გამოცემა: N20 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-31 მაისი, 2024
7 მაისს ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტმა ასლან ბჟანიამ დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრი ინალ არძინბა თანამდებობიდან გაათავისუფლა, „მინისტრის“ მოვალეობის შემსრულებლად კი არძინბას მოადგილე, ირაკლი ტუჟბა დანიშნა. არძინბა „მინისტრად“ 2021 წლის 17 ნოემბერს დაინიშნა. იგი ხშირად აკეთებდა მწვავე განცხადებებს, განსაკუთრებით ოკუპირებულ აფხაზეთში საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების საქმიანობის შესახებ. არძინბა ე.წ. „უცხოეთის აგენტების“ კანონის მიღების მთავარი ლობისტი იყო, თუმცა კანონი ამ დრომდე არ არის მიღებული.
ირაკლი ტუჟბა
არძინბას გათავისუფლებამ კითხვები გააჩინა, რადგან ბჟანიას ბრძანებაში, სხვა შემთხვევებისგან განსხვავებით, არ იყო მითითებული გათავისუფლების მიზეზი. მოგვიანებით ამ საკითხზე დაწერა რუსმა პროპაგანდისტმა მარგარიტა სიმონიანმა, რომლის თქმითაც მას მისწერა თავად არძინბამ: „ახალ სამსახურში გადასვლის გამო დავწერე განცხადება გადადგომის შესახებ. ეს იყო დაგეგმილი გადაწყვეტილება. ამჟამად ვიმყოფები მოსკოვში.“ მსგავსი შინაარსის განცხადება გაავრცელა დე ფაქტო უშიშროების საბჭოს მდივანმა სერგეი შამბამაც. გათავისუფლებამდე რამდენიმე დღით ადრე არძინბამ რუსეთის ტელევიზიაში წამყვანის როლში მოსინჯა თავი და ახალ სპეცპროექტში - „გლობალური უმრავლესობა“ სირიის პრეზიდენტ ბაშარ ასადთან ჩაწერა ინტერვიუ.
მოგვიანებით თავად არძინბამაც დაადასტურა, რომ რუსეთში ახალ სამსახურში გადასვლა დაგეგმილი გადაწყვეტილება იყო. „უფრო მეტი ეფექტური მუშაობისთვის, აფხაზეთის რესპუბლიკის უფრო ეფექტური მხარდაჭერისთვის, მივიღე ეს გადაწყვეტილება - განვავითარო კონტაქტები, ვიმუშაო რუსეთში.“ ამ დრომდე უცნობია თუ სად დასაქმდა არძინბა. მისი გადადგომის შესახებ ადრეც გავრცელებულა ინფორმაცია.
არძინბას გათავისუფლებას „სამინისტროში“ კიდევ ერთი ხმაურიანი გადაწყვეტილება მოჰყვა. 28 მაისს ტუჟბა გაათავისუფლეს „მინისტრის“ მოვალეობის შემსრულებლის მოვალეობიდან და მოვალეობის შესრულება, „მინისტრის“ მეორე მოადგილეს, ოდისეი ბიგვავას დააკისრეს. მსგავსი გადაწყვეტილების მიზეზად ტუჟბას ამერიკულ ვოიაჟს ასახელებენ. 7 მაისს, როდესაც ტუჟბა მოვალეობის შემსრულებლად დანიშნეს, იგი დაგეგმილი შვებულებით, აშშ-ში იმყოფებოდა. გავრცელებული ინფორმაციით, ტუჟბას მეუღლე ერთ-ერთ არასამთავრობო ორგანიზაციაში მუშაობს. როგორც ჩანს, რუსეთის დასავლეთთან დაპირისპირების ფონზე, აშშ-ში ვიზიტი ტუჟბას კარიერული წინსვლისთვის „კომპრომატი“ აღმოჩნდა.
ოდისეი ბიგვავა
„პრეზიდენტის“ საინფორმაციო ცენტრი
არძინბას გათავისუფლების კონტექსტში უნდა განვიხილოთ 16 მაისს, სოხუმში, ბიზნეს-ცენტრ „გუდოუ-პლაზაში“ „აფხაზეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტის საინფორმაციო ცენტრის“ გახსნა. ცენტრის კოორდინატორის, მილანა ცვიჟბას განცხადებით, ცენტრის მთავარი მიზანია საზოგადოების ოპერატიული ინფორმირებისთვის უფრო ეფექტური სისტემის შექმნა. ახალმა ცენტრმა, როგორც ჩანს, დე ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტროს მედიაცენტრი ჩაანაცვლა, რომლის ტელეგრამ არხში 13 მაისის შემდეგ აღარ იძებნება ინფორმაცია. საინტერესოა, რომ ცვიჟბა 2022 წლიდან მედიაცენტრის კოორდინატორი იყო. მედიაცენტრის შექმნა არძინბას იდეა იყო, რომელიც საკუთარი პოლიტიკური მიზნებისთვის იყენებდა მედიაცენტრს, ახალი საინფორმაციო ცენტრი კი, უკვე ბჟანიას ინტერესებს მოემსახურება. 2025 წელს ოკუპირებულ აფხაზეთში არალეგიტიმური საპრეზიდენტო არჩევნები ჩატარდება. ბჟანია, რომელიც კიდევ ერთი ვადით შეეცდება „პრეზიდენტობას“, ახალ საინფორმაციო ცენტრს თავისი საარჩევნო კამპანიისთვის გამოიყენებს.
ვიდეო-ხიდი და კონფედერაციის საკითხი
23 მაისს გაიმართა ვიდეოხიდი სოხუმი-მოსკოვი - „აფხაზეთი და რუსეთი ახალი გეოპოლიტიკური რეალობის კონტექსტში“. აფხაზური მხრიდან ვიდეოხიდში მონაწილეობდა დე ფაქტო უშიშროების საბჭოს მდივანი სერგეი შამბაც. ვიდეოხიდის დროს გაისმა მოსაზრება საქართველოსა და ოკუპირებული აფხაზეთის მონაწილეობით კონფედერაციის შექმნის სცენარის შესახებ. შამბას თქმით, „ექსპერტები აკეთებენ დასკვნებს, რომ საქართველო ცვლის საგარეო პოლიტიკის ვექტორს დასავლეთიდან აღმოსავლეთისკენ, რომ არის გეგმები დამყარდეს გარკვეული კონფედერაციული ურთიერთობები, რომ შემდგომში რუსეთმა შეიძლება უარი თქვას აფხაზეთის დამოუკიდებლობის აღიარებაზე. მოსაზრება, რომ რუსეთს თითქოს სურს საქართველოსა და აფხაზეთის კონფედერაციის შექმნა, ბევრ ექსპერტს საქართველოში მიმდინარე მოვლენების გამო გაუჩნდა. რა თქმა უნდა, ჩვენ უნდა გავითვალისწინოთ მოვლენების განვითარების სხვადასხვა ვარიანტები, მაგრამ ჩვენ ამას არ მივიჩნევთ რეალურად. ჩვენ მაინც ვიმედოვნებთ, რომ ეს იქნება სხვა ფორმატი, სხვა ინტეგრაცია, დიდი სამოკავშირეო სახელმწიფო (რუსეთთან და ბელარუსთან).“
კონფედერაციის თემაზე პერიოდულად საუბრობენ აფხაზურ მედიაში. გაისმის მოსაზრებები, რომ თბილისსა და მოსკოვს შორის დაახლოების სანაცვლოდ, რუსეთი ოკუპირებული რეგიონების საკითხში შეიძლება საქართველოსთან დათმობაზე წავიდეს, რაც კონფედერაციის შექმნაში შეიძლება გამოიხატოს. ამ მხრივ საყურადღებოა, რომ შამბას განცხადება აფხაზეთში ცუდად ენიშნათ, რადგან მას მკვეთრი უარი კონფედერაციის შექმნაზე არ უთქვია.
9 მაისი ბჟანიას გარეშე
9 მაისს, დიდ სამამულო ომში (II მსოფლიო ომში) გამარჯვების 79-ე წლისთავთან დაკავშირებულ საზეიმო ღონისძიებაში, რომელიც მოსკოვში ჩატარდა, ბჟანია არ მონაწილეობდა. ბჟანიამ რუსეთის პრეზიდენტს წერილობით მიულოცა დღესასწაული. სატელეფონო მილოცვით შემოიფარგლა ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტი ალან გაგლოევიც. ბჟანიას და გაგლოევის არდასწრება, მაშინ როდესაც ღონისძიებას გვინეა-ბისაუს, კუბისა და ლაოსის პრეზიდენტები, ასევე ცენტრალური აზიის ლიდერები, ესწრებოდნენ, გარკვეული ეჭვები გააჩინა. მედიაში გამოითქვა მოსაზრება, რომ მსგავსი ნაბიჯი მოსკოვმა თბილისთან ურთიერთობის ნორმალიზების კონტექსტში გადადგა. თუმცა, უნდა აღინიშნოს, რომ ოკუპირებული რეგიონის დე ფაქტო ლიდერები 9 მაისის ღონისძიებაზე მოსკოვში, ბოლოს, 2020 წელს იმყოფებოდნენ, როდესაც გამარჯვების საიუბილეო, 75-ე წლისთავი აღნიშნეს.
აფხაზეთში კიდევ ერთი ქართველი „ჯაშუში“ დააკავეს
ე.წ. სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ცნობით, 24 აპრილს გაგრაში დააკავეს საქართველოს მოქალაქე, რომელიც ამავე დროს არის აფხაზეთის „მოქალაქეც“, კახა მურადოვი. იგი ეჭვმიტანილია „საქართველოს სასარგებლოდ სახელმწიფო ღალატში“. „სამსახურის“ ინფორმაციით, „მურადოვი ცდილობდა აფხაზეთის მაცხოვრებლების ისეთ საქმიანობაში ჩართვას, რომელიც საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის ინტერესს მოემსახურებოდა. მურადოვი აგროვებდა და გადასცემდა ინფორმაციას მტრული ქვეყნის სპეცსამსახურებს აფხაზეთის რესპუბლიკის ინტერესების საზიანოდ“.
სამსახურის ცნობით, „მურადოვი 1977 წელს დაიბადა აფხაზეთში. 1994-1999 წლებში მუშაობდა საქართველოს შსს-ში, 1999 წელს კი აფხაზეთში ჩავიდა. მისი ერთ-ერთი დავალება იყო თვალი ედევნებინა მატარებლებისთვის, რომლებიც აფხაზეთში რუსეთიდან შემოდიოდნენ, უნდა გაერკვია იყო თუ არა მატარებელი დატვირთული ჯავშანტექნიკით ან სხვა სამხედრო ტექნიკით“. მურადოვის წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმე 9 მაისს აღიძრა.
კახა მურადოვის დაკითხვა
ქართულ სპეცსამსახურებზე მომუშავე „ჯაშუშების“ თემა აფხაზეთში ბოლო წლებში აქტუალური საკითხი გახდა. უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიის ფონზე ოკუპირებულ რეგიონებში შიშობენ, რომ ქართული სპეცსამსახურები ისარგებლებენ შექმნილი ვითარებით და მათ ტერიტორიაზე საქმიანობას გაააქტიურებენ. 2023 წელს „ჯაშუშობის“ ბრალდებით გაასამართლეს საქართველოს მოქალაქე ქრისტინე თაკალანძე.
არალეგიტიმური საპარლამენტო არჩევნები
9 ივნისს ცხინვალში არალეგიტიმური საპარლამენტო არჩევნები ჩატარდება. „არჩევნებში“ მონაწილეობას მიიღებს 112 მაჟორიტარი კანდიდატი და 7 პოლიტიკური პარტია. 12 პარტიიდან მხოლოდ 7 დაარეგისტრირეს: „ერთიანი ოსეთი“ (ყოფილი დე ფაქტო პრეზიდენტის, ანატოლი ბიბილოვის, მხარდაჭერით სარგებლობს), „სახალხო პარტია“ (ყოფილი დე ფაქტო პრეზიდენტის, ედუარდ კოკოითის, მხარდაჭერით წლებია სარგებლობდა, თუმცა, ამჯერად პარტიულ სიაში „ალანიის პატრიოტების“ წევრებიც არიან. „ალანიის პატრიოტებმა“, რომელიც ძამბოლატ თედეევის მხარდაჭერით სარგებლობს, „სახალხო პარტიასთან“ წინასაარჩევნო ალიანსი შეკრა), „ხალხის ერთობა“ (გასულ წლებში პარტია „ერთიანი ოსეთის“ მოკავშირე იყო), „ნიხას“ (დე ფაქტო პრეზიდენტის, ალან გაგლოევის, მხარდაჭერით სარგებლობს), კომუნისტური პარტია, „ერთობა“ და „ირი ფარნ“.
რეგისტრაციაზე უარი უთხრეს პარტიას „სამართლიანობისთვის“, რომლის სიაშიც იყო სკანდალურად ცნობილი სამი მოქმედი „დეპუტატი“: გარი მულდაროვი, დავიდ სანაკოევი და ძამბოლატ მედოევი. სამივე დეპუტატმა რუსეთის უშიშროების ფედერალური სამსახურისგან შეტყობინება მიიღეს რუსეთის მოქალაქეობის ჩამორთმევის შესახებ, სადაც გადაწყვეტილების მიზეზად დასახელებულია „ქმედებები, რომლებიც ხელს უწყობს დაძაბულობის ზრდას რუსეთის საზღვართან“. რაში გამოიხატებოდა კონკრეტულად ეს ქმედებები, დოკუმენტში არ არის მითითებული, თუმცა ეს საქართველოსთან „საზღვრის“ დადგენის მიმართულებით აქტიურობას უნდა უკავშირდებოდეს. სამივე „დეპუტატი“ საქართველოსთან „სახელმწიფო საზღვრის“ დადგენას უჭერდა მხარს. პარტიისა და დეპუტატების „არჩევნებზე“ არდაშვებას ოკუპირებულ რეგიონში მათ გაზრდილ პოპულარობას უკავშირებენ, რაც არ იყო მისაღები გაგლოევისთვის და, როგორც ჩანს, მოსკოველი კურატორებისთვისაც.
საინტერესოა, რომ საარჩევნო კამპანიის ფარგლებში „დეპუტატობის“ კანდიდატებს შორის დებატებიც მიმდინარეობს. განხილვის ერთ-ერთი თემა „საქართველოში რევანშისტული განწყობების ფონზე საკუთარი შეიარაღებული ძალების" საკითხსაც ეხება.
რუსულ-ქართული საქმიანი საბჭო და ტრანზიტის საკითხი
14 მაისს, მოსკოვში, რუსეთის სავაჭრო-სამრეწველო პალატასთან არსებული რუსულ-ქართული საქმიანი საბჭოს VII გაფართოებული სხდომა ჩატარდა. სხდომაზე რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობების განვითარების საკითხებზე ისაუბრეს. პალატის ვიცე-პრეზიდენტმა ვლადიმირ პადალკომ განაცხადა „დიდი ამბიციების“ შესახებ საავტომობილო გადაზიდვების მიმართულებით, მათ შორის, ცხინვალის რეგიონის გავლით, ასევე სარკინიგზო მიმოსვლის აღდგენის კუთხით (ადრე საუბარი იყო ინგუშეთიდან რკინიგზის ხაზის მშენებლობაზე). შეხვედრის მონაწილეებს წაუკითხეს ეკონომიკური განვითარების მინისტრის მოადგილის დიმიტრი ვოლვაჩის წერილიც, რომელიც ოკუპირებული რეგიონების კურატორია. ბოლო პერიოდში საქართველო-რუსეთს შორის ურთიერთობის გაუმჯობესების ფონზე რამდენჯერმე გაიჟღერა ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის გავლით ტრანზიტის იდეამ. დასავლეთის მხრიდან რუსეთზე დაწესებული სანქციების პირობებში, მოსკოვი ალტერნატიულ მარშრუტებს ეძებს და ამ მხრივ ცხინვალის რეგიონის გავლით ეკონომიკური ურთიერთობების განვითარება, ერთ-ერთ ვარიანტად განიხილება.
რუსეთში ირანის ყოფილი ელჩი ცხინვალს ეწვია
14 მაისს ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტმა ალან გაგლოევმა მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების განვითარების ირანული საქველმოქმედო ასოციაციის გენერალურ დირექტორს, სეიედ მაჰმუდ რეზა საჯადის ცხინვალში უმასპინძლა. ირანელი სტუმარი რუსეთში მოღვაწე ოსური წარმოშობის ბიზნესმენ ალბერტ ჯუსოევთან („სტროიპროგრესის“ პრეზიდენტი) ერთად ესტუმრა ოკუპირებულ რეგიონს.
ვიზიტის ფარგლებში ირანულ ორგანიზაციასა და დე ფაქტო ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს შორის ხელი მოეწერა თანამშრომლობის მემორანდუმს. საჯადი დე ფაქტო პრემიერ-მინისტრსაც შეხვდა.
საჯადი 2009-2013 წლებში რუსეთში ირანის ელჩი იყო. ყოფილმა ელჩმა შეხვედრაზე იმედი გამოთქვა, რომ იგი შეძლებს ცხინვალის რეგიონს ეკონომიკისა და მრეწველობის განვითარებაში დაეხმაროს. საჯადის ვიზიტი იმ მხრივ არის საყურადღებო, რომ ეს არის ოკუპირებულ რეგიონში მსგავსი მაღალი დონის ირანელის პირველი ვიზიტი, რაც საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების მიმართ თეირანის პოლიტიკაში გარკვეულ ცვლილებებს შეიძლება მიუთითებდეს.
სეიედ საჯადი და ალან გაგლოევი
ჩინური კომპანიის პრეზიდენტი ცხინვალს ეწვია
16 მაისს ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრემიერ-მინისტრმა კონსტანტინ ჯუსოევმა ჩინური კომპანიის - „Fujian Tianrun Yongshun Supply Chain“ პრეზიდენტ უ კეგუანს უმასპინძლა. ჩინელი სტუმარი ალბერტ ჯუსოევთან ერთად ესტუმრა ოკუპირებულ რეგიონს. შეხვედრაზე განიხილეს პერსპექტიული თანამშრომლობის სფეროები ტურიზმსა და სამთო მრეწველობაში, მაგრამ განსაკუთრებული აქცენტი გაკეთდა ცხინვალის რეგიონში ავტომობილების წარმოების შესაძლებლობაზე. ჩინური მხარე საწყის ეტაპზე განიხილავს მცირეგაბარიტიანი მანქანების აწყობის საკითხს. აპრილში ცხინვალის რეგიონში კიდევ ერთი ჩინური საინვესტიციო კომპანიის - „საბრინა“ წარმომადგენელი, ვუ ინგხუეი იმყოფებოდა. ამ ეტაპზე რთულია ვთქვათ, თუ რამდენად რეალურია ჩინური ინვესტიციების განხორციელება ოკუპირებულ რეგიონში. თუმცა, საყურადღებოა, რომ ჩინური კომპანიის წარმომადგენლების ვიზიტები იმ პერიოდს ემთხვევა, როდესაც საქართველოსა და ჩინეთს შორის ურთიერთობები ვითარდება.
უ კეგუანი ცხინვალში
ერგნეთში IPRM-ის 119-ე შეხვედრა გაიმართა
16 მაისს ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზნის (IPRM) ფორმატის 119-ე შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრაზე ცხინვალის წარმომადგენელმა, ეგორ კოჩიევმა საქართველოს მოქალაქეების მიერ „სახელმწიფო საზღვრის“ დარღვევის საკითხზე ისაუბრა. მისი თქმით, „უმრავლეს შემთხვევაში ეს ხდება ან არცოდნის ან ალკოჰოლური ზემოქმედების ქვეშ, რა დროსაც მათ მიმართ ჰუმანიტარული მეთოდი გამოიყენება და მათ მხოლოდ აჯარიმებენ ან ატოვებინებენ რეგიონს“. კოჩიევმა ისაუბრა ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის წარმომადგენლების მიერ „სახელმწიფო საზღვრის“ დარღვევის დაუშვებლობაზეც. კოჩიევმა ასევე ისაუბრა სოფ. ჩორჩანაში ქართული საპოლიციო საგუშაგოს გაუქმების, „სახელმწიფო საზღვრის“ დელიმიტაციასა და დემარკაციის და უპილოტო საფრენი აპარატების მიერ ე.წ. „სამხრეთ ოსეთის“ საჰაერო სივრცის დარღვევის საკითხებზე.
პოზიტიური საკითხებიდან, კოჩიევმა ისაუბრა წინაგარის ზონის სოფლების წყლის მომარაგების საკითხზე. მისი თქმით, ქართული მხარე მზად არის წყლის მისაღებად, ოსური მხარე კი წყლის მისაწოდებლად, მათ შორის ტირიფონის არხით. სარწყავი წყლის გაზიარება ერთ-ერთი ის იშვიათი საკითხია, რაზეც ერგნეთში შეხვედრების ფარგლებში შეთანხმება მოხერხდა.
შემდეგი, 120-ე შეხვედრა, 23 ივლისს დაიგეგმა.
28 მაისს გაგლოევმა მოხსნა დე ფაქტო თავდაცვის მინისტრის მოადგილე ვეფხვია თანდელოვი. იგი 2023 წლის 12 აპრილს დაინიშნა ამ პოსტზე. 18 მაისს ოსურ ტელეგრამ-არხებში გავრცელდა ინფორმაცია, რომ იგი დიპლომატიური ნომრებიანი მანქანით სიგარეტის კონტრაბანდისთვის ჩრდილოეთ ოსეთში დააკავეს. საინტერესოა, რომ დე ფაქტო თავდაცვის მინისტრი მარატ პავლოვი 18 აპრილს გაათავისუფლეს. მის გადაყენებასაც სიგარეტის კონტრაბანდისთვის „მინისტრის“ მძღოლის დაკავების ფაქტს უკავშირებენ. ადგილობრივ მედიაში გავრცელებული ინფორმაციით, „მინისტრის“ მძღოლი, რომელსაც სამსახურებრივი მანქანით კონტრაბანდული სიგარეტი გადაჰქონდა, აპრილში ვლადიკავკაზში დააკავეს.
სიგარეტის კონტრაბანდა ცხინვალის რეგიონში გავრცელებული პრაქტიკაა. თამბაქოს ნაწარმი რეგიონში მესამე ქვეყნებიდან, რუსეთის გავლით, „ლეგალურად“ შედის, საიდანაც კონტრაბანდული გზით რუსეთსა და საქართველოში ვრცელდება.
პავლოვის გათავისუფლების შესახებ სხვა ვერსიებიც ვრცელდება. ერთ-ერთი ვერსიით, პავლოვმა დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროში შემოწმება დაიწყო, რის შედეგადაც დარღვევები გამოვლინდა, რაც გაგლოევთან დაახლოებულ პირებსაც შეეხოთ.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრის განცხადება და ოკუპირებული რეგიონების რეაგირება
2024 წლის 26 მაისს, საქართველოს დამოუკიდებლობისადმი მიძღვნილ საზეიმო ცერემონიაზე, საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი კობახიძემ განაცხადა - „ჩვენი „აღთქმული მიწა“, ანუ ქართული ოცნებაა, საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენიდან 40 წლის თავზე - 2030 წელს ვიცხოვროთ ერთიან და ძლიერ საქართველოში ჩვენს აფხაზ და ოს ძმებთან და დებთან ერთად.“
27 მაისს განცხადება გაავრცელა ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტრომ. „ნათელია, რომ წინასაარჩევნოდ ასეთი პოპულისტური განცხადებები მიმართულია შიდა აუდიტორიაზე. საქართველოს ხელმძღვანელობის ნებისმიერი მცდელობა დააბრუნოს აფხაზეთის რესპუბლიკა საქართველოს შემადგენლობაში აბსოლუტურად უპერსპექტივოა. საჭიროდ მივიჩნევთ კიდევ ერთხელ განვაცხადოთ, რომ აფხაზეთის რესპუბლიკა დამოუკიდებელი სახელმწიფოა და აგრძელებს სვლას საკუთარი სუვერენიტეტის გამყარების გზაზე. აფხაზმა ხალხმა გააკეთა საკუთარი საბოლოო არჩევანი, ეს არჩევანი კი არ ექვემდებარება არანაირ რევიზიას“ - ნათქვამია დე ფაქტო უწყების განცხადებაში.
კობახიძის განცხადებას უპასუხეს ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტროშიც. „სამხრეთ ოსეთის ხალხმა გააკეთა საკუთარი არჩევანი, რომელიც არ ექვემდებარება გადახედვას და მიმართულია სუვერენული სახელმწიფოს მშენებლობასა და რუსეთის ფედერაციასთან, რესპუბლიკის მშვიდობისა და უსაფრთხოების ერთადერთ რეალურ გარანტთან, მეგობრული ურთიერთობებისა და ინტეგრაციული კავშირების გაძლიერებისკენ“.

Publication: N20 / Review Period: May 1-31, 2024
On May 7, the de facto President of occupied Abkhazia, Aslan Bzhania, dismissed the de facto Minister of Foreign Affairs, Inal Ardzinba, from the post and designated Ardzinba's deputy, Irakli Tuzhba, as acting “Minister.” Ardzinba was appointed as “minister” on November 17, 2021. He often made harsh statements, especially about the activities of international and local non-governmental organizations in occupied Abkhazia. Ardzinba was the main lobbyist for the adoption of the so-called “foreign agents” law which has not been adopted so far.
Irakli Tuzhba
Ardzinba's release raised questions. Bzhania's decree, unlike other cases, did not specify the reason for the release. Later, a Russian propagandist Margarita Simonyan distributed a message that Ardzinba wrote to her: “I submitted my resignation in connection with the transition to a new Job. This was a planned decision. Now I am in Moscow.” The Secretary of the de facto Security Council, Sergey Shamba, also confirmed this version. A few days before his release, Ardzinba tried himself as a Russian TV presenter and recorded an interview with the Syrian President, Bashar al-Assad, as part of a new special project “Global Majority.”
Later, Ardzinba confirmed that moving to a new job in Russia was a planned decision. “For more effective work, for more effective support of the Republic of Abkhazia, I made this decision - to develop contacts, to work in the Russian Federation.” It is still unknown where Ardzinba started working. Information about his resignation has been reported multiple times.
Ardzinba's dismissal was followed by another loud decision in the “Ministry.” On May 28, Tuzhba was dismissed from the post of acting “minister” and the duty was assigned to the second deputy of the “minister,” Odyssey Bigvava. Tuzhba's American trip is cited as the reason for such a decision. On May 7, when Tuzhba was appointed as an acting minister, he was in the USA on a scheduled vacation. According to reports, Tuzhba's wife works in one of the non-governmental organizations. It seems that against the background of Russia's confrontation with the West, the visit to the USA turned out to be a “compromise” for Tuzhba's career advancement.
Odyssey Bigvava
Information Center of the „President“
The opening of the „Information Center of the President of the Republic of Abkhazia“ at the Goodow Plaza Business Center on May 16 should be considered in the context of Ardzinba’s release. According to the Coordinator of the Center, Milana Tsvizhba, the main goal of the Center is to create a new, more effective system for promptly informing the public on a wide range of ongoing issues. The platform seems to have replaced the de facto media center of the Ministry of Foreign Affairs, whose Telegram channel is no longer searchable after May 13. It is interesting that Tsvizhba has been the coordinator of the media center since 2022, the creation of which was ​​Ardzinba’s idea, who used the media center for his own political purposes. The new Information Center will already serve the interests of Bzhania. In 2025, illegitimate presidential elections will be held in occupied Abkhazia. Bzhania, who plans to run for another term, will use the new Information Center for his election campaign.
Video-Bridge and the Confederation Issue
On May 23, the Sokhumi-Moscow video bridge – „Abkhazia and Russia in the context of new geopolitical realitias“ was held. Sergei Shamba, the Secretary of the de facto Security Council, also participated in the video bridge from the Abkhaz side. During the video bridge, an opinion was voiced about the scenario of a confederation formation with the participation of Georgia and occupied Abkhazia. According to Shamba, „experts conclude that Georgia is changing its foreign policy vector from West to East, that there are plans to establish some kind of confederal relations, that in the future Russia may refuse to recognize the independence of Abkhazia. Many experts have formed the opinion that the Russian Federation alegedly wants to create a confederation of Georgia and Abkhazia due to the current events in Georgia. Of course, we have to take into account different options for the development of events, although we do not consider this state of affairs realistic. We still hope that it will be a different format, a different integration, more of a union state (with Russia and Belarus).“
The confederation issue is periodically discussed in the Abkhaz media. There are opinions that in exchange for rapprochement between Tbilisi and Moscow, Russia may make concessions with Georgia on the issue of the occupied regions, which may be manifested in the creation of a confederation. In this regard, it is noteworthy that they negatevly deemed Shamba's statement in Abkhazia, since he did not categorically refuse a confederation creation.
May 9 without Bzhania
Bzhania did not participate in the celebration of the 79th anniversary of the victory in the Great Patriotic War, which took place in Moscow on May 9. Bzhania congratulated the Russian President on the holiday in a letter. The de facto President of the Tskhinvali region, Alan Gagloyev, also limited himself to a telephone congratulation. The absence of Bzhania and Gagloyev while the presidents of Guinea-Bissau, Cuba and Laos, as well as leaders of Central Asian countries were present at the ceremony raised some doubts. The media suggested that Moscow took a similar step in the context of normalization of relations with Tbilisi. However, it should be noted that de facto leaders of the occupied regions last attended a May 9 event in Moscow in 2020, when they celebrated the 75th anniversary of the victory.
Another Georgian „Spy“ Arrested in Abkhazia
According to the so-called State Security Service, a citizen of Georgia, who is also a „citizen“ of Abkhazia, Kakha Muradov, was arrested in Gagra on April 24. He is suspected of „state treason in favor of Georgia.“ As per the Service reports, „Muradov tried to involve the residents of Abkhazia in activities that would serve the interest of restoring the territorial integrity of Georgia. Muradov collected and transmitted information to the Special Services of a hostile country to the detriment of the interests of the Republic of Abkhazia.“
According to the Service, „Muradov was born in Abkhazia in 1977. In 1994-1999 he worked in the Ministry of Internal Affairs of Georgia, and in 1999 he came to Abkhazia. One of his tasks was to keep an eye on trains entering Abkhazia from Russia, to find out whether the trains were loaded with armored vehicles or other military equipment.“ The criminal case against Muradov was initiated on May 9.
Interrogation of Kakha Muradov
The issue of „spies“ working for the Georgian Special Services has become an urgent issue in Abkhazia in recent years. In the background of the Russian military aggression in Ukraine, they fear in the occupied regions that the Georgian Special Services will take advantage of the created situation and activate their efforts on their territory. In 2023, a Georgian citizen, Kristine Takalandze, was convicted of „espionage.“
Illegal Parliamentary Elections
On June 9, illegitimate parliamentary elections will be held in Tskhinvali. A total of 112 majority candidates and seven political parties will take part in the „elections.“ Out of 12, only seven parties were registered: United Ossetia Party (enjoys the support of the former de facto president, Anatoly Bibilov), People's Party (supported by the former de facto president, Eduard Kokoity, for years; currently, members of the Patriots of Alania Party are also on the party list. The Patriots of Alania Party which enjoys the support of Jambolat Tedeev, forged a pre-election alliance with People's Party), Unity of the People Party (the party has been an ally of the United Ossetia Party in the past years), Nykhas (enjoys the support of the de facto President, Alan Gagloyev), Communist Party, Unity and Iri Farn.
Registration was refused to the For Justice Party whose list included three scandalously known acting MPs: Gary Muldarov, David Sanakoev and Jambolat Medoev. All three MPs received a notice from Russia's Federal Security Service to revoke their Russian citizenship, citing „actions that contribute to the escalation of tensions near the Russian border“ as the reason for the decision. The document does not specify the actions, although it might be related to activity in the direction of establishing the „border“ with Georgia. All three „deputies“ supported establishing the „state border“ with Georgia. The fact that the party and deputies were not allowed to participate in the "elections" is connected with their increased popularity in the occupied region, which was not acceptable to Gagloyev and, apparently, to government officials in Moscow as well.
It is interesting that within the frame of the election campaign there are also debates between „deputy“ candidates. One of the discussion topics is also the issue of „own armed forces against the background of revanchist sentiments in Georgia.“
Russian-Georgian Business Council and the Transit Issue
On May 14, the VII extended meeting of the Russian-Georgian Business Council under the Russian Chamber of Commerce and Industry was held in Moscow. The meeting discussed the development of Russian-Georgian relations. The Vice-President of the Chamber, Vladimir Padalko, noted „great ambitions“ in direction of road transportation, including through the Tskhinvali region, as well as the revival of railway communications (previously there were talks about the construction of a railway line from Ingushetia). Participants of the meeting were read a letter of the Deputy Minister of Economic Development, Dmitry Volvach, who oversees the occupied regions. Recently, the idea of ​​transit through the occupied Tskhinvali region has been voiced several times against the background of improving relations between Georgia and Russia. Given the sanctions imposed on Russia by the West, Moscow is looking for alternative routes, and in this regard, the development of economic relations through the Tskhinvali region is considered one of the options.
Former Ambassador of Iran to Russia Visited Tskhinvali
On May 14, the de facto President of the occupied Tskhinvali region, Alan Gagloyev, hosted the General Director of the Charitable Association for the Development of Science and Technology of Iran, Seyed Mahmoud Reza Sajjad, in Tskhinvali. The guest visited the occupied region together with Albert Jusoev, a businessman of Ossetian origin working in Russia (President of Stroiprogress).
During the visit, a memorandum of cooperation was signed between the Iranian organization and the de facto Ministry of Economic Development. Sajjad also met with the de facto Prime Minister.
Sajjad was Iran's ambassador to Russia in 2009-2013. At the meeting, the former ambassador expressed hope that he will help the Tskhinvali region in the development of economy and industry. Sajjad's visit is noteworthy since it is the first visit of such a high-level Iranian to the occupied region, which may indicate some changes in Tehran's policy towards the occupied regions of Georgia.
Seyed Sajjad and Alan Gagloyev
President of a Chinese Company Visited Tskhinvali
On May 16, the de facto Prime Minister of the occupied Tskhinvali region, Konstantin Jusoev, hosted the President of the Fujian Tianrun Yongshun Supply Chain Chinese company, Wu Keguang. The Chinese guest was accompanied by Albert Jusoev. The parties discussed the potential for cooperation in a number of promising areas such as tourism and mining industry, the possibility of automotive industry in the Tskhinvali region was especially emphisized. At the initial stage, the Chinese side is considering assemblying of small vehicles. In April, Wu Yinghui, a representative of another Chinese investment company - Sabrina, visited the Tskhinvali region. At this stage, it is difficult to say how realistic Chinese investments are in the occupied region. However, it is noteworthy that visits of Chinese companys reps coincide with the period when relations between Georgia and China are developing.
Wu Keguang in Tskhinvali
IPRM 119th Meeting in Ergneti
On May 16, the 119th meeting of the Incident Prevention and Response Mechanism (IPRM) format was held in Ergneti. A representative of Tskhinvali, Egor Kochiev, spoke about the violation of the „state border“ by Georgian citizens. According to him, „in most cases it is either out of ignorance or under the influence of alcohol, in which case the humanitarian method is applied to them and they are only fined or deported from the region.” Kochiev also spoke about the inadmissibility of violation of the „state border“ by representatives of the EU Monitoring Mission as well as about the cancellation of the Georgian police checkpoint in the village of Chorchana, the delimitation and demarcation of the "state border" and the violation of the airspace of the so-called „South Ossetia“ by unmanned aerial vehicles.
Among the positive issues, Kochiev talked about the water supply to Tsinagari zone villages. According to him, the Georgian side is ready to get, and the Ossetian side is ready to supply water, including through the Tirifoni Canal. The sharing of irrigation water is one of the rare issues agreed on during the Ergneti meetings.
The next 120th meeting was scheduled for July 23.
On May 28, Gagloev released the de facto Deputy Minister of Defense, Vefkhia Tandelov. He was appointed to this post on April 12, 2023. On May 18, Ossetian Telegram channels reported that Tandelov was arrested in North Ossetia for smuggling cigarettes in a car with diplomatic license plates. It is interesting that the de facto Defense Minister, Marat Pavlov, was released on April 18. His dismissal is connected with the arrest of the „Minister’s“  driver for cigarette smuggling. According to local media reports, the driver transporting smuggled cigarettes in an official car was arrested in Vladikavkaz in April.
Cigarette smuggling is a common practice in the Tskhinvali region. Tobacco products „legally“ enter the region from third countries, through Russia, from where they are smuggled into Russia and Georgia.
There are other versions of Pavlov's release. According to one of which Pavlov started an inspection in the de facto Ministry of Defense and revealed violations affecting those persons close to Gagloyev.
Statement of the Prime Minister of Georgia and Responses of the Occupied Regions
On May 26, 2024, at a ceremony dedicated to the independence of Georgia, the Prime Minister of Georgia, Irakli Kobakhidze, said – „Our „promised land,“ the Georgian dream, is that 40 years after the restoration of Georgia's independence - in 2030, we will live in a united and strong Georgia together with our Abkhaz and Ossetian brothers and sisters.“
On May 27, the de facto Ministry of Foreign Affairs of occupied Abkhazia released a statement. „It is obvious that such populist statements are made on the eve of the upcoming parliamentary elections and are aimed primarily at a domestic audience. Any attempts by the Georgian leadership to return the Republic of Abkhazia to Georgia are futile. We consider it necessary to state once again that the Republic of Abkhazia is an independent state and continues to follow the path of strengthening its sovereignty. The people of the Republic of Abkhazia have made their final choice which is not subject to any revision.“
The occupied Tskhinvali region's de facto Ministry of Foreign Affairs also responded to the Kobakhidze’s statement. „The people of South Ossetia have made their irrevocable choice in favor of building their sovereign statehood and strengthening friendly relations and integration ties with the Russian Federation - the only real guarantor of the republic's peace and security.“