გამოცემა: N19 / მიმოხილვის პერიოდი: 1 - 28 თებერვალი, 2023 / ავტორი: ელენე მინდიაშვილი
6 თებერვალს რუსეთის საოკუპაციო ძალების მიერ საჩხერის მუნიციპალიტეტის სოფ. პერევის მიმდებარე ტერიტორიაზე გასული წლის 14 სექტემბერს უკანონოდ დაკავებული საქართველოს მოქალაქე გელა იობაშვილი გაათავისუფლეს და საქართველოს ცნეტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებს გადმოსცეს. იობაშვილს დაკავებისას აღკვეთის ღონისძიების სახით ორთვიანი პატიმრობა შეუფარდეს, თუმცა მან უკანონო პატიმრობაში 5 თვე გაატარა.
ლაშა ხეთერელის გათავისუფლება
მარნეულის მუნიციპალიტეტის სოფ. შაუმიანის მკვიდრი ლაშა ხეთერელი საოკუპაციო ძალებმა 28 თებერვალს გაათავისუფლეს. ხეთერელი პერიოდულად ცხინვალის რეგიონში მცხოვრებ ნათესავებს სტუმრობს, რის გამოც იგი უკვე მეექვსედ დააკავეს გასული წლის 5 იანვარს.
ხორვატიის დელეგაციის ვიზიტი სოფ. ოძისში
10 თებერვალს ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელის მოვალეობის შემსრულებელმა, ტიბორ კოზმამ ოძისის გადაკვეთის პუნქტზე ხორვატიის დელეგაციას უმასპინძლა, ხორვატიის საგარეო საქმეთა მინისტრის, ელჩ გორდან გრლიჩ-რადმანის ხელმძღვანელობით. ტიბორ კოზმამ  დელეგაციას უსაფრთხოების ვითარება და ადმინისტრაციული სასაზღვრო ხაზის გასწვრივ ბოლო დროს განვითარებული მოვლენები გააცნო. ვიზიტისას ასევე ისაუბრეს „ბორდერიზაციის“, უკანონო დაკავებებისა და გამშვები პუნქტების გაჭიანურებული ჩაკეტვის უარყოფით გავლენაზე საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ მცხოვრები ორივე საზოგადოების ცხოვრებაში.
ხორვატიის დელეგაციის ვიზიტი. წყარო: eumm.eu
ევროკავშირის სამოქალაქო ოპერაციების მეთაურის ვიზიტი ხურვალეთში
22 თებერვალს გორის მუნციპალიტეტის სოფ. ხურვალეთში ევროკავშირის სამოქალაქო ოპერაციების მეთაური სტეფანო ტომატი ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ახლად დანიშნულ ხელმძღვანელთან, დიმიტრიოს კარაბალისთან ერთად ჩავიდა. მისიის წარმომადგენლებმა ადგილზე ისაუბრეს უსაფრთხოებასთან დაკავშირებულ საფრთხეებისა და რისკების შესახებ, სტეფანო ტომატიმ კი თავის მხრივ ხაზი გაუსვა ევროკავშირის მტკიცე და გრძელვადიან ერთგულებას სტაბილურობისა და უსაფრთხოების მიმართ საქართველოში.

Release of Gela Iobashvili
On February 6, a resident of the village of Perevi (Sachkhere municipality), Gela Iobashvili, who was illegally detained by the occupation forces in the vicinity of the village of Perevi on September 14, 2022, was released and handed over to representatives of the Central Government of Goergia. As a preventive measure, Iobashvili was sentenced to two months of imprisonment, although he spent five months in illegal detention.
Release of Lasha Khetereli
On February 28, the occupation forces released Lasha Khetereli, a resident of the village of Shaumiani (Marneuli municipality). Khetereli periodically visits his relatives living in the Tskhinvali region, which is why he was arrested for the sixth time on January 5 last year.
Visit of a Croatian Delegation to the village of Odzisi
On February 10, the Acting Head of the EU Monitoring Mission, Tibor Kozma, hosted a delegation from Croatia chaired by the Croatian Minister of Foreign Affairs, Ambassador Gordan Grlić Radman, at the Odzisi crossing point. Tibor Kozma briefed the delegation about the security situation and recent developments along the administrative border line. During the visit, they also talked about the negative impact of “borderization,” illegal detentions and protracted closure of checkpoints over the lives of both communities living along the occupation line.
Visit of the Croatian Delegation. Source: eumm.eu
Visit of the EU Civilian Operations Commander to Khurvaleti
On February 22, Stefano Tomat, the EU Civilian Operations Commander, together with the recently appointed Head of the EU Monitoring Mission, Dimitrios Karabalis, visited the village of Khurvaleti (Gori municipality). On the ground, representatives of the Mission spoke about security-related threats and risks. Stefano Tomat, for his part, emphasized the strong and long-term commitment of the European Union to bring stability and security in Georgia.