გამოცემა: N32 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-30 აპრილი, 2023 / ავტორი: ელენე მინდიაშვილი
• დე ფაქტო რესპუბლიკის შეიარაღებული ძალების სხვადასხვა დანაყოფის სამხედროები ფართომასშტაბიან სწავლებას გადიან. პროცესი რამდენიმე ეტაპად მიმდინარეობს. აპრილში სამხედროებმა წვრთნის სამი ეტაპი გაიარეს. თავდაპირველად წვრთნის განმავლობაში ყურადღების ძირითადი ნაწილი თანამედროვე საშუალებებით მოწინააღმდეგის კომპლექსური განადგურებისა და პროცესში შეიარაღებული ძალების დანაყოფების ურთიერთქმედების ორგანიზებას დაეთმო. მეორე ეტაპი სამეთაურო-საშტაბო მობილიზაცია გახლდათ, რაშიც სამხედრო მართვის ორგანოები, სარეზერვო ფორმირებები, სახმელეთო თავდაცვის ფორმირებები და კომისარიატები მონაწილეობდნენ. მიზნად კი ბრძოლის ველზე სამხედრო მართვის ორგანოების საველე მომზადებას, ისევე, როგორც, საბრძოლო ვითარებაში პირადი შემადგენლობისა და ტექნიკის ლოჯისტიკის გაუმჯობესებას ისახავდა. მესამე ეტაპს საცეცხლე მომზადება წარმოადგენდა, რაშიც ასევე შეიარაღებული ძალების დანაყოფები მონაწილეობდნენ. მათ დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროს საერთო პოლიგონზე ივარჯიშეს.
აღნიშნული სწავლება მიმდინარეობდა აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის შეიარაღებული ძალებისა და რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული ძალების ერთობლივი საბრძოლო მომზადების გეგმის მიხედვით.
ფართომასშტაბიანი სწავლება.
• დე ფაქტო რესპუბლიკის სპეცრაზმელებმა რუს კოლეგებთან ერთად მოსკოვის სიახლოვეს მდებარე „ვიტიაზის“ სასწავლო ცენტრში პროფესიული მომზადება გაიარეს. მომზადება იარაღის ფლობის უნარების გაუმჯობესებას, ბრძოლის ველზე პირველადი სამედიცინო დახმარების გაწევას, ტოპოგრაფიასა და უპილოტო საფრენი აპარატების მართვის უნარების გაუმჯობესებას ემსახურებოდა.
სპეცრაზმელების წვრთნა მოსკოვის სიახლოვეს.
• დე ფაქტო ცხინვალის რეგიონის ე.წ. შეიარაღებული ძალების პირადმა შემადგენლობამ სამეთაურო-საშტაბო წვრთნა გაიარა. წვრთნაში, რომელიც ორი ეტაპისაგან შედგებოდა, სამხედრო მართვის ორგანოებისა და სამხედრო დანაყოფების ოფიცრები მონაწილეობდნენ. პირველი ეტაპი გადაწყვეტილების ოპერატიულად მიღებისა და ურთიერთქმედების ორგანიზების უნარების გაუმჯობესებას ემსახურებოდა, მეორე კი მიზნად საშტაბო-სამმართველო საქმიანობის კოორდინაციას და შესაბამისი უნარების განვითარებას ისახავდა.
• დე ფაქტო სპეციალური დანიშნულების ბატალიონის სამხედროებმა ტაქტიკური წვრთნა გაიარეს თემაზე „ჩასაფრება“. სამხედროებმა ბრძოლის ველთან მიმსგავსებულ გარემოში წარმატებით გაიარეს წვრთნის შემადგენელი ყველა კომპონენტი.
• დე ფაქტო რესპუბლიკის შეიარაღებული ძალების მართვის ოფიცრებმა და დანაყოფების მეთაურებმა საცეცხლე მომზადება გაიარეს
• ქ. ცხინვალის სკოლების უფროსკლასელებმა 26-28 აპრილს ყოველწლიური სავალდებულო საცეცხლე მომზადება ორწლიანი პაუზის შემდეგ პირველად გაიარეს. აღნიშნული პრაქტიკა კოვიდ პანდემიის პერიოდში შეწყდა, თუმცა ქ. ცხინვალის დე ფაქტო ადმინისტრაციის განათლების დეპარტამენტის ე.წ. უფროსი ინსპექტორის განცხადებით, კვლავაც გაგრძელდება.
• დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროში საკადრო ცვლილება განხორციელდა. დე ფაქტო მინისტრის პირველი მოადგილის თანამდებობაზე ალან ბოლოთაევი, მინისტრის მოადგილის პოზიციაზე კი, ვეფხვია თანდელოვი დაინიშნა. ბოლოთაევი რანგით გენერალ-მაიორია, თანდელოვი კი 2011 წლიდან დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროს თანამშრომელი.

Review of the Activities of the Russian Military Forces in Abkhazia and the Tskhinvali Region is being prepared within the framework of the project - Roadmap to the Kremlin's Policy in Abkhazia and the Tskhinvali region. The purpose of the publication is to review trainings of the military forces of the Russian Federation deployed in Abkhazia and the Tskhinvali region, as well as other important events related to the Russian 7th and 4th military bases in these regions. The review is a monthly publication and will be useful for everyone – decision-makers, public employees, media representatives and other people who are interested in the Kremlin policy in the occupied regions of Georgia.
* Note: The review does not include information about military personnel of the 4th and 7th military bases and volunteers from Abkhazia or the Tskhinvali region who are fighting in the Russian war against Ukraine.
• Servicemen of various units of the Armed Forces of the de facto republic are undergoing large-scale training which takes place in several stages. In April, the military went through three stages of the training. Initially, the main attention was paid to the complex defeat of an enemy with modern means and maintaining interaction between the units of the Armed Forces. The second stage was command-staff mobilization, in which military management bodies, reserve, ground defense units and commissariats participated. The purpose was the combat coordination of military command bodies, increasing the level of field training of personnel, improving the supply of personnel and equipment for combat purposes. The third stage was fire training in which the units of the Armed Forces also participated. The exercises were carried out at a training ground of the de facto Ministry of Defense.
The training was conducted according to the joint combat training plan of the Armed Forces of the de facto republic of Abkhazia and the Armed Forces of the Russian Federation.
• The Special Forces of the de facto republic, along with their Russian counterparts, underwent professional training at the Vityaz training center near Moscow. Soldiers improved the skills of possession of service weapons, provision of first aid on the battlefield, raised awareness of topography and control of unmanned aerial vehicles.
Exercise of special forces in the vicinity of Moscow
• Personnel of the so-called Armed Forces of the de facto Tskhinvali region underwent command-staff training.
• Servicemen of the de facto Special Purpose Battalion underwent tactical training on the topic -“Ambush.” They successfully completed all components of the training in a battlefield-like environment.
• Command officers and unit commanders of the Armed Forces of the de facto republic underwent fire training.
• On April 26-28, high-grade students of Tskhinvali schools passed annual mandatory fire training for the first time after a two-year hiatus. The mentioned practice was stopped during the Covid pandemic, however, according to the so-called Senior Inspector of the Education Department of the de facto Administration of Tskhinvali, it will continue.
Personnel Change
• Personnel changes were made in the de facto Ministry of Defense. Alan Bolotaev was appointed to the position of the First Deputy to the de facto Minister, and Vefkhvia Thandelov – the Deputy Minister. Bolotaev holds the rank of Major General, and Thandelov has been an employee of the de facto Ministry of Defense since 2011.