გამოცემა: N55 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-31 ივლისი, 2023 / ავტორი: არსენ არაქელოვი
4 ივლისს რუსეთის ეკონომიკური განვითარების მინისტრი, მაქსიმ რეშეტნიკოვი სამუშაო ვიზიტით ოკუპირებულ აფხაზეთს ეწვია და დე ფაქტო პრეზიდენტ ასლან ბჟანიას შეხვდა. რეშეტნიკოვმა მოინახულა გაგრის, გუდაუთისა და გულრიფშის რაიონები, სადაც რუსეთის მიერ დაფინანსებული საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში სამშენებლო სამუშაოები მიმდინარეობს.
5 ივლისს რეშეტნიკოვი დე ფაქტო პრემიერ-მინისტრ ალექსანდრ ანქვაბს შეხვდა. შეხვედრაზე განიხილეს სოხუმის აეროპორტის აღდგენის პერსპექტივა, ელექტრო ქვესადგურის „ალახადზი“ მდგომარეობის საკითხი და ბიჭვინთაში მშენებარე სასტუმროს - „მოსკვა რეზორტ“ მშენებლობის პროცესი, რომელიც რუსი ბიზნესმენის, კრასნოდარის ოლქის ყოფილი გუბერნატორის ჩართულობით შენდება და გეგმის მიხედვით, 2026 წელს უნდა გაიხსნას. რეშეტნიკოვის განცხადებით, ობიექტების რეკონსტრუქცია აფხაზეთში ტურისტთა ნაკადის ზრდას გამოიწვევს. ცნობისთვის, გასულ წელს ოკუპირებულ აფხაზეთს მილიონ ტურისტზე მეტი ეწვია.
ალექსანდრე ანქვაბისა და მაქსიმ რეშეტნიკოვის შეხვედრა
შს სამინისტროების უწყებათაშორისი შეხვედრა
აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის შსს-ს, რუსეთის კრასნოდარის ოლქის შსს-სა და ფედერალური ტერიტორიის „სირიუსი“ ძალოვანი უწყების ხელმძღვანელებს შორის უწყებათაშორისი შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრას ესწრებოდა დე ფაქტო შს მინისტრი, რობერტ კიუტი, კრასნოდარის ოლქის შსს-ს მთავარი სამმართველოს ხელმძღვანელის მოადგილე, სერგეი ოგურცოვი და „სირიუსის“ შსს-ს დეპარტამენტის ხელმღვანელი, ალექსანდრ კულიკოვი. შეხვედრაზე განიხილეს ე.წ. საზღვარზე არსებული სიტუაცია, საფრთხეები და „საზღვარზე“ ნარკოტიკული ნივთიერებების გადატანის კონტროლის საკითხი.
შეთანხმებები
5 ივლისს რუსეთის ფედერაციის საბჭომ მოახდინა შეთანხმების რატიფიკაცია, რომელიც აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის „მოქალაქეებისთვის“ ორმაგი მოქალაქეობის მინიჭების საკითხს ითვალისწინებს. 10 ივლისს შეთანხმებას რუსეთის პრეზიდენტმა, ვლადიმერ პუტინმაც მოაწერა ხელი. ორმაგი მოქალაქეობის მქონე პირებს შეეძლებათ ისარგებლონ იმ „სახელმწიფო“ სერვისებით, რომლის ტერიტორიაზეც იცხოვრებენ. შეთანხმებას ხელი 2022 წლის 27 სექტემბერს მოეწერა.
დე ფაქტო სოხუმისა და მოსკოვის მთავრობების მემორანდუმი
8 ივლისს ქ. სოხუმის დე ფაქტო ადმინისტრაციასა და მოსკოვის მთავრობას შორის გაფორმდა თანამშრომლობის მემორანდუმი, რომელიც მოიცავს სხვადასხვა სფეროში გამოცდილების გაზიარებასა და სავაჭრო-ეკონომიკური ურთიერთობების გაძლიერებას.
აფხაზეთისა და რუსეთის სახალხო დამცველების შეთანხმება
რუსეთისა და აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის სახალხო დამცველებმა, ტატიანა მოსკალკოვამ და ანას ქიშმარიამ, ურთიერთგაგების შეთანხმებას მოაწერეს ხელი. შეთანხმების ფარგლებში, მხარეები ითანამშრომლებენ ბავშვთა უფლებების დაცვის საკითხში, დაიცავენ როგორც ოკუპირებულ აფხაზეთში ეთნიკურად რუს მაცხოვრებელთა უფლებებს, ასევე რუსეთში მცხოვრებ დე ფაქტო რესპუბლიკის „მოქალაქეებს“ და, კომპეტენციის ფარგლებში, განიხილავენ მათ საჩივრებს.
კონტროლის პალატებს შორის მემორანდუმი
ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონისა და ბაშკირეთის რესპუბლიკის კონტროლის პალატებმა ხელი მოაწერეს თანამშრომლობის მემორანდუმს, რომელიც გამოცდილების გაზიარებასა და ურთიერთ მხარდაჭერას ითვალისწინებს.
„ღირსების ორდენი“ გრიგორი კარასინს
რუსეთის ფედერაციის საგარეო საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარე გრიგორი კარასინს ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტის მრჩეველმა, კონსტანტინ კოჩიევმა „სამხრეთ ოსეთის ღირსების ორდენი“ გადასცა.
გრიგორი კარასინი „ღირსების ორდენით“
სერგეი სკვორცოვის გაცილება
ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში დსთ-ს ქვეყნების, უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და საერთაშორისო ჰუმანიტარული საქმეების ფედერალური სააგენტოს წარმომადგენლობის ხელმძღვანელმა, სერგეი სკვორცოვმა ოკუპირებულ რეგიონში თავისი 5 წლიანი მოღვაწეობა დაასრულა.
რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტმა, ალან გაგლოევმა მადლობა გადაუხადა სკვორცოვს გაწეული სამუშაოსთვის და რუსეთსა და რეგიონს შორის მეგობრული ურთიერთობის გამყარებისთვის იგი „მეგობრობის ორდენით“ დააჯილდოვა.

Maxim Reshetnikov's Visit
On July 4, as part of his working visit to the occupied Abkhazia, the Minister of Economic Development of Russia, Maxim Reshetnikov, met with the de facto President, Aslan Bzhania. Reshetnikov visited Gagra, Gudauta and Gulrifsh districts, where construction works are underway within the Russian-financed investment program.
On July 5, Reshetnikov met with the de facto Prime Minister, Alexander Ankvab. At the meeting, the parties discussed the prospect of restoring the Sokhumi airport, the condition of the Alakhadzi electric substation, and the construction process of the Moscow Resort hotel in Bichvinta which is being built with the involvement of a Russian businessman, the former governor of the Krasnodar region. As planned the hotel will be opened in 2026. According to Reshetnikov, the reconstruction of facilities will lead to an increase in the flow of tourists to Abkhazia. For information, over a million tourists visited the occupied Abkhazia last year.
Meeting Between Alexander Ankvab and Maxim Reshetnikov
Interagency Meeting of the Ministries of Internal Affairs
An interagency meeting was held between the heads of the Ministry of Internal Affairs of the de facto Republic of Abkhazia, the Ministry of Internal Affairs of the Krasnodar region of Russia and the Law Enforcement Agency of the Federal Territory Sirius. The meeting was attended by the de facto Minister of Internal Affairs, Robert Kiut, the Deputy Head of the Main Directorate of the Ministry of Internal Affairs of the Krasnodar region, Sergey Ogurtsov, and the Head of the Department of the Ministry of Internal Affairs for the Federal Territory Sirius, Alexander Kulikov. The meeting discussed the situation at the so-called border, threats and illicit trafficking in narcotic drugs and psychotropic substances.
Agreements
Ratification of the Dual Citizenship Agreement
On July 5, the Council of the Russian Federation ratified an agreement, which provides for granting dual citizenship to the “citizens” of the de facto Republic of Abkhazia. On July 10, the President of Russia, Vladimir Putin, signed the agreement. Persons with dual citizenship will use the services of the state where they reside. The agreement was signed on September 27, 2022.
Memorandum Between the Moscow and the de facto Sokhumi Governments
On July 8, the de facto Administration of Sokhumi and the Government of Moscow signed a cooperation memorandum which provides for sharing of experience in various fields and strengthening of trade and economic relations.
Agreement Between the Commissioners for Human Rights of Abkhazia and Russia
The Commissioners for Human Rights of Russia and the de facto republic of Abkhazia, Tatiana Moskalkova and Anas Kishmaria, signed a mutual understanding agreement. The agreement provides for cooperation in the field of protecting the rights of minors, ethnically Russian residents of the occupied Abkhazia, as well as “citizens” of the de facto republic living in Russia and, within the competence, review their complaints.
Memorandum Between the Chambers of Control and Accounts
The Chambers of Controls and Accounts of the occupied Tskhinvali region and the Republic of Bashkortostan signed a cooperation memorandum which envisages sharing of experience and mutual support.
“Order of Honor” to Grigory Karasin
Konstantin Kochiev, the Adviser to the de facto President of the Tskhinvali region awarded Grigory Karasin, the Chairman of the Foreign Affairs Committee of the Russian Federation, the “Order of Honor of South Ossetia.”
Grigory Karasin with the “Order of Honor”
Seeing off Sergey Skvortsov
Sergey Skvortsov, the Head of the representation office of the Federal Agency for CIS States, Compatriots Living Abroad and International Humanitarian Affairs in the occupied Tskhinvali region, completed his 5-year tenure in the occupied region.
The de facto President of the region, Alan Gagloyev, expressed gratitude to Skvortsov for his work and awarded him the “Order of Friendship” for strengthening friendly relations between Russia and the region.