გამოცემა: N29 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-31 იანვარი, 2023 / ავტორი: ელენე მინდიაშვილი
2023 წლის ზამთრის გეგმიური მომზადების ფარგლებში ნაგვალოუს საწვრთნელ ბაზაზე შეიარაღებული ძალების ჯარისკაცებმა და სნაიპერებმა ივარჯიშეს.
• „რიაზანის უმაღლესი საჰაერო-სადესანტო სამეთაურო სკოლის“ (რუსეთი) კადეტებმა ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო დანაყოფებში გაიარეს სტაჟირება.
• დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროს ოფიცრებმა და მეთაურებმა პროფესიულ-თანამდებობრივ მომზადებაში სწავლება გაიარეს.
• სპეციალური დანიშნულების ბატალიონის ჯარისკაცებმა დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროს საწვრთნელ ბაზაზე ტაქტიკური სწავლება გაიარეს
• დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროს შეიარაღებული ძალების ოფიცრები პროფესიული კვალიფიკაციის ასამაღლებლად თეორიულ გაკვეთილებს დაესწრნენ.
• დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროს საპატიო ყარაულის ასეულის სამხედროებმა საველე პირობებში ტაქტიკური სწავლება გაიარეს.
• დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო პოლიგონზე სამხედროებმა პროფესიული მომზადების  კურსი გაიარეს.
სამხედრო ინფრასტრუქტურის შემოწმება
• დე ფაქტო პრეზიდენტმა ალან გაგლოევმა დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროს სასწავლო ცენტრი და სამხედრო პოლიგონი მოინახულა.
ახალი ორგანიზაცია ომში მონაწილეთა დასახმარებლად
• გაგლოევმა უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიის დროს დაღუპული და დაშავებული ჯარისკაცების და მათი ოჯახების დახმარების საკითხებზე სამუშაოდ საზოგადოებრივი ორგანიზაციის შექმნის შესახებ განკარგულება გასცა. განკარგულების თანახმად, ორგანიზაცია საომარ მოქმედებებში მონაწილე მოხალისეებისთვის დახმარების გაგზავნაზეც იქნება პასუხისმგებელი.
2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში რუსეთის საოკუპაციო ძალები განთავსდა. 2010 წელს რუსეთმა აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო რესპუბლიკებთან ხელი მოაწერა შეთანხმებებს აფხაზეთისა დაცხინვალის რეგიონის ტერიტორიებზე გაერთიანებული რუსული სამხედრო ბაზების 49 წლის ვადით განთავსების შესახებ. აფხაზეთის ტერიტორიაზე განთავსებულია რუსეთის მე-7 სამხედრო ბაზა, ცხინვალის რეგიონში კი - მე-4 სამხედრო ბაზა. ორივე მათგანი რუსეთის ფედერაციის სამხრეთის სამხედრო ოლქის შემადგენლობაში შედის.

As part of planned winter trainings of 2023, military servicemen and snipers of the Armed Forces carried out exercises at the Nagvalou military training ground.
• Cadets of the Ryazan Guards Higher Airborne Command School (Russia) underwent an internship in military units of the de facto Ministry of Defense of the Tskhinvali region.
• Officers and commanders of the de facto Ministry of Defense underwent professional-vocational training.
• Military servicemen of the special purpose battalion underwent tactical training at a training base of the de facto Ministry of Defense.
• Officers of the Armed Forces of the de facto Ministry of Defense attended theoretical classes to improve professional qualifications.
• Military servicemen of the guard of honor company of the de facto Ministry of Defense underwent tactical training in the field.
• Military servicemen underwent professional training course at a military training ground of the de facto Ministry of Defence.
Inspection of Military Infrastructure
• The de facto President, Alan Gagloyev, visited the training center and the military training ground of the de facto Ministry of Defense.
New Organization to Help War Veterans
• Gagloyev issued an order to create a public organization which will work on issues of assistance to those soldiers and their families who were killed and injured during the Russian military aggression in Ukraine. According to the order, the organization will also be responsible for sending aid to volunteers participating in hostilities.