გამოცემა N34 / მიმოხილვის პერიოდი: 1 აგვისტო - 30 სექტემბერი, 2024 / ავტორი: არსენ არაქელოვი
12 სექტემბერს ერგნეთში ინციდენტების პრევენციის და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) ფორმატში 121-ე შეხვედრა გაიმართა. მიმდინარე წელს ეს რიგით მეხუთე შეხვედრა იყო. შეხვედრის შემდეგ, საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის (სუს) წარმომადგენელმა ჟურნალისტებს უთხრა, რომ ერგნეთში ივლისში გამართული ბოლო შეხვედრის შემდეგ, უკანონო „ბორდერიზაციის“ რვა შემთხვევა დაფიქსირდა. სუს-ის წარმომადგენელმა ასევე განაცხადა, რომ იმავე პერიოდში უკანონო დაკავების ექვს შემთხვევას ჰქონდა ადგილი, უკანონო პატიმრობაში კი რჩება საქართველოს კიდევ ცხრა მოქალაქე.
IPRM - ის 121-ე შეხვედრა
აგვისტო-სექტემბრის თვეებში საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა საქართველოს შვიდი მოქალაქე დააკავეს.
21 აგვისტოს საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა განაცხადა, რომ საოკუპაციო რეჟიმის წარმომადგენლებმა ახალგორის მიმდებარედ საქართველოს მოქალაქე დააკავეს. უკანონო დაკავებას არ გამოხმაურებია ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო უშიშროების კომიტეტი, დაკავებულის შესახებ სხვა ინფორმაცია კი ჯერჯერობით უცნობია.
31 აგვისტოს კი, საოკუპაციო ძალებმა ოკუპირებული ახალგორის მუნიციპალიტეტის სოფ. წინაგარის მიმდებარედ დააკავეს 2006 წელს დაბადებული საქართველოს მოქალაქე, ანი მამუკას ასული ბაძაღუა. ბაძაღუა 17 წლის იყო. 1 სექტემბერს კი ე.წ. უშიშროების კომიტეტში განაცხადეს, რომ ჯანმრთელობის პრობლემების გამო, ბაძაღუა ქართველ სამართალდამცავებს ფინანსური სანქციების დაკისრების გარეშე გადასცეს.
13 სექტემბერს საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა განაცხადა, რომ 2024 წლის 10 სექტემბერს გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. წითელუბნის მიმდებარედ უკანონოდ დაკავებული უჩა ჯოხაძე საოკუპაციო ძალებმა გაათავისუფლეს. ცხინვალის რეგიონის ე.წ. უშიშროების კომიტეტის განცხადებით კი, 1981 წელს დაბადებული ქ. გორში მცხოვრები უჩა გოდერძის ძე ჯოხაძე საოკუპაციო ძალებმა საოკუპაციო ძალების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე, ახალგორის რაიონის სოფ. წინაგარის მიმდებარედ დააკავეს. ე.წ. კომიტეტის განცხადებით, ჯოხაძეს გზა აერია, ცხინვალის ე.წ. საქალაქო სასამართლომ კი მას „სახელმწიფო საზღვრის“ დარღვევისთვის ადმინისტრაციული ჯარიმა დააკისრა.
უჩა ჯოხაძის განთავისუფლება
13 სექტემბერს საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა განაცხადა, რომ 2023 წლის 3 ივლისს, სოფ. დისევთან უკანონოდ დაკავებული ლაშა ხეთერელი გაათავისუფლეს. ხეთერელი ცხინვალის ციხეში ერთი წლის განმავლობაში იმყოფებოდა.
17 სექტემბერს გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. მეჯვრისხევის მიმდებარედ უკანონოდ დააკავეს საქართველოს ორი მოქალაქე.
19 სექტემბერს ოკუპირებული ერედვის მუნიციპალიტეტში სოფ. არცევის მიმდებარედ უკანონოდ დააკავეს საქართველოს მოქალაქე. ამის შესახებ განაცხადა საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთოების სამსახურმა, ხოლო დე ფაქტო სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტს უკანონო დაკავების შესახებ განცხადება არ გაუვრცელებია.
24 სექტემბერს ახალგორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ზემო არცევის მიმდებარედ უკანონოდ დააკავეს საქართველოს მოქალაქე. დე ფაქტო სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტის ცნობით კი, ამ თარიღში საოკუპაციო ძალებმა სოფ. მონასტერის მახლობლად დააკავეს საქართველოს მოქალაქე, კასპის რაიონის სოფ. საკორინთლოს მკვიდრი, 1981 წელს დაბადებული ვასილი ორეშის ძე სალამაშვილი. დე ფაქტო უწყების ცნობით, მოქალაქის ჯანმრთელობის პრობლემების გამო, სალამაშვილი ფინანსური სანქციის დაკისრების გარეშე, 25 სექტემბერს ქართველ სამართალდამცავებს გადასცეს.
30 სექტემბერს, 2024 წლის 20 აპრილს ქარელის მუნიციპალიტეტის სოფ. დირბის მიმდებარედ უკანონოდ დაკავებული, ვლადიმერ ცაბაძე გაათავისუფლეს.
ვლადიმერ ცაბაძის განთავისუფლება
ჯამში, აგვისტო-სექტემბერში საოკუპაციო ძალებმა შვიდი პირი დააკავეს, ცხინვალის ციხე კი, ხუთმა პირმა დატოვა.
30 სექტემბრის მონაცემებით, უკანონო პატიმრობაში საქართველოს 9 მოქალაქე იმყოფება. მათგან ცნობილია მხოლოდ სოსო დვალიშვილის, გიორგი მოსიაშვილის, ნიკა მამასტარაშვილისა და ივანე ლუთიძეს ვინაობა.
ანტისაოკუპაციო მოძრაობის „ძალა ერთობაშია“ ლიდერის, დავით ქაცარავას 6 სექტემბრის ინფორმაციით, საოკუპაციო ძალებმა ქარელის მუნიციპალიტეტში, ჭვინისი-კოდის მონაკვეთზე ხნულები გაავლეს. ასევე, ქაცარავას ინფორმაციით, მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებულ საგუშაგოზე გამოჩნდენ რუსი ჯარისკაცებიც.
უშიშროების კომიტეტის 2024 წლის აგვისტოს შეჯამება
ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის ე.წ. სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტის ცნობით, აგვისტოში ე.წ. სახელმწიფო საზღვრის დარღვევისთვის 31 პირი დააკავეს, მათ შორის 8 „სახელმწიფო საზღვრის რეჟიმის“, 23 – „სასაზღვრო რეჟიმის“ დარღვევისთვის.

On September 12, the 121st Incident Prevention and Response Mechanism (IPRM) meeting was held in Ergneti. This year, this was the fifth meeting in a row. After the meeting, a representative of the State Security Service of Georgia (SSS) told journalists that since the last Ergneti meeting which was held in July, a total of eight cases of illegal "borderization" were recorded. The SSS representative also stated that six cases of illegal detention occurred in the same period, and nine more citizens of Georgia remain in illegal detention.
IPRM 121st Meeting
In August-September, representatives of the occupation forces arrested seven citizens of Georgia.
On August 21, the State Security Service of Georgia announced that representatives of the occupation regime arrested a Georgian citizen near Akhalgori. The de facto Security Committee of the Tskhinvali region did not respond to the illegal detention, and other information about the detainee is still unknown.
On August 31, near the village of Tsinagari (Akhalgori municipality) the occupation forces detained a 17-year-old Ani Badzaghua, a Georgian citizen born in 2006. On September 1, the so-called Security Committee announced that due to health problems, Badzaghua was handed over to the Georgian law enforcement officers without imposing financial sanctions.
On September 13, the State Security Service of Georgia announced that the occupation regime released Ucha Jokhadze who was illegally detained on September 10, 2024, near the village of Tsitelubani (Gori municipality). According to the so-called Security Committee of the Tskhinvali region, the occupation forces detained Ucha Jokhadze, born in 1981, living in Gori, in the vicinity of the village of Tsinagari (Akhalgori district), on the territory controlled by the occupation forces. According to the so-called committee, Jokhadze lost his way, and the so-called city court of Tskhinvali sentenced him and imposed administrative fine for violating the “state border.”
Release of Ucha Jokhadze
On September 13, the State Security Service of Georgia announced that on July 3, 2023, Lasha Khetereli who was illegally detained near the village of Disevi, was released. Khetereli spent a year sentence in the Tskhinvali prison.
On September 17, two Georgian citizens were illegally arrested near the village of Mejvriskhevi (Gori municipality).
On September 19, a Georgian citizen was illegally arrested near the village of Artsevi, the occupied Erdevi municipality. Information about the detention was announced by the State Security Service of Georgia, while the de facto State Security Committee did not issue a statement about it.
On September 24, a citizen of Georgia was illegally arrested near the village of Zemo Artsevi (Akhalgori municipality). As reported by the de facto State Security Committee, on this day the occupation forces detained a Georgian citizen, a resident of the village of Sakorintlo (Kaspi district), Vasil Salamashvili, born in 1981. According to the de facto agency, due to health problems, Salamashvili was handed over to Georgian law enforcements on September 25 without imposing a financial sanction.
On September 30, Vladimer Tsabadze, who was illegally detained near the village of Dirbi (Kareli municipality) on April 20, 2024, was released.
Vladimer Tsabadze’s Release
In total, in August-September, the occupation forces arrested seven people, and five people were released from Tskhinvali prison.
As of September 30, in total nine Georgian citizens remain in illegal detention. Of which only the names of Soso Dvalishvili, Giorgi Mosiashvili, Nika Mamastarashvili and Ivane Lutidze are known.
According to September 6 reports of Davit Katsarava, the leader of the anti-occupation movement - Power is in Unity, the occupation forces dug ditches in the Chvinisi-Kodi section of the Kareli municipality. Also, as per the same reports, Russian military personnel appeared at a checkpoint in the vicinity.
August 2024 Summary of the Security Committee
According to the so-called State Security Committee of the occupied Tskhinvali region, in August, a total of 31 people were arrested for violating the state border, including 8 for violating the “state border regime,” and 23 - for violating the “border regime.”