გამოცემა: N33 / მიმოხილვის პერიოდი: 1 სექტემბერი - 31 ოქტომბერი, 2023 / ავტორი: ელენე მინდიაშვილი
- სამხრეთის სამხედრო ოლქის მე-7 სამხედრო ბაზის საზენიტო-სარაკეტო ქვედანაყოფების ჯარისკაცებმა ანტისაჰაერო თავდაცვის საშუალებების გამოყენებით პირობითი მოწინააღმდეგის სადაზვერვო უპილოტო საფრენი აპარატები გაანადგურეს. წვრთნების დროს სამხედროებმა რუსული წარმოების საფრენი აპარატები: „Орлан“, „Застава“ და „Гранат“ გამოიყენეს.
- მე-7 სამხედრო ბაზის მოტომსროლელთა ქვედანაყოფის სამხედროებმა პირობითი მოწინააღმდეგის ბანაკის აღმოჩენასა და განადგურებაში ივარჯიშეს. მათ პირობითი მოწინააღმდეგის სასწავლო ბანაკის ადგილსამყოფელი დაადგინეს და უპილოტო საფრენი აპარატის „Орлан-10“-ის, ჯავშანტრანსპორტიორი „BTR-82A“-ს, საშტატო ცეცხლსასროლი იარაღისა და ყუმბარმტყორცნების გამოყენებით გაანადგურეს იგი.
- სამხრეთის სამხედრო ოლქის კავშირგაბმულობის სპეციალისტებმა წებელდის პოლიგონზე ივარჯიშეს. წვრთნა მიზნად ისახავდა ღია და დახურული არხების მეშვეობით მართვის პუნქტებს შორის სტაბილური კავშირის დამყარებასა და თანამედროვე სპეციალური აღჭურვილობის საშუალებით ფართო დიაპაზონის სიხშირეების დაჭერას.
- სამხრეთის სამხედრო ოლქის სადაზვერვო დანაყოფმა აფხაზეთის ტერიტორიაზე ივარჯიშა. მათ წებელდის საბრძოლო პოლიგონზე „Стрелец“-ის სპეციალური სადაზვერვო კომპლექსის გამოყენებით პირობითი უკანონო შეიარაღებული დაჯგუფება გაანადგურეს.
- მე-7 სამხედრო ბაზის ტანკისტებმა ადიღეში მდებარე მაიკოპის საბრძოლო პოლიგონზე გამართულ ერთობლივ წვრთნაში მიიღეს მონაწილეობა. წვრთნაში მექანიკოს-მძღოლებიც მონაწილეობდნენ.
სამეთაურო-საშტაბო სამობილიზაციო სწავლება
- 23-27 ოქტომბერს აფხაზეთის ე.წ. შეიარაღებული ძალების მომზადების 2023 წლის გეგმის თანახმად სარეზერვო მსროლელი ბრიგადისა და სამხედრო კომისარიატების წარმომადგენლებისთვის სამეთაურო-საშტაბო სამობილიზაციო სწავლება გაიმართა. წვრთნის მიმდინარეობის პროცესი დე ფაქტო რესპუბლიკის ე.წ. პრეზიდენტმა, ასლან ბჟანიამაც მოინახულა.
საშემოდგომო გაწვევა
- აფხაზეთში ე.წ. პრემიერ მინისტრმა ალექსანდრ ანქვაბმა 2023 წლის საშემოდგომო გაწვევის ბრძანებას მოაწერა ხელი. 1-ლი ოქტომბრიდან გაწვევის პუნქტები მოეწყო გაგრაში, გუდაუთაში, სოხუმში, გულრიფშში, ოჩამჩირესა და ტყვარჩელში.
- ძარწემის პოლიგონზე სამხრეთის სამხედრო ოლქის 58-ე საერთო საჯარისო არმიის ტანკისტებმა საველე პირობებში ღამის ხედვის მოწყობილობების გამოყენებით ცეცხლის წარმოებაში ივარჯიშეს. საველე წვრთნისას „Т-72Б“ ტიპის ტანკის ეკიპაჟმა პირობითი მოწინააღმდეგის საარტილერიო დანადგარები 700 მეტრი დისტანციიდან გაანადგურეს, მტრის „ცოცხალი ძალა“ კი 400-600 მეტრი დისტანციიდან.
ე.წ. შეიარაღებული ძალების სამხედრო წვრთნები
- დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროს პოლიგონზე სამხედრო სამმართველოსა და მსროლელი ბრიგადის სამხედროებმა გეგმიური საცეცხლე მომზადება გაიარეს.
- დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროს პოლიგონზე საპატიო ყარაულის ასეულის ჯარისკაცებმა პრაქტიკული მომზადება ორჯერ გაიარეს. მათ თავდაპირველად თავდაცვითი ბრძოლის წარმოებასა და მოწინააღმდეგის თავდასხმის მოგერიებაში ივარჯიშეს, მოგვიანებით კი საარტილერიო ცეცხლის წარმოებასა და მიზანში სროლაში.
- სპეცდანიშნულების ბატალიონის უფროსმა ოფიცრებმა ახალწვეულ ჯარისკაცებს ტაქტიკური წვრთნა ჩაუტარეს.
- ე.წ. შეიარაღებული ძალების წვევამდელებმა საცეცხლე მომზადება გაიარეს.
- პროფესიული მომზადების საგაკვეთილო გეგმის ფარგლებში დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო სამმართველოს ორგანოების ოფიცრებმა და საბრძოლო ქვედანაყოფების მეთაურებმა თეორიული გაკვეთილები გაიარეს. გაკვეთილები კომპლექსურ ხასიათს ატარებდა და მიზნად ისახავდა უმცროსი და უფროსი ოფიცრების პროფესიული უნარების დახვეწასა და ცოდნის ამაღლებას.
საინჟინრო ტექნიკის პარკის გახსნა
- დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროში საინჟინრო ტექნიკის პარკი გაიხსნა. პარკი ერთ სივრცეში აერთიანებს საგუშაგოებს, საკონტროლო-გამშვებ პუნქტებს, ინსტრუქტაჟის სივრცეს მძღოლებისთვის, სარეზერვო ელექტრომომარაგების პუნქტს და დასუფთავებისა და რეცხვის პუნქტს ტექნიკისთვის. პარკის გახსნის ცერემონია დე ფაქტო რესპუბლიკის დაარსების 33-ე წლისთავს დაემთხვა. ღონისძიებას ესწრებოდნენ ე.წ. პრეზიდენტი ალან გაგლოევი, ჩრდილოეთ ოსეთის პარლამენტის თავმჯდომარე, ტაიმურაზ ტუსკაევი და მისი ცხინვალელი „კოლეგა“ ალან ალბაროვი, დე ფაქტო რესპუბლიკის ე.წ. უშიშროების საბჭოს მდივანი ანატოლი პლიევი, რუსეთის სოციალური პროგრამების მხარდაჭერის ეროვნული ფონდის წარმომადგენელი ანდრეი სერგეევი და დე ფაქტო რესპუბლიკაში რუსეთის ფედერაციის საელჩოს წარმომადგენლები.
- ე.წ. თავდაცვის მინისტრის განკარგულების საფუძველზე ცხინვალის რეგიონის შეიარაღებულმა ძალებმა სავალდებულო სამხედრო სამსახურისთვის საშემოდგომო გაწვევა გამოაცხადა. გაწვევა ეხება სამხედრო აღრიცხვაზე მყოფ ყველა 18-27 ასაკის მამაკაცს, რომლებსაც ჩაუტარდებათ შესაბამისი სამედიცინო და ფსიქოლოგიური შემოწმება. მათ შემოწმების შემდეგ გადაეცემათ სამხედრო ფორმები და დაიწყებენ საბაზისო მომზადების კურსს.

• As part of exercises, soldiers of anti-aircraft missile units of the 7th military base of the Southern Military District, destroyed reconnaissance unmanned aerial vehicles of a conditional adversary using air defense systems such as the Orlan, Zastava and Granat Russian-made flying machines.
• Servicemen of a motorized rifle unit of the 7th military base practiced in discovering and destroying a conditional enemy camp. The servicemen used the Orlan-10 unmanned aerial vehicle, BTR-82A armored personnel carrier, standard firearms and grenade launchers.
• Communication specialists of the Southern Military District carried out exercises at the Tsebelda military training ground. The exercise was aimed at establishing a stable connection between control points through open and closed channels and using modern special equipment to capture a wide range of frequencies.
• An intelligence unit of the Southern Military District carried out exercises on the territory of Abkhazia. They destroyed a conditional illegal armed formation using the Strelets special reconnaissance complex at the Tsebelda military training ground.
• Tankmen of the 7th military base took part in a joint exercise held at the Maikop military training ground in Adygea. Mechanic-drivers also participated in the training.
Command-Staff Mobilization Exercise
· On October 23-27, as per the so-called training plan of the Armed Forces for 2023, a command-staff mobilization exercise was held for reserve rifle brigades and military commissariats. The so-called President of the de facto republic, Aslan Bzhania, also attended the training process.
Fall Conscription
• In Abkhazia, the so-called Prime Minister, Alexander Ankvab, signed a decree on 2023 fall conscription. From October 1, conscription points were organized in Gagra, Gudauta, Sokhumi, Gulripsh, Ochamchire and Tkvarcheli.
• Tankmen of the 58th Combined Arms Army of the Southern Military District practiced fire shooting using night vision devices in field conditions at the Dzartsemi military training ground. During the field exercise, the Т-72B tank crew destroyed conventional enemy's artillery installations at 700 meters distance, and the enemy manpower - at 400-600 meters distance.
Military Exercises of the So-Called Armed Forces
• Servicemen of a military unit and a rifle brigade underwent scheduled firing training at the training ground of the de facto Ministry of Defense
• Servicemen of an honor guard company underwent practical training twice at the training ground of the de facto Ministry of Defense. At first, they practiced in conducting a defensive battle and repelling an enemy attack, and later in conducting artillery fire and shooting at a target.
• Senior officers of the Special Forces Battalion conducted tactical training for recruits.
• Conscripts of the so-called Armed Forces underwent firing training.
• As part of the professional training curriculum, officers of the military division of the de facto Ministry of Defense and commanders of combat units took theoretical lessons. The lessons were complex in nature and were aimed at improving the professional skills and knowledge of junior and senior officers.
Opening of an Engineering Equipment Park
• An engineering equipment park was opened in the de facto Ministry of Defense. The park combines a security post module, checkpoints, an instruction space for drivers, a backup power supply point and a cleaning and washing station for equipment in one space. The park opening ceremony coincided with the 33rd anniversary of the establishment of the de facto republic. The event was attended by the so-called President Alan Gagloyev, the Chairman of the Parliament of North Ossetia, Taimuraz Tuskaev, his “counterpart” from Tskhinvali, Alan Albarov, the Secretary of the so-called Security Council of the de facto republic, Anatoly Pliev, the Chariman of the Board of the National Fund for Support of Social Programs of Russia, Andrei Sergeev, and representatives of the Embassy of the Russian Federation to the de facto republic.
• As per a decree of the so-called Minister of Defense, the Armed Forces of the Tskhinvali region announced the fall conscription for mandatory military service. The conscription applies to all men aged 18-27 on military registration. The conscripts will undergo appropriate medical and psychological examinations, after which, they will be given military uniforms and commence the basic training course.