გამოცემა: N33 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-30 სექტემბერი, 2021
2021 წლის 23-24 სექტემბერს მოსკოვის საპატრიარქოს სინოდის გადაწყვეტილებით, ალანიისა და ვლადიკავკაზის ეპარქიის მმართველი, არქიეპისკოპოსი  ლეონიდი გაათავისუფლეს ეპარქიის მართვისგან. თუმცა, მან შეინარჩუნა მოსკოვის საპატრიარქოს საგარეო საეკლესიო კავშირების განყოფილების უფროსის მოადგილის თანამდებობა. ლეონიდი მოსკოვის პატრიარქის ვიკარად დაინიშნა და მიენიჭა ტიტული „კლინსკი“. მას 2016 წლიდან აქტიური ურთიერთობა აქვს ცხინვალის რეგიონთან და საქართველოს ხელისუფლებისა და ეკლესიის გვერდის ავლით ხშირად სტუმრობს რეგიონს. მისი კურატორობით ცხინვალში ეკლესიაც აშენდა. ამ ეტაპზე მისი შემცვლელის ვინაობა არ არის ცნობილი.
აფხაზეთში „რბილი ძალის“ გამოყენებას ახალი პირი უზრუნველყოფს
2021 წლის 27 სექტემბერს აფხაზეთში „როსსოტრუდნიჩესტვოს“ წარმომადგენლობის ხელმძღვანელმა ვადიმ ჩეხამ რადიო „სპუტნიკ აფხაზეთთან“ ინტერვიუ ჩაწერა. ინტერვიუდან ცნობილი გახდა, რომ ჩეხა თავის თანამდებობას მალე დატოვებს. მიზეზად მან სამწლიანი კონტრაქტის ვადის ამოწურვა დაასახელა.
რუსეთის სახელმწიფო დუმის არჩევნები
2021 წლის 17-19 სექტემბერს რუსეთში მე-8 მოწვევის სახელმწიფო დუმის არჩევნები გაიმართა. კენჭისყრაში მონაწილეობა საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე - აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში მცხოვრებმა რუსული პასპორტის მფლობელმა მოქალაქეებმაც მიიღეს.
აფხაზეთში არჩევნები 19 სექტემბერს ცხრა საარჩევნო უბანზე ჩატარდა. ცხინვალის რეგიონში სულ 10 საარჩევნო უბანი გაიხსნა. აქედან ცხრა სამოქალაქო პირებს, ერთი კი მე-4 რუსული სამხედრო ბაზის მოსამსახურეებს ემსახურებოდა.
აფხაზეთში არჩევნებში მონაწილეობა 14 549-მა ადამიანმა მიიღო. ცხინვალის რეგიონში კი - 11 000-ზე მეტმა რუსეთის მოქალაქემ მისცა ხმა.
11 სექტემბერს ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტი ანატოლი ბიბილოვი რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილეს დიმიტრი კოზაკს შეხვდა. კოზაკი ადმინისტრაციაში საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების კურატორია. სამუშაო შეხვედრაში რეგიონის დე ფაქტო პრემიერ-მინისტრი და „მთავრობის“ სხვა წევრებიც მონაწილეობდნენ. მხარეებმა რეგიონის ეკონომიკური განვითარებისა და ცხინვალის რეგიონის სამხედრო მოსამსახურეებისთვის ხელფასის მომატების საკითხები განიხილეს.
კურატორებმა აფხაზეთში მიმდინარე პროექტები შეამოწმეს
2 სექტემბერს აფხაზეთს რუსეთის ეკონომიკური განვითარების მინისტრის მოადგილე დიმიტრი ვოლვაჩი და  ენერგეტიკის მინისტრის მოადგილე ევგენი გრაბჩაკი ესტუმრნენ. რუსეთის დელეგაციის წევრები იყვნენ ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს სპეციალური პროგრამებისა და პროექტების დეპარტამენტის დირექტორი და ამავდროულად, აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის ერთ-ერთი კურატორი - ვიტალი გუდინი და მისი მოადგილე ანტონ მელნიკი. ვიზიტის ფარგლებში რუსეთის დელეგაციამ  საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში აღდგენილი სოციალური და ინფრასტრუქტურული ობიექტები შეამოწმა.
კრისტინა ოზგანის შეხვედრა კურატორებთან. წყარო: აფხაზეთის დე ფაქტო ეკონომიკის სამინისტროს ვებგვერდი
13 სექტემბერს აფხაზეთს კიდევ ერთხელ ესტუმრა გუდინი და მელნიკი. ვიზიტის მიზანი, საინვესტიციო პროგრამის მიმდინარეობის უფრო დეტალური შესწავლა იყო. სტუმრები დე ფაქტო პრემიერ-მინისტრ ალექსანდრე ანქვაბსაც შეხვდნენ.
რუსეთის ეკონომიკური განვითარების სამინისტრო აფხაზეთში სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მხარდამჭერი 2020-2022 წლების საინვესტიციო პროგრამის განხორციელებას კურირებას. პროგრამის ფარგლებში აფხაზეთში სოციალურ-ეკონომიკური პროექტების განხორციელებისათვის წელიწადში 1.5 მლრდ რუბლია გამოყოფილი. მსგავსი პროგრამა ხორციელდება ცხინვალის რეგიონშიც.
რუსი დეპუტატი ცხინვალში
20 სექტემბერს ცხინვალის რეგიონში „სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკის“ დღე აღნიშნეს. საზეიმო ღონისძიებებში მონაწილეობა რუსეთის სახელმწიფო დუმის დელეგაციამაც მიიღო. დელეგაციას რუსეთის სახელმწიფო დუმის დეპუტატი ყაზბეგ ტაისაევი ხელმძღვანელობდა.
აფხაზეთის დე ფაქტო ვიცე-პრემიერი, ეკონომიკის მინისტრი კრისტინა ოზგანი მოსკოვს ეწვია. ოზგანს შეხვედრები ჰქონდა რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში, ეკონომიკური განვითარებისა და ენერგეტიკის სამინისტროებში და „გაზპრომში“. პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში საუბარი აფხაზეთის სოციალურ-ეკონომიკურ განვითარებას შეეხო. რუსეთის ენერგეტიკის მინისტრის მოადგილე ევგენი გრაბჩაკთან შეხვედრა ენერგეტიკის საკითხებს ეხებოდა, ხოლო „გაზპრომ პრომგაზთან“ შეხვედრა აფხაზეთისთვის გაზის მიწოდების ზოგადი სქემის შემუშავებისა და გაზიფიკაციის თემებს მოიცავდა. ოზგანისა და რუსეთის ეკონომიკური განვითარების მინისტრის პირველი მოადგილის - ანდრეი ივანოვის შეხვედრა აფხაზეთში ინვესტიციების დაცულობისა და გაზრდის, ასევე, კანონმდებლობათა ჰარმონიზაციისა და აფხაზეთის განვითარებისთვის 2023-2025 წლების საინვესტიციო პროგრამის საკითხებს შეეხო.
• სამხედრო ბაზაზე ტანკისტებმა ივარჯიშეს. „Т-72Б3“ ტანკების 30-მდე ეკიპაჟმა საშტატო იარაღიდან საბრძოლო სროლები შეასრულა. წვრთნის ფარგლებში უპილოტო საფრენი აპარატებიც გამოიყენეს.
• სამხედრო ბაზაზე სხვადასხვა ქვედანაყოფის პირადმა შემადგენლობამ პირობითი მოწინააღმდეგის იერიში მოიგერია. ზალპური ცეცხლის მეშვეობით მათ 4 ათასი მეტრის მანძილზე განლაგებული პირობითი მოწინააღმდეგის ტანკები გაანადგურეს.
• ძარწემის სამხედრო პოლიგონზე საბატალიონო ტაქტიკურმა ჯგუფებმა ორმხრივი სწავლების ფარგლებში პირველად გამოიყენეს ტანკ-სნაიპერი.
• სამხედრო ბაზაზე რქბ (რადიაციული, ქიმიური, ბიოლოგიური) დაცვის სპეციალისტებმა ივარჯიშეს. მათ საბატალიონო ტაქტიკური ჯგუფების ფარული გადაადგილება უზრუნველყვეს.
• ძარწემის სამხედრო პოლიგონზე პირველად გამოიყენეს Ka-52 „Аллигатор“-ის ტიპის ვერტმფრენები. ავიაციამ მოტომსროლელთა ქვედანაყოფის მხარდაჭერა განახორციელა და პირობითი მოწინააღმდეგის ზურგში მათი უსაფრთხო გადაყვანა უზრუნველყო.
2021 წლის სექტემბერში აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში რუსეთის სამხედრო ძალების საქმიანობის დეტალური მიმოხილვა იხ. აქ.
ნავთობის იმპორტი
მოსკოვში ხელი მოეწერა პროტოკოლს, რომელიც საექსპორტო საბაჟო გადასახადის გარეშე რუსეთიდან აფხაზეთში ნავთობპროდუქტების შეტანის მოცულობის გაზრდას ითვალისწინებს. აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტმა ასლან ბჟანიამ 21 სექტემბრის პრესკონფერენციაზე აღნიშნა, რომ რუსეთიდან დამატებითი მარაგის შემოტანა აფხაზეთში ფასების ხელახლა ზრდის პრევენციას ემსახურება. როგორც ცნობილია, აგვისტოსა და სექტემბერში ნავთობპროდუქტების იმპორტის დაგვიანების გამო აფხაზეთში ზოგიერთ ბენზინგასამართმა სადგურმა ჩვეულ რიტმში ფუნქციონირება ვერ შეძლო, რასაც მოსახლეობის უკმაყოფილებაც მოჰყვა.
თევზის მეურნეობაში თანამშრომლობა
თევზის მეურნეობის სფეროში თანამშრომლობის აფხაზურ-რუსული კომისიის მეშვიდე შეხვედრა სოხუმში ჩატარდა. შეხვედრის ერთ-ერთი მიზანი იყო 2021-2022 წლების შემოდგომა-ზამთრის პერიოდში აფხაზეთის „შავი ზღვის აკვატორიაში“ რუსული თევზსაჭერი გემებისთვის ქაფშიას დაჭერის მაქსიმალური ზღვარის დადგენა.
ცხინვალის რეგიონის ჯანდაცვის „მინისტრი“ სოსლან ნანიევი მოსკოვში რუსეთის ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილეს შეხვდა. რუსულმა მხარემ ცხინვალს დახმარება აღუთქვა, მათ შორის კონორავირუსთან ბრძოლასა და ცხინვალის რეგიონის ჯანდაცვის სისტემის მოდერნიზაციაში.
სასწრაფო მანქანები საჩუქრად
დე ფაქტო ჯანდაცვის სამინისტრომ 4 სექტემბერს ჩეჩნეთის რესპუბლიკის მიერ გამოგზავნილი სასწრაფო დახმარების ორი მანქანა მიიღო. ბჟანიასა და რუსეთის სახელმწიფო დუმის დეპუტატს, ადამ დელიმხანოვს შორის გამართული მოლაპარაკებების შემდეგ აღნიშნული მანქანები აფხაზეთს უსასყიდლოდ გადაეცა.
„ორმაგი მოქალაქეობის“ შეთანხმება
ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრმა დიმიტრი მედოევმა და რუსეთის „ელჩმა“ ცხინვალის რეგიონში - მარატ კულახმეტოვმა 20 სექტემბერს „ორმაგი მოქალაქეობის“ შესახებ შეთანხმებას მოაწერეს ხელი. შეთანხმება მხარეებს უფლებას აძლევს ისე მიიღონ ერთმანეთის „მოქალაქეობა“, რომ საკუთარზე უარი არ თქვან. შეთანხმების მიხედვით, „ორმაგი მოქალაქეობის“ მქონე პირებს სოციალური დაცვის, განათლების, სამედიცინო სერვისების მიღების უფლება იქ აქვთ, სადაც მუდმივად ცხოვრობენ. თითოეული მხარე უფლებამოსილია მეორის ტერიტორიაზე მცხოვრებ „ორმაგი მოქალაქეობის“ მქონე პირს მსგავსი უფლებები მიანიჭოს. შეთანხმება რატიფიკაციის შემდეგ შევა ძალაში. მას 5 წლიანი ვადა აქვს და ავტომატურად გაგრძელდება 5 წლიანი პერიოდებით, თუკი განახლებამდე 6 თვით ადრე რომელიმე მხარე არ იტყვის უარს.
შეთანხმების ხელმოწერა. წყარო: cominf.org
სერგეი მენიაილოს ინაუგურაცია
ჩრდილოეთ ოსეთის რესპუბლიკა - ალანიას პარლამენტმა საიდუმლო კენჭისყრით რუსეთის პრეზიდენტის მიერ წარდგენილ სამ კანდიდატს შორის რეგიონის ხელმძღვანელად სერგეი მენიაილო აირჩია. მთავრობის სახლში მენიაილოს ფიცის დადების ცერემონიას ბიბილოვიც დაესწრო. ბიბილოვის თქმით, ახალი ხელმძღვანელის არჩევა ცხინვალის რეგიონისთვისაც დიდი მნიშვნელობის მატარებელია, რადგან შეიძლება ერი გაყოფილია, მაგრამ ყოველთვის არის საუბარი იმაზე, რომ „ოსეთი ერთია“.
არხანგელსკის ოლქის დელეგაციის ვიზიტი
ბჟანიამ არხანგელსკის ოლქის გუბერნატორის პირველი მოადგილე ვაგე პეტროსიანი მიიღო. ბჟანიამ ოლქის მიმართ პირადი სიმპატიები გამოხატა, რადგან მისი დეიდა ამ ოლქიდან იყო. სტუმრებმა სოფლის მეურნეობის ობიექტებიც მოინახულეს. სოხუმი და არხანგელსკი 2011 წლიდან დაძმობილებული ქალაქები არიან.
იმიერბაიკალის მხარის მთავრობის თავმჯდომარის მოადგილის ვიზიტი
ბჟანიამ იმიერბაიკალის მხარის მთავრობის თავმჯდომარის მოადგილე ანდრეი გურულევი მიიღო, რომელიც სახელმწიფო დუმის არჩევნებში „ერთიანი რუსეთის“ კანდიდატი იყო. საინტერესოა, რომ აფხაზეთში მცხოვრები რუსეთის მოქალექეები მაჟორიტარ დეპუტატს იმიერბაიკალის მხარიდან ირჩევდნენ. გურულევი ადრე მე-7 სამხედრო ბაზაზე მსახურობდა.
კრასნოდარის მხარის პირველი ვიცე-გუბერნატორის ვიზიტი
ანქვაბმა კრასნოდარის მხარის პირველი ვიცე-გუბერნატორი ანდრეი ალექსეენკო მიიღო. მხარეებმა ალექსეენკოს საკურატორო სფეროებში: მშენებლობა, არქიტექტურა, სამოქალაქო თავდაცვა და საგანგებო სიტუაციები - თანამშრომლობაზე ისაუბრეს.

Publication: N33 / Period: September 1-30, 2021
On September 23-24, 2021, by a decision of the Holy Synod of the Moscow Patriarchate, Archbishop Leonid, the Leader of the Diocese of Alania and Vladikavkaz was relieved from the administration of the diocese; however, he retained the post of the Deputy Chairman of the Department for External Church Relations of the Moscow Patriarchate. Leonid was appointed as Vicar of the Moscow Patriarch and was awarded with the title Klinsky. Leonid has been active in the Tskhinvali region since 2016 and often visits the region, bypassing the Georgian government and church. A church was built in Tskhinvali under his supervision. Information about who will replace Leonid is not yet available.
New Person to Ensure the Use of “Soft Power” in Abkhazia
On September 27, 2021, on the air of Sputnik Abkhazia radio, the Head of the Rossotrudnichestvo office in Abkhazia, Vadim Chekha, announced that he will soon resign. He named the expiration of the three-year contract as the reason.
Russian State Duma Elections
On September 17-19, 2021, elections to the State Duma of the 8th convocation were held in Russia. Russian passport holders living on the occupied territories of Georgia - Abkhazia and the Tskhinvali region - also took part in the voting.
The elections were held at nine polling stations in Abkhazia on September 19. A total of ten polling stations, nine for civilians and one for serviceman of the 4th Russian military base, were opened in the Tskhinvali region.
In total, 14,549 people participated in the elections in Abkhazia, and over 11,000 Russian citizens voted in the Tskhinvali region.
Meeting with the Government Official
On September 11, the de facto President of the Tskhinvali region, Anatoly Bibilov, met with the Deputy Head of the Russian Presidential Administration, Dmitry Kozak. Kozak oversees the direction of the occupied regions of Georgia in the administration. The de facto Prime Minister of the region and other members of the “government” also participated in the working meeting. The sides discussed the economic development of the region and the increase in salaries for military servicemen of the Tskhinvali region.
Government Officials Inspected Ongoing Projects in Abkhazia
On September 2, the Russian Deputy Minister of Economic Development, Dmitry Volvach, and the Russian Deputy Minister of Energy, Evgeny Grabchak, visited Abkhazia. The members of the Russian delegation were Vitaly Gudin, the Director of the Department for Special Programs and Projects of the Ministry of Economic Development, overseeing the direction of Abkhazia and the Tskhinvali region, and Anton Melnik, his deputy. During the visit, the Russian delegation inspected the social and infrastructural facilities restored under the investment program.
Kristina Ozgan Meeting with the Russian Government Officials. Source: Web-page of the De Facto Ministry of Economy of Abkhazia
On September 13, Gudin and Melnik paid another visit to Abkhazia. The purpose of the visit was to study the progress of the investment program in more detail. The guests also met with the de facto Prime Minister, Alexander Ankvab.
The Russian Ministry of Economic Development oversees the implementation of the 2020-2022 investment program promoting the socio-economic development of Abkhazia. The program allocates RUB 1.5 billion annually for the implementation of socio-economic projects in Abkhazia. A similar program is being implemented in the Tskhinvali region.
Russian MP in Tskhinvali
On September 20, 2020, the Tskhinvali region celebrated the day of the “Republic of South Ossetia.” A delegation of the Russian State Duma also took part in the celebration. The delegation was chaired by a State Duma MP, Kazbek Taisayev.
The de facto Deputy Prime Minister and the Minister of Economy of Abkhazia, Kristina Ozgan paid visit to Moscow. Ozgan held meetings at the Russian Presidential Administration, the Ministry of Economic Development, the Ministry of Energy, and Russia's state-owned Gazprom. The meeting in the Russian Presidential Administration discussed the socio-economic development of Abkhazia. A meeting with the Russian Deputy Energy Minister, Evgeny Grabchak, focused on energy issues, while a meeting with Gazprom Promgaz covered the development of a general gas supply scheme and gasification of Abkhazia. A meeting between Ozgan and the First Deputy Minister of Economic Development of Russia, Andrey Ivanov, touched upon the issues of protection and increase of investments in Abkhazia, as well as the issues of “harmonization of legislations of the two countries” and the 2023-2025 investment program promoting the development of Abkhazia.
Military exercises at the 4th military base in Abkhazia
A detailed review of the activities of the Russian Military forces in Abkhazia and the Tskhinvali region in September 2021 can be found here.
Oil Imports
A protocol was signed in Moscow, which provides for an increase in the volume of oil products imported from Russia to Abkhazia without export customs duties. At a press-conference on September 21, Aslan Bzhania, the de facto President of Abkhazia, said that additional supplies from Russia to Abkhazia would prevent the increase in prices. Reportedly, due to the delay in imports of oil products in August and September, there was an interruption at some filling stations in Abkhazia, which caused public unrest.
Cooperation in Fish Farming
The seventh meeting of the Abkhaz-Russian Fisheries Commission was held in Sokhumi. The meeting was also to determine the maximum catch limit of anchovy for Russian fishing vessels in the Black Sea waters of Abkhazia in the autumn-winter season of 2021-2022.
The de facto Minister of Health of the Tskhinvali region, Soslan Naniev, met with the Deputy Minister of Health of Russia in Moscow. The Russia side pledged assistance to Tskhinvali, including in the fight against the coronavirus and in modernizing the health care system of the Tskhinvali region.
Ambulances to Abkhazia
The de facto Ministry of Health received two ambulances from the Chechen Republic on September 4. The vehicles were handed over to Abkhazia as a gift following talks between Bzhania and a Russian State Duma deputy, Adam Delimkhanov.
Agreement on “Dual Citizenship”
On September 20, the de facto Foreign Minister of the Tskhinvali region, Dmitry Medoev, and the Russian “Ambassador” to the Tskhinvali region, Marat Kulakhmetov, signed an agreement on “dual citizenship.” The agreement allows the parties to acquire the “citizenship” of the other side without renouncing their citizenship. Persons with “dual citizenship” enjoy the rights to social security, education, medical care in accordance with the legislation of the party in whose territory they permanently reside. Each party has the right to grant similar rights to a person with “dual citizenship” residing on the territory of the other party. The agreement will enter into force after ratification. It is valid for five years and will be automatically renewed for subsequent five-year periods, unless one of the parties opts out six months before the expiration.
Signing of the Agreement. Source: cominf.org
Inauguration of Sergey Menyaylo
The parliament of North Ossetia elected by secret ballot Sergey Menyaylo as the Head of the region. Manyaylo was among three candidates nominated by the Russian President. Anatoly Bibilov also attended the swearing-in ceremony of Menyaylo which was held in the Government House. Bibilov stressed that the election of a new head is of great importance for the Tskhinvali region as well. “Even if we are divided people, we always say that we have one Ossetia,” the de facto President said.
Visit of a Delegation from Arkhangelsk Oblast
Bzhania hosted Vage Petrosyan, the First Deputy Governor of Arkhangelsk Oblast. Bzhania expressed personal sympathy to Arkhangelsk Oblast, since his aunt was from this region. The guests also visited agricultural facilities. Sokhumi and Arkhangelsk have been sister cities since 2011.
Visit of the Deputy Chairman of the Government of the Transbaikal Region
Bzhania hosted Andrey Gurulev, the Deputy Chairman of the government of the Transbaikal region, who was a candidate of the United Russia party in the State Duma elections. Interestingly, Russian citizens living in Abkhazia elected a majoritarian MP from the Transbaikal region. Gurulev previously served at the 7th military base.
Visit of the First Vice Governor of the Krasnodar Region
Ankvab hosted Andrey Alekseenko, the First Vice Governor of the Krasnodar region. The parties discussed issues of cooperation in various fields, including in the areas supervised by Alekseenko: construction, architecture, civil defense, and emergencies.