გამოცემა №21 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-31 დეკემბერი, 2022 / ავტორი: არსენ არაქელოვი
აფხაზეთის დე ფაქტო პარლამენტმა დაამტკიცა ცვლილება პენსიების შესახებ რუსეთსა და დე ფაქტო რესპუბლიკას შორის არსებულ შეთანხმებაში. შეთანხმება ეხება ოკუპირებულ აფხაზეთში მცხოვრები რუსეთის მოქალაქეებისთვის პენსიის გაცემის საკითხს.
„პარლამენტში“ დე ფაქტო პრეზიდენტის წარმომადგენლის, ნათელა ლომიას განცხადებით, დადასტურდა არაერთი ფაქტი, როდესაც უკვე გარდაცვლილ რუსეთის მოქალაქეს პენსია კვლავ ერიცხებოდა რუსეთის ბიუჯეტიდან, ამ თანხას კი სხვა ადამიანი იღებდა. ცვლილების თანახმად, ასეთ შემთხვევაში აფხაზური მხარე ვალდებული იქნება რუსეთს დაუბრუნოს მსგავს პირებზე გაცემული პენსიის თანხა.
ამჟამად, 2015-2020 წლებში რუსეთის მიმართ დე ფაქტო რესპუბლიკის დაგროვილი საპენსიო ვალი 24 მლნ რუსულ რუბლს (დაახლ. 370 ათასი აშშ დოლარი) შეადგენს.
რუსეთი აფხაზი „საჯარო“ მოხელეების ხელფასებს კვლავ დააფინანსებს
აფხაზეთის დე ფაქტო პარლამენტის მიერ პროტოკოლის რატიფიცირების შედეგად, რუსეთი გააგრძელებს „საჯარო“ მოხელეების ხელფასების თანადაფინანსებას.
აღნიშნულ პროტოკოლს 2015 წლის 14 აპრილს მოეწერა ხელი. პროტოკოლის მიხედვით, „მხარეები“ აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის „საჯარო“ მოხელეების ხელფასების თანადაფინანსებასა და ხელფასების ეტაპობრივ ზრდაზე შეთანხმდნენ.
მოცემული ცვლილებით თანადაფინანსება და ხელფასების მატება 2025 წლამდე გაგრძელდება.
რუსეთში აფხაზურ ციტრუსზე მოთხოვნა შემცირდა
აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის სოფლის მეურნეობის მინისტრის, ბესლან ჯოპუას განცხადებით, რუსეთში აფხაზურ ციტრუსზე მოთხოვნა შემცირებულია, რაც გამოწვეულია ბაზარზე ჩინური და თურქული წარმოშობის მანდარინის ჭარბი ოდენობით.
ჯოპუას თქმით, უკანასკნელი 2 წლის განმავლობაში, პანდემიისა და ჩაკეტილი საზღვრების გათვალისწინებით, აფხაზურ მანდარინზე მოთხოვნა მაღალი იყო, 2022 წელს კი მანდარინის ფასი 15-20 რუსული რუბლია (50 – 70 თეთრი).
აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის პრეზიდენტი, ასლან ბჟანია მოსკოვში იმყოფებოდა. იგი რუსეთში აფხაზეთის „საელჩოში“ შეხვდა აფხაზ მეწარმეებს, რომლებსაც გააცნო დე ფაქტო რესპუბლიკის ეკონომიკური მდგომარეობა და მათთან ერთად განიხილა სხვადასხვა საკითხი, მათ შორის, ენერგოკრიზისი, ინვესტიციები და ა.შ.  შეხვედრის ბოლოს გადაწყდა, რომ მსგავსი შეხვედრა კვლავ გაიმართება ოკუპირებული აფხაზეთის ტერიტორიაზე.
აფხაზეთის ჰუმანიტარული დახმარება უკრაინის ოკუპირებულ რეგიონებს
აფხაზეთიდან უკრაინაში რუსეთის მიერ დროებით ოკუპირებული რეგიონების - ხერსონის, დონეცკის, ლუჰანსკისა და ზაპოროჟიეს ოლქების მოსახლეობას, ჰუმანიტარული დახმარების სახით, 100 ტონა მანდარინი გაუგზავნეს.
„მეგაფონი-სამხრეთ ოსეთი“ - ს კაბელური ინტერნეტი ცხინვალის რეგიონში
კომპანიის „მეგაფონი-სამხრეთ ოსეთი“ გენერალური დირექტორის, ნიკოლაი ფირსოვის განცხადებით, კომპანია აპირებს 2023 წელს დე ფაქტო რესპუბლიკაში საკაბელო ინტერნეტის გაყვანას, ამისათვის კი უკვე ჩაშვებულია სატესტო პროექტი და მომხმარებელთა გარკვეულ ოდენობას მიეწოდება კაბელური ინტერნეტი.
ცხინვალის რეგიონში რუსეთის მიერ დაფინანსებული 2020-2022 წლების საინვესტიციო პროგრამა დასასრულს მიუახლოვდა
ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო რესპუბლიკის მშენებლობის, არქიტექტურისა და საბინაო-კომუნალური მეურნეობის მინისტრის, ედუარდ ძაგოევის განცხადებით, რუსეთის მიერ დაფინანსებული საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში 2020-2022 წლებში ცხინვალის რეგიონში დაგეგმილი 5 ობიექტის აღდგენა/მშენებლობა 2023 წელს განხორციელდება.
რუსული ინვესტიციები ცხინვალის რეგიონში
რუსეთში ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო რესპუბლიკის სავაჭრო წარმომადგენლის, თეიმურაზ გოგინოვის განცხადებით, რუსეთიდან შემოსულმა ინვესტიციებმა ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში 100 მლნ რუბლს (დაახლ. 1 მილიონ 584 ათასი აშშ დოლარი) გადააჭარბა. გოგინოვის თქმით, დე ფაქტო რესპუბლიკის უწყებები მუშაობენ, რათა რუსეთიდან მეტი ინვესტორი მოიზიდონ, შექმნან მათთვის პირობები და მეორე მხრივ, შეძლონ ექსპორტზე გატანა თავისი პროდუქციის, რადგანაც რუსეთის ბაზარი მათთვის ღიაა.
ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო რესპუბლიკის 2023 წლის ბიუჯეტი
ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო რესპუბლიკის პარლამენტმა დაამტკიცა 2023 წლის ბიუჯეტი. 2023 წლია ბიუჯეტის საშემოსავლო ნაწილი 8 მლრდ 780 მლნ რუბლია (დაახლ. 122 მლნ 117 ათასი აშშ დოლარი), მათ შორის ითვლება რუსეთის ფინანსური მხარდაჭერა 7 მლრდ 87 მლნ რუბლის (დაახლ. 109 მლნ 510 ათასი აშშ დოლარი) ოდენობით. კერძოდ, ამ დახმარებიდან 5 მლრდ 872 მლნ რუბლი (დაახლ. 81 მლნ 708 ათასი აშშ დოლარი) განკუთვნილია ე.წ. რესპუბლიკის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარებისთვის, ხოლო 1 მლრდ 215 მლრ რუბლი (დაახლ. 16 მლნ 900 ათასი აშშ დოლარი) ფინანსური დახმარება საბიუჯეტო ინვესტიციებისა და საინვესტიციო საქმიანობის მხარდაჭერისათვის. ბიუჯეტის ხარჯვითი ნაწილი კი, 8 მლრდ 864 მლნ რუბლს (დაახლ. 123 მლნ 330 ათასი აშშ დოლარი) შეადგენს.

Abkhazia to Pay its “Pension Debt” to Russia
The de facto parliament of Abkhazia approved an amendment to the pension agreement between Russia and the de facto republic. The agreement concerns Russian citizens permanently residing in the occupied Abkhazia.
According to Natela Lomia, a representative of the de facto President in the “parliament” many cases were revealed when another person received pensions of already deceased Russian citizen which was paid from the Russian budget. According to the amendment, in such a case, the Abkhaz side will be obliged to return the amount to Russia.
Currently, the accumulated pension debt of the de facto republic to Russia for 2015-2020 amounts to RUB 24 million Russian (approx. USD 370 thousand).
Russia Will Continue to Finance Salaries of Abkhaz “Public” Officials
As a result of the ratification of a protocol by the de facto parliament of Abkhazia, Russia will continue to co-finance salaries of “public” officials.
The protocol was signed on April 14, 2015 when the “parties” agreed to co-finance and gradual increase salaries of “public” officials of the de facto republic of Abkhazia.
The change provides for co-financing and increase in salaries until 2025.
Demand for Abkhazian Citrus Decreased in Russia
According to Beslan Jopua, the Minister of Agriculture of the de facto Republic of Abkhazia, the demand for Abkhazian citrus in Russia decreased, which is due to the excess amount of Chinese and Turkish tangerines on the market.
According to Jopua, taking into account the pandemic and closed borders, the demand for Abkhaz tangerines was high in the last 2 years, and in 2022, the price for mandarin totaled RUB 15-20 (GEL 0.50-0.70).
The President of the de facto Republic of Abkhazia, Aslan Bzhania, was in Moscow. At the “Embassy” of Abkhazia in Russia, Bzhania met with Abkhaz entrepreneurs to whom he introduced the economic situation of the de facto republic as well as discussed various issues, including the energy crisis, investments, etc. At the end of the meeting, it was decided that a similar meeting will be held again on the territory of occupied Abkhazia.
Humanitarian Aid of Abkhazia to the Occupied Regions of Ukraine
As a humanitarian aid, a total of 100 tons of tangerines were sent from Abkhazia to the the population of the Ukrainian regions temporarily occupied by Russia: Kherson, Donetsk, Luhansk and Zaporizhzhia.
Megaphone-South Ossetia Cable Internet in the Tskhinvali Region
According to Nikolai Firsov, the General Director of the Megaphone-South Ossetia company, the company plans to introduce cable internet in the de facto republic in 2023. For this purpose, a test project has already been launched which will provide a certain number of users with cable internet.
Russia-Funded Investment Program for 2020-2022 is Being Completed in the Tskhinvali Region
According to Eduard Dzagoev, the Minister of Construction, Architecture and Housing and Communal Affairs of the de facto Republic of the Tskhinvali region, the restoration/construction of five objects in the Tskhinvali region, planned under the Russia-funded investment program for 2020-2022, will be implemented in 2023.
Russian Investments in the Tskhinvali Region
According to the trade representative of the de facto republic of the Tskhinvali region in Russia, Teimuraz Goginov, Russian investments to the occupied Tskhinvali region exceeded RUB 100 million (approx. USD 1 million 584 thousand). According to Goginov, the agencies of the de facto republic are working to attract more investors from Russia and create favourable conditions for them and, on the other hand, export local products to the Russian market which is open to the de facto republic.
Budget for 2023 of the De Facto Republic of the Tskhinvali Region
The parliament of the de facto republic of the Tskhinvali region approved the 2023 budget. The revenue part of the 2023 budget totals RUB 8 billion 780 million (approx. USD 122 million 117 thousand), it includes the Russian financial support in the amount of RUB 7 billion 87 million (approx. USD 109 million 510 thousand). A total of RUB 5 billion 872 million (approx. USD 81 million 708 thousand) of this assistance is intended for the socio-economic development of the so-called republic, and RUB 1 billion 215 billion (approx. USD 16 million 900 thousand) financial assistance to support budgetary investments and investment activities. The expenditure part of the budget amounts to RUB 8 billion 864 million (approx. USD 123 million 330 thousand).