გამოცემა: N51 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-31 მარტი, 2023 / ავტორი: არსენ არაქელოვი
31 მარტს რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა რუსეთის ფედერაციის საგარეო პოლიტიკის ახალი კონცეფცია დაამტკიცა. რუსეთის საგარეო პოლიტიკის რეგიონული მიმართულებებიდან ცალკე არის გამოყოფილი ოკუპირებულ რეგიონებთან ურთიერთობის განვითარება. დოკუმენტის მიხედვით, რუსეთი პრიორიტეტულ მნიშვნელობას მიანიჭებს „აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკების ყოვლისმომცველ მხარდაჭერას, ამ ქვეყნების ხალხების საერთაშორისო სამართალზე დაფუძნებულ ნებაყოფლობითი არჩევანის რეალიზებაში, რომელიც რუსეთთან ინტეგრაციის გარღმავებას ითვალისწინებს.“
ალან გაგლოევის პირველი შეხვედრა ვლადიმერ პუტინთან
2023 წლის 16 მარტს რუსეთის მიერ ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტი, ალან გაგლოევი ვლადიმერ პუტინს შეხვდა. 2022 წელს გაგლოევის „გაპრეზიდენტების“ შემდეგ, ეს მისი პირველი შეხვედრა იყო პუტინთან.
გაგლოევმა განაცხადა, რომ „სამხრეთ ოსეთი“ მხარს უჭერს სპეციალურ სამხედრო ოპერაციას (რუსეთის სამხედრო აგრესიას უკრაინაში), მადლობა გადაუხადა პუტინს რეგიონის სრული გაზიფიცირების პროექტის განხორციელებაში მხარდაჭერისთვის და ცხინვალში მიიწვია „სამხრეთ ოსეთის“ რესპუბლიკის დამოუკიდებლობის აღიარების 15 წლისთავთან დაკავშირებულ საზეიმო ღონისძიებაზე.
ალან გაგლოევისა და ვლადიმერ პუტინის შეხვედრა. წყარო: kremlin.ru
გაგლოევის შეხვედრა კურატორებთან
2023 წლის 17 მარტს ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო ლიდერი ალან გაგლოევი, მოსკოვში ვიზიტის ფარგლებში, რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილე დიმიტრი კოზაკს და უშიშროების საბჭოს მდივნის მოადგილე რაშიდ ნურგალიევს შეხვდა. კოზაკი და ნურგალიევი რუსეთის მიერ ოკუპირებული საქართველოს რეგიონების კურატორები არიან.
კოზაკთან შეხვედრაზე ორმხრივი ურთიერთობების საკითხები განიხილეს: 2023-2025 წლების სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მხარდამჭერი პროგრამის განხორციელება, სოციალურ-ეკონომიკური სფეროს განვითარება და ინვესტიციების მოზიდვა.
ნურგალიევთან შეხვედრაზე გაგლოევმა საერთაშორისო და რეგიონული უსაფრთხოების საკითხები განიხილა. შეხვედრაზე საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე არსებულ ვითარებაზეც ისაუბრეს.
ასლან ბჟანია რუსეთის „ელჩს“ შეხვდა
აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის პრეზიდენტი, ასლან ბჟანია რუსეთის „ელჩს“, მიხაილ შურგალინს შეხვდა. შეხვედრაზე მსოფლიოში მიმდინარე პოლიტიკური მოვლენები, გამოწვევები და ურთიერთთანამშრომლობის საკითხი განიხილეს.
უშიშროების საბჭოების 2023-2024 წლების თანამშრომლობის გეგმა
აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის უშიშროების საბჭოს მდივანი, სერგეი შამბა რუსეთის უშიშროების საბჭოს მდივანს, ნიკოლაი პატრუშევს შეხვდა. შეხვედრაზე მხარეებმა მოკავშირეობისა და სტრატეგიული პარტნიორობის შეთანხმების ფარგლებში უსაფრთხოების საკითხები განიხილეს. შეხვედრაზე ასევე ხელი მოეწერა უშიშროების საბჭოების აპარატებს შორის 2023-2024 წლებში თანამშრომლობის გეგმას.
თანამშრომლობის გეგმის ხელმოწერა. წყარო: apsnypress.info
სერგეი შამბასა და ვიქტორ შარგაევის შეხვედრა
მოსკოვში გაიმართა სამუშაო შეხვედრა აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის უშიშროების საბჭოს მდივანს, სერგეი შამბასა და რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უცხო ქვეყნებთან რეგიონთაშორისი და კულტურული კავშირების სამმართველოს უფროსის მოადგილეს, ვიქტორ შარგაევს შორის. შეხვედრაზე რუსეთ-აფხაზეთის სოციალურ-ეკონომიკური ურთიერთთანამშრომლობის საკითხები განიხილეს. შარგაევი 2014-2017 წლებში ცხინვალის რეგიონში ე.წ. სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტს ხელმძღვანელობდა.
ბავშვთა ომბუდმსმენების შეხვედრა
აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის ბავშვთა ომბუდსმენი, მაკტინა ჯინჯოლია შეხვდა რუსეთის ბავშვთა ომბუდსმენს მარია ლვოვა-ბელოვას, რომლის დაკავებაზეც შემდგომში ჰააგის სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლომ ორდერი გასცა. შეხვედრაზე 2023 წლის გეგმები და დე ფაქტო რესპუბლიკაში არასრულწლოვანთა უფლებები განიხილეს. შეხვედრის შედეგად, მხარეები შეთანხმდნენ არასრულწლოვნებისთვის სოციალურ-სარეაბილიტაციო ცენტრის დაარსებაზე, საკოორდინაციო, საერთო ჯგუფის შექმნაზე, ოპტიმალური გადაწყვეტილებების მოძიებაზე ბავშვთა ჯანდაცვის სექტორის პრობლემების მოსაგვარებლად და ონლაინ-კონფერენციის ჩატარებაზე - „სახიფათო ონლაინ რესურსები“.
ბაშკირეთის რესპუბლიკის დელეგაცია, რესპუბლიკის მეთაურის, რადი ხაბიროვის ხელმძღვანელობით,  აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკას სამუშაო ვიზიტით ეწვია. დელეგაციის წევრები შეხვდნენ დე ფაქტო ეკონომიკის მინისტრს, კრისტინა ოზგანს და ე.წ. განათლების მინისტრს, ინალ გაბლიას. ხაბიროვს ასევე უმასპინძლა დე ფაქტო პრეზიდენტმა ასლან ბჟანიამაც. სამუშაო ვიზიტი 2 აპრილამდე გასტანს.

Review of the Kremlin Policy in Abkhazia and the Tskhinvali Region
On March 31, the Russian President, Vladimir Putin, approved a new concept of the foreign policy of the Russian Federation. The development of relations with the occupied regions is separated from the regional directions of Russia's foreign policy. According to the document, Russia will give priority to “comprehensive support of the republics of Abkhazia and South Ossetia in the realization of the voluntary choice of peoples of these countries based on international law, which envisages further integration with Russia.”
Alan Gagloyev's First Meeting with Vladimir Putin
On March 16, 2023, the de facto President of the Russian-occupied Tskhinvali region, Alan Gagloyev, met with Vladimir Putin. After being a president-elected in 2022, this was his first meeting with Putin.
Gagloyev stated that “South Ossetia” supports the special military operation (Russia's military aggression in Ukraine), expressed his gratitude to Putin for the latter’s support in the implementation of the full gasification project of the region, and invited the Russian President to Tskhinvali for a ceremonial event related to the 15th anniversary of the recognition of the independence of the Republic of South Ossetia.
Meeting Between Alan Gagloyev and Vladimir Putin
Gagloyev's Meeting with Government Officials
On March 17, 2023, during his visit to Moscow, Alan Gagloyev, the de facto leader of the Tskhinvali region, met with the Deputy Head of the Russian Presidential Administration, Dmitry Kozak, and the Deputy Secretary of the Security Council, Rashid Nurgaliyev. Kozak and Nurgaliyev supervise the Russian-occupied regions of Georgia.
At the meeting with Kozak, issues of bilateral relations were discussed, namely the implementation of the 2023-2025 socio-economic development support program, the development of the socio-economic sphere and investment attraction.
At the meeting with Nurgaliyev, Gagloyev discussed international and regional security issues as well as the situation on the territory controlled by the central government of Georgia.
Aslan Bzhania Met with the Russian “Ambassador”
The President of the de facto Republic of Abkhazia, Aslan Bzhania, met with the “Ambassador” of Russia, Mikhail Shurgalin. The meeting discussed the ongoing political developments in the world, challenges and the issue of mutual cooperation.
Cooperation Plan Between Security Councils for 2023-2024
The Secretary of the Security Council of the de facto republic of Abkhazia, Sergey Shamba, met with the Secretary of the Security Council of Russia, Nikolai Patrushev. The meeting discussed security issues within the framework of the alliance and strategic partnership agreement, as well as signed a cooperation plan for 2023-2024 between the Security Councils.
Signing of the Cooperation Plan
Meeting Between Sergey Shamba and Viktor Shargaev
In Moscow, a working meeting was held between the Secretary of the Security Council of the de facto Republic of Abkhazia, Sergey Shamba, and the Deputy Head of the Directorate for Interregional Relations and Cultural Contacts with Foreign Countries of the Russian Presidential Administration, Viktor Shargaev. The meeting discussed the issues of socio-economic cooperation between Russia and Abkhazia. In 2014-2017, Shargaev headed the so-called State Security Committee in the Tskhinvali region.
Meeting Between the Children's Ombudspersons
The de facto Ombudsperson for Children's Rights of Abkhazia, Maktina Jinjolia, met with her Russian counterpart, Maria Lvova-Belova, whose arrest warrant was later issued by the International Criminal Court in The Hague. The meeting discussed plans for 2023 and the rights of minors in the de facto republic. As a result, the parties agreed to establish a social-rehabilitation center for minors, to create a coordination, joint group which will find optimal solutions for solving the problems of the children's healthcare sector, as well as to hold an online conference – “Dangerous online resources.”
Visit of a Delegation of the Republic of Bashkorostan
A delegation of the Republic of Bashkorostan, chaired by the Head of the Republic, Radiy Khabirov, paid a working visit to the de facto republic of Abkhazia. Members of the delegation met with the de facto Minister of Economy, Kristina Ozgan, and the so-called Minister of Education, Inal Gablia. Khabirov was also hosted by de facto President, Aslan Bzhania. The working visit will last until April 2.