გამოცემა: N25 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-31 იანვარი, 2021
2020 წლის სექტემბერში აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო ლიდერები მოსკოვს ერთდროულად ესტუმრნენ; რუსეთის ფედერაციის სამხრეთის სამხედრო ოლქში, მათ შორის, საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში, „კავკაზ-2020“-ის სტრატეგიული სამეთაურო-საშტაბო წვრთნები ჩატარდა; ცხინვალის რეგიონის ენერგოსისტემის უსაფრთხოებისთვის რუსეთი დამატებით მაღალი ძაბვის კაბელს გაიყვანს. სტატიაში შეგიძლიათ გაეცნოთ 2020 წლის სექტემბერში მომხდარ მნიშვნელოვან მოვლენებს, რომლებიც აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში კრემლის პოლიტიკას უკავშირდება.
2020 წლის აგვისტოში აფხაზეთს, მოსალოდნელი ენერგეტიკული კრიზისის დასაძლევად, რუსეთიდან ენერგეტიკის სფეროს ექსპერტების დელეგაცია ესტუმრა; ახალ კორონავირუსთან ბრძოლაში შეზღუდული რესურსების გამო აფხაზეთის სამედიცინო სისტემას რუსეთი ეხმარება; რუსეთის ეკონომიკური განვითარების მინისტრის პირველი მოადგილე მიმდინარე და დაგეგმილი სოციალურ-ეკონომიკური პროექტების შესაფასებლად აფხაზეთს ესტუმრა. სტატიაში შეგიძლიათ გაეცნოთ 2020 წლის აგვისტოში მომხდარ მნიშვნელოვან მოვლენებს, რომლებიც აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში კრემლის პოლიტიკას უკავშირდება.
ახალი კორონავირუსის პანდემიის გამო აფხაზეთში შექმნილი ეკონომიკური კრიზისის დაძლევაში მხარდაჭერის მისაღებად აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი მოსკოვში ჩავიდა; რუსეთის სამხრეთის სამხედრო ოლქში სამხედრო დანაყოფების საბრძოლო მომზადების მოულოდნელი შემოწმება ჩატარდა და „კავკაზ-2020“-ის მასშტაბური წვრთნების მომზადების ფარგლებში მანევრები დაიწყო; ხანგრძლივი პაუზის შემდეგ აფხაზეთს რუსეთის სამთავრობო დელეგაცია და ახალი კურატორი ესტუმრა. სტატიაში შეგიძლიათ გაეცნოთ 2020 წლის ივლისში მომხდარ მნიშვნელოვან მოვლენებს, რომლებიც აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში კრემლის პოლიტიკას უკავშირდება.
2020 წლის ივნისში აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში რუსეთის სამხედრო ბაზებზე ზაფხულის პერიოდის სამხედრო სწავლებები დაიწყო, ოკუპირებული რეგიონების დე ფაქტო ლიდერები მოსკოვში რუსეთის პრეზიდენტს შეხვდნენ, აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში „რუსეთის დღე“ და დიდ სამამულო ომში გამარჯვების 75-ე წლისთავი აღნიშნეს. სტატიაში შეგიძლიათ გაეცნოთ 2020 წლის ივნისში მომხდარ მნიშვნელოვან მოვლენებს, რომლებიც აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში კრემლის პოლიტიკას უკავშირდება.
2020 წლის მაისში, ახალი კორონავირუსის პანდემიის გამო, რუსეთსა და საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებს შორის გადაადგილება შეიზღუდა. თუმცა, ამის მიუხედავად, მოსკოვში ვიზიტით იმყოფებოდა აფხაზეთის ახლადარჩეული „პრეზიდენტი“. პანდემიამ გავლენა მოახდინა ყველა სფეროზე. სამხედრო წვრთნების მაგივრად სამხედრო მოსამსახურეები სადეზინფექციო სამუშაოებით იყვნენ დაკავებულნი. დაავადების გავრცელების პრევენციის მიზნით 9 მაისთან დაკავშირებული ღონისძიებებიც მოკრძალებულად ჩატარდა. სტატიაში შეგიძლიათ გაეცნოთ 2020 წლის მაისში მომხდარ მნიშვნელოვან მოვლენებს, რომლებიც აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში კრემლის პოლიტიკას უკავშირდება.
2020 წლის აპრილში აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში მიმდინარე პროცესებზე ახალი კორონავირუსის პანდემიამ მოახდინა გავლენა. ახალი კორონავირუსის გავრცელების საფრთხის გამო აფხაზეთის ახალი „პრეზიდენტის“ ინაუგურაციას ვერ დაესწრნენ სტუმრები რუსეთიდან. სამხედრო წვრთნები არ შეჩერებულა, თუმცა რუსეთის სამხედრო ბაზებზე არაერთი ღონისძიება გატარდა ახალ კორონავირუსთან ბრძოლის მიმართულებით. სტატიაში შეგიძლიათ გაეცნოთ 2020 წლის აპრილში მომხდარ მნიშვნელოვან მოვლენებს, რომლებიც აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში კრემლის პოლიტიკას უკავშირდება.
კორონავირუსის გავრცელების საფრთხის გამო რუსეთსა და აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონს შორის მიმოსვლა შეჩერდა. ამავე მიზეზით, აფხაზეთში „არჩევნებს“ მხოლოდ რუსეთის „საელჩოს“ წარმომადგენლები დააკვირდნენ. ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო ლიდერი ანატოლი ბიბილოვი რუსეთის პრეზიდენტს შეხვდა. აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის კურატორი სერგეი ჩებოტარევი ახალ თანამდებობაზე დაინიშნა. სტატიაში შეგიძლიათ გაეცნოთ 2020 წლის მარტში მომხდარ მნიშვნელოვან მოვლენებს, რომლებიც აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში კრემლის პოლიტიკას უკავშირდება.
2020 წლის დასაწყისში რუსეთის მთავრობაში აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის მიმართულებით დაწყებული საკადრო ცვლილებები თებერვალშიც გაგრძელდა. 1 თებერვლიდან აფხაზეთმა ელექტროენერგიის მიღება რუსეთიდან დაიწყო. გალის რაიონის სკოლებს რუსული ენისა და ლიტერატურის სახელმძღვანელოები გადასცეს. რუსეთი აფხაზეთს კორონავირუსთან ბრძოლაში დაეხმარება. სტატიაში შეგიძლიათ გაეცნოთ 2020 წლის თებერვალში მომხდარ მნიშვნელოვან მოვლენებს, რომლებიც აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში კრემლის პოლიტიკას უკავშირდება.
2020 წლის იანვარში რუსეთის მთავრობასა და პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის კურატორებმა თანამდებობები დატოვეს. აფხაზეთში განვითარებული პოლიტიკური კრიზისის დარეგულირებაში გადამწყვეტი როლი რაშიდ ნურგალიევმა და ვლადისლავ სურკოვმა შეასრულეს. 2020 წელს აფხაზეთში რუსეთის მე-7 სამხედრო ბაზაზე პრაქტიკული ვარჯიშების ინტენსიურობა 10%-ით გაიზრდება. სტატიაში შეგიძლიათ გაეცნოთ 2020 წლის იანვარში მომხდარ მნიშვნელოვან მოვლენებს, რომლებიც აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში კრემლის პოლიტიკას უკავშირდება.

Publication: N23 / Review period: November 1-30, 2020
In September 2020, the de facto leaders of Abkhazia and the Tskhinvali region visited Moscow at the same time. The Kavkaz 2020 strategic command-staff exercises were held in the Southern Military District of the Russian Federation, including the occupied regions of Georgia. Russia will install an additional high-voltage cable to improve the energy system security in the Tskhinvali region. This article provides an overview of these aforementioned main events that took place in connection with the Kremlin’s policy in Abkhazia and the Tskhinvali region in August 2020.
Read moreRead more
A delegation of energy experts from Russia visited Abkhazia in August 2020 to overcome the impeding energy crises. Russia is assisting Abkhazia’s medical system because of its limited resources to fight the new coronavirus. The First Deputy Minister of Economic Development of Russia paid a visit to Abkhazia to evaluate the current and planned socio-economic projects. This article provides an overview of these aforementioned main events that took place in connection with the Kremlin’s policy in Abkhazia and the Tskhinvali region in August 2020.
The de facto President of Abkhazia visited Moscow seeking Russian support to overcome the economic crisis in Abkhazia as a result of the new coronavirus pandemic. A surprise combat readiness check was carried out in the Southern Military District of the Russian Federation. Maneuvering exercises have been launched as part of large-scale exercises – Kavkaz-20. After a long break, a delegation of Russian government officials visited Abkhazia. This article provides an overview of these aforementioned main events that took place in connection with the Kremlin’s policy in Abkhazia and the Tskhinvali Region in July 2020.
In June 2020, summer period military exercises have started at the Russian military bases in Abkhazia and the Tskhinvali Region, de facto Leaders of the occupied regions met with the President of Russia in Moscow, „Russia Day“  and the 75th anniversary of the victory in the Great Patriotic War was celebrated in Abkhazia and the Tskhinvali Region. The article provides an overview of the major events that took place in June 2020 in connection with the Kremlin policy in Abkhazia and the Tskhinvali Region.
In May 2020, due to the new Coronavirus pandemic, traffic between Russia and the occupied regions of Georgia was restricted. Nevertheless, the newly elected „president“ of Abkhazia paid a visit to Moscow. The pandemic has affected all areas. Instead of military exercises, military personnel were engaged in disinfection. Events related to May 9 were also modestly carried out to prevent the spread of the disease. The article provides an overview of the major events that took place in May 2020 in connection with the Kremlin policy in Abkhazia and the Tskhinvali Region.
In April 2020, the new Coronavirus pandemic affected ongoing processes in Abkhazia and the Tskhinvali Region. Due to the new Coronavirus spread threat, guests from Russia could not attend inauguration of the new „President“ of Abkhazia. Military exercises have not been suspended, however number of measures have been taken at the Russian military bases to fight the new Coronavirus. The article provides an overview of the major events that took place in April 2020 in connection with the Kremlin policy in Abkhazia and the Tskhinvali Region.
Due to Coronavirus spread threat traffic between Russia and Abkhazia and the Tskhinvali Region has been suspended. For the same reason, „elections“ in Abkhazia were observed by Russian „embassy“ representatives only. De facto leader of the Tskhinvali Region, Anatoly Bibilov, met with the President of Russia. Curator to Abkhazia and the Tskhinvali Region Sergey Chebotarev has been appointed to a new position. The article provides an overview of the major events that took place in March 2020 in connection with the Kremlin policy in Abkhazia and the Tskhinvali Region.
Staff changes at the Russian government towards Abkhazia and the Tskhinvali Region started early 2020 continued in February as well. Starting from February 1, Abkhazia receives electricity from Russia. Textbooks of Russian language and literature were handed over to schools in Gali district. Russia will help Abkhazia to fight the Conoravirus. The article provides an overview of the major events that took place in February 2020 in connection with the Kremlin policy in Abkhazia and the Tskhinvali Region.
In January 2020, curators to Abkhazia and the Tskhinvali Region at the Russian Government and the Presidential Administration resigned. Rashid Nurgaliyev and Vladislav Surkov played key role in resolving political crisis in Abkhazia. In 2020, intensity of practical exercises at the 7th Russian military base in Abkhazia will be increased by 10%. The article provides an overview of the major events that took place in January 2020 in connection with the Kremlin's policy in Abkhazia and the Tskhinvali region.