გამოცემა: N22 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-31 ოქტომბერი, 2020
„აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში კრემლის პოლიტიკის მიმოხილვა“ მზადდება პროექტის - „კრემლის პოლიტიკის გზამკვლევი აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში“ ფარგლებში. მიმოხილვის მიზანია მკითხველს აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში რუსეთის პოლიტიკასთან დაკავშირებული მნიშვნელოვანი მოვლენების შესახებ ინფორმაცია მივაწოდოთ. მიმოხილვა გამოდის თვეში ერთხელ და გამოადგება გადაწყვეტილების მიმღებთ, საჯარო მოხელეებს, მედიის, საერთაშორისო სამთავრობო და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებსა თუ სხვებს, ვისაც საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში კრემლის პოლიტიკა აინტერესებს.
2020 წლის ოქტომბრის მნიშვნელოვანი მოვლენები მოკლედ:
• რუსეთში ვიზიტი: ასლან ბჟანია აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტის რანგში მეხუთეჯერ ესტუმრა რუსეთს.
• კურატორის ვიზიტი: საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების კურატორი, ეკონომიკური განვითარების მინისტრის მოადგილე მიხაილ ბაბიჩი ცხინვალს ორდღიანი სამუშაო ვიზიტით ესტუმრა.
• ახალი სამხედრო მეთაური: ცხინვალის რეგიონში რუსეთის ფედერაციის მე-4 სამხედრო ბაზის მეთაური ალექსანდრ კრავცოვი რომან ვიაზოვსკიმ შეცვალა.
• სამართალდამცავ სფეროში თანამშრომლობა: აფხაზეთი და რუსეთი შს ორგანოების გაზრდილი ხარჯების თანადაფინანსებაზე შეთანხმდნენ.
• „საზღვრის“ დემარკაცია: ცხინვალში ცხინვალის რეგიონისა და რუსეთის ე.წ. სადემარკაციო კომისიის მორიგი სხდომა გაიმართა.
• საგარეო პოლიტიკის კოორდინაცია: რუსეთში ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო ელჩი რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენელ მარია ზახაროვას შეხვდა.
• საკანონმდებლო სფეროში თანამშრომლობა: აფხაზმა „დეპუტატებმა“ სამხრეთ რუსეთის საპარლამენტო ასოციაციის კონფერენციაში მიიღეს მონაწილეობა.
• ეკონომიკის სფეროში თანამშრომლობა: მოსკოვში ცხინვალის რეგიონის სავაჭრო წარმომადგენლობა გაიხსნება.
• ენერგეტიკის სფეროში თანამშრომლობა: მოსკოვში აფხაზეთის ენერგოუზრუნველყოფის საკითხი განიხილეს.
• ჯანდაცვის სფეროში თანამშრომლობა: რუსი სამხედროების დახმარებით სოხუმსა და ცხინვალში მობილური საავადმყოფოები გაიხსნა.
• „რბილი ძალა“:  ცხინვალში ფონდ „რუსული სამყაროს“ წარმომადგენლობა გაიხსნა.
აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი ასლან ბჟანია 26 ოქტომბერს მოსკოვში სამუშაო ვიზიტით გაემგზავრა. დე ფაქტო პრეზიდენტის რანგში ეს უკვე ბჟანიას რიგით მე-5 ვიზიტია მოსკოვში. ვიზიტის ფარგლებში ბჟანია რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილეს, საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების კურატორ დიმიტრი კოზაკს შეხვდა. კოზაკთან შეხვედრაზე აფხაზეთის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მხარდამჭერი 2020-2022 წლების საინვესტიციო პროგრამის განხორციელებისა და აფხაზეთის ელექტროენერგიით მომარაგების საკითხები განიხილეს.
2021 წლიდან ენგურჰესი სარეაბილიტაციო სამუშაოების გამო რამდენიმე თვით გაჩერდება, რის გამოც აფხაზეთში ელექტროენერგიის დეფიციტი შეიქმნება. დეფიციტის აღმოფხვრაში რუსეთის დახმარება კრიტიკულად მნიშვნელოვანი იქნება.
2020 წლის 2-3 ოქტომბერს რუსეთის ფედერაციის ეკონომიკური განვითარების მინისტრის პირველი მოადგილე მიხაილ ბაბიჩი ცხინვალის რეგიონში ორდღიანი სამუშაო ვიზიტით იმყოფებოდა. ვიზიტის ფარგლებში ბაბიჩი შეხვდა ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტ ანატოლი ბიბილოვსა და დე ფაქტო მთავრობის წევრებს. მან ასევე მოინახულა რუსეთის დაფინანსებით განხორციელებული და მიმდინარე პროექტები. ბაბიჩი ეკონომიკური განვითარების სამინისტროში აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში სოციალურ-ეკონომიკურ მიმართულებას და რუსეთის მიერ დაფინანსებული პროექტების მიმდინარეობას 2020 წლის თებერვლიდან აკონტროლებს. კურატორის რანგში ცხინვალში ეს მისი პირველი ვიზიტი იყო.
ვიზიტის ფარგლებში ბაბიჩმა სხვადასხვა საკითხი განიხილა: რეგიონის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მხარდამჭერი 2020-2022 წლების საინვესტიციო პროგრამის მიმდინარეობა, სარეზერვო ელექტროგადამცემი ხაზის მშენებლობა, ხელფასების მომატება, საბაჟო პროცედურების გამარტივება, აგრარული სექტორის განვითარებისთვის სოფლის მეურნეობის ტექნიკის ლიზინგით მიღების შესაძლებლობის საკითხი.
ცხინვალის რეგიონის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მხარდამჭერი 2020-2022 წლების საინვესტიციო პროგრამის ბიუჯეტი 4.5 მლრდ რუბლია. წლიურად რუსეთი 1.5 მლრდ რუბლს გამოყოფს. პროგრამის ფარგლებში 52 აქტივობაა დაგეგმილი. 2020 წლისთვის 21 ობიექტისა და 2 ღონისძიების განხორციელებაა დაგეგმილი.
• რადიოელექტრონული ბრძოლის სპეციალისტებმა პირობითი მოწინააღმდეგის რადიოკომუნიკაციის მოწყობილობების მწყობრიდან გამოყვანაში ივარჯიშეს.
• სადაზვერვო დანაყოფმა პირობითი მოწინააღმდეგის უკანონო შეიარაღებული ფორმირება გაანადგურა. წვრთნები წებელდის სამხედრო პოლიგონზე, მთიანი რელიეფის პირობებში ჩატარდა.
• წებელდის სამხედრო პოლიგონზე რადიაციული, ქიმიური და ბიოლოგიური დაცვის სპეციალისტებმა ივარჯიშეს.
• მზვერავებმა, მოტომსროლელებმა და არტილერისტებმა სამხედრო სწავლების ფარგლებში პირობითი ტერორისტების ბანაკი გაანადგურეს. სწავლების ფარგლებში გამოიყენეს უპილოტო საფრენი აპარატებიც, რომელთა მეშვეობით სამხედრო მოსამსახურეებმა მიიღეს ინფორმაცია ტერორისტთა შენიღბული ბანაკის შესახებ, კოდორის ქედის ფერდობებზე.
• მე-7 სამხედრო ბაზის სამხედრო მოსამსახურეებმა აფხაზეთის დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო მოსამსახურეებთან ერთად ივარჯიშეს. ერთობლივი საბატალიონო ტაქტიკური წვრთნები აფხაზეთის მთებსა და ზღვის სანაპიროზე გაიმართა.
• სამხედრო ბაზაზე ზამთრის პერიოდში ექსპლუატაციისთვის შეიარაღებისა და საბრძოლო ტექნიკის მომზადება დაიწყეს.
• სამხედრო ბაზაზე გათბობის სეზონისთვის მზადება დასრულდა.
• 50-ზე მეტ ოფიცერს რუსეთის ქალაქებში ბინები გადაეცათ დაგროვებით-იპოთეკური პროგრამის ფარგლებში.
• სამხედრო ბაზის სხვადასხვა დანაყოფის სამხედრო მოსამსახურეებმა 2020 წლის შემაჯამებელი ფიზიკური ტესტი გაიარეს.
• სამხედრო ბაზაზე სნაიპერებმა ივარჯიშეს. გაიმართა რამდენიმე დუელი მაქსიმალურ სიშორეზე სროლაში. წვრთნები ძარწემის სამხედრო პოლიგონზე ჩატარდა.
• სამხედრო ბაზაზე სამხედრო ტექნიკის ზამთრის სეზონისთვის მომზადება დაიწყეს. მომდევნო ერთი თვის მანძილზე ტექნიკური მომსახურება ჩაუტარდება 1000-ზე მეტ ერთეულ შეიარაღებას, ჯავშანტექნიკას, საავტომობილო და სპეციალურ სამხედრო ტექნიკას ცხინვალის რეგიონის რამდენიმე ქალაქში.
მე-4 სამხედრო ბაზის ახალი მეთაური
• არსებული ინფორმაციით, 2020 წლის ოქტომბერში ცხინვალის რეგიონში რუსეთის ფედერაციის მე-4 სამხედრო ბაზის მეთაური ალექსანდრ კრავცოვი რომან ვიაზოვსკიმ შეცვალა. ვიაზოვსკი სხვადასხვა წელს იყო 136-ე ცალკეული მოტომსროლელი ბრიგადის შტაბის უფროსი, სამხრეთის სამხედრო ოლქის მოტომსროლელი ბრიგადის ოპერატიული დანაყოფის მეთაური, მე-19 ცალკეული მოტომსროლელი ბრიგადის მეთაური.
2020 წლის ოქტომბერში აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში რუსეთის სამხედრო ძალების საქმიანობის დეტალური მიმოხილვა იხ. აქ.
მოსკოვში ხელი მოაწერეს შეთანხმებას აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკასა და რუსეთის ფედერაციას შორის „აფხაზეთის [დე ფაქტო] რესპუბლიკის შინაგან საქმეთა ორგანოების მატერიალურ-ტექნიკური უზრუნველყოფის ეტაპობრივი გაზრდის ხარჯების თანადაფინანსების, აფხაზეთის [დე ფაქტო] რესპუბლიკის შინაგან საქმეთა ორგანოების თანამშრომლების ფულადი შემწეობისა და სოციალური გარანტიების შესახებ“. შეთანხმებას ხელი მოაწერეს აფხაზეთის დე ფაქტო შს მინისტრმა დმიტრი დბარმა და რუსეთის ფედერაციის შს მინისტრის მოადგილემ იგორ ზუბოვმა. ზუბოვი სამინისტროში საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების კურატორია.
ცხინვალში ცხინვალის რეგიონისა და რუსეთის ე.წ. სადემარკაციო კომისიის მორიგი სხდომა გაიმართა. დე ფაქტო რესპუბლიკის ლიდერის ანატოლი ბიბილოვის შეფასებით, კომისიამ ფაქტობრივად დაასრულა მუშაობა. მან ასევე აღნიშნა, რომ [რუსეთსა და ცხინვალის რეგიონს შორის „საზღვრის“ გავლების მიუხედავად] იგი ვერ ხედავს ცხინვალის რეგიონს რუსეთის გარეშე და ვერც გაყოფილ ოსეთს ხედავს ჩრდილოეთ და სამხრეთ ნაწილებად. ე.წ. „სამხრეთ ოსეთისა და რუსეთის სახელმწიფო საზღვრის დელიმიტაციისა და დემარკაციის კომისია“ 2012 წელს შეიქმნა.
აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი რუსეთის „ელჩს“ შეხვდა
აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი ასლან ბჟანია აფხაზეთში რუსეთის ფედერაციის „ელჩს“ ალექსეი დვინიანინს შეხვდა. აპრილში დე ფაქტო ხელისუფლებაში მოსვლის შემდეგ ბჟანია ხშირად ხვდება დვინიანინს. მათი ბოლო შეხვედრა 3 სექტემბერს შედგა.
ცხინვალის რეგიონის „ელჩი“ მარია ზახაროვას შეხვდა
რუსეთის ფედერაციაში ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო ელჩი ზნაურ გასიევი რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენელ მარია ზახაროვას მოსკოვში შეხვდა. შეხვედრაზე ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტროს საინფორმაციო-ანალიტიკურ სამმართველოსა და რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციისა და ბეჭდვის დეპარტამენტს შორის თანამშრომლობის საკითხი განიხილეს.
აფხაზეთის დე ფაქტო პარლამენტის წევრებმა სამხრეთ რუსეთის საპარლამენტო ასოციაციის რიგით 33-ე კონფერენციაში მიიღეს მონაწილეობა. ახალი კორონავირუსის პანდემიის გამო კონფერენცია ონლაინრეჟიმში ჩატარდა. ასოცირებული წევრის სტატუსი აფხაზეთის დე ფაქტო პარლამენტმა 2005 წელს მიიღო.
ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო მთავრობის გადაწყვეტილებით, რუსეთში ცხინვალის რეგიონის სავაჭრო წარმომადგენლობა გაიხსნება. წარმომადგენლობის მიზანი იქნება ცხინვალის რეგიონის საგარეო-ეკონომიკური და საგარეო-სავაჭრო ინტერესების გატარება და რეგიონში წარმოებული პროდუქციის გაყიდვების ხელშეწყობა.
აფხაზეთის დე ფაქტო ვიცე-პრემიერმა და ეკონომიკის მინისტრმა ქრისტინა ოზგანმა რუსეთის ფედერაციის ენერგეტიკის მინისტრის მოადგილე ევგენი გრაბჩაკთან შეხვედრაზე აფხაზეთის ენერგოუზრუნველყოფის საკითხები განიხილა. 2021 წელს ენგურჰესი, რომელიც აფხაზეთის ელექტროენერგიით მომარაგების მთავარი წყაროა, რამდენიმე თვით სარეაბილიტაციო სამუშაოებისთვის დაიხურება. ენგურჰესის რეაბილიტაციის პერიოდში აფხაზეთი ელექტროენერგიას რუსეთიდან მიიღებს.
აფხაზეთში კოვიდ-ინფიცირებულთა სამკურნალოდ რუსეთიდან ექიმების ახალი ჯგუფი კალინინიგრადიდან  და მოსკოვიდან ჩავიდა
აფხაზეთში ახალ კორონავირუსთან ბრძოლაში ადგილობრივ ექიმებს რუსეთიდან ჩასული ექიმებიც ეხმარებიან. ინფიცირებულთა რაოდენობის ზრდისა და ექიმთა ნაკლებობის გამო, რუსეთის ჯანდაცვის სამინისტრო აფხაზეთში რუსეთის სხვადასხვა რეგიონიდან ექიმთა ჯგუფებს ყოველ სამ კვირაში აგზავნის. ამჯერად გუდაუთის ცენტრალურ რესპუბლიკურ საავადმყოფოში კოვიდ-ინფიცირებულებს კალინინიგრადის ოლქიდან და მოსკოვიდან ჩასული ექიმები ეხმარებიან. 30 ოქტომბრის მონაცემებით, აფხაზეთში 4160 ადამიანია ინფიცირებული, მათ შორის გამოჯანმრთელდა 2257. 25 ოქტომბერს რეკორდული მაჩვენებელი - ინფიცირების 172 შემთხვევა დაფიქსირდა.
მობილური საავადმყოფოები
აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში ახალ კორონავირუსთან ბრძოლაში დახმარების მიზნებით რუსი სამხედროებიც ჩაერთნენ. ოკუპირებულ რეგიონებში რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს მხარდაჭერით მობილური საავადმყოფოები უკვე გაიხსნა. სოხუმში მრავალპროფილურმა მობილურმა საავადმყოფომ პირველი პაციენტი 21 ოქტომბერს მიიღო. ცხინვალში კი, მობილური საავადმყოფო 28 ოქტომბერს ცხოვრებოვის სახელობის სტადიონზე გაიხსნა.
სახელმძღვანელოები და სასწავლო რესურსები აფხაზ მასწავლებლებს
აფხაზეთში „სააგენტოს“ წარმომადგენლობის თანამშრომლებმა ოჩამჩირის რაიონის სკოლების პედაგოგებს სასკოლო სახელმძღვანელოები და სხვა სასწავლო რესურსები გადასცეს. აღნიშნული სასწავლო კომპლექტი უკვე გადაეცა გალის, გულრიფშისა და სოხუმის რაიონების რამდენიმე სკოლას.
კონკურსი „გამარჯვება - ერთი ყველასთვის“ ჩატარდა
აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკაში საერთაშორისო კონკურსი „გამარჯვება - ერთი ყველასთვის“ ჩატარდა. კონკურსი საინფორმაციო-საგანმანათლებლო პროექტია, რომელიც განკუთვნილია უფროსკლასელთათვის და ეძღვნება „დიდი სამამულო ომის“ 75-ე წლისთავს. პროექტს „როსსოტრუდნიჩესტვო“ ახორციელებს მოძრაობასთან „გავაკეთოთ ერთად“ თანამშრომლობით.
სკოლების მხარდაჭერა
საზოგადოებრივი მოძრაობის „Внедорожная Абхазия“ ორგანიზებითა და აფხაზეთში „როსსოტრუდნიჩესტვოს“ მხარდაჭერით სოფელ ფსხუში ექსპედიცია მოეწყო. ექსპედიციის მონაწილეები ესტუმრნენ ადგილობრივ სკოლას და მას სახელმძღვანელოები და სხვა სასწავლო რესურსები გადასცეს.
ცხინვალში „რუსული სამყაროს“ წარმომადგენლობა გაიხსნა
28 ოქტომბერს ქალაქ ცხინვალში „რუსული სამყაროს“ ფონდის რუსული ცენტრი გაიხსნა. აღნიშნული ცენტრი დაფუძნდა ე.წ. სამხრეთ ოსეთის „სახელმწიფო“ უნივერსიტეტის ბაზაზე, ამავე უნივერსიტეტის რექტორის, ვადიმ თედეევის ინიციატივით, ცხინვალის რეგიონში რუსეთის ფედერაციის დე ფაქტო საელჩოსა და „როსსოტრუდნიჩესტვოს“ წარმომადგენლობის მხარდაჭერით. რუსული ცენტრი საერთაშორისო კულტურული პროექტია, რომელსაც ფონდი „რუსული სამყარო“ ახორციელებს. მსგავსი ცენტრები მიზნად ისახავს რუსული ენის გავრცელებას, რუსული კულტურის პოპულარიზაციასა და რუსეთის შესახებ ცნობიერების ამაღლებას.

Publication: N22 / Review period: October 1-31, 2020
On October 26, the de facto President of Abkhazia, Aslan Bzhania, paid a working visit to Moscow. This is Bzhania’s fifth visit to Moscow as the de facto president. As part of the visit, Bzhania met with the Deputy Head of the Russian Presidential Administration, responsible for the direction of the occupied regions of Georgia, Dmitry Kozak. Issues of the implementation of the 2020-2022 investment program promoting Abkhazia’s socio-economic development as well as an energy supply to Abkhazia were discussed at the meeting.
In 2021, the shut-down of the Enguri HPP for several months for rehabilitation work will result in a shortage of electricity in Abkhazia. Russia's assistance to eliminate the deficit will be critical.
Government Official Visit
On October 2-3, 2020, the First Deputy Minister of Economic Development of the Russian Federation, Mikhail Babich, paid a two-day working visit to the Tskhinvali region. As part of the visit, Babich met with the de facto President of the Tskhinvali region, Anatoly Bibilov, and members of the de facto government. He also inspected completed and ongoing projects that were financed by Russia. At the Ministry of Economic Development, Babich has been monitoring the socio-economic direction of Abkhazia and the Tskhinvali region and the progress of Russian-funded projects since February 2020. This was his first visit to Tskhinvali.
During the visit, Babich discussed various issues: the progress of the 2020-2022 investment program promoting the socio-economic development of the Tskhinvali region, the construction of a backup transmission line, the increase of salaries, the simplification of customs procedures and the leasing of agricultural equipment for the development of the agricultural sector.
The budget of the 2020-2022 investment program promoting the socio-economic development of the Tskhinvali region totals RUB 4.5 billion. Russia allocates RUB 1.5 billion annually. A total of 52 projects will be implemented within the program. The construction of 21 facilities and the implementation of two events are planned for 2020.
New commander of the 4th military base
A detailed review of the activities of the Russian Military forces in Abkhazia and the Tskhinvali region in October 2020 can be found here.
An agreement was signed in Moscow between the de facto Republic of Abkhazia and the Russian Federation on "co-financing the costs of a phased increase in the material and technical support of the internal affairs bodies of the [de facto] Republic of Abkhazia and monetary allowances and social guarantees for employees of the Internal Affairs Department of the [de facto] Republic of Abkhazia.” The agreement was signed by the de facto Minister of Internal Affairs of Abkhazia, Dmitry Dbar, and the Deputy Minister of Internal Affairs of the Russian Federation, Igor Zubov. At the Ministry, Zubov oversees the direction of the occupied regions of Georgia.
The meeting of the so-called demarcation commission of the Tskhinvali region and Russia was held in Tskhinvali. According to the leader of the de facto republic, Anatoly Bibilov, the commission has actually completed its work. Bibilov also noted that [despite the "border" between Russia and the Tskhinvali region] he could neither see the Tskhinvali region without Russia nor a divided Ossetia into northern and southern parts. The so-called Commission on the Delimitation and Demarcation of the State Border between South Ossetia and Russia was established in 2012.
The de facto president of Abkhazia met with the Russian “ambassador”
The de facto President of Abkhazia, Aslan Bzhania, met with the Russian "ambassador" to Abkhazia, Aleksey Dvinianin. The issues of bilateral relations were discussed at the meeting. Bzhania often meets with Dvinianin since his come to de facto power in April. Their last meeting was held on September 3.
“Ambassador” to the Tskhinvali region met with Maria Zakharova
In Moscow, the de facto ambassador of the Tskhinvali region to the Russian Federation, Znaur Gasiev, met with the spokeswoman of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova. The issue of cooperation between the Information and Analytical Directorate of the de facto Ministry of Foreign Affairs of the Tskhinvali Region and the Department of Information and Press of the Russian Ministry of Foreign Affairs was discussed at the meeting.
Cooperation between the Legislative branches
Members of the de facto parliament of Abkhazia participated in the 33rd conference of the South Russian Parliamentary Association. Due to the new coronavirus pandemic, the conference was held online. The de facto parliament of Abkhazia has been an associate member since 2005.
According to a decision of the de facto government of the Tskhinvali region, a trade representative office of the Tskhinvali region will be opened in Russia. The purpose of the representative office will be to pursue the foreign economic and foreign trade interests of the Tskhinvali region and to promote the realization of products produced in the region.
The de facto Deputy Prime Minister and Minister of Economy of Abkhazia, Kristina Ozgan, at a meeting with the Deputy Minister of Energy of the Russian Federation, Evgeny Grabchak, discussed energy supply to Abkhazia. In 2021, a shut-down of the Enguri HPP is planned for several months due to rehabilitation work. The Enguri HPP is the main source of the electricity supply to Abkhazia. During the rehabilitation work, Abkhazia will receive electricity from Russia.
A new group of Russian doctors from Kaliningrad and Moscow arrived in Abkhazia to treat Covid infected patients
Amid the increase in the number of Covid-19 cases and the lack of doctors in Abkhazia, the Russian Ministry of Health dispatches groups of doctors from different regions of Russia to assist local doctors. This time, doctors from Kaliningrad Krai and Moscow arrived to serve their three-week shift at the Central Republican Hospital in Gudauta. As of October 30, 4,160 cases of infections were reported in Abkhazia, including 2,257 having recovered. The highest number at 172 cases of Covid-19 was reported on October 25.
Mobile hospitals
Russian troops are also involved in the fight against the new coronavirus in Abkhazia and the Tskhinvali region. Mobile hospitals have already been deployed in the occupied regions with the support of the Russian Ministry of Defense. The first multidisciplinary mobile hospital in Sokhumi received its first patient on October 21. In Tskhinvali, a mobile hospital was deployed at the Tskhovrebov Stadium on October 28.
Textbooks and teaching supplies for Abkhaz teachers
Employees of the Rossotrudnichestvo office in Abkhazia donated school textbooks and other educational supplies to teachers in the Ochamchire district. The educational set has already been handed over to several schools in the Gali, Gulrifshi and Sokhumi districts.
The Victory - One for All competition
The Victory - One for All international competition was held in the de facto Republic of Abkhazia. The competition is an information-educational project for high school students and is dedicated to the 75th anniversary of the Great Patriotic War. The Rossotrudnichestvo office implements the project in cooperation with the Let's Do It Together movement.
Support to schools
The Off-road Abkhazia public movement, with the support of Rossotrudnichestvo, organized an expedition to the village of Pskhu, Abkhazia. The expedition’s participants provided the local school with textbooks and other educational materials.
Russkiy Mir Foundation office in Tskhinvali
On October 28, the Russkiy Mir Foundation opened a Russian Center in Tskhinvali. The center was established on the basis of the so-called State University of South Ossetia on the initiative of the rector of the same university, Vadim Tedeev, and with the support of the de facto Embassy of the Russian Federation and the Rossotrudnichestvo office in the Tskhinvali region.
The Russian Centre is an international cultural project implemented by the Russkiy Mir Foundation. Such centres aim at promoting the Russian language, popularizing Russian culture and raising awareness about Russia.