გამოცემა: №34 / მიმოხილვის პერიოდი: 1 - 31 მარტი, 2024 / ავტორი: არსენ არაქელოვი
„აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონთან რუსეთის ეკონომიკური ურთიერთობების მიმოხილვა“ მზადდება პროექტის - „კრემლის პოლიტიკის გზამკვლევი აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში“ ფარგლებში. მიმოხილვის მიზანია მკითხველისთ ვის ინფორმაციის მიწოდება აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონთან რუსეთის ეკონომიკური ურთიერთობების სხვადასხვა სფეროს შესახებ. მიმოხილვა გამოდის თვეში ერთხელ და გამოადგება გადაწყვეტილების მიმღებთ, საჯარო მოხელეებს, მედიის, საერთაშორისო სამთავრობო და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებსა თუ სხვებს, ვისაც საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში კრემლის პოლიტიკა აინტერესებთ.
რუსეთის ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს დელეგაცია სოხუმში
25 მარტს აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკას რუსეთის ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს დელეგაცია ეწვია. დელეგაციის წევრები იყვნენ ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს სპეციალური პროგრამებისა და პროექტების დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილე, ანტონ მელნიკი და რუსეთის ეკონომიკური განვითარების მინისტრის მოადგილე, დიმიტრი ვოლვაჩი.
დელეგაციამ დაათვალიერა დე ფაქტო რესპუბლიკის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მხარდაჭერის მიზნით რუსეთის მთავრობის მიერ შემუშავებული 2023-25 წლების საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში მიმდინარე და დასრულებული სამუშაოები. ჟურნალისტებთან საუბრისას, ვოლვაჩმა აღნიშნა, რომ 2024 წელს დე ფაქტო რესპუბლიკა რუსეთისგან 5.6 მლრდ რუსული რუბლის ოდენობის ფინანსურ დახმარებას მიიღებს.
მხარეებმა დაადასტურეს „კანონმდებლობების“ რატიფიცირების 2024-25 წლების გეგმა, რომლის ერთ-ერთი მიზანი აფხაზეთში რუსი კერძო ინვესტორებისთვის შესაბამისი პირობებისა და უსაფრთხოების გარანტიების მიცემაა.
„სოხუმის აეროპორტის“ რეკონსტრუქცია
„ვ. არძინბას სახელობის სოხუმის საერთაშორისო აეროპორტის“ რეკონსტრუქციისათვის მოსამზადებელი სამუშაოები გრძელდება. დე ფაქტო საგანგებო სიტუაციათა სამინისტროს თანამშრომლები აეროპორტის მიმდებარე ტერიტორიას ხეებისა და ბუჩქებისგან წმენდენ. ასევე მიმდინარეობს ფეთქებადი საგნების საძიებო სამუშაოები. სამუშაოები დე ფაქტო ვიცე-პრეზიდენტმა, ბადრა გუნბამაც მოინახულა.
აეროპორტის აღდგენით სამუშაოებს რუსეთის უშიშროების საბჭოს მდივნის მოადგილის შვილის, რაშიდ ნურგალიევის კომპანია აწარმოებს. გავრცელებული ინფორმაცით, აეროპორტიდან ტექნიკური ფრენები დაიწყება არაუგვიანეს 2024 წლის ივლისისა, ხოლო სრულ ფუნქციონირებას აეროპორტი 2024 წლის 31 დეკემბრიდან დაიწყებს.
აეროპორტის ფუნქციონირების დაწყების თარიღი დაადასტურა სოხუმში ვიზიტით მყოფმა მელნიკმაც. მან ვიზიტისას განსაკუთრებული ყურადღება დაუთმო „სოხუმის აეროპორტის“ ტერიტორიაზე მიმდინარე სამუშაოების მონახულებას. მელნიკმა განაცხადა, რომ აეროპორტის აღდგენის პროექტში 12 მლრდ რუსული რუბლის ოდენობის ინვესტიციაა ჩადებული და პირველი სატესტო ფრენა რუსეთიდან „სოხუმის აეროპორტში“ წელს შედგება.
26 მარტს დე ფაქტო ენერგეტიკისა და ტრანსპორტის მინისტრი ჯანსუღ ნანბა სოფელ ბაბუშარას მოსახლეობას შეხვდა და მათთან აეროპორტის რეკონსტრუქციის საკითხი განიხილა. აფხაზურ ტელეგრამ არხებში გავრცელდა ინფორმაცია, რომ დე ფაქტო მთავრობა აეროპორტის ტერიტორიის გაფართოების მიზნით ადგილობრივი მოსახლეობის გასახლებას გეგმავს. აღნიშნული უარყო თავად ნანბამ და განაცხადა, რომ მოსახლეობასთან შეხვედრა მიმდინარე სამუშაოების შესახებ მათ ინფორმირებას ემსახურებოდა.
ნანბას განცხადებაში აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ მისი თქმით, დამკვეთ კომპანიას მართლაც აქვს აეროპორტის გაფართოების გეგმა, რაც დაკავშირებულია იმასთანაც, რომ კომპლექსის ნაწილი გამოსაყენებლად გადაეცა დე ფაქტო თავდაცვის ძალებსა და რუსეთის შეიარაღებული ძალების შესაბამის სტრუქტურებს.
შეხვედრა რუსეთის ტურისტულ სააქციო საზოგადოებასთან
13 მარტს მოსკოვში დე ფაქტო ვიცე-პრემიერი და ეკონომიკის მინისტრი კრისტინა ოზგანი და დე ფაქტო ტურიზმის მინისტრი თეიმურაზ ხიშბა რუსული სააქციო საზოგადოების - „КАВКАЗ.РФ“ გენერალურ დირექტორს, ანდრეი იუშმანოვს შეხვდნენ. შეხვედრას ასევე ესწრებოდა რუსეთის ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს სპეციალური პროგრამებისა და პროექტების დეპარტამენტის ხელმძღვანელის მოადგილე, პიოტრ პანტიუხოვი.
„КАВКАЗ.РФ“ აქტიურად მუშაობს ტურისტულ-რეკრეაციული სფეროს განვითარებაზე რუსეთის ჩრდილოეთ კავკასიის ფედერალურ ოლქში. შეხვედრაზე განიხილეს თანამშრომლობის პერსპექტივები ტურიზმის განვითარების სფეროში.
აფხაზეთი მოსკოვში გამართულ ტურისტულ გამოფენაზე
19-21 მარტს მოსკოვში ტურიზმისა და მომსახურების ინდუსტრიის საერთაშორისო გამოფენა - МІТТ- 2024 გაიმართა. გამოფენაზე წარდგენილი იყო აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის სტენდიც. აფხაზური სტენდი გამოფენაზე წარდგენილი იყო გულრიფშში მდებარე შაკურანის მღვიმის სტილში. დელეგაციის წევრები იყვნენ დე ფაქტო ტურიზმის მინისტრი, თეიმურაზ ხიშბა და აფხაზური ტურისტული კომპანიების წარმომადგენლები. გამოფენა მოინახულა რუსეთში აფხაზეთის „ელჩმა“ ალხას კვიცინიამაც.
ტურისტული გამოფენა რუსეთში უკვე 30 წელია იმართება. მასზე წარმოდგენილნი არიან დელეგაციები რუსეთის 58 რეგიონიდან და 29 სხვადასხვა ქვეყნიდან. გამოფენაზე ქვეყნებს ეძლევათ შესაძლებობა რუსეთის მოქალაქეებს მათი რეგიონების ტურისტული პოტენციალი უჩვენონ.
აფხაზეთის სტენდი ტურისტულ გამოფენაზე
ტურისტული მატარებელი - „სოჭი“
ტურისტული მატარებელი „სოჭი“ მარშრუტით ტუაფსე-სოჭი-გაგრა 1 მაისიდან განაახლებს ფუნქციონირებას. 2023 წლის განმავლობაში, მატარებელი 40 ათას მგზავრს მოემსახურა.
ალან გაგლოევის ვიზიტი „ქვემო ზარამაგის“ სგპ-ზე
1 მარტს ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტმა, ალან გაგლოევმა „ქვემო ზარამაგის“ საკონტროლო-გამშვებ პუნქტზე სამუშაო შეხვედრა გამართა. სგპ რუსეთსა და  ცხინვალის რეგიონს შორის ერთადერთი დამაკავშირებელი სახმელეთო მარშრუტია. გაგლოევი შეხვდა რუსეთის  ტრანსპორტის სამინისტროს რუსეთის სახელმწიფო საზღვრის გასწვრივ გამშვები პუნქტის მოწყობის სფეროში სახელმწიფო პოლიტიკის დეპარტამენტის დირექტორს, მიხეილ კოკაევს.
გაგლოევმა დაათვალიერა სგპ-ზე მიმდინარე სამშენებლო სამუშაოები, რისი მიზანიცაა პუნქტის მოდერნიზაცია და გამტარუნარიანობის გაზრდა. კოკაევის განცხადებით, ახლო მომავალში ამოქმედდება დამატებითი საგზაო ზოლები, რაც მოაგვარებს პუნქტთან არსებული საცოცების პრობლემას. რეკონსტრუქციის შედეგად პუნქტი დღეში დამატებით 400 ავტომობილის მომსახურებას შეძლებს.  კარგი ამინდის შემთხვევაში, დღეში პუნქტს კვეთს საშუალოდ 70 სატვირთო და 1000-1100 მსუბუქი ავტომობილი.
29 მარტს რეგიონის ე.წ. პარლამენტმა რატიფიცირება მოახდინა „კანონის“, რომლის თანახმადაც რეგიონში შემოსული საქონელი ევრაზიის ეკონომიკური კავშირის საერთო ტარიფით დაიბეგრება.
მიუხედავად იმისა, რომ წლების განმავლობაში აქტიურად მიდის მუშაობა რუსეთისა და რეგიონის საბაჟო სამსახურების ჰარმონიზაციაზე, რეგიონში შიშობდნენ, რომ კავშირის საერთო ტარიფის გამოყენება „ბიუჯეტისთვისა“ და ადგილობრივი მაცხოვრებლებისთვის არ იქნებოდა ხელსაყრელი. „კანონის“ რატიფიცირებამდე სწორედ აღნიშნულზე გაამახვილა ყურადღება დე ფაქტო ფინანსთა მინისტრმა, ძამბოლატ ტადტაევმა.
ტადტაევის განცხადებით, იმის გათვალისწინებით, რომ რეგიონში იმპორტირებული საქონელის 95% რუსეთიდანაა, მიღებული საერთო ტარიფი იმოქმედებს კავშირის ყველა წევრი ქვეყნიდან მიღებულ პროდუქტზე, გარდა რუსეთისა. ე.წ. მინისტრის განცხადებით, იმპორტირებული საქონელის 5%-ია ის ოდენობა, რაც რეგიონში „მესამე ქვეყნებიდან“ შემოდის. შესაბამისად, ეს საქონელი დაიბეგრება ევრაზიის ეკონომიკური კავშირის საერთო ტარიფით, ხოლო რუსეთიდან მიღებულ საქონელზე მიღებული „კანონი“ არ გავრცელდება.

Delegation of the Russian Ministry of Economic Development in Sokhumi
On March 25, a delegation of the Russian Ministry of Economic Development visited the de facto Republic of Abkhazia. The delegation included the Deputy Director of the Department for Special Programs and Projects of the Ministry of Economic Development, Anton Melnik, and the Deputy Minister of Economic Development of Russia, Dmitry Volvach.
The delegation got acquainted with the ongoing and completed work within the framework of the 2023-2025 investment program which was developed by the Russian government to promote the socio-economic development of the de facto republic. In a conversation with journalists, Volvach noted the de facto republic will receive RUB 5.6 billion in financial assistance from Russia in 2024.
The parties confirmed the 2024-2025 plan for the ratification of “legislation” whose one of the goals is to provide appropriate conditions and security guarantees for Russian private investors in Abkhazia.
Reconstruction of Sokhumi Airport
Preparatory work for the reconstruction of V. Ardzinba Sokhumi International Airport continues. Employees of the de facto Ministry of Emergency Situations are clearing the area around the airport from trees and bushes. A search for unexploded ordnances is also underway. The de facto Vice President, Badra Gunba, also visited the works.
Reconstruction work is being carried out by a company of Rashid Nurgaliev, the son of the Deputy Secretary of the Russian Security Council. Reportedly, technical flights from the airport will start no later than July 2024, and the airport will be fully operational on December 31, 2024.
Melnik, who was on a visit to Sokhumi, confirmed the start date of the airport. During the visit, he paid special attention to the ongoing work on the territory of Sokhumi Airport. Melnik said that RUB 12 billion was invested in the airport reconstruction project, and the first test flight from Russia to Sokhumi Airport will take place this year.
On March 26, the de facto Minister of Energy and Transport, Jansug Nanba, met with residents of the village of Babushara and discussed with them the airport reconstruction. Telegram channels of Abkhazia reported that the de facto government plans to evict the local population to expand the airport territory. Nanba denied the reports and stated that the meeting with the population served to inform them about the ongoing work.
It is worth noting that Nanba also mentioned that the customer company plans to expand the airport which is due to the fact that part of the complex was transferred to the use of the de facto Defense Forces and corresponding structures of the Russian Armed Forces.
Meeting with the Russian Tourism Joint Stock Company
On March 13, in Moscow, the de facto Deputy Prime Minister and the Minister of Economy, Kristina Ozgan, and the de facto Minister of Tourism, Teimuraz Khishba, met with the General Director of the Russian JSC “CAUCASUS.RF,” Andrei Yushmanov. The meeting was also attended by Pyotr Pantyukhov, the Deputy Head of the Department for Special Programs and Projects of the Russian Ministry of Economic Development.
“CAUCASUS.RF” is actively working on the development of the tourism and recreational sector in the North Caucasus Federal District of Russia. The meeting discussed the prospects for cooperation in the field of tourism development.
Abkhazia at the Tourism Exhibition in Moscow
On March 19-21, Moscow hosted the International Travel and Hospitality Show, MITT-2024, in which Abkhazia also participated. At the exhibition, the stand of the de facto republic of Abkhazia was presented in the style of the Shakurani cave located in Gulripshi. The members of the delegation were the de facto Minister of Tourism, Teimuraz Khishba, and representatives of Abkhaz tourism companies. Abkhazia's “Ambassador” to Russia, Alkhas Kvitsinia, also visited the exhibition.
The tourist exhibition which has been held in Russia for 30 years represents delegations from 58 regions of Russia and 29 different countries. The exhibition allows participant countries to demonstrate their tourism potential to Russian citizens.
Stand of Abkhazia at the Tourism Exhibition
Tourist Train – “Sochi”
The tourist train Sochi on the Tuapse-Sochi-Gagra route will resume operation on May 1. In 2023, the train served 40 thousand passengers.
Alan Gagloyev’s Visit to the Kvemo Zaramagi CCP
On March 1, the de facto President of the Tskhinvali region, Alan Gagloyev, held a working meeting at the Kvemo Zaramagi crossing checkpoint (CCP). The CCP is the only land route between Russia and the Tskhinvali region. Gagloyev met with the Director of the Department of State Policy in the field of arrangement of checkpoints across the state border of the Russian Federation of the Russian Ministry of Transport, Mikhail Kokaev.
Gagloyev got acquainted with the progress of construction work at the CCP, the purpose of which is to modernize and increase its capacity. According to Kokaev, additional traffic lanes will be put into operation shortly, which will solve the traffic jam problem at the checkpoint. After the reconstruction, the CCP will serve an additional 400 cars per day. In good weather, an average of 70 trucks and 1000-1100 cars pass through the checkpoint daily.
On March 29, the so-called parliament ratified a “law” according to which the rates of the EAEU Unified Customs Tariff will apply to goods entering the region.
Despite many years of active work to harmonize the customs services of Russia and the region, there were fears in the region that the use of the EAEU Unified Customs Tariff would be unprofitable for the “budget” and local residents. Before the ratification of the Law, the de facto Minister of Finance, Dzambolat Tadtaev, focused on the issue.
According to Tadtaev, given that 95% of goods imported into the region come from Russia, the adopted unified tariff will affect products coming from all member states of the EAEU, except Russia. According to the so-called Minister, only 5% of imported goods come from “third countries.” Consequently, these goods will be taxed under the EAEU Unified Customs Tariff, and the “law” will not apply to goods imported from Russia.