31 მარტს რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა რუსეთის ფედერაციის საგარეო პოლიტიკის ახალი კონცეფცია დაამტკიცა. ბოლო კონცეფცია 2016 წელს მიიღეს. კონცეფციაში პრიორიტეტული მიმართულებაა მოკავშირეების სოციალურ-ეკონომიკური განვითარება, მათ შორის აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო რესპუბლიკების.
რუსეთის საგარეო პოლიტიკის რეგიონული მიმართულებებიდან ცალკე არის გამოყოფილი ოკუპირებულ რეგიონებთან ურთიერთობის განვითარება. დოკუმენტის მიხედვით, ახლო საზღვარგარეთის მშვიდობის, კეთილმეზობლობის, მდგრადი განვითარებისა და აყვავებულ ზონად გადაქცევისთვის, რუსეთი პრიორიტეტულ მნიშვნელობას მიანიჭებს „აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკების ყოვლისმომცველ მხარდაჭერას, ამ ქვეყნების ხალხების საერთაშორისო სამართალზე დაფუძნებულ ნებაყოფლობითი არჩევანის რეალიზებაში, რომელიც რუსეთთან ინტეგრაციის გარღმავებას ითვალისწინებს.“

On March 31, the Russian President, Vladimir Putin, approved a new concept of the foreign policy of the Russian Federation. The last concept was adopted in 2016.
The priority direction in the concept is the socio-economic development of ally countries, including the de facto republics of Abkhazia and the Tskhinvali region.
The development of relations with the occupied regions is separated from the regional directions of Russia's foreign policy. As per the document, Russia will prioritize “comprehensive support to the republics of Abkhazia and South Ossetia in the realization of the voluntary choice of the peoples of these countries based on international law, which envisages integration with Russia” in order to transform the Near Abroad into a peace zone, good neighborliness, sustainable development and prosperity.