გამოცემა: N25 / მიმოხილვის პერიოდი: 1 სექტემბერი - 31 ოქტომბერი, 2023 / ავტორი: ელენე მინდიაშვილი
12 სექტემბერს ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელის, დიმიტრიოს კარაბალისისა და სამხრეთ კავკასიაში ეუთოს მოქმედი თავმჯდომარის სპეციალური წარმომადგენელის, ელჩ ვიორელ მოშანუს თანათავმჯდომარეობით გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) 114-ე შეხვედრა გაიმართა. (შეხვედრის შესახებ დეტალურად წაიკითხეთ აქ).
ცხინვალის ციხეში, 31 ოქტომბრის მონაცემებით, უკანონო პატიმრობაში საქართველოს 6 მოქალაქე იმყოფება.
დაკავება ოძისის მიმდებარედ
15 სექტემბერს საოკუპაციო ძალების წამომადგენლებმა საქართველოს მოქალაქე უკანონოდ დააკავეს დუშეთის მუნიციპალიტეტის სოფ. ოძისის მიმდებარე ტერიტორიაზე. დაკავებულის ვინაობა და მისი უფლებრივი მდგომარეობა ამ დრომდე უცნობი რჩება, თუმცა რადიო თავისუფლების ინფორმაციის თანახმად, იგი ქარელის მუნიციპალიტეტის სოფ. აგარის მკვიდრია და დაკავებისას ოკუპირებული დაბა ახალგორის მიმართულებით გადაადგილდებოდა.
დაკავებები ღრომისა და ბალაანის მიმდებარედ
18 ოქტომბერს საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა საქართველოს ოკუპირებულ ნაწილში საქართველოს ორი მოქალაქე დააკავეს: ერთი - ოკუპირებული ცხინვალის რაიონის სოფ. ღრომში (სოფ. ღრომი გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. მეჯვრისხევს ემიჯნება), მეორე - ოკუპირებული ახალგორის მუნიციპალიტეტის ჩრდილოეთით მდებარე სოფ. ბალაანში. უკანონო დაკავებების გარემოებების შესახებ დამატებითი ინფორმაცია ღია წყაროებში არ გავრცელებულა, თუმცა საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის (სუს) ცნობით, აღნიშული ფაქტების შესახებ ევროკავშირის მიერ მართული „ცხელი ხაზის“ მექანიზმი დაუყოვნებლივ ამოქმედდა.
ივანე ილურიძის გათავისუფლება
27 ოქტომბერს საქართველოს მოქალაქე ივანე ილურიძე დაახლოებით სამთვიანი უკანონო პატიმრობიდან გათავისუფლდა და ქართულ მხარეს გადმოეცა. ქ. თბილისიდან ჩასული ილურიძე საოკუპაციო ძალებმა საოკუპაციო ხაზთან მიმდინარე წლის 7 ივნისს დააკავეს, ოკუპირებული ახალგორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ახმაჯის მიმდებარე ტერიტორიაზე.
მევლუდ ლაღოშვილის დაკავება და გათავისუფლება
31 ოქტომბერს ღამის 22:00 საათზე საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა საქართველოს მოქალაქე მევლუდ ლაღოშვილი ოკუპირებული თიღვის მუნიცაპალიტეტის სოფ. გვირგვინასთან საქონლის მწყემსვის დროს დააკავეს. (შენიშვნა: მისი გათავისუფლება მესამე დღეს, 2 ნოემბერს მოხერხდა).
დაკავება სინაგურის მიმდებარედ
31 ოქტომბერს საჩხერის მუნიციპალიტეტის ოკუპირებული სოფ. სინაგურის მიმდებარედ საქართველოს მოქალაქე უკანონოდ დააკავეს. ჯერჯერობით უცნობია მოქალაქის ვინაობა და დაკავების გარემოება, თუმცა სუს-ის ცნობით, აღნიშული ფაქტების შესახებ ევროკავშირის მიერ მართული „ცხელი ხაზის“ მექანიზმი დაუყოვნებლივ ამოქმედდა.
არჩილ ბასანიძის გათავისუფლება
მიმდინარე წლის მაისში ოკუპირებულ ქ. ცხინვალის მიმდებარედ უკანონოდ დაკავებული არჩილ ბასანიძე, რომელიც საქართველოს ოკუპირებებულ ნაწილში წინა დღეს დაკავებული მეგობრის, ლევან პეტრიაშვილის მოსაძებნად გადავიდა, 15 ოქტომბერს გაათავისუფლეს. პეტრიაშვილი ამ დრომდე უკანონო პატიმრობაში იმყოფება.
არჩილ ბასანიძის გათავისუფლება. წყარო: სუს-ის Facebook-ის გვერდი.
სექტემბერ-ოქტომბერში საოკუპაციო ხაზის საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადმოწევის ფაქტების შესახებ ღია წყაროებში ინფორმაცია არ გავრცელებულა, თუმცა IPRM-ის ფორმატში რიგით 115-ე შეხვედრის (ჩატარდა 1-ელ ნოემბერს) შემდეგ, სუს-ის საინფორმაციო-ანალიტიკური დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილე ირაკლი ანთაძემ ჟურნალისტებთან საუბრისას აღნიშნა, რომ 114-ე შეხვედრის შემდეგ ბორდერიზაციის სამი შემთხვევა მოხდა. ვინაიდან მას არ დაუკონკრეტებია, საოკუპაციო ხაზის ზუსტად რომელ მონაკვეთებზე დაფიქსირდა „ბორდერიზაციის“ ფაქტები ან რა ტიპის საქმიანობას გულისხმობდა იგი, ქვემოთ წარმოგიდგენთ მხოლოდ ღია წყაროებში გავრცელებულ ინფორმაციას საოკუპაციო ხაზის სიახლოვეს მიმდინარე სხვადასხვა ტიპის უკანონო საქმიანობების შესახებ.
ახალი სასროლეთი ოკუპირებულ ერედვთან
ერედვის მუნიციპალიტეტის ოკუპირებულ სოფ. ერედვთან, საოკუპაციო ძალებმა ახალი სასროლეთი მოაწყვეს. ამის დამადასტურებელი ფოტომასალა ანტისაოკუპაციო მოძრაობის „ძალა ერთობაშია“ ლიდერმა დავით ქაცარავამ საკუთარ Facebook-ის გვერდზე გაავრცელა.
გამაგრებული საგუშაგოები საკორინთლოში
ანტისაოკუპაციო მოძრაობის „ძალა ერთობაშია“ ლიდერის, დავით ქაცარავას ინფორმაციაზე დაყრდნობით, საოკუპაციო ძალებმა კასპის მუნიციპალიტეტის სოფ. საკორინთლოს მიმდებარედ განთავსებული საგუშაგოები გაამაგრეს და სანგარი შემოავლეს. ბოლო თვეების განმავლობაში ამგვარი მოქმედებები ოკუპირებულ სოფლებში თამარაშენში, ღოღეთში, ჯარიაშენსა და ახმაჯშიც დაფიქსირდა.
ახალი მშენებლობა ავნევის სამხედრო ბაზის მიმდებარედ
ქარელის მუნიციპალიტეტის სოფ. დვანის მომიჯნავე ოკუპირებული თიღვის მუნიციპალიტეტის სოფ. ავნევში განთავსებული სამხედრო ბაზის სიახლოვეს მშენებლობა მიმდინარეობს. ამის შესახებ ინფორმაცია ანტისაოკუპაციო მოძრაობის „ძალა ერთობაშია“ ლიდერმა დავით ქაცარავამ გაავრცელა. ერთ-ერთი ვერსიით საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლები იქ ეკლესიას აშენებენ, თუმცა არსებობს ბაზის სამხედრო დანიშნულებით გაფართოების ვერსიაც.
საოკუპაციო ძალების გადაადგილება სოფ. მლეთაში
დუშეთის მუნიციპალიტეტის სოფ. მლეთაში, ლომისის წმინდა გიორგის სახელობის ეკლესიის მიმდებარე ტერიტორიაზე საოკუპაციო ძალების სამხედროების გადაადგილების ინტენსივობა ბოლო პერიოდში გაიზარდა. ამის შესახებ ინფორმაციას ანტისაოკუპაციო მოძაობის „ძალა ერთობაშია“ ლიდერი დავით ქაცარავა Facebook-ის საკუთარ გვერდზე ავრცელებს და თან ამსახველ კადრებსაც აქვეყნებს. ქაცარავას თქმით, ვითარება საგანგაშოა იმდენად, რამდენადაც აღნიშნული ტერიტორია ოკუპაციის განსაკუთრებულად მაღალი რისკის ქვეშ დგას. 2021 წლის დეკემბერში, ოკუპირებულ ცხინვალში დე ფაქტო პარლამენტის ე.წ. საზღვრის დელიმიტაციისა და დემარკაციის კომიტეტმა დე ფაქტო „სამხრეთ ოსეთის“ ახალი რუკა წარადგინა, რაც მოგვიანებით ე.წ. პრეზიდენტმაც დაამტკიცა. აღნიშნული რუკის მიხედვით, სოფ. მლეთის მთლიანი ტერიტორია, ეკლესიის ჩათვლით, საოკუპაციო რეჟიმის კონტროლის ქვეშ, ე.წ. სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ადმინისტრაციის მმართველობის ქვეშ ექცევა.
ჟოზეფ ბორელის ვიზიტი ხურვალეთში
საგარეო საქმეთა და უსაფრთხოების პოლიტიკის საკითხებში, ევროკავშირის უმაღლესმა წარმომადგენელმა ჟოზეფ ბორელმა, საქართველოში ოფიციალური ვიზიტისას საოკუპაციო ხაზის გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ხურვალეთის მონაკვეთიც მოინახულა. მას ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის დამკვირვებლებმა მიაწოდეს უახლესი ინფორმაცია ადგილზე არსებული უსაფრთხოების ვითარებისა და იმ უარყოფითი გავლენის შესახებ, რასაც ადგილობირვი მოსახლეობის ყოველდღიურ ყოფაზე თავისუფლად გადაადგილების შეზღუდვა, ისევე, როგორც განგრძობითი „ბორდერიზაციის“ პროცესის მახასიათებლები - მათ შორის უკანონოდ გავლებული ღობეები, მავთულხლართები და სათვალთვალო კოშკები ახდენს.
ჟოზეფ ბორელი ხურვალეთში. წყარო: eumm.eu
კენტერბერის არქიეპისკოპოსის ვიზიტი ხურვალეთში
ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელმა დიმიტრიოს კარაბალისმა კენტერბერის არქიეპისკოპოსს გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ხურვალეთში უმასპინძლა, სადაც მან და მისიის დაკვირვებლებმა ოკუპაციის პირობებში არსებული ვითარება გააცნეს. მათ ინფორმაცია მიაწოდეს როგორც ადგილზე არსებული უსაფრთხოების სიტუაციის, ასევე ჰუმანიტარული მდგომარეობის შესახებაც. ისაუბრეს „ბორდერიზაციის“ განგრძობითი პროცესის დესტრუქციული ეფექტისა და ადამიანის უფლებათა და საყოველთაო თავისუფლებათა რეგულარული დარღვევის პაქტიკაზე.
ავსტრიის დელეგაციის ვიზიტი ოძისში
ავსტრიის დელეგაციამ საოკუპაციო ხაზის სოფ. ოძისის მონაკვეთი ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის თანამშრომლებთან ერთად მოინახულა. დამკვირვებლებმა მათ ადგილზე გააცნეს ვითარება გადაადგილების შეზღუდვისა და ამ მხრივ, ადამიანის უფლებათა დარღვევების შესახებ. მათ ასევე ისაუბრეს „ბორდერიზაციის“ პროცესის შედეგებთან დაკავშირებით, რასაც თანაბრად დამაზიანებელი შედეგი მოაქვს საოკუპაციო ხაზის ორივე მხარეს მცხოვრები მოსახლეობისთვის.
იაპონიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს დელეგაციის ვიზიტი ოძისში
საქართველოში რიგით მე-12 პოლიტიკურ კონსულტაციებზე მყოფმა იაპონიის დელეგაციამ იაპონიის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილის თანაშემწის, ელჩ იკეგამი მასაკის ხელმძღვანელობით, საოკუპაციო ხაზის სოფ. ოძისის მონაკვეთი მოინახულა. მცხეთის რეგიონული ოფისის ხელმძღვანელმა, ევა სუვარამ მათ მისიის საქმიანობისა და ადგილზე არსებული უსაფრთხოების ვითარების შესახებ მიაწოდა ინფორმაცია.

On September 12, the 114th meeting of the Incident Prevention and Response Mechanism (IPRM) was held in Ergneti (Gori municipality) under the co-facilitation of the EUMM Head, Dimitrios Karabalis, and the Special Representative of the OSCE Chairperson-in-Office for the South Caucasus, Ambassador Viorel Moşanu. More information about the meeting, please see here.
As of October 31, a total of six Gerogian citizens remain in illegal detention in the Tskhinvali prison.
Detention Near Odzisi
On September 15, the occupation forces illegally detained a Georgian citizen in the vicinity of the village of Odzisi (Dusheti municipality). The identity of the detainee and his legal status remain unknown until now, however, according to Radio Liberty, he is from the village of Agara (Kareli municipality) and was moving in the direction of the occupied Akhalgori while the arrest.
Detentions in the Vicinity of Ghromi and Balaani
On October 18, the occupation forces arrested two Georgian citizens in the occupied parts of Georgia: in the occupied village of Ghromi (Tskhinvali district) which is adjacent to the village of Mejvriskhevi of the Gori municipality, and the village of Balaani, located in the north of the occupied Akhalgori municipality. Additional information about the circumstances of the illegal detentions was not disseminated in open sources, however, according to the State Security Service (SSS) of Georgia, the hotline mechanism managed by the European Union was immediately activated.
Release of Ivane Iluridze
On October 27, Ivane Iluridze, a Georgian citizen, was released from about three months of illegal imprisonment and handed over to the Georgian side. Iluridze, who came from Tbilisi, was arrested by the occupation forces on the occupation line, adjacent to the village of Akhmaji (occupied Akhalgori municipality) on June 7, 2023.
Detention and Release of Mevlud Lagoshvili
On October 31, at 10:00 PM, the occupation forces arrested Mevlud Lagoshvili, a Georgian citizen, near the village of Gvirgvina (occupied Tigvi municipality) while herding cattle. (Note: He was released on the third day, November 2).
Detention Near Sinaguri
On October 31, a Georgian citizen was illegally detained near the occupied village of Sinaguri (Sachkhere municipality). The identity of the citizen and the circumstances of the arrest are still unknown, however, according to the SSS, the hotline mechanism managed by the European Union was immediately activated.
Release of Archil Basanidze
On October 15, Archil Basanidze, who was illegally detained near the occupied Tskhinvali city in May this year, while moving to the occupied part of Georgia to find his friend, Levan Petriashvili, who was arrested the day before, was released on October 15. Petriashvili is still in illegal detention.
Release of Archil Basanidze. Source: SSS Facebook Page
The interactive map of illegal detentions prepared by the Rondel Foundation, please see here.
In September-October, no information was spread in open sources about moving the occupation line on the territory controlled by the central government of Georgia, however, after the IPRM regular 115th meeting (held on November 1), Irakli Antadze, the Deputy Director of the Information and Analytical Department of the SSS, speaking to journalists noted that after the 114th meeting, there were three “borderization” cases. Since he did not specify exactly on which sections of the occupation line the “borderization” facts were observed or what type of activity he meant, below we present information obtained in open sources about various types of illegal activities taking place near the occupation line.
New Shooting Range Near the Occupied Eredvi
Near the occupied village of Eredvi (Erdevi municipality), the occupation forces set up a new shooting range. Davit Katsarava, the leader of the anti-occupation movement - Power is in Unity, published confirming photo material on his Facebook page.
Fortified Checkpoints in Sakorintlo
Based on the information disseminated by Davit Katsarava, the leader of the anti-occupation movement - Power is in Unity, the occupation forces fortified checkpoints located near the village of Sakorintlo (Kaspi municipality) and surrounded them with ditches. During the last months, such actions were observed in the occupied villages of Tamarasheni, Ghogheti, Jariasheni and Akhmaji.
New Construction Near the Avnevi Military Base
As Davit Katsarava, the leader of the anti-occupation movement - Power is in Unity, disseminated information, construction is underway near the military base located in the village of Avnevi (occupied Tighvi municipality), adjacent to the village of Dvani (Kareli municipality). According to one of the versions, the occupation forces are building a church there, although there is also a version of the base expansion for military purposes.
Movement of the Occupation Forces in the Village of Mleta
As Davit Katsarava, the leader of the anti-occupation movement - Power is in Unity, reports on his Facebook page and publishes the confirming footage, the intensity of movement of the occupation forces in the vicinity of the Lomisa Church of St. George, in the village of Mleta (Dusheti municipality), has increased recently. According to him, the situation is alarming to the extent that the mentioned territory is under a particularly high risk of occupation. In December 2021, the so-called committee of demarcation and delimitation of the de facto parliament of the occupied Tskhinvali presented a new map of de facto South Ossetia, which later was approved by the so-called President. As per the map, the entire territory of the village of Mleta, including the church, falls under the rule of the de facto administration of South Ossetia, under the control of the occupation regime.
Josep Borrell in Khurvaleti
During his official visit to Georgia, Josep Borrell, the High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the European Commission, visited an occupation line section in the village of Khurvaleti (Gori municipality). On the ground, observers of the European Union Monitoring Mission provided him with the latest information about the security situation along the occupation administrative border. Mr. Borrell personally learned about the negative impact of “borderization” features (including fences, barbed wire and watchtowers) on the freedom of movement of the local population.
Joseph Borrell in Khurvaleti. Source: eumm.eu
Archbishop of Canterbury in Khurvaleti
The EUMM Head, Dimitrios Karabalis, hosted the Archbishop of Canterbury in the village of Khurvaleti (Gori municipality). Mr. Karabalis and observers of the mission informed the Archbishop about the security and humanitarian situation in the region. The conversation touched on the destructive effect of the continuous “borderization” process and regular practice of violating human rights and universal freedoms.
Austrian Delegation in Odzisi
An Austrian delegation, together with representatives of the EU Monitoring Mission, visited an occupation line section in the village of Odzisi. The observers informed them about the situation of movement restrictions and human rights violations in this regard. They also spoke about the consequences of the “borderization” process which has equally damaging consequences for the population living on both sides of the occupation line.
Delegation of the Ministry of Foreign Affairs of Japan in Odzisi
A Japanese delegation, which is on the regular 12th Political Consultations in Georgia, under the leadership of the Assistant Deputy Minister of Foreign Affairs of Japan, Ambassador Ikegami Masaki, visited an occupation line section in the village of Odzisi. The Head of the Mtskheta Field Office, Ewa Suwara, briefed the dlegation about the monitoring activities carried out by the EUMM, as well as the security situation on the ground.