გამოცემა: N18 / მიმოხილვის პერიოდი: 1 - 31 იანვარი, 2023 / ავტორი: ელენე მინდიაშვილი
2023 წლის 17 იანვარს გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) 110-ე შეხვედრა გაიმართა, რასაც საქართველოში ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელის მოვალეობის შემსრულებელი, ტიბორ კოზმა და სამხრეთ კავკასიაში ეუთოს მოქმედი თავმჯდომარის სპეციალური წარმომადგენელი, ელჩი ვიორელ მოშანუ თანათავმჯდომარეობდნენ.
შეხვედრა ერგნეთში. წყარო: eumm.eu
შეხვედრაზე ქართული მხრიდან ორი საკვანძო საკითხი გაჟღერდა: „ბორდერიზაციის“ მზარდი დინამიკა და  უკანონო დაკავებების ფაქტების გახშირებული ტენდენცია. ამ უკანასკნელთან დაკავშირებით ქართულმა მხარემ ცხინვალის ციხეში უკანონოდ მყოფი საქართველოს მოქალაქეების დაუყოვნებლივ გათავისუფლება მოითხოვა.
დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენელმა ტრადიციულად ჩორჩანა-წნელისის საგუშაგოს დემონტაჟი მოითხოვა. ე.წ. სამხრეთ ოსეთის დელეგაციის ხელმძღვანელმა იგორ კოჩიევმა ასევე გამოხატა უკმაყოფილება „სამხრეთ ოსეთის საჰაერო სივრცეში საქართველოს მხრიდან უპილოტო საფრენი აპარატების შეჭრის ფაქტებთან“ დაკავშირებით.
შეხვედრის შესახებ უფრო დეტალურად იხილეთ აქ.
საქართველოს მოქალაქის დაკავება სოფ. პერევში
საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა საჩხერის მუნიციპალიტეტის სოფ. პერევში, საოკუპაციო ხაზთან საქართველოს მოქალაქე სოსო დვალიშვილი უკანონოდ დააკავეს. დაკავების ფაქტი 16 იანვარს, IPRM-ის შეხვედის წინა დღეს მოხდა.
საქართველოს ორი მოქალაქის დაკავება სოფ. კოშკასთან
გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. კოშკასთან მდებარე საოკუპაციო ხაზის მიმდებარედ საოკუპაციო ძალებმა საქართველოს ორი მოქალაქე უკანონოდ 3 იანვარს დააკავეს. დაკავებული მოქალაქეების ვინაობა და დაკავების გარემოებები მედიისთვის ამ დრომდე უცნობია.
ბორდერიზაციადა საოკუპაციო ხაზთან მიმდინარე საქმიანობა
„ბორდერიზაცია“ სოფ. დვანთან
ქარელის მუნიციპალიტეტის სოფ. დვანისა და ოკუპირებული სოფ. მუგუთის მიჯნაზე საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა ახალი მავთულხლართი დაამონტაჟეს. ამის შესახებ საზოგადოებისთვის ცნობილი იანვრის ბოლოს გახდა. სოფ. მუგუთის ე.წ. ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის განცხადებით, ახალი ბარიერის მიზანია საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე საქონლის გადასვლის პრევენცია.
ავსტრიის დელეგაციის ვიზიტი სოფ. ოძისში
30 იანვარს ავსტრიის დელეგაცია, ავსტრიის ფედერალური კანცლერის, კარლ ნეჰამერის ხელმძღვანელობით დუშეთის მუნიციპალიტეტის სოფ. ოძისში ჩავიდა, სადაც ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელის მოვალეობის შემსრულებელ ტიბორ  კოზმასთან ერთად ე.წ. საკონტროლო გამშვები პუნქტი მოინახულა. კოზმამ დელეგაციას ადგილზე მიაწოდა ინფორმაცია ადმინისტრაციული სასაზღვრო ხაზის გასწვრივ უსაფრთხოებისა და ჰუმანიტარული კუთხით განვითარებული უახლესი მოვლენების შესახებ.
ავსტრიის კანცლერის ვიზიტი. წყარო: eumm.eu
მოლდოვის ვიცე-პრემიერის ვიზიტი ოძისში
მოლდოვის ვიცე-პრემიერმა რეინტეგრაციის საკითხებში, ოლეგ სერებრიანმა ოძისის ე.წ. საკონტროლო-გამშვები პუნქტი საქართველოში ორდღიანი სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში 31 იანვარს მოინახულა. მას შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა უმასპინძლა და დეტალურად გააცნო ინფორმაცია ცხინვალის რეგიონის მიმართულებით საოკუპაციო ხაზზე გადაადგილების, საოკუპაციო რეჟიმის მიერ დაწესებული შეზღუდვების, ხელოვნური ბარიერების უკანონო აღმართვის, საქართველოს მოქალაქეების უკანონო დაკავებების, ასევე ადამიანის უფლებების სხვა უხეში დარღვევების თაობაზე.

IPRM Meeting in the Village of Ergneti
On January 17, 2023, the 110th meeting of the Incident Prevention and Response Mechanism (IPRM) was held in the village of Ergneti, the Gori municipality. The meeting was co-chaired by the Acting Head of the EU Monitoring Mission in Georgia, Tibor Kozma, and the Special Representative of the OSCE Chairperson-in-Office for the South Caucasus, Ambassador Viorel Moşanu.
Meeting in Ergneti. Source: eumm.eu
At the meeting, the Georgian side voiced two key issues: the growing dynamics of “borderization” activities and the increasing trend of illegal detentions. The Georgian side demanded the immediate release of Georgian citizens illegally detained in the Tskhinvali prison.
Representative of the de facto government traditionally demanded the dismantle of the Chorchana-Tsnelisi checkpoint. The head of the so-called South Ossetian delegation, Igor Kochiev, also expressed his displeasure with “the facts of the intrusion of unmanned aerial vehicles into the airspace of South Ossetia from Georgia.”
See more details about the meeting here.
Detention of a Georgian Citizen in the Village of Perevi
Representatives of the occupation forces illegally detained a Georgian citizen Soso Dvalishvili near the occupation line in the village of Perevi, the Sachkhere municipality. The detention occurred on January 16, a day before the IPRM meeting.
Detention of Two Georgian Citizens Near the Village of Koshka
On January 3, the occupation forces illegally detained two Georgian citizens near the occupation line adjacent to the village of Koshka, the Gori municipality. The identity of the detainees and the circumstances of their arrest are not known to the media until now.
“Borderization” Activities at the Village of Dvani
Representatives of the occupation forces installed a new barbed wire fence on the boundary of the villages of Dvani (Kareli municipality) and Muguti (occupied). It became known to the public at the end of January. According to the head of the so-called administration of Muguti, the purpose of the new barrier is to prevent the movement of cattle into the territory controlled by the central government of Georgia.
Austrian Delegation Visits the Village of Odzisi
On January 30, a delegation from Austria, chaired by the Federal Chancellor of Austria, Karl Nehammer, arrived in the village of Odzisi, the Dusheti municipality. The delegation together with Tibor Kozma, the Acting Head of the European Union Monitoring Mission, visited the so-called crossing point. Tibor Kozma briefed the delegation on the ground about the latest security and humanitarian developments along the administrative border line.
Visit of the Austrian Chancellor. Source: eumm.eu
Moldovan Deputy Prime Minister Visits Odzisi
On January 31, within the framework of his two-day working visit to Georgia, the Deputy Prime Minister for Reintegration of Moldova, Oleg Serebrian, called on the so-called crossing point of Odzisi. He was hosted by the Georgian State Minister for Reconciliation and Civic Equality, Tea Akhvlediani, who gave the guest detailed information about the movement along the occupation line in the direction of the Tskhinvali region, the restrictions imposed by the occupation regime, the illegal construction of artificial barriers, the illegal detention of Georgian citizens, as well as other gross violations of human rights.