გამოცემა N33 / მიმოხილვის პერიოდი: 1 - 31 ივლისი, 2024 / ავტორი: არსენ არაქელოვი
23 ივლისს ეუთოს მოქმედი თავმჯდომარის, სამხრეთ კავკასიაში სპეციალური წარმომადგენლის, ვიორელ მოშანუს და საქართველოში ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელის, ბეტინა პატრისია ბუგანის თანათავმჯდომარეობით გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) 120-ე შეხვედრა გაიმართა. მიმდინარე წელს ეს რიგით მეოთხე შეხვედრა იყო.
ივლისში საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა საქართველოს ორი მოქალაქე დააკავეს.
1 ივლისს საოკუპაციო ძალებმა სოფელ ბალთას მიმდებარედ საქართველოს მოქალაქე, 1993 წელს დაბადებული, ქ. თბილისში მცხოვრები ზურაბ მერაბის ძე ლობჟანიძე უკანონოდ დააკავეს. ცხინვალის რეგიონის ე.წ. უშიშროების კომიტეტის განცხადებით, ლობჟანიძემ შეგნებულად გადაკვეთა ე.წ. საზღვარი. ინფორმაცია უკანონო გატაცების შესახებ საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა 2 ივლისს გაავრცელა. 3 ივლისს ლობჟანიძე გააძევეს ოკუპირებული რეგიონიდან და ქართველ სამართალდამცავებს გადასცეს.
13 ივლისს საოკუპაციო ძალებმა გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. აძვის მიმდებარედ საქართველოს მოქალაქე, 1965 წელს დაბადებული თემურ ვალიკოს ძე ხომასურიძე დააკავეს. ცხინვალის რეგიონის ე.წ. უშიშროების კომიტეტის განცხადებით, ხომასურიძემ შეგნებულად გადაკვეთა ე.წ. საზღვარი. 15 ივლისს ცხინვალის ე.წ. საქალაქო სასამართლომ ე.წ. საზღვრის უკანონოდ კვეთისთვის ხომასურიძეს ფინანსური ჯარიმა დააკისრა, რის შემდეგაც, 16 ივლისს ხომასურიძე ქართველ სამართალდამცავებს გადასცეს.
ჯამში, ივლისში საოკუპაციო ძალებმა ორი პირი დააკავეს, ცხინვალის ციხე კი, კვლავ ამ ორმა პირმა დატოვა.
31 ივლისის მონაცემებით, უკანონო პატიმრობაში საქართველოს 9 მოქალაქე იმყოფება. მათგან ცნობილია მხოლოდ სოსო დვალიშვილის, ლაშა ხეთერელის, გიორგი მოსიაშვილის, ნიკა მამასტარაშვილისა და ივანე ლუთიძეს ვინაობა.
ე.წ. უშიშროების კომიტეტის 2024 წლის პირველი ნახევრის შეჯამება
ცხინვალის რეგიონის ე.წ. უშიშროების კომიტეტის განცხადებით, 2024 წლის გასულ 6 თვეში საოკუპაციო ძალებმა „სახელმწიფო საზღვრის“ დარღვევისთვის 148 პირი დააკავეს, მათგან 80-მა დაარღვია „სახელმწიფო საზღვრის რეჟიმი“, 68-მ კი „სასაზღვრო რეჟიმი“.
ამავე განცხადების თანახმად, ამ 148 პირის მიმართ გატარდა სხვადასხვა ღონისძიებები. ე.წ. სასამართლომ ჯარიმა 80 ადამიანს გამოუწერა, 4 ადამიანი გააძევა „რესპუბლიკიდან“ და ამავდროულად, ფინანსური სანქციაც დაუწესა, 6 პირი კი ფინანსური სანქციის გარეშე გააძევა „რესპუბლიკიდან“. გარდა ამისა, „სასამართლო“ 45 პირის შემთხვევაში სიტყვიერი შენიშვნით შემოიფარგლა, საქმე აღიძრა 11 პირის წინააღმდეგ, ადმინისტრაციული საქმის წარმოება შეჩერდა ერთი პირის წინააღმდეგ და ამჟამად მიმდინარეობს გამოძიება 1 პირის საქმეზე.

On July 23, the 120th Incident Prevention and Response Mechanism (IPRM) meeting co-chaired by Viorel Moshanu, the Acting Chairman of the OSCE, Special Representative to the South Caucasus, and Bettina Patricia Bugani, the Head of the EU Monitoring Mission in Georgia, was held in the village of Ergneti, Gori municipality. It was the fourth meeting in a row this year.
In July, the occupation forces arrested two Georgian citizens.
On July 1, near the village of Balta, the occupation forces illegally detained Zurab Lobzhanidze, born in 1993, a Georgian citizen and resident of Tbilisi. According to the so-called Security Committee of the Tskhinvali region, Lobzhanidze intentionally crossed the so-called border. The State Security Service of Georgia released information about the illegal abduction on July 2. On July 3, Lobzhanidze was expelled from the occupied region and handed over to Georgian law enforcement officers.
On July 13, near the village of Adzvi (Gori municipality), the occupation forces detained a Georgian citizen Valiko Khomasuridze, born in 1965. According to the so-called Security Committee of the Tskhinvali region, Khomasuridze intentionally crossed the so-called border. On July 15, the so-called City Court of Tskhinvali imposed a financial fine on Khomasuridze for illegally crossing the so-called border. On July 16, Khomasuridze was handed over to Georgian law enforcement officers.
In July, the occupation forces arrested two persons and released them from the Tskhinvali prison.
As of July 31, a total of nine Georgian citizens remain in illegal detention. Of which only the names of Soso Dvalishvili, Lasha Khetereli, Giorgi Mosiashvili, Nika Mamastarashvili and Ivane Lutidze are known.
2024 Biannual Report of the So-Called Security Committee
According to the so-called Security Committee of the Tskhinvali region, for the first half of 2024 the occupation forces detained 148 people for violating the “state border,”of which 80 violated the “state border regime,” and 68 – the “border regime.”
According to the same report, various measures were applied to the 148 violators. As per a decision of the so-called court, 80 people were subject to an administrative fine, four people were expelled from the “republic” with fines, and six were expelled from the “republic” without financial sanctions. In addition, the “court” only issued a verbal notice to 45 persons, criminal cases were initiated against 11 persons, proceedings were terminated on one administratice case, and an investigation is currently underway against one person.