ალექსანდრ ნოვაკის ვიზიტი ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში
17 ნოემბერს ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონს რუსეთის მთავრობის თავმჯდომარის მოადგილე, ალექსანდრ ნოვაკი ეწვია. ნოვაკი საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების კურატორია. ეს მისი პირველი ვიზიტია რეგიონში.
ნოვაკმა მონაწილეობა მიიღო რუსეთსა და დე ფაქტო რესპუბლიკას შორის „სოციალურ-ეკონომიკური თანამშრომლობის სამთავრობათაშორისო კომისიის“ 22-ე შეხვედრაში. მან ასევე რუსული დაფინანსებით მიმდინარე პროექტების მონიტორინგი განახორციელა.
ალან გაგლოევისა და ალექსანდრ ნოვაკის შეხვედრა
17 ნოემბერს დე ფაქტო პრეზიდენტი, ალან გაგლოევი ნოვაკს პირადად შეხვდა. შეხვედრაზე დე ფაქტო რესპუბლიკასა და რუსეთს შორის ეკონომიკური თანამშრომლობის საკითხები განიხილეს.
ნოვაკმა გაგლოევთან ერთად საზეიმოდ გახსნა სამი საცხოვრებელი კორპუსიც. საცხოვრებელი სახლები აშენდა რუსეთის მიერ დაფინანსებული „სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მხარდამჭერი საინვესტიციო პროგრამის“  დაფინანსებით. თითოეულ კორპუსში 75 საცხოვრებელი ბინაა.
საცხოვრებელი სახლის საზეიმოდ გახსნის ცერემონია
სამთავრობათაშორისო კომისიის შეხვედრა
17 ნოემბერს „სოციალურ-ეკონომიკური თანამშრომლობის სამთავრობათაშორისო კომისიის“ 22-ე შეხვედრაც შედგა. მანამდე კი, მხარეები ერთმანეთს „ვიწრო წრეში“ შეხვდნენ.
შეხვედრას ესწრებოდა გაგლოევი, ე.წ. მთავრობის თავმჯდომარე და დე ფაქტო რესპუბლიკის მხრიდან კომისიის თანათავმჯდომარე, კონსტანტინე ჯუსოევი, ე.წ. პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი, ანალ მარგიევი და დე ფაქტო სამინისტროების ხელმძღვანელები.
რუსეთის დელეგაციის წევრები კი იყვნენ ნოვაკი, რუსეთის ე.წ. ელჩი რეგიონში, მარატ კულახმეტოვი,  რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უცხო ქვეყნებთან რეგიონთაშორისი და კულტურული კავშირების სამმართველოს უფროსი, იგორ მასლოვი, რუსეთის ფედერაციის ეკონომიკური განვითარების მინისტრის მოადგილე, დიმიტრი ვოლვაჩი და რუსეთის ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს სპეციალური პროგრამებისა და პროექტების დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილე, ანტონ მელნიკი.
ნოვაკმა შეხვედრაზე აღნიშნა, რომ რეგიონი რუსეთისთვის სტრატეგიული მოკავშირეა, „მისი უსაფრთხოების უზრუნველყოფა კი მოსკოვის გრძელვადიანი ინტერესია, მათ შორის, ახალ გეოპოლიტიკურ რეალობაში“. მან აღნიშნა, რომ ამჟამად მიმდინარეობს მულტიპოლარული და უფრო სამართლიანი მსოფლიო წესრიგის მოწყობა, რაც სავაჭრო-ეკონომიკური თანამშრომლობის განვითარების მეტ საშუალებას იძლევა.
ნოვაკმა დე ფაქტო მთავრობის წევრებისადმი მადლიერება გამოხატა უკრაინაში რუსეთის სრულმასშტაბიანი სამხედრო აგრესიის მხარდაჭერისათვის. 22 ნოემბრის, ღია წყაროებში დადასტურებული ინფორმაციით, ცხინვალის რეგიონიდან უკრაინაში რუსეთის აგრესიაში მონაწილე 39 მებრძოლი დაიღუპა.
ამის შემდგომ კი, ნოვაკმა ყურადღება მეტად დაუთმო ეკონომიკურ საკითხებს. მისი თქმით, რუსეთის ინტერესია დე ფაქტო რესპუბლიკამ მეტი კავშირი განავითაროს რუსეთის სხვადასხვა რეგიონთან და ასევე, რუსეთის მოკავშირეებთან. მან აღნიშნა, რომ ამისათვის საჭიროა ისეთი პროექტების შეთავაზება პარტნიორებისთვის, რაც მათ დააინტერესებთ.
დელეგაციების შეხვედრა
„კომისიის“ შეხვედრა გახსნა გაგლოევმა, მადლობა გადაუხადა დამსწრე დელეგაციებს, რის შემდგომაც სიტყვა ნოვაკს გადასცა. ნოვაკის თქმით, „კომისიის“ ეს შეხვედრა სიმბოლურია, რადგანაც რუსეთის მიერ რეგიონის დამოუკიდებლობის აღიარებიდან 15 წელი გავიდა. ნოვაკმა აღნიშნა, რომ „ამ წლების განმავლობაში რეგიონმა მიაღწია მნიშვნელოვან შედეგებს ეკონომიკურად დამოუკიდებელი, დემოკრატიული სახელმწიფოს მშენებლობაში“.
მან განაცხადა, რომ რუსეთი მზად არის განაგრძოს დე ფაქტო რესპუბლიკის მხარდაჭერა ფინანსებით, ექსპერტებითა და რესურსებით პოლიტიკურად ნეგატიური პროცესების მიუხედავად. თუმცა, ასევე მან განაცხადა, რომ რუსეთის მთავრობას იმედი აქვს დე ფაქტო მთავრობის შესაბამისი მუშაობის. პირველ რიგში, ამ მხრივ, მან აღნიშნა „საინვესტიციო პროგრამის“ ფარგლებში 2025 წლამდე ჩასატარებელი ყველა ღონისძიების ეფექტურად დასრულება, საბაჟო და საგადასახადო სფეროებში რუსეთის კანონმდებლობასთან ინტეგრაციის პროცესის გაგრძელება და რუსეთის მიერ გაცემული ფინანსური დახმარების კონტროლის გაძლიერება.
რეგიონის ეკონომიკური განვითარებისათვის მნიშვნელოვან ფაქტორად ნოვაკმა გამოჰყო დე ფაქტო რესპუბლიკის საინვესტიციო მიმზიდველობის გაზრდა, რაც შესაძლებელია აისახოს რუსეთის სხვადასხვა რეგიონთან, როგორც სავაჭრო-ეკონომიკურ სფეროში თანამშრომლობაზე, ასევე სამეცნიერო-ტექნიკურ სფეროს განვითარებაზეც.
შეხვედრაზე მთავარი განსახილველი საკითხები იყო 2023 წელს „საინვესტიციო პროგრამის“ ფარგლებში ჩატარებული ღონისძიებები, მომავალი წლის გეგმა და დე ფაქტო რესპუბლიკის ენერგომომარაგების ოპტიმიზაციის სამოქმედო გეგმა.
შეხვედრის ბოლოს, მხარეებმა ხელი მოაწერეს პროტოკოლს, რის შემდგომაც ნოვაკი ჟურნალისტებს გაესაუბრა. ინტერვიუში ნოვაკმა აღნიშნა, რომ „პროგრამის“ ფარგლებში გათვალისწინებული 18 პროექტიდან, წელს ექსპლუატაციაში შევიდა 12. მისი თქმით, ის კმაყოფილია დე ფაქტო მთავრობის მიერ გაწეული სამუშაოთი.
გავრცელებული ინფორმაციით, 2023 წლის ბოლომდე დე ფაქტო მთავრობა გეგმავს დოკუმენტების რატიფიცირებასაც, რომლის თანახმადაც რეგიონი მიიღებს ევრაზიის ეკონომიკური კავშირის ერთიან საბაჟო ტარიფს და რუსეთში მოქმედ საბაჟო გადასახადების განაკვეთს.
შემდეგი, 23-ე „სამთავრობათაშორისო კომისიის შეხვედრა“ მოსკოვში 2024 წლის პირველ ნახევარში დაიგეგმა.
„სამთავრობათაშორისო კომისიის“ შეხვედრა
პროექტების მონიტორინგი
„სამთავრობათაშორისო კომისიის“ შეხვედრის დასრულების შემდეგ, 18 ნოემბერს, ნოვაკმა დატოვა ოკუპირებული რეგიონი. თუმცა, რუსეთის დელეგაციამ მასლოვის ხელმძღვანელობით განაგრძო სამუშაო ვიზიტი. დელგაციამ „საინვესტიციო პროგრამის“ ფარგლებში მიმდინარე სამშენებლო სამუშაოები დაათვალიერა.
პირველ რიგში, დელეგაციამ მოინახულა ქარხანა - „ვიბრომაშინა“. 2025 წლიდან ქარხანაში იგეგმება მარმარილოსა და სხვა ქვების დამუშავება და შემდგომ კი, სამშენებლო მასალად გამოყენება. წინასწარი ინფორმაციით, ქარხანაში 148 ადამიანი დასაქმდება.
ცხინვალის რეგიონში დიდი ყურადღება ეთმობა სამშენებლო წარმოების საკითხს. ამ კუთხით აღსანიშნავია კომპანია „ირ ბაზალტიც“, რომელსაც დელეგაცია ასევე ეწვია. ქარხანა რუსული დაფინანსებით აშენდა, თუმცა წარმოება მასაც ჯერ არ დაუწყია. ქარხნის დირექტორის, რომან ჯიოევის განცხადებით, წარმოებისათვის კომპანიას შესაბამისი ტექნიკის შეძენა სჭირდება.
შემდეგი ობიექტი კი, რომელსაც დელეგაცია ეწვია, იყო კონსერვების მშენებარე ქარხანა, რომელიც ცხინვალის რაიონში, სოფ. ფრისში მდებარეობს. ქარხნის დირექტორის განცხადებით, 2024 წლიდან უკვე შესაძლებელი იქნება სხვადასხვა კონსერვების წარმოება, ობიექტზე კი 220-250 ადამიანი დასაქმდება.
საბოლოოდ კი, დელეგაციამ „ძველი ხიდის“ მშენებლობის პროცესი დაათვალიერა. მასლოვის განცხადებით, იგი კმაყოფილი დარჩა იმ პროგრესით, რაც დე ფაქტო რესპუბლიკამ მისი ბოლო ვიზიტის შემდგომ მიაღწია.

Alexander Novak's Visit to the Occupied Tskhinvali Region
On November 17, the Deputy Chairman of the Russian government, Alexander Novak, visited the occupied Tskhinvali region. Novak supervises the occupied regions of Georgia. This was his first visit to the region.
Novak participated in the 22nd meeting of the Intergovernmental Commission on socio-economic cooperation between Russia and the de facto republic. As part of the visit, he also checked and monitored the progress of Russian-funded projects.
Meeting Between Alan Gagloyev and Alexander Novak
On November 17, the de facto President, Alan Gagloyev, met with Novak and discussed the issues of economic cooperation between the de facto republic and Russia.
Together with Gagloyev, Novak attended a ceremony of opening three residential buildings. These houses were built under the Russian-financed investment program promoting the socio-economic development of the region. Each building consists of 75 residential apartments.
Ceremonial Opening of the Residential House
Meeting of the Intergovernmental Commission
Before the 22nd meeting of the Intergovernmental Commission on socio-economic cooperation which was held on November 17, the parties consulted in a “narrow” format.
The meeting was attended by Gagloyev, the Chairman of the so-called government and the Co-Chairman of the Commission from the side of the de facto republic, Konstantine Jusoev, the Head of the so-called Presidential Administration, Anal Margiev, and heads of de facto ministries.
Members of the Russian delegation were Novak, the so-called Ambassador of Russia to the region, Marat Kulakhmetov, the Head of the Directorate for Interregional Relations and Cultural Contacts with Foreign Countries of the Russian Presidential Administration, Igor Maslov, the Deputy Minister of Economic Development of the Russian Federation, Dmitry Volvach, and the Deputy Director of the Department for Special Programs and Projects of the Ministry of Economic Development of Russia, Anton Melnik.
At the meeting, Novak noted that Russia considers the region as its strategic ally and “ensuring the security in the region is a long-term interest of Moscow, given the new geopolitical reality.” He noted that the establishment of a multipolar and fairer world order is currently underway, which provides more opportunities for the development of trade and economic cooperation.
Novak expressed gratitude to members of the de facto government for supporting Russia's full-scale military aggression in Ukraine. According to information confirmed in open sources on November 22, a total of 39 fighters from the Tskhinvali region participating in Russia's aggression in Ukraine were killed.
After this, Novak paid more attention to economic issues. According to him, it is in Russia's interests that the de facto republic develops more ties with various regions of Russia, as well as with Russia's allies. He noted that for this it is necessary to offer partners projects that will interest them.
Meeting of the Delegations
Gagloev opened the meeting of the “commission,” thanked the delegations present, and then gave the floor to Novak. According to Novak, this meeting is symbolic, 15 years have passed since Russia recognized the independence of the region and “over these years, the region has achieved significant results in building an economically independent, democratic state,” he noted.
Novak stated that despite politically negative processes, Russia is ready to continue to support the de facto republic with finances, experts, and resources. He also voiced Russian government’s hopes that the de facto government will work accordingly. First of all, Novak noted the effective completion of all activities planned to be implemented until 2025 within the framework of the investment program, the continuation of the process of integration with Russian legislation in the customs and tax, and strengthening control of Russian-provided financial assistance.
As an important factor for the economic development of the region, Novak singled out the increase in the investment attractiveness of the de facto republic, which can be reflected in cooperation with different regions of Russia, both in the trade and economic, as well as in the development of the scientific and technical fields.
The main issues to be discussed at the meeting were the activities carried out within the framework of the investment program in 2023, the plan for the next year and the action plan for optimizing the energy supply of the de facto republic.
At the end of the meeting, the parties signed a protocol, and then Novak gave an interview to journalists. He noted that 12 of the 18 projects under the “program” were put into operation this year and he is satisfied with the work done by the de facto government.
Reportedly, the de facto government plans to ratify documents by the end of 2023. Following the ratification, the region will adopt the unified customs tariff of the Eurasian Economic Union and the rate of customs duties in force in Russia.
The next, 23rd meeting of the “Intergovernmental Commission” is planned in Moscow in the first half of 2024.
Meeting of the “Intergovernmental Commission”
Monitoring of Projects
On November 18, after the meeting of the “Intergovernmental Commission,” Novak left the occupied region. The Russian delegation headed by Maslov continued the working visit and inspected the progress of construction works ongoing under the investment program.
First of all, the delegation visited the Vibromashina factory. As planned, the factory is to process marble and other stones and use them as building materials from 2025. According to preliminary information, the factory will employ 148 people.
In the Tskhinvali region, much attention is paid to the issue of construction production. In this regard, the Ir Basalt company is worth noting which the delegation also visited. The factory was built with Russian funding, but it has not started operation yet. According to the Director of the factory, Roman Jioev, the company needs to purchase appropriate equipment to be operational.
The next facility visited by the delegation was a canning factory under construction, which is located in the village of Frisi, the Tskhinvali district. As its director noted, the factory will produce various canned goods and employ 220-250 people from 2024.
Finally, the delegation inspected the construction of the “old bridge.” According to Maslov, he was satisfied with the progress the de facto republic has made since his last visit.