გამოცემა: N45 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-30 სექტემბერი, 2022
2022 წლის 5 სექტემბერს რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა გამოსცა ბრძანება (611) უცხოეთში რუსეთის ფედერაციის ჰუმანიტარული პოლიტიკის კონცეფციის შესახებ. დოკუმენტის 26-ე გვერდზე ნახსენებია საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებთან, აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონთან ურთიერთთანამშრომლობის გაღრმავების საკითხიც. კონცეფციის მიხედვით, პრიორიტეტულ ამოცანად რჩება აფხაზეთთან, ცხინვალის რეგიონთან, დონეცკისა და ლუჰანსკის ე.წ. სახალხო რესპუბლიკებთან, დსთ-ის ქვეყნებთან თანამშრომლობის გაღრმავება კულტურის, განათლების, მეცნიერების, სპორტის, ახალგაზრდული პოლიტიკისა და ტურიზმის სფეროში (94-ე მუხლი).
ბელარუსის პრეზიდენტის ვიზიტი აფხაზეთში
28 სექტემბერს ბელარუსის პრეზიდენტი ალექსანდრე ლუკაშენკო მოულოდნელად ეწვია აფხაზეთს. დე ფაქტო პრეზიდენტმა ასლან ბჟანიამ ბიჭვინთის „სახელმწიფო აგარაკზე“ უმასპინძლა სტუმარს. ლუკაშენკოს განცხადებით, იგი ბოლოს აფხაზეთში 25 ან 27 წლის წინათ იმყოფებოდა, როდესაც პარლამენტის რიგითი წევრი იყო. მისი თქმით, მან წინა დღით, სოჭში, რუსეთის პრეზიდენტთან შეხვედრაზე აფხაზეთის საკითხიც განიხილა და შეთანხმდნენ, რომ აფხაზეთის მიტოვება არ შეიძლება და მას უნდა დაეხმარონ. ლუკაშენკოს თქმით, მისი ვიზიტი რაიმე განსაკუთრებულ ვითარებას არ უკავშირდება.
ალექსანდრე ლუკაშენკოს ვიზიტი აფხაზეთში. წყარო: presidentofabkhazia.org
ინალ არძინბა სერგეი ლავროვს შეხვდა
აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრი ინალ არძინბა მოსკოვში ვიზიტის ფარგლებში რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრ სერგეი ლავროვს შეხვდა. შეხვედრაზე ორმაგი მოქალაქეობის საკითხის დარეგულირების შესახებ შეთანხმებას მოაწერეს ხელი. უახლოეს პერიოდში დე ფაქტო რესპუბლიკის მოქალაქეებიისთვის რუსეთის მოქალაქეობის მიღება გამარტივდება. მათი ბოლო პირისპირ შეხვედრა გასული წლის დეკემბერში იყო.
აფხაზეთის „ჯანდაცვის სამინისტრომ“ მემორანდუმი გააფორმა
აფხაზეთის დე ფაქტო ჯანდაცვის სამინისტროსა და რუსეთის ფედერაციის მომხმარებელთა უფლებების დაცვისა და ადამიანის კეთილდღეობის ზედამხედველობის ფედერალურ სამსახურს შორის „თანამშრომლობის მემორანდუმი“ გაფორმდა. სანიტარული და ეპიდემიოლოგიური კეთილდღეობის უზრუნველყოფის სფეროში თანამშრომლობის „მემორანდუმს“ ხელი მოსკოვში გამართულ საზეიმო ღონისძიებაზე მოაწერეს, რომელიც რუსეთის ფედერაციის სახელმწიფო სანიტარიულ-ეპიდემიოლოგიური სამსახურის დაარსებიდან 100 წლისთავს ეძღვნებოდა. ღონისძიებაზე საპატიო სტუმრად მიწვეული იყო აფხაზეთის დე ფაქტო ჯანდაცვის მინისტრი ედუარდ ბუთბა.
რუსეთის ეკონომიკური განვითარების მინისტრის მოადგილე დიმიტრი ვოლვაჩი ცხინვალში სამუშაო ვიზიტით იმყოფებოდა. ვიზიტის ძირითადი მიზანი „ცხინვალის რეგიონის სოციალური და ეკონომიკური განვითარების 2022-2025 წლების პროგრამის“ რამდენიმე პუნქტის დეტალური განხილვა იყო. რუსული მხარის განცხადებით, მათი მთავარი მიზანი ცხინვალის რეგიონის ეკონომიკური მდგრადობის ხელშეწყობაა. როგორც ვოლვაჩმა შეხვედრისას განაცხადა, რუსეთის პარტნიორობა ცხინვალის რეგიონთან სტრატეგიულ ხასიათს ატარებს, შესაბამისად ეკონომიკური განვითარების სამინისტრო უკვე აწარმოებს მსხვილ რუსულ ბანკებთან მოლაპარაკებას ცხინვალის რეგიონში ინვესტიციების განსახორციელებლად.
რუსეთის ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს დელეგაცია ცხინვალს ეწვია
ცხინვალში გაიმართა ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო მთავრობის შეხვედრა რუსეთის ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს დელეგაციასთან. დე ფაქტო მთავრობის თავმჯდომარე კონსტანტინე ჯუსოევი შეხვდა რუსეთის ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს თანამშრომელთა ჯგუფს, რომელსაც ხელმძღვანელობდა სპეციალური პროგრამებისა და პროექტების დეპარტამენტის დირექტორი - ვიტალი გუდინი. ჯუსოევის განცხადებით, შეხვედრაზე საუბარი შეეხო „რესპუბლიკის“ სოციალურ-ეკონომიკურ განვითარებას.
ვიზიტი ჩრდილოეთ კავკასიაში
ყარაჩაეთ-ჩერქეზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის 100 წლისთავთან დაკავშირებულ ღონისძიებებში მონაწილეობა მიიღეს აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო ლიდერებმაც, ასლან ბჟანიამ და ალან გაგლოევმა. მათ მონაწილეობა მიიღეს სხვადასხვა საზეიმო ღონისძიებებში. 11 სექტემბერს ბჟანია ადიღეს რესპუბლიკის მეთაურის, მურატ კუმპილოვის ინაუგურაციასაც დაესწრო.
„თავდაცვის მინისტრის“ ვიზიტი მოსკოვში
ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო თავდაცვის მინისტრი მარატ პავლოვი სამუშაო ვიზიტით მოსკოვში იმყოფებოდა. პავლოვის თქმით, შეხვედრების ძირითადი თემა სამხედრო მოსამსახურეების სოციალური უზრუნველყოფის დონის გაზრდას შეეხებოდა. პავლოვის განცხადებით, რუსეთის დახმარებით ხელფასების მომატება სამ ეტაპად განხორციელდება. მესამე ეტაპი 2024 წლის 1 იანვარს დაიწყება. რუსი ოფიცერი მარატ პავლოვი „მინისტრად“ 23 აგვისტოს დაინიშნა. 38 წლის პავლოვი 2001 წლიდან რუსეთის შეიარაღებულ ძალებში მსახურობს. იგი საბრძოლო მოქმედებების ვეტერანიც არის და დაჯილდოებულია რუსეთის სახელმწიფო და უწყებრივი ჯილდოებით.
დიმიტრი ჩერნიშენკოს ვიზიტი აფხაზეთში
რუსეთის პრემიერ-მინისტრის მოადგილე დიმიტრი ჩერნიშენკო აფხაზეთში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში ასლან ბჟანიას შეხვდა. შეხვედრის საკვანძო საკითხი ტურიზმის ინდუსტრიის განვითარება იყო.

Publication: N45 / Review period: September 1-30, 2022
On September 5, 2022, the Russian President, Vladimir Putin, issued an order (611) on the Concept for the Humanitarian Policy of the Russian Federation Abroad. Page 26 of the document mentions the issue of deepening cooperation with the occupied regions of Georgia - Abkhazia and the Tskhinvali region. According to the Concept, the priority task remains deepening cooperation with Abkhazia, the Tskhinvali region, the so-called Donetsk and Luhansk People's Republics and CIS countries in the field of culture, education, science, sports, youth policy and tourism (Article 94).
Visit of the President of Belarus to Abkhazia
On September 28, the Belarusian President, Aleksander Lukashenko, made an unexpected visit to Abkhazia. The de facto President, Aslan Bzhania, hosted the guest at the “state country house” in Bichvinta. According to Lukashenko, he was last in Abkhazia 25 or 27 years ago when he was an ordinary member of the parliament. According to him, he discussed the issue of Abkhazia at a meeting with the Russian President the day before in Sochi, and they agreed that Abkhazia cannot be abandoned and should be assisted. According to Lukashenko, his visit is not related to any special situation.
Aleksander Lukashenko's Visit to Abkhazia. Source: presidentofabkhazia.org
Inal Ardzinba Met with Sergey Lavrov
During his visit to Moscow, the de facto Foreign Minister of Abkhazia, Inal Ardzinba, met with the Russian Foreign Minister, Sergey Lavrov. At the meeting, they signed an agreement on the settlement of the issue of dual citizenship which will simplify the process of obtaining Russian citizenship for citizens of the de facto republic in the near future. Their last face-to-face meeting took place in December 2021.
Ministry of Health of Abkhazia Signs a Memorandum
A “cooperation memorandum” was signed between the de facto Ministry of Health of Abkhazia and the Federal Service for the Protection of Consumer Rights and Supervision of Human Welfare of the Russian Federation. The “cooperation memorandum” ensuring sanitary and epidemiological well-being was signed at a solemn event. The event took place in Moscow and was dedicated to the 100th anniversary of the establishment of the State Sanitary and Epidemiological Service of the Russian Federation. Abkhazia's de facto Health Minister, Eduard Butba, was invited as an honored guest at the event.
The Deputy Minister of Economic Development of Russia, Dmitry Volvach, was on a working visit to Tskhinvali. The main purpose of the visit was a detailed discussion of several points of the 2022-2025 program promoting the social and economic development of the Tskhinvali region. According to the Russian side, their main goal is to promote the economic stability of the Tskhinvali region. As Volvach said at the meeting, Russia's partnership with the Tskhinvali region is of a strategic nature, therefore the Ministry of Economic Development is already negotiating with large Russian banks to make investments in the Tskhinvali region.
Delegation of the Russian Ministry of Economic Development Visited Tskhinvali
A meeting between the de facto government of the Tskhinvali region and a delegation of the Ministry of Economic Development of Russia was held in Tskhinvali. The Chairman of the de facto government, Konstantine Jusoev, met with a group of employees of the Ministry of Economic Development of Russia, chaired by the Director of the Department for Special Programs and Projects, Vitaly Gudin. According to Jusoev, the discussion at the meeting touched upon the issue of the socio-economic development of the “Republic.”
Visit to North Caucasus
The de facto leaders of Abkhazia and the Tskhinvali regions, Aslan Bzhania and Alan Gagloyev, took part in events related to the 100th anniversary of the Autonomous Republic of Karachay-Cherkessia. They participated in various ceremonial events. On September 11, Bzhania was also present at the inauguration of Murat Kumpilov, the Head of the Republic of Adyghe.
Visit of the “Minister of Defense” to Moscow
The de facto Defense Minister of the Tskhinvali region, Marat Pavlov, was on a working visit to Moscow. According to Pavlov, the main topic of meetings was increasing the level of social security for military personnel. As he stated the salary increase will be implemented in three stages with the help of Russia. The third stage will start on January 1, 2024. Russian officer Marat Pavlov was appointed as “minister” on August 23. Thirty-eight-year-old Pavlov has been serving in the Russian Armed Forces since 2001. He as a combat veteran has been awarded with Russian state and departmental awards.
Dmitry Chernyshenko's Visit to Abkhazia
As part of his working visit to Abkhazia, the Russian Deputy Prime Minister, Dmitry Chernyshenko, met with Aslan Bzhania. The key issue of the meeting was the development of the tourism industry.