გამოცემა: №27 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-30 ივნისი, 2023 / ავტორი: არსენ არაქელოვი
9 ივნისს აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკას ეწვია რუსეთის დელეგაცია ალექსანდრ ნოვაკის, რუსეთის მთავრობის თავმჯდომარის მოადგილისა და საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების კურატორის ხელმძღვანელობით. დელეგაციის წევრებს შორის იყვნენ დიმიტრი ვოლვაჩიც, რუსეთის ეკონომიკური განვითარების მინისტრის მოადგილე და მთავრობის სხვა წევრები.
ვიზიტის ფარგლებში, ნოვაკი დე ფაქტო რესპუბლიკის პრეზიდენტს, ასლან ბჟანიას შეხვდა. შეხვედრაზე ნოვაკმა აღნიშნა, რომ დე ფაქტო რესპუბლიკა რუსეთის სტრატეგიული პარტნიორია და ყურადღება დაუთმო სავაჭრო-ეკონომიკური თანამშრომლობის პერსპექტივების შეფასებას. ნოვაკის ინფორმაციით, რუსეთსა და დე ფაქტო რესპუბლიკას შორის სავაჭრო ურთიერთობის მაჩვენებელი, გასული წლის შედეგებთან შედარებით, 73%-ით არის გაზრდილი. გარდა ამისა, შეხვედრაზე აღინიშნა ოკუპირებულ აფხაზეთსა და რუსეთს შორის ავიამიმოსვლის აღდგენის საკითხი, რაზეც ბჟანიამ განაცხადა, რომ „აფხაზი ხალხისთვის ავიამიმოსვლის აღდგენა იმდენად მნიშვნელოვანია, რომ ამ პროცესში ჩართული თითოეული პირი ხალხში წმინდანად აღიქმება“.
ამავე დღეს ნოვაკმა დე ფაქტო რესპუბლიკის ეკონომიკის მინისტრთან, კრისტინა ოზგანთან ერთად მოინახულა სოხუმის აეროპორტი, რომლის აღდგენაც იგეგმება. გარდა ამისა, ნოვაკმა დაათვალიერა ბიჭვინთაში მშენებარე სასტუმროს - „მოსკვა რეზორტ“ მიმდებარე ტერიტორია, რომელიც რუსი ბიზნესმენის, კრასნოდარის ოლქის ყოფილი გუბერნატორის ჩართულობით შენდება. ასევე, ნოვაკმა მოინახულა პანსიონატი - „კურორტი პიცუნდა".
10 ივნისს „სამთავრობათაშორისო“ შეხვედრა გაიმართა. აფხაზურ დელეგაციას ხელძღვანელობდა დე ფაქტო პრემიერ-მინისტრი, ალექსანდრე ანქვაბი. შეხვედრაზე ყურადღება დაეთმო ოკუპირებული აფხაზეთისათვის ელექტროენერგიის, ნავთობპროდუქტების უწყვეტ მიწოდებასა და „კანონმდებლობათა“ ჰარმონიზაციის პროცესის დაჩქარებას.
ალექსანდრ ნოვაკი სოხუმის აეროპორტში
პეტერბურგის 26-ე საერთაშორისო ეკონომიკური ფორუმo
პეტერბურგის საერთაშორისო ეკონომიკური ფორუმი 1997 წლიდან ტარდება. პლატფორმაზე იკრიბებიან პოლიტიკოსები, ბიზნესის წარმომადგენლები და ტექნოლოგიური სტარტაპის ავტორები. 2007 წლიდან ფორუმი ტარდება რუსეთის პრეზიდენტის, ვლადიმერ პუტინის პატრონაჟით. ფორუმს ხშირად ესწრებიან რუსეთის მაღალჩინოსნებიც. წლევანდელი ფორუმი გაიმართა 14-17 ივნისს და მისი სახელწოდება იყო - „სუვერენული განვითარება-სამართლიანი მსოფლიოს საფუძველი. გავაერთიანოთ ძალისხმევა მომავალი თაობებისთვის“.
ფორუმს ესწრებოდნენ აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო რესპუბლიკების დელეგაციებიც. აფხაზური დელეგაციის წევრები იყვნენ დე ფაქტო პარლამენტის სპიკერი, ლაშა აშუბა, დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრი, ინალ არძინბა, დე ფაქტო ვიცე-პრემიერი, ეკონომიკის მინისტრი, კრისტინა ოზგანი, დე ფაქტო ფინანსთა მინისტრი, ვლადიმერ დელბა და „პარლამენტის“ დეპუტატები.
ეკონომიკურ ფორუმზე ოზგანი შეხვდა რუსეთის ეკონომიკის მინისტრს, მაქსიმ რეშეტნიკოვს. შეხვედრის შედეგად, მხარეებმა ხელი მოაწერეს სოხუმის აეროპორტის აღდგენისა და შემდგომი ექსპლუატაციის საინვესტიციო პროგრამას. აეროპორტის აღდგენა რუსული ინვესტიციებით განხორციელდება.
„ბაშკირეთ-აფხაზეთის დღეგრძელობა“
3 ივნისს ბაშკირეთის რესპუბლიკის ლიდერის, რადიი ხაბიროვის ადმინისტრაციის საბჭოს შეხვედრაზე განიხილეს პროგრამა - „ბაშკირეთ-აფხაზეთის დღეგრძელობა“, რომელიც ბაშკირეთის რესპუბლიკიდან ოკუპირებულ აფხაზეთში ბაშკირეთის მოქალაქეებისთვის რეგულარული ტურისტული ტურების მოწყობას გულისხმობს. ამ პროექტის განხორციელებამდე, არსებობდა ანალოგიური პროექტი - „ბაშკირეთ-ბელარუსის დღეგრძელობა“, რომელმაც, რესპუბლიკის ტურიზმის მინისტრის, რუსტემ აფზალოვის განცხადებით, დიდი მოწონება დაიმსახურა და ამჟამად განიხილება ბაშკირეთის ასაკოვანი მოქალაქეებისთვის შეღავათიანი ტურების ორგანიზება ოკუპირებულ აფხაზეთშიც.
საბჭოს შეხვედრაზე ხაბიროვმა აფზალოვს მოსთხოვა პროგრამის დაწყებამდე, უახლოეს მომავალში დე ფაქტო რესპუბლიკაში ჯერ გაეგზავნა ტურისტთა საპილოტე ჯგუფი, 44-46 ადამიანი, შემდგომ კი მათგან უკუკავშირი მიეღო. ხაბიროვის განცხადებით, თუ ეს ტურისტები კმაყოფილები ჩამოვლენ ოკუპირებული აფხაზეთიდან, შესაძლებელი იქნება თავად პროექტის განხორციელებაც.
ჩქაროსნული ელექტრომატარებელი „ლასტოჩკა“
8 ივნისს სოჭიდან ოკუპირებულ გაგრაში ჩქაროსნულმა ელექტრომატარებელმა - „ლასტოჩკამ“ პირველი რეისი განახორციელა და დე ფაქტო რესპუბლიკაში 60 მგზავრი ჩაიყვანა. გაგრის ცენტრალურ სადგურზე მატარებელს საზეიმოდ დახვდნენ დე ფაქტო ეკონომიკის მინისტრის მოადგილე, თეიმურაზ მიქვაბია და „აფხაზეთის რკინიგზის“ გენერალური დირექტორის მოადგილე, ოქტაი ხაზირიში. სტუმრებს კონცერტიც მოუწყვეს.
მიქვაბიას განცხადებით, აღნიშნული მიმართულებით რეისების დანიშვნა მოხდა „აფხაზეთის რკინიგზისა“ და „რუსეთის რკინიგზის“ თითქმის ერთწლიანი მუშაობის შედეგად. მისი თქმით, ტურისტებისთვის ბევრად უფრო კომფორტული იქნება თანამედროვე, კონდინცირების სისტემით აღჭურვილი მატარებლით ე.წ. საზღვრის გადაკვეთა.
გარდა ამისა, მიქვაბიამ აღნიშნა, რომ რუსულ მხარესთან მიმდინარეობს მოლაპარაკებები მატარებლის უფრო გრძელ მარშრუტზე სამგზავროდ, მანამდე კი „აფხაზეთის რკინიგზას“ აქვს რამდენიმე ტექნიკური მხარე მოსაგვარებელი.
განრიგის მიხედვით, „ლასტოჩკა“ სოჭიდან გაგრაში 3 საათსა და 6 წუთში ჩადის, სოჭის აეროპორტიდან გაგრაში - 2 საათსა და 48 წუთში. ბილეთის ფასი 755-დან 1005 რუსულ რუბლამდე მერყეობს.
საკრუიზო ლაინერი „კნიაზ ვლადიმირ“
23 ივნისს სოხუმის პორტმა საკრუიზო ლაინერი „კნიაზ ვლადიმირ“ მიიღო. სატესტო რეისისას ლაინერმა მხოლოდ ტურისტული კომპანიების წარმომადგენლებს უმასპინძლა.
რუსეთის პრეზიდენტის, ვლადიმერ პუტინის ბრძანების შესასრულებლად, რომელიც შეეხებოდა რეგულარული საკრუიზო მიმოსვლის აღდგენას შავიზღვისპირეთის რეგიონში, 2017 წელს „როსმორპორტმა“ დააფუძნა „Черноморские круизы“ (ქართ. „შავი ზღვის კრუიზები“), რომლის გენერალური დირექტორია ალექსანდრ ტკაჩენკო.
სატესტო რეისის შემდგომ, ტკაჩენკომ აღნიშნა, რომ ლაინერის სოხუმის პორტში ჩასვლას წინ ხანგრძლივი სამუშაო უძღოდა და საბოლოოდ, რუსეთისა და დე ფაქტო რესპუბლიკის მთავრობათა თანხმობის შემდგომ, რეისი შედგა. ტკაჩენკოს თქმით, ლაინერს 600 მგზავრის გადაყვანა შეუძლია და ყველაფერი დამოკიდებულია მოქალაქეთა სურვილსა და მარკეტინგულ პოლიტიკაზე. 30 ივნისს კი, სოხუმის პორტში ლაინერმა პირველი მგზავრები, სულ 81 ჩაიყვანა. პორტში ლაინერს დე ფაქტო პრეზიდენტი, ასლან ბჟანიაც დახვდა, რომელმაც გემიც მოინახულა. 11 სექტემბრამდე კიდევ 9 საკრუიზო მიმოსვლაა დაგეგმილი.
ასლან ბჟანია „კნიაზ ვლადიმირის“ გემბანზე
მარწყვის ექსპორტი
დე ფაქტო საბაჟო კომიტეტის განცხადებით, 2023 წლის მანძილზე ოკუპირებული აფხაზეთიდან ექსპორტზე 48.7 ტონა მარწყვი გავიდა. შედარებისთვის, გასული წლის ანალოგიურ პერიოდში დე ფაქტო რესპუბლიკიდან ექსპორტზე გავიდა 113.1 ტონა, 2021-ში კი - 352 ტონა მარწყვი. ე.წ. საბაჟო კომიტეტი კლებად ტენდენციას მოსავლისთვის გაზაფხულის არახელსაყრელი ამინდით ხსნის.
14-17 ივნისს გამართულ საერთაშორისო ეკონომიკურ ფორუმს, მსგავსად აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკისა, ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო მთავრობის წევრებიც ეწვივნენ.
ოკუპირებული რეგიონი ფორუმზე წარმოადგინა თავად დე ფაქტო პრეზიდენტმა, ალან გაგლოევმა. ფორუმის ფარგლებში, გაგლოევი შეხვდა ლენინგრადის ოლქის გუბერნატორს, ალექსანდრ დროზდენკოს და მათ ხელი მოაწერეს ურთიერთანამშრომლობის დოკუმენტს. მემორანდუმი ითვალისწინებს ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონისა და ლენინგრადის ოლქის თანამშრომლობას სავაჭრო-ეკონომიკურ, სამეცნიერო-ტექნიკურ და სოციალურ-კულტურულ სფეროებში.
გარდა ამისა, ფორუმზე გაგლოევი შეხვდა ომსკის ოლქის გუბერნატორის მოვალეობის დროებით შემსრულებელს, ვიტალი ხოცენკოს. გაგლოევმა მადლობა გადაუხადა ხოცენკოს იმ დახმარებისთვის, რომელსაც დე ფაქტო რესპუბლიკას ომსკის ოლქი 2008 წელს აწვდიდა.
მხარეებმა განიხილეს სამომავლო ურთიერთანამშრომლობის პერსპექტივები და ხელი მოაწერეს „სამთავრობათაშორისო“ შეთანხმებას, რომელიც ითვალისწინებს სავაჭრო და სამეცნიერო-ტექნიკურ სფეროებში ურთიერთთანამშრომლობას.
ასევე, გაგლოევი შეხვდა რუსეთის ტრანსპორტის მინისტრს, ვიტალი საველიევს, რა დროსაც მხარეებმა განიხილეს რუსეთსა და ოკუპირებულ რეგიონს შორის ე.წ. საზღვარზე არსებული „ქვემო ზარამაგის“ საკონტროლო-გამშვები პუნქტის გაფართოების გეგმა.
ალან გაგლოევისა და ვიტალი საველიევის შეხვედრა
„ქვემო ზარამაგის“ რეკონსტრუქცია
რეგიონის დე ფაქტო ეკონომიკის მინისტრის, ძამბოლატ ტადტაევის განცხადებით, ოკუპირებული რეგიონისა და რუსეთის ე.წ. საზღვარზე აშენდება ახალი და თანამედროვე საკონტროლო-გამშვები პუნქტი. ტადტაევის განცხადებით, სგპ-ს შეეძლება წელიწადში გაატაროს 958 ათასამდე ავტომობილი. მისი თქმით, პროექტი უკვე დაამტკიცა „სახელმწიფო ექსპერტიზამ“.
ოსური ლუდი რუსეთში
დე ფაქტო რესპუბლიკის სავაჭრო-სამრეწველო პალატის ხელმძღვანელის, ალან ალბორტის განცხადებით, 21 ივნისს კომპანიამ „მაღალმთიანი კელის ლუდსახარში“ რუსეთში ექსპორტზე პირველად გაგზავნა 26 ათასი ბოთლი ლუდი. ალბორტის განცხადებით, უკრაინაში რუსეთის აგრესიის დაწყების შემდგომ, ბევრმა კომპანიამ დატოვა რუსეთის ბაზარი, რაც „კელის ლუდსახარშს აძლევს საშუალებას ბაზარზე თავისი ღირსეული ადგილიც იპოვოს“.
საინვესტიციო პროგრამის მიმდინარეობა
რუსეთის მიერ ოკუპირებული საქართველოს რეგიონების, აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მხარდაჭერის მიზნით, რუსეთს შემუშავებული აქვს საინვესტიციო პროგრამა. პროგრამის მიმდინარეობის მონიტორინგისთვის ოკუპირებულ რეგიონებში პერიოდულად ჩადიან რუსეთის მთავრობის წარმომადგენლები.
29 ივნისს დე ფაქტო რესპუბლიკაში ჩავიდა რუსეთის დელეგაცია, რომელსაც ხელმძღვანელობდა იგორ მასლოვი, რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უცხო ქვეყნებთან რეგიონთაშორისი და კულტურული კავშირების სამმართველოს უფროსი. გარდა მასლოვისა, რომელიც პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში ოკუპირებული რეგიონების კურატორია, დელეგაციის წევრები იყვნენ რუსეთის ეკონომიკისა და ენერგეტიკის სამინისტროების წარმომადგენლები.
დელეგაცია ეწვია ჯავის რაიონში, ყოფილი ტურისტული ბაზის ტერიტორიაზე მშენებარე 150 ბავშვზე გათვლილ ბანაკს - „მზიუგომი“. ობიექტის ექსპლუატაციის თარიღად 2024 წელი არის მიჩნეული. გარდა ამისა, დელეგაციამ მოინახულა მდ. ლიახვზე გამავალი ხიდის რეაბილიტაციის პროცესი და ეწვია ზნაურისა (ქართ. ყორნისი) და ახალგორის რაიონებს.
ოკუპირებულ რეგიონში აქტიურად მიმდინარეობს სარეაბილიტაციო სამუშაოები. სახელმწიფო ორგანიზაციის „Дорэкспострой“ განცხადებით, ქ. ცხინვალში დაიწყო ქუჩების რეაბილიტაციის პროცესი და ოქტომბრის ბოლომდე 9 ქუჩა იქნება რეაბილიტირებული, რომელთა შორისაა: პუტინის, მედვედევის, კავკასიის, გაგარინისა და სტალინის სახელობის ქუჩები.

Overview of Russia’s Economic Relations with Abkhazia and the Tskhinvali Region is being prepared within the framework of the project - Roadmap to Kremlin's Policy in Abkhazia and the Tskhinvali Region. The purpose of the publication is to provide an overview of economic relations between Russia and Abkhazia and the Tskhinvali region. The review is a monthly publication and will be useful for everyone – decision-makers, public employees, media representatives and other people who are interested in the Kremlin policy in the occupied regions of Georgia.
Alexander Novak's Visit
On June 9, a Russian delegation headed by Alexander Novak, the Deputy Prime Minister of the Russian Federation, who supervises the occupied regions of Georgia, visited the de facto republic of Abkhazia. Dmitry Volvach, the Deputy Minister of Economic Development of Russia, was among members of the delegation.
During the visit, Novak met with the de facto president of the republic, Aslan Bzhania. At the meeting, Novak noted that the de facto republic is Russia’s strategic partner and paid attention to the assessment of trade and economic cooperation prospects. According to Novak, the rate of trade relations between Russia and the de facto republic has increased by 73% compared to last year. In addition, the issue of restoring air traffic between the occupied Abkhazia and Russia was also mentioned, on which Bzhania commented that “the restoration of air traffic is so important for the Abkhaz people that each person involved in this process is perceived as a saint.”
On the same day, Novak together with the Minister of Economy of the de facto Republic, Kristina Ozgan, visited the Sokhumi airport the restoration of which is planned. In addition, Alexander Novak inspected the area surrounding the Moskva Resort hotel in Bichvinta which is under construction with the involvement of a Russian businessman and a former Governor of Krasnodar Krai. Novak also visited the Pitsunda Resort boarding house.
An “intergovernmental” meeting was held on June 10. An Abkhaz delegation was headed by the de facto Prime Minister, Alexander Ankvab. The meeting focused on uninterrupted supply of electricity and petroleum products to the occupied Abkhazia and the acceleration of the process of “legislations” harmonization.
Alexander Novak at the Sokhumi Airport
The 26th St. Petersburg International Economic Forum
The St. Petersburg International Economic Forum has been held since 1997. The platform gathers politicians, business representatives and authors of technological startups. Since 2007, the forum has been held under the patronage of the President of Russia, Vladimir Putin. Russian high-ranking officials also often attend the forum. This year's forum was held on June 14-17 and its title was “Sovereign development is the basis of a just world, let's join forces for the sake of future generations.”
Delegations of the de facto republics of Abkhazia and the Tskhinvali region also attended the forum. Members of the Abkhaz delegation were the Speaker of the de facto parliament, Lasha Ashuba, the de facto Minister of Foreign Affairs, Inal Ardzinba, the de facto Deputy Prime Minister and the Minister of Economy, Kristina Ozgan, the de facto Minister of Finance, Vladimir Delba, and deputies of the “parliament.”
At the economic forum, Ozgan met with the Minister of Economy of Russia, Maxim Reshetnikov. As a result of the meeting, the parties signed an investment program for the restoration and further operation of the Sokhumi airport. The airport will be restored with Russian investments.
„Bashkir-Abkhaz Longevity”
On June 3, a meeting of the Administration Council of the Head of the Republic of Bashkirostan, Radiy Khabirov, discussed the „Bashkir-Abkhaz Longevity” program which provides for organizing regular tours for citizens of Bashkirostan from the country to the occupied Abkhazia. Previously, there was a similar program – “Bashkir-Belarusian Longevity” which, according to the Minister of Tourism of the Republic, Rustem Afzalov, was well received and currently the organization of preferential tours for the elderly citizens of Bashkirostan to the occupied Abkhazia is being considered.
At the Council meeting, Khabirov asked Afzalov to send a pilot group of tourists, 44-46 people, to the de facto republic in the near future and get feedback from them. According to Khabirov, if the tourists come satisfied from the occupied Abkhazia, the project will be implemented.
High-Speed Electric Train “Lastochka”
On June 8, the high-speed electric train “Lastochka” made its first route from Sochi to the occupied Gagra and brought 60 passengers to the de facto republic. The train was ceremonially greeted by the de facto Deputy Minister of Economy, Teimuraz Mikvabia, and the Deputy General Director of the Abkhaz Railway, Oktai Khaziri. A concert was also held for the guests.
According to Mikvabia, the launch of a train in the direction was the result of almost a year's collaboration between the Abkhaz Railway and the Russian Railway. According to him, it will be much more comfortable for tourists to cross the border on a modern air-conditioned train.
In addition, Mikvabia noted that negotiations are underway with the Russian side for a longer route. Meanwhile the Abkhaz Railway is to resolve several technical aspects.
As per the train table, “Lastochka” arrives from Sochi to Gagra in 3 hours and 6 minutes, from the Sochi airport to Gagra - in 2 hours and 48 minutes. The ticket price ranges from RUB 755 to RUB 1005.
Cruise Ship Knyaz Vladimir
On June 23, the cruise ship Knyaz Vladimir arrived in the Sokhumi port. Under the test flight, the ship hosted only tourism companies.
In 2017, Rossmorport established “Black Sea Cruises” with Alexander Tkachenko as its general director, to comply with an order of the Russian President, Vladimir Putin, and restore regular cruise traffic in the Black Sea region.
After the test flight, Tkachenko noted that long work preceded the arrival of the ship in the Sokhumi port, and finally, after the approval of the governments of Russia and the de facto republic, the flight took place. According to Tkachenko, the ship can carry 600 passengers and further development depends on the desire of citizens and marketing policy. On June 30, the ship brought its first passengers, a total of 81, in the Sokhumi port where the de facto president, Aslan Bzhania, met and visited the ship. A total of nine more cruises are planned until September 11.
Aslan Bzhania on the Knyaz Vladimir Deck
Strawberries Export
According to the de facto Customs Committee, a total of 48.7 tons of strawberries were exported from the occupied Abkhazia in 2023. For comparison, previous year accounted for 113.1 tons of strawberries export and this number equaled to 352 tons in 2021. The so-called Customs Committee attributes the downward trend to unfavorable spring weather for the crop.
Members of the de facto government of the occupied Tskhinvali region, as well as of the de facto republic of Abkhazia, visited the June 14-17 international economic forum.
At the forum, the occupied region was presented by the de facto president himself, Alan Gagloyev. He met with the Governor of the Leningrad region, Alexander Drozdenko, and the parties signed a cooperation document. The memorandum envisages the cooperation between the occupied Tskhinvali region and the Leningrad region in trade-economic, scientific-technical and socio-cultural fields.
At the forum, Gagloyev also met with the Acting Governor of the Omsk region, Vitaly Khotsenko. Gagloyev expressed his gratitude to Khotsenko for the assistance provided to the de facto republic from the Omsk region in 2008.
The parties discussed the prospects of future cooperation and signed an “intergovernmental” agreement which envisages mutual cooperation in trade and scientific-technical fields.
Gagloyev also met with the Minister of Transport of Russia, Vitaly Saveliev. The parties discussed an expansion plan of the Kvemo Zaramagi border crossing checkpoint between Russia and the occupied region.
Meeting Between Alan Gagloyev and Vitaly Saveliev
Reconstruction of Kvemo Zaramagi
According to the de facto Minister of Economy of the region, Dzambolat Tadtaev, a new and modern checkpoint will be built on the so-called border between the occupied region and Russia. The new crossing checkpoint throughput capacity will be up to 958 thousand cars per year. As he stated, the “state expertise” has already approved the project.
Ossetian Beer in Russia
According to Alan Albort, the Head of the Chamber of Commerce and Industry of the de facto republic, the Highland Kelly Brewery company sent a total of 26 thousand bottles of beer on June 21 for export to Russia for the first time. According to Albort, after the start of the Russian aggression in Ukraine, many companies left the Russian market which “allows Kelly Brewery to take its rightful place in the Russian market.”
Progress of the Investment Program
Russia has developed an investment program to promote the socio-economic development of the Russian-occupied regions of Georgia - Abkhazia and the Tskhinvali region. Representatives of the Russian government periodically visit the occupied regions to monitor the progress of the program.
On June 29, a Russian delegation chaired by Igor Maslov, the Head of the Directorate for Interregional Relations and Cultural Contacts with Foreign Countries, arrived in the de facto republic. In addition to Maslov, who supervises of the occupied regions in the Presidential Administration, members of the delegation were representatives of the Russian Ministry of Economy and Energy.
The delegation visited the construction of the Mziugomi camp which will accommodate 150 children. The camp is being constructed on the territory of the former tourist base in the Java region. The camp will start operation in 2024. In addition, the delegation checked the process of rehabilitation of a bridge over the Liakhvi River and visited the Znauri (in Georgian - Kornisi) and Akhalgori regions.
Rehabilitation works are actively underway in the occupied region. According to the Dorexpostroy state organization, landscaping of streets has started in Tskhinvali and a total of nine streets will be completed by the end of October. Among are streets named after Putin, Medvedev, Caucasus, Gagarin and Stalin.