გამოცემა: N27 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-31 მარტი, 2021
2021 წლის 2 მარტს რუსეთის პრეზიდენტის ბრძანებით, პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უცხო ქვეყნებთან რეგიონთაშორისი და კულტურული კავშირების სამმართველოს უფროსად იგორ მასლოვი დაინიშნა. სამმართველოს პასუხისმგებლობის სფერო პოსტსაბჭოთა ქვეყნებს მოიცავს. 2005-2013 წლებში სამმართველო განსაკუთრებით აქტიური იყო აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის მიმართულებით. მასლოვმა ვლადიმირ ჩერნოვი შეცვალა. მასლოვი ჩერნოვის მოადგილე იყო და ბოლო წლებში მოლდოვის მიმართულებას კურირებდა.
ბჟანიამ რუსეთში სამედიცინო შემოწმება გაიარა
აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი ასლან ბჟანია სამედიცინო შემოწმების მიზნით რუსეთში იმყოფებოდა. შეგახსენებთ, რომ გავრცელებული მოსაზრებით, „საპრეზიდენტო“ არჩევნებიდან ბჟანიას ჩამოშორების მიზნით, 2019 წელს იგი მოწამლეს. ბჟანია სიკვდილს გადაურჩა, თუმცა მას პერიოდულად სამედიცინო შემოწმება ესაჭიროება. ბჟანიამ სამი თვის წინათ კორონავირუსის ინფექციაც გადაიტანა.
კრისტინა ოზგანის შეხვედრები მოსკოვში
აფხაზეთის დე ფაქტო ვიცე-პრემიერი და ეკონომიკის მინისტრი კრისტინა ოზგანი მოსკოვში რუსეთის ეკონომიკური განვითარებისა და ენერგეტიკის სამინისტროებისა და საჰაერო ტრანსპორტის ფედერალურ სააგენტოს წარმომადგენლებს შეხვდა. შეხვედრებზე არაერთი მნიშვნელოვანი საკითხი განიხილეს: აფხაზეთში რუსული საინვესტიციო პროგრამის განხორციელება, ერთიანი სოციალურ-ეკონომიკური სივრცის ფორმირება, აფხაზეთის გაზიფიკაცია, შეღავათიანი დაკრედიტების პროგრამა, აფხაზეთის ენერგოსექტორის მოდერნიზება და რუსეთისგან აფხაზეთისთვის ელექტროენერგიის მიწოდება. პანდემიისა და ენერგოკრიზისის პირობებში აფხაზეთისთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია რუსეთისგან ფინანსური დახმარებისა და ელექტროენერგიის შეუფერხებელი მიღება. ოზგანის ხშირი მოსკოვური ვიზიტების მიზანიც რუსეთის დახმარების დროული უზრუნველყოფაა.
აფხაზეთი კრედიტის რესტრუქტურიზაციას ითხოვს
აფხაზეთის დე ფაქტო ფინანსთა მინისტრი ვლადიმირ დელბა მოსკოვში რუსეთის ფინანსთა მინისტრის მოადგილე თიმურ მაქსიმოვს შეხვდა. შეხვედრაზე აფხაზეთში რკინიგზის მშენებლობისთვის განკუთვნული კრედიტის რესტრუქტურიზაციის საკითხი განიხილეს. საქმე ეხება 2010 წლის 24 დეკემბრის „რუსულ-აფხაზური სამთავრობათაშორისი ხელშეკრულების“ ფარგლებში გამოყოფილ კრედიტს, რომელიც აფხაზეთის რკინიგზის აღდგენა-განვითარებისკენ იყო მიმართული, თუმცა, კრედიტის სათანადო ათვისება ვერ განხორციელდა, რუსული მხარე კი დადგენილი გრაფიკის მიხედვით კრედიტის გადახდას ითხოვს.
2021 წლის მარტში აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში რუსეთის სამხედრო ძალების საქმიანობის დეტალური მიმოხილვა იხ. აქ.
მოსკოვში 2021-2022 წლების კონსულტაციების გეგმა შეათანხმეს
მოსკოვში აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საგარეო საქმეთა მინისტრ დაურ კოვესა და რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრ სერგეი ლავროვის შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრის ფარგლებში 2021-2022 წლების კონსულტაციების გეგმას მოეწერა ხელი. ლავროვის თქმით, გეგმა ხელს შეუწყობს სოხუმსა და მოსკოვს შორის „სისტემატურ, რაციონალურ და ეფექტურ ინტერაქციას“.
ჟენევის დისკუსიების მორიგი რაუნდი
რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე ანდრეი რუდენკო ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტის სრულუფლებიან წარმომადგენელს პოსტკონფლიქტურ საკითხებში - მურატ ჯიოევსა და აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილეს - ირაკლი ტუჟბას შეხვდა. შეხვედრის მიზანი სამხრეთ კავკასიაში უსაფრთხოებისა და სტაბილურობის შესახებ ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების 52-ე რაუნდისთვის პოზიციების შეჯერება იყო. 52-ე რაუნდი 25-26 მარტს გაიმართა. შეხვედრაში რუდენკოც მონაწილეობდა. მისი თქმით, 52-ე რაუნდს „დიდი გარღვევა“ არ მოჰყოლია, თუმცა დიალოგი უნდა გაგრძელდეს.
აფხაზური დელეგაცია ჟენევაში. წყარო: აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტროს ვებგვერდი
ტურისტების მოლოდინში
აფხაზეთის დე ფაქტო ტურიზმის სამინისტრომ მოსკოვის რიგით 27-ე მოგზაურობისა და ტურიზმის საერთაშორისო გამოფენაში (MITT) მიიღო მონაწილეობა, რომელიც 16-18 მარტს ჩატარდა. აფხაზურ დელეგაციას დე ფაქტო ტურიზმის მინისტრი თეიმურაზ ხიშბა ხელმძღვანელობდა. აფხაზეთში 2021 წლის ზაფხულში 1.5 მლნ ტურისტს ელოდებიან.
ცხინვალის რეგიონში ინვესტორებისთვის გადასახადები განულდება
ცხინვალის რეგიონის „პარლამენტმა“ საგადასახადო კანონმდებლობაში ცვლილებები შეიტანა. ცვლილებების შედეგად, უცხოელი ინვესტორებისთვის ცხინვალის რეგიონში გადასახადები განულდება. ცვლილებების ინიციატორების ხედვით, ეს რუს ინვესტორებს მოიზიდავს, ადგილობრივ მეწარმეებსაც წაახალისებს და გადასახადის არიდების მცდელობებიც გამოირიცხება.
ცხინვალის რეგიონის „რუსული ბიუჯეტი“
ცხინვალის რეგიონის „ბიუჯეტი“ 2021 წელს დაახლოებით 7,739 მლრდ რუბლს შეადგენს. აქედან 81.7 % რუსეთის ფინანსური მხარდაჭერა იქნება, ხოლო თავად ცხინვალის რეგიონის შემოსავლები - 1,414 მლრდ რუბლი, რაც ბიუჯეტის 18.3 %-ს შეადგენს. რუსეთის დახმარება ორი მიმართულებით დაიხარჯება: სოციო-ეკონომიკური განვითარება (დაახლ. 4,973 მლრდ რუბლი) და საინვესტიციო პროგრამის შესრულება (1,350 მლრდ რუბლი).
რუსული ვაქცინის მოლოდინში
ცხინვალის რეგიონი და აფხაზეთი რუსული ვაქცინის („Спутник V“ ან „ЭпиВакКорона“) მიღებას ელოდებიან. ცხინვალში ვაქცინის 1500 დოზის მიღების იმედი აქვთ, აფხაზეთმა კი ვაქცინის 100 ათასი დოზის გადაცემის თხოვნით რუსეთს ჯერ კიდევ გასულ წელს მიმართა.
„ზენიტის“ აკადემიის ფილიალი აფხაზეთში
27 მარტს სოხუმის ფილარმონიის შენობაში რუსეთის საფეხბურთო კლუბ „ზენიტის“ („გაზპრომის“ საკუთრება) საბავშვო-ახალგაზრდული საფეხბურთო აკადემიის ფილიალი საზეიმოდ გაიხსნა. ღონისძიებას დე ფაქტო პრეზიდენტი ასლან ბჟანია და „ზენიტის“ წარმომადგენლები ესწრებოდნენ. 19-31 მარტს აფხაზეთში „ზენიტის“ საფეხბურთო აკადემიის ფეხბურთელები ვარჯიშობდნენ. ბოლო პერიოდში აფხაზეთში სულ უფრო გახშირდა რუსეთის სპორტული საზოგადოების წარმომადგენლების ვიზიტები, რომლებიც აფხაზეთს სხვადასხვა ტურნირებისთვის მოსამზადებელ ბაზად განიხილავენ.
საზეიმო ღონისძიება. წყარო: apsadgil.info
უკრაინის სეპარატისტულ რეგიონებთან თანამშრომლობა
ცხინვალის რეგიონისა და ლუგანსკის დე ფაქტო საზოგადოებრივი პალატების თავმჯდომარეებმა - სერგეი კუძიევმა და ალექსეი კარიაკინმა თანამშრომლობის შესახებ შეთანხმება გააფორმეს. ლუგანსკის არაღიარებული „რესპუბლიკის“ წარმომადგენლები ცხინვალის რეგიონში 25-27 მარტს იმყოფებოდნენ. ცხინვალის რეგიონი უკრაინის სეპარატისტულ რეგიონებთან ურთიერთობაში განსაკუთრებით აქტიურობს. ეს არ არის შემთხვევითი, რადგან რუსეთი დასავლური სანქციების თავიდან არიდების მიზნით, ლუგანსკისა და დონეცკის ე.წ. სახალხო რესპუბლიკების დასახმარებლად ცხინვალის რეგიონს შუალედურ რგოლად იყენებს.
აფხაზეთში „დიდი სამამულო ომის“ შესახებ დოკუმენტური ფილმების პრემიერა შედგა
3 მარტს აფხაზეთში „დიდი სამამულო ომის“ შესახებ გადაღებული ხუთი დოკუმენტური ფილმის პრემიერა შედგა. თითოეული ფილმი - სახელად „ჩემი ომი“ - ასახავს „დიდი სამამულო ომის“ მონაწილე ერთი კონკრეტული ვეტერანის ისტორიას. პროექტი დააფინანსა მოსკოვის საგარეო ეკონომიკური და საერთაშორისო კავშირების დეპარტამენტმა.
РФФИ-მ ცხინვალის რეგიონიდან ათი პროექტი დააფინანსა
რუსეთის ფუნდამენტური კვლევების ფონდის (РФФИ) საგრანტო კონკურსის გამარჯვებულებს შორის ცხინვალის რეგიონის წარმომადგენლებიც არიან. ცხინვალის რეგიონიდან წარდგენილი პროექტებიდან 10 დაფინანსდა. პროექტები სხვადასხვა თემებს ეხება, მათ შორის, საკვების უსაფრთხოებას, პოსტსაბჭოთა სივრცეში კულტურათაშორის კომუნიკაციას.
ცხინვალში „მასლინიცა“ აღნიშნეს
ცხინვალის რეგიონში იზეიმეს რუსული დღესასწაული „მასლინიცა“, რომელიც ზამთრის გაცილებას და გაზაფხულის დადგომას აღნიშნავს. მიმდინარე წელს „მასლინიცა“ 8-დან 14 მარტამდე აღნიშნეს. ღონისძიება ცხინვალის რეგიონში „როსსოტრუდნიჩესტვოს“ წარმომადგენლობაში გაიმართა.
ცხინვალში „პუშკინის წვეულება“ გაიმართა
23 მარტს ცხინვალის რეგიონის N6 სკოლაში პოეზიის მსოფლიო დღისადმი მიძღვნილი „პუშკინის წვეულება“ გაიმართა. ღონისძიება ორგანიზებული იყო ფონდ „რუსული სამყაროს“ რუსული ცენტრის დახმარებით.

Publication: N27 / Review period: March 1-31, 2021
Review of Kremlin Policy in Abkhazia and the Tskhinvali Region is being prepared within the framework of the project - Roadmap to Kremlin's Policy in Abkhazia and the Tskhinvali Region. The purpose of the publication is to review important developments related to Russia’s policy in Abkhazia and the Tskhinvali region. The review is a monthly publication and will be useful for everyone – decision-makers, public employees, media representatives and other people who are interested in the Kremlin policy in the occupied regions of Georgia.
New Government Official
On March 2, 2021, by a decree of the Russian President, Vladimir Putin, Igor Maslov was appointed as the Head of the Directorate for Interregional Relations and Cultural Contacts with Foreign Countries at the Presidential Administration. The Directorate works in the direction of post-Soviet countries, and was especially active in the direction of Abkhazia and the Tskhinvali region in 2005-2013. Maslov replaced Vladimir Chernov. Maslov was Chernov's deputy and oversaw the direction of Moldova in recent years.
Bzhania Visits Russia for a Medical Examination
The de facto President of Abkhazia, Aslan Bzhania, visited Russia for a medical examination. Allegedly, Bzhania was poisoned to remove him from the “presidential” elections in 2019. Bzhania survived; however, he needs to undergo periodic medical examinations. Bzhania also contracted a coronavirus infection three months ago.
Khristina Ozgan's Meetings in Moscow
In Moscow, the de facto Deputy Prime Minister and Minister of Economy of Abkhazia, Kristina Ozgan, met with representatives of the Russian Ministry of Economic Development, the Russian Ministry of Energy and the Federal Air Transport Agency. A number of important issues were discussed at the meetings: the implementation of the Russian investment program in Abkhazia, the formation of a common socio-economic space between the parties, gasification of Abkhazia, concessional lending program, modernization of the Abkhazian energy sector and electricity supply from Russia to Abkhazia. Amid the pandemic and energy crisis, it is especially important for Abkhazia to receive financial assistance and uninterrupted electricity from Russia. Ozgan's frequent visits to Moscow are also aimed at timely receiving assistance from Russia.
Abkhazia Requests Loan Restructuring
In Moscow, the de facto Vice Prime Minister of Abkhazia and Minister of Finance, Vladimir Delba, met with the Deputy Minister of Finance of Russia, Timur Maksimov. The parties discussed the issue of restructuring the loan allocated under the Russian-Abkhazian intergovernmental agreement of December 24, 2010, for the restoration and development of the Abkhazian railway. The loan was not properly used, however, the Russian side demands payment of the loan according to the schedule.
A detailed review of the activities of the Russian Military forces in Abkhazia and the Tskhinvali region in March 2021 can be found here.
Abkhazia and Russia Adopted a Consultation Plan for 2021-2022
A meeting between the de facto Foreign Minister of Abkhazia, Daur Kove, and the Minister of Foreign Affairs of Russia, Sergey Lavrov, was held in Moscow. At the meeting the parties signed a consultation plan for 2021-2022. The plan would facilitate “systematic, rational, and effective interaction” between Sokhumi and Moscow, said Lavrov.
Next Round of the Geneva Discussions
The Russian Deputy Foreign Minister, Andrey Rudenko, met with the Plenipotentiary Representative of the de facto President of the Tskhinvali Region, Murat Jioev, and the de facto Deputy Minister of Foreign Affairs of Abkhazia, Irakli Tuzhba. The purpose of the meeting was to coordinate their positions for the 52nd round of the Geneva International Discussions on Security and Stability in the Transcaucasia. The 52nd round was held on March 25-26, 2021. Rudenko also participated in the meeting. He said that the summit did not lead to a “big breakthrough,” however, the dialogue should be continued.
Abkhaz Delegation in Geneva. Source: Web-page of the de facto Ministry of Foreign Affairs of Abkhazia.
In Anticipation of Tourists
The de facto Ministry of Tourism of Abkhazia participated in the 27th International Travel and Tourism Exhibition (MITT) which took place on March 16-18. The delegation from Abkhazia was headed by the de facto Minister of Tourism, Teimuraz Khishba. Abkhazia anticipates a total of 1.5 million tourists in the summer of 2021.
Zero Taxation for Investors in the Tskhinvali Region
The “parliament” of the Tskhinvali region approved amendments to the Tax Code. The changes provide for zero taxation for foreign investors in the Tskhinvali region. Initiators of the changes hope that this will attract Russian investors, encourage local entrepreneurs, and eliminate attempts to evade taxes.
“Russian Budget” of the Tskhinvali Region
The 2021 “budget” of the Tskhinvali region amounts to RUB 7.739 billion. 81.7% of this amount will be Russian financial aid, the remained 18.3 % - will be the revenues of the Tskhinvali region and will equal to RUB 1.414 billion. The Russian financial aid will be allocated in two directions: the socio-economic development (about RUB 4.973 billion) and the implementation of the investment program (RUB 1.350 billion).
In Anticipation of the Russian Vaccine
The Tskhinvali region and Abkhazia are expecting to receive the Russian vaccine (the Sputnik V or the EpiVacCorona). The Tskhinvali region hopes to receive a batch of 1500 doses of the vaccine, while Abkhazia applied to Russia with a request to provide 100 thousand doses of the vaccine last year.
Branch of the Zenit Football Academy in Abkhazia
On March 27, a branch of the Youth Academy of the Zenit Russian Football Club (owned by Gazprom) was solemnly opened in the Sokhumi Philharmonic Hall. The de facto President, Aslan Bzhania, and the Zenit representatives attended the event. Footballers of the Zenit Football Club were training in Abkhazia from March 19-31. Recently, visits of representatives of the Russian sports community to Abkhazia, who consider Abkhazia as a preparation base for various tournaments, have become more frequent.
Solemn Event. Source: apsadgil.info
Cooperation with the Separatist Regions of Ukraine
The Chairmen of the de facto Public Chambers of the Tskhinvali region and Luhansk, Sergey Kudziev and Alexey Kariakin, signed an agreement on cooperation. A delegation of the unrecognized Luhansk Republic visited the Tskhinvali region on March 25-27. The Tskhinvali region is particularly active in its relations with the separatist regions of Ukraine. This is not a coincidence, as Russia, to avoid Western sanctions, uses the Tskhinvali region as an intermediate link to provide assistance to the so-called People's Republics of Luhansk and Donetsk.
Documentary Films about the Great Patriotic War were Premiered in Abkhazia
On March 3, five documentaries about the Great Patriotic War were premiered in Abkhazia. The My War project consists of five documentary films featuring storys of five veterans of the Great Patriotic War, each film tells a story of one veteran. The project was funded by the Department of External Economic and International Relations of Moscow.
RFBR Finances Ten Projects from the Tskhinvali Region
Representatives of the Tskhinvali region are among the winners of the Russian Foundation for Basic Research (RFBR) grant competition. A total of ten projects from the Tskhinvali region were funded. The projects address a variety of topics, including food security, intercultural communication in the post-Soviet space, etc.
Tskhinvali Celebrates Maslinitsa
The Tskhinvali region celebrated the Maslinitsa Russian holiday, the farewell to winter and the greeting of spring. This year, the Maslenitsa week was celebrated from March 8 to 14. The event was held at the Rossotrudnichestvo office in the Tskhinvali region.
Pushkin Ball in Tskhinvali
On March 23, on the World Poetry Day, the Pushkin Ball was held in the Tskhinvali N6 school. The event was organized with the support of the Russkiy Mir Foundation centre.