გამოცემა: N26 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-28 თებერვალი, 2021
ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტის ანატოლი ბიბილოვის ადმინისტრაციის ცნობით, ბიბილოვი სამდღიანი სამუშაო ვიზიტით იმყოფებოდა რუსეთში. მას თან ახლდა დე ფაქტო ფინანსთა მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელი აზა ხაბალოვა. ადმინისტრაციის ცნობით, ბიბილოვი რუს ჩინოვნიკებთან სოციალურ-ეკონომიკური თანამშრომლობის საკითხების განხილვას გეგმავდა. ვიზიტის შესახებ სხვა უფრო დეტალური ინფორმაცია არ გავრცელებულა. უცნობია თუ ვის შეხვდა ბიბილოვი რუსეთში. მისი ვიზიტი, დიდი ალბათობით, ცხინვალის რეგიონში აგვისტოს შემდეგ დაწყებულ შიდა პოლიტიკურ კრიზისს და რუსეთის მიერ ფინანსური დახმარების დროულად გამოყოფის საკითხებს უკავშირდებოდა.
2021 წლის თებერვალში აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში რუსეთის სამხედრო ძალების საქმიანობის დეტალური მიმოხილვა იხ. აქ.
ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტრომ და რუსეთის ფედერაციის შესაბამისმა უწყებამ ხელი მოაწერეს ერთობლივ ხელშეკრულებას, რომელიც ეხება საკონტრაქტო სამხედრო სამსახურში გატარებული წლების ურთიერთაღიარებას. ამიერიდან საკონტრაქტო ჯარისკაცები მიიღებენ სახელფასო დანამატებს, ხოლო თადარიგში დათხოვნილები კი - საპენსიო დანამატებს. ხელშეკრულების მოქმედების ვადა 10 წლით განისაზღვრა, ავტომატური განახლებით შემდეგი 5 წლის პერიოდისთვის.
ცხინვალის რეგიონში ერთობლივი საინფორმაციო-საკოორდინაციო ცენტრის დირექტორმა ცენტრის საქმიანობის 2020 წლის ანგარიში წარადგინა. ცენტრის დირექტორის ალან ბოლატაევის თქმით, ერთობლივი ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებების შედეგად, 2020 წელს რამდენიმე ძებნილი დააკავეს. ცენტრში ფუნქციონირებს კრიმინალისტური აღრიცხვისა და ექსპერტიზის განყოფილებაც, სადაც 15 სახის სასამართლო ექსპეტიზისა და კვლევის ჩატარება შეიძლება. 2016 წლის 4 ივლისს, ცხინვალში, რუსეთის შს მინისტრის მოადგილემ, იგორ ზუბოვმა და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო შს მინისტრმა, ახსარ ლავოევმა ხელი მოაწერეს შეთანხმებას „შინაგან საქმეთა ორგანოების ერთობლივი საინფორმაციო-საკოორდინაციო ცენტრის ფორმირებისა და საქმიანობის წესის“ შესახებ.
აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრი დაურ კოვე, მოსკოვში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, რუსეთის იუსტიციის მინისტრის მოადგილეს, ადამიანის უფლებათა დაცვის ევროპულ სასამართლოში რუსეთის რწმუნებულს, მიხაილ გალპერინს შეხვდა. შეხვედრაზე განხილვის მთავარი საკითხი 21 იანვარს სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილება იყო. საუბარი ასევე შეეხო სასამართლოში აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის ინტერესების დაცვის მიზნით მასალების მომზადების კუთხით ერთობლივი მუშაობის აუცილებლობას. ადამიანის უფლებათა დაცვის ევროპულმა სასამართლომ 21 იანვარს განაცხადა, რომ რუსეთი პასუხისმგებელია ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის ექვსი მუხლის დარღვევაზე. გადაწყვეტილებაში, რომელიც სტრასბურგის სასამართლომ 2008 წლის ომთან დაკავშირებით საქართველოს მიერ რუსეთის წინააღმდეგ აღძრულ სახელმწიფოთაშორის დავაზე მიიღო, ნათქვამია, რომ 12 აგვისტოს ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების დადებისა და ომის აქტიური ფაზის დასრულების შემდეგ განვითარებული მოვლენები რუსეთის ფედერაციის პასუხისმგებლობის ქვეშაა.
რუსეთის საპარლამენტო დელეგაცია, ფედერაციის საბჭოს საგარეო საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარის კონსტანტინ კოსაჩევის ხელმძღვანელობით, ცხინვალის რეგიონს ესტუმრა. რუსულმა დელეგაციამ შეხვედრები გამართა დე ფაქტო პარლამენტში, რომელიც 2020 წლის სექტემბრიდან არ შეკრებილა, რადგან დეპუტატების ნაწილი, აგვისტოში ძალოვანების მიერ მოკლული ცხინვალელი ინალ ჯაბიევის მკვლელობის გამო, დე ფაქტო გენერალური პროკურორის გადადგომას ითხოვს. რუსულ დელეგაციასთან შესახვედრად დეპუტატებმა ბოიკოტი დროებით შეწყვიტეს და პარლამენტის სხდომას 30 დეპუტატი დაესწრო. შემაჯამებელ ბრიფინგზე კოსაჩევმა ოს „პარლამენტარებს“ მუშაობის აღდგენისკენ მოუწოდა.
სოჭში საბაჟო საკითხებზე შეხვედრა გაიმართა
აფხაზეთში რუსეთის საბაჟო სამსახურის წარმომადგენელი კონსტანტინ კოზლოვი ქ. სოჭში კრასნოდარის მხარის საბაჟო სამსახურის უფროს ნატალია პოლოსუხინას შეხვდა. შეხვედრაზე განიხილეს აფხაზეთიდან რუსეთში საქონლის ექსპორტის სფეროში თანამშრომლობის საკითხი, ასევე საქონლის გაფორმების პროცესის დაჩქარებისა და კონტროლის საკითხები. აფხაზეთიდან რუსეთში საქონლის ექსპორტის საკითხთან დაკავშირებით სირთულეები მას შემდეგ წარმოიშვა, რაც ევრაზიის ეკონომიკური კავშირის მოთხოვნით ექსპორტირებული საქონლის განსხვავებული წესით დეკლარირება და გაფორმება გახდა აუცილებელი.
აფხაზეთის დე ფაქტო ტურიზმის მინისტრი მოსკოვს ესტუმრა
აფხაზეთის დე ფაქტო ტურიზმის მინისტრი თეიმურაზ ხიშბა სამუშაო ვიზიტით რუსეთში, მოსკოვსა და სანქტ-პეტერბურგში იმყოფებოდა. ხიშბამ რუსეთის ფედერაციის ტურიზმის ფედერალურ სააგენტოსთან არსებულ საზოგადოებრივ პალატაში გამართულ მრგვალ მაგიდაში - „რუსეთი - აფხაზეთი. ტურიზმი და სტუმართმოყვარეობა“ მიიღო მონაწილეობა. შეხვედრაზე აფხაზეთში რუსი ტურისტების დაცვისა და დასვენების დროს ეპიდემიოლოგიური უსაფრთხოების უზრუნველყოფის საკითხებიც განიხილეს. შეხვედრის დასასრულს აფხაზეთის ტურიზმის დე ფაქტო სამინისტროსა და საზოგადოებრივ საბჭოს შორის ტურიზმის სფეროში ურთიერთგაგებისა და თანამშრომლობის მემორანდუმს მოეწერა ხელი. თანამშრომლობის მემორანდუმს მოეწერა ხელი მოსკოვის ტურიზმის კომიტეტთანაც. ხიშბა ასევე შეხვდა რუსეთის ტურიზმის ფედერალური სააგენტოს უფროს ზარინა დოგუზოვას. მოგვიანებით ხიშბა ჩეჩნეთის რესპუბლიკასაც ესტუმრა, სადაც ტურიზმის სფეროში თანამშრომლობის საკითხები განიხილა. ხიშბას ვიზიტის პასუხად, მოგვიანებით აფხაზეთს „როსტურიზმის“ დელეგაცია ესტუმრა.
პანდემიის გამო 2020 წლის ტურისტული სეზონი აფხაზეთში ჩავარდა. ტურისტების მიღება მხოლოდ 1 აგვისტოს დაიწყო. გასული წლის 1 აგვისტოდან წლის ბოლომდე აფხაზეთს 600 ათასზე მეტი რუსი ტურისტი ესტუმრა. საყურადღებოა, რომ კორონავირუსით ინფიცირებულთა რაოდენობამ ტურისტული სეზონის გახსნის შემდეგ მკვეთრად მოიმატა.
აფხაზეთში საინვესტიციო პროექტების განხორციელების საკითხი მოსკოვში განიხილეს
აფხაზეთში საინვესტიციო პროექტების განხორციელების საკითხებთან დაკავშირებით მოსკოვში, რუსეთის ეკონომიკური განვითარების სამინისტროში, გაფართოებული შეხვედრა გაიმართა. აფხაზური მხრიდან შეხვედრაში მონაწილეობდნენ დე ფაქტო ვიცე-პრემიერი და ეკონომიკის მინისტრი კრისტინა ოზგანი და ის აფხაზი მეწარმეები, რომლებსაც რუსული ბანკებისგან კრედიტი აქვთ აღებული. 2015 წელს აფხაზეთის დე ფაქტო ეკონომიკის სამინისტრომ მოსკოვის საინვესტიციო სააგენტოსთან ერთად შეიმუშავა პროგრამა, რომლის ფარგლებშიც სამმა რუსულმა ბანკმა აფხაზ მეწარმეებს შეღავათიანი კრედიტები გამოუყო. 40 საინვესტიციო პროექტიდან, შვიდი გამარჯვებული პროექტი გამოვლინდა. შეთანხმების მიხედვით, ყველა პროექტი დასრულებული უნდა იყოს და კრედიტების გადახდა სრულად უნდა იყოს დაწყებული, თუმცა ამ ეტაპზე ვერცერთი პროექტი ვერ უზრუნველყოფს კრედიტის სრულად მომსახურებას.
მოსკოვში აფხაზეთში საინვესტიციო პროექტების განხორციელების საკითხს განიხილავენ. წყარო: აფხაზეთის დე ფაქტო ეკონომიკური სამინისტროს ვებგვერდი
აფხაზეთი „სასაზღვრო“ გადასასვლელის გაფართოებას ითხოვს
კრისტინა ოზგანი მოსკოვში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში რუსეთის ტრანსპორტის მინისტრის მოადგილე ვლადიმირ ტოკარევს შეხვდა. შეხვედრაზე სარკინიგზო მიმოსვლის განვითარებისა და მდ. ფსოუზე „სასაზღვრო“ გადასასვლელის გამტარუნარიანობის გაფართოების საკითხები განიხილეს. არსებული „სასაზღვრო“ გადასასვლელი მოქმედებს ახალ ხიდზე, რომელიც 2010 წელს აშენდა. ხიდი ვერ უზრუნველყოფს გაზრდილ მოთხოვნილებას, რაც ციტრუსის მიმდინარე სეზონზე გამოვლინდა, როდესაც ციტრუსების დიდი რაოდენობით რუსეთში გატანის პროცესი შეფერხებით მიმდინარეობდა.
მოსკოვში სოხუმის აეროპორტის რეკონსტრუქციაზე იმსჯელეს
კრისტინა ოზგანი მოსკოვში ასევე შეხვდა რუსეთის საჰაერო სატრანსპორტო ფედერალური სააგენტოს უფროს ალექსანდრ ნერადკოს. შეხვედრა სოხუმის ბაბუშერის აეროპორტში საჰაერო მიმოსვლის აღდგენის საკითხს მიეძღვნა. ოზგანის განცხადებით, აფხაზური მხარე აეროპორტის კომპლექსში შემავალი ობიექტების რეკონსტრუქციის პროექტის მომზადების დაწყებას მიმდინარე წელს იმედოვნებს. ნერადკო ოზგანს პროექტის მომზადებისთვის საჭირო ღონისძიებების განხორციელებაში დახმარებას დაპირდა.
კრისტინა ოზგანი მოსკოვში რუსეთის ენერგეტიკის მინისტრის მოადგილე ევგენი გრაბჩაკს შეხვდა. შეხვედრაზე რამდენიმე მნიშვნელოვანი საკითხი განიხილეს: ენგურჰესის მუშაობის შეჩერების გამო (20 იანვრიდან მაისამდე არ იმუშავებს) აფხაზეთში შექმნილი ენერგო ვითარება, მაღალი ძაბვის გადამცემი ხაზის - „აჩგუარას“ სარემონტო სამუშაოები და აფხაზეთის გაზიფიკაციის გენერალური სქემის შემუშავებისთვის საჭირო ღონისძიებების განხორციელება.
რუსეთი ცხინვალის რეგიონის აგრარულ სექტორს დაეხმარება
ცხინვალში რუსეთის სოფლის მეურნეობის სამინისტროს წარმომადგენლებთან ორმხრივი თანამშრომლობის საკითხები განიხილეს. ვიზიტის ფარგლებში რუსულმა მხარემ ცხინვალის რეგიონს სოფლის მეურნეობის ტექნიკა საჩუქრად გადასცა.
აფხაზეთმა მსხვილფეხა რქოსანი პირუტყვის ხელოვნური განაყოფიერების მობილური პუნქტი მიიღო
აფხაზეთის დე ფაქტო სოფლის მეურნეობის სამინისტროში რუსეთის სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მესაქონლეობის დეპარტამენტის დირექტორ დმიტრი ბუტუსოვთან შეხვედრა გაიმართა. რუსულმა მხარემ აფხაზეთს მსხვილფეხა რქოსანი პირუტყვის ხელოვნური განაყოფიერების მობილური პუნქტი გადასცა.
გალის რაიონს რუსეთის სპორტის სამინისტროს წარმომადგენლები ესტუმრნენ. რუსულმა დელეგაციამ გალში საბჭოთა პერიოდში აშენებული ოლიმპიური სანიჩბოსნო ბაზა „რეჩხი“ მოინახულა, რომელიც ამ ეტაპზე პრაქტიკულად განადგურებულია. საბჭოთა პერიოდში ბაზაზე ბაიდარითა და კანოეთი საბჭოთა კავშირის ნაკრები ვარჯიშობდა. საბჭოთა პერიოდში აქ საკავშირო ჩემპიონატებიც იმართებოდა. აფხაზეთის დე ფაქტო სპორტის სახელმწიფო კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილის ბესლან ქარჩავას განცხადებით, რუსეთი დაინტერესებულია აღნიშნული ბაზის აღდგენით, რადგან რუსეთში მხოლოდ ერთი ტბაა, სადაც ზამთარში ვარჯიში შეიძლება.
სოჭის მერმა სოხუმის დე ფაქტო მერს უმასპინძლა
სოჭის მერმა ალექსეი კოპაიგოროდსკოიმ სოხუმის დე ფაქტო მერ ბესლან ეშბას უმასპინძლა. შეხვედრაზე სოჭის ტერიტორიაზე აფხაზი მწარმოებლების, სოხუმში კი სოჭელი მწარმოებლების საქონლის გაყიდვის სფეროში სავაჭრო-ეკონომიკური თანამშრომლობის საკითხებზე ისაუბრეს. საინტერესოა, რომ სოჭის ვიზიტორები ხშირად სტუმრობენ აფხაზეთს ერთდღიანი ტურიზმით.
ცხინვალის რეგიონმა და ე.წ. „დონეცკის სახალხო რესპუბლიკამ“ განათლების სფეროში შეთანხმება დადეს
ცხინვალის რეგიონმა და ე.წ. „დონეცკის სახალხო რესპუბლიკამ“ განათლების სფეროში პროტოკოლს მოაწერეს ხელი. შეთანხმება ორი „ქვეყნის“ უნივერსიტეტებისთვის შესაბამისი კადრების მომზადებას ითვალისწინებს და ახალგაზრდა მეცნიერებისა და სტუდენტებისთვის შესაძლებლობების გაზრდას გულისხმობს.
ცხინვალში რუსულ უნივერსიტეტებში სწავლის მსურველთა შესარჩევი კომისიის სხდომა გაიმართა
ცხინვალის რეგიონში „როსსოტრუდნიჩესტვოს“ წარმომადგენლობაში გაიმართა 2021/2022 წელს რუსულ უნივერსიტეტებში სწავლის მსურველთა შესარჩევი კომისიის სხდომა. სხდომის ფარგლებში განიხილეს შესარჩევი კამპანიისთვის მზადების, მისი ორგანიზებისა და ჩატარების საკითხები. კომისიამ შეიმუშავა დებულება, რუსულ უნივერსიტეტებში სწავლისთვის ცხინვალის რეგიონის „მოქალაქეთა“ შერჩევის წესი 2021/2022 სასწავლო წლის კვოტის შესაბამისად, ასევე შესარჩევი კამპანიის ღონისძიებათა განრიგი.
სოხუმში დიპლომატის დღე აღნიშნეს
10 თებერვალს სოხუმში დიპლომატიური სამსახურის თანამშრომელთა დღე აღნიშნეს. ღონისძიების ფარგლებში პატივი მიაგეს ვიცე-კონსულ დმიტრი ვიშერნევისა და მისი მეუღლის ხსოვნას, რომლებიც 2013 წელს მოკლეს სოხუმში. 2018 წელს მათ პატივსაცემად მემორიალური დაფა გაიხსნა.
ცხინვალში „უკვდავი პოლკის“ წარმომადგენლები დააჯილდოეს
ცხინვალის რეგიონში, რუსეთის ფედერაციის დე ფაქტო საელჩოში „უკვდავი პოლკის“ ორ წარმომადგენელს ვლადიმერ პუტინის სახელით ჯილდოები გადასცეს. გამარჯვებულები გახდნენ ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო კულტურის მინისტრი ჟანა ზასეევა და ცხინვალის რაიონის დე ფაქტო ხელმძღვანელის პირველი მოადგილე ვალერი ბიბილოვი.
„სამშობლოს დამცველის დღე“ – 23 თებერვალი
ცხინვალში „რუსული სამყაროს“ ფონდის პრეზენტაცია გაიმართა
ცხინვალის რეგიონში, ა. თიბილოვის სახელობის სამხრეთ ოსეთის „სახელმწიფო“ უნივერსიტეტის შენობაში გაიმართა „რუსული სამყაროს“ ფონდის პრეზენტაცია. „რუსული სამყაროს“ ფონდის ხელმძღვანელად დაინიშნა ჯულიეტა ოსტაევა - უნივერსიტეტში რუსული ენის კათედრის დოცენტი. მან შეხვედრაზე 2021 წლის სამუშაო გეგმა წარადგინა.
„რუსული სამყაროს“ ფონდის პრეზენტაცია ცხინვალში. წყარო: „როსსოტრუდნიჩესტვოს“ ცხინვალის წარმომადგენლობის ვებგვერდი

Publication: N26 / Review period: February 1-28, 2021
According to the de facto Presidential Administration of the Tskhinvali region, Anatoly Bibilov paid a three-day working visit to Russia. He was accompanied by the Acting Minister of Finance, Aza Khabalova. As the Administration reported, Bibilov was planning to discuss the socio-economic cooperation. More detailed information about the visit was not released. It is also unknown whom did Bibilov meet in Russia. Most likely, his visit related to the internal political crisis in the Tskhinvali region which began in August, as well as with the timely allocation of financial assistance by Russia.
A detailed review of the activities of the Russian Military forces in Abkhazia and the Tskhinvali region in February 2021 can be found here.
Cooperation in the Field of the Security
The de facto Ministry of Defense of the Tskhinvali region and a relevant agency of the Russian Federation signed a joint agreement on mutual recognition of the seniority of military service. Henceforth, contract servicemen will receive salary supplements, and a monthly pension supplement will be accrued upon retirement. The agreement is valid for 10 years, with automatic renewal for the next 5 years.
The Director of the Joint Information-Coordination Center in the Tskhinvali region, Alan Bolatayev, presented the 2020 report of the Center's activities. According to him, several wanted persons were detained in 2020 as a result of joint operations. The Center also has a department for forensic records and expertise, where 15 types of forensic examinations and researches can be conducted. On July 4, 2016, in Tskhinvali, the Deputy Minister of Internal Affairs of the Russian Federation, Igor Zubov, and the de facto Minister of Internal Affairs of the Tskhinvali region, Akhsar Lavoyev, signed an agreement on the Procedure for the Formation and Operation of the Joint Information-Coordination Center of the Internal Affairs Ministries.
During his working visit to Moscow, the de facto Minister of Foreign Affairs of Abkhazia, Daur Kove, met with the Russian Deputy Minister of Justice and the Representative of the Russian Federation at the European Court of Human Rights (ECHR), Mikhail Galperin. At the meeting the main issue of discussion was the January 21 decision of the ECHR. During the conversation, Abkhaz and Russian specialists expressed mutual interest to jointly work on the preparation of materials aimed at defending the interests of the de facto republic of Abkhazia in the ECHR. On January 21, the European Court of Human Rights said that Russia was responsible for the breach of six articles of the European Convention of Human Rights. The judgment, delivered by the Strasbourg-based court into the inter-state complaint lodged by Georgia against Russia, also said that events following the ceasefire agreement of August 12, 2008, that ended the active phase of the war, fell within the Russian jurisdiction for the purposes of the European Convention on Human Rights.
Cooperation in the Field of Legislation
A parliamentary delegation of the Russian Federation headed by the Chairman of the Foreign Affairs Committee of the Federal Council, Konstantin Kosachev, visited the Tskhinvali region. The Russian delegation held meetings in the de facto parliament. The de facto parliament has not convened since September 2020, as some lawmakers are demanding the resignation of the de facto prosecutor general over the August murder of a Tskhinvali resident, Inal Jabiev, by police. The MPs temporarily stopped the boycott to meet with the Russian delegation and 30 lawmakers attended the parliamentary session. At a concluding briefing, Kosachev called on Ossetian MPs to resume work.
Meeting on Customs Issues Was Held in Sochi
In Sochi, the Representative of the Customs Service of the Russian Federation in Abkhazia, Konstantin Kozlov, met with the Head of the Customs Service of the Krasnodar Krai of the Russian Federation, Natalia Polosukhina. The meeting focused on the cooperation in the field of exporting goods from Abkhazia to Russia, as well as issues of accelerating and controlling the process of goods registration. Difficulties in exporting goods from Abkhazia to Russia arose after it became necessary to differently declare and execute documents in accordance with the customs rules of the Eurasian Economic Union.
De Facto Minister of Tourism of Abkhazia Visited Moscow
The de facto Tourism Minister of Abkhazia, Teimuraz Khishba, paid a working visit to Moscow and St. Petersburg. Khishba took part in the Russia - Abkhazia. Tourism and Hospitality roundtable which was held at the Public Chamber of the Federal Tourism Agency of the Russian Federation. Issues related to protection and provision of epidemiological security to Russian tourists during their holidays in Abkhazia were also discussed at the meeting. At the end of the meeting, a memorandum of understanding and cooperation in the field of tourism was signed between the de facto Ministry of Tourism of Abkhazia and the Public Council. A memorandum of cooperation was also signed with the Moscow Tourism Committee. Khishba also met with the Head of the Russian Federal Tourism Agency, Zarina Doguzova. Later, Khishba visited the Chechen Republic, where he discussed issues of cooperation in the field of tourism. In response to Khishba's visit, a Rosturism delegation also visited Abkhazia.
Due to the pandemic, the 2020 tourist season failed in Abkhazia. The de facto republic began to receive tourists from August 1. Over 600 thousand Russian tourists visited Abkhazia in five months. It is noteworthy, that the number of people infected with the coronavirus increased dramatically after the opening of the tourist season.
Implementation of Investment Projects in Abkhazia Was Discussed in Moscow
An extended meeting on the implementation of investment projects in Abkhazia was held at the Russian Ministry of Economic Development in Moscow. From the Abkhazian side, the meeting was attended by the de facto Deputy Prime Minister and the Minister of Economy, Kristina Ozgan, and Abkhaz borrowers of Russian banks. The de facto Ministry of Economy of Abkhazia, together with the Moscow Investment Agency, initiated a program in 2015, under which three Russian banks provided soft loans to Abkhazian entrepreneurs. Out of 40 investment projects which were participating in the competition only seven winning projects received funds. According to the agreement, all borrowers should have completed their projects and serviced the loans in full; however, none of the projects has yet met the agreed requirements.
Implementation of investment projects in Abkhazia is being discussed in Moscow. Source: Webpage of the de facto Ministry of Economy of Abkhazia.
Abkhazia Requests to Increase the Throughput Capacity of the “Border” Crossing
During her working visit to Moscow, Kristina Ozgan, met with the Deputy Minister of Transport of Russia, Vladimir Tokarev. Issues of cooperation in the field of transport were discussed at the meeting, including the development of railway traffic and increasing the throughput capacity of the “border” crossing on the River Psou. Capacity of the current “border” crossing on a new bridge, which was built in 2010, is limited and does not meet the upward trend. During the citrus season, the process of exporting large quantity of citrus to Russia was delayed.
Reconstruction of the Sokhumi Airport Was Discussed in Moscow
In Moscow, Kristina Ozgan also met with the Head of the Russian Federal Air Transport Agency, Alexander Neradko. The working meeting was dedicated to the issue of restoring air traffic at the Sokhumi Babusheri airport. As Ozgan noted, the Abkhazian side expects that work on the design of the airport complex facilities will begin this year. Neradko promised to assist in the implementation of all necessary measures for the project preparation.
In Moscow, Kristina Ozgan met with the Russian Deputy Energy Minister, Evgeny Grabchak. Several important issues were discussed at the meeting: the energy situation in Abkhazia due to the shut-down of the Enguri HPP (will not operate from January 20 to May), the repair of the Achguara high voltage overhead line, and the implementation of measures necessary to develop the general gasification scheme of Abkhazia.
Russia Will Assist the Agricultural Sector of the Tskhinvali Region
In Tskhinvali, issues of bilateral cooperation were discussed with representatives of the Russian Ministry of Agriculture. As part of the visit, the Russian side donated agricultural equipment to the Tskhinvali region.
Abkhazia Receives a Mobile Artificial Insemination Station for Cattle
A meeting with Dmitry Butusov, the Director of the Livestock Department of the Russian Ministry of Agriculture, was held at the de facto Ministry of Agriculture of Abkhazia. The Russian side handed over a mobile artificial insemination station for cattle to Abkhazia.
Representatives of the Russian Ministry of Sports visited the Gali district. The Russian delegation visited the Rechkh Soviet-era Olympic rowing base in Gali. Currently, the rowing base infrastructure is almost destroyed. During the Soviet period, the Soviet team trained in kayaking and canoeing, and the Union championships were held at the base. According to Beslan Karchava, the de facto Deputy Chairman of the State Committee for Sports of Abkhazia, Russia is interested in restoring the base, as there is only one lake in Russia to train on in winter.
Cooperation with Regions of Russian
Mayor of Sochi Hosts the De Facto Mayor of Sokhumi
The Mayor of Sochi, Alexei Kopaigorodskoy, hosted the de facto Mayor of Sokhumi, Beslan Eshba. The parties discussed issues of trade and economic cooperation in terms of promoting products of Abkhazian producers in Sochi and products of Sochi producers - in Sokhumi. Interestingly, visitors to Sochi often visit Abkhazia for a day trip.
Tskhinvali Region and the self-proclaimed Donetsk People's Republic Signed an Agreement in the Field of Education
The Tskhinvali region and the self-proclaimed Donetsk People's Republic signed a protocol in the field of education. The purpose of the protocol is to qualify teaching staff of universities of the two “countries” and increase opportunities for young scientists and students.
Commission Selecting Applicants Wishing to Study at Russian Universities Held a Session in Tskhinvali
The Rossotrudnichestvo office in the Tskhinvali region hosted a session of the Commission selecting entrants to study at Russian universities for the 2021/2022 academic year. The session discussed issues of the preparation, organization and conduct of the selection campaign. The Commission developed a regulation on the selection of the Tskhinvali region “citizens” to study at Russian universities according to the quota allocated for the 2021/2022 academic year, as well as a schedule for the selection campaign activities.
Day of Diplomats was Marked in Sokhumi
On February 10, the Day of Diplomats was marked in Sokhumi. The event honored the memory of the Vice Consul Dmitry Vishernev and his wife, who were killed in Sokhumi, in 2013. In 2018, a memorial plaque was unveiled in their honor.
Employees of the Immortal Regiment were Awarded in Tskhinvali
At the de facto embassy of the Russian Federation in the Tskhinvali region, employees of the Immortal Regiment - Zhana Zaseeva, the de facto Minister of Culture of the Tskhinvali region, and Valery Bibilov, the de facto First Deputy Head of the Tskhinvali region, were awarded medals on behalf of Vladimir Putin.
Defender of the Fatherland Day – February 23
Presentation of the Russkiy Mir Foundation was held in Tskhinvali
A presentation of the Russkiy Mir Foundation was held in the A. Tibilov “state” University of South Ossetia, in the Tskhinvali region. Julieta Ostaeva, the university associate professor of the department of the Russian language, was appointed as the head of the Russkiy Mir Foundation. At the meeting, she presented the 2021 working plan.
Presentation of the Russkiy Mir Foundation in Tskhinvali. Source: Webpage of the Rossotrudnichestvo o0ffice in Tskhinvali.