damaged exhibits, however the offer was left without a response in Sokhumi. A group of Russian restorers has already been involved in the restoration process.
Why did the Revenues of Abkhaz Railway Increase?
During the last three years, the revenues of Abkhazian Railway have increased seven times. According to a representative of the company, the income from railway services amounted to RUB 490 million in 2023, while this number totaled RUB 250 million in 2022, RUB 175 million in 2021, and RUB 68 million - in 2020. The increase in revenues and cargo transportation cannot be the result of economic activity in Abkhazia alone. It is most likely due to Russia's use of Abkhazia as an illegal transit corridor. In the context of sanctions, Russia is trying to use all possible ways to circumvent sanctions.
A significant part of revenues comes from freight transportation. In 2023, Abkhazia received 14 thousand freight cars, which is 4 thousand more than in 2022. In 2023, a container train was received for the first time. In particular, rail transportation of construction materials, fuel and food products increased. Coal which is transited to Turkey in the amount of over 600 thousand tons occupies the main place in shipments. Although Turkey officially supports the territorial integrity of Georgia, Turkish companies are reportedly among the participants in the transit trade.