გამოცემა: N14 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-30 ნოემბერი, 2023
ოკუპირებულ რეგიონებში არ მოეწონათ სომხეთის პრემიერ-მინისტრის, ნიკოლ ფაშინიანის განცხადება, რომელმაც 24 ნოემბერს განაცხადა, რომ სომხეთი „სრულად და ცალსახად უჭერს მხარს საქართველოს ერთიანობას, სუვერენიტეტს, ტერიტორიულ მთლიანობას, დამოუკიდებლობას და დემოკრატიას“. ფაშინიანმა ასე უპასუხა კითხვას, მზად იყო თუ არა სომხეთი ეღიარებინა აფხაზეთი და ცხინვალის რეგიონი რუსეთის მიერ ოკუპირებულ ტერიტორიებად.
ფაშინიანის განცხადება დაგმო აფხაზეთის დე ფაქტო ლიდერმა ასლან ბჟანიამ. მისი თქმით, სომხეთის დღევანდელი ხელმძღვანელობა მსგავს განცხადებას დასავლეთის ზეწოლის შედეგად აკეთებს. მან მოუწოდა სომხეთის მთავრობას „შეწყვიტონ ინდოქტრინირებული რიტორიკა და თავისი საგარეო პოლიტიკის განხორციელებისას საქმის ფაქტობრივი მდგომარეობის გათვალისწინება დაიწყონ“. ფაშინიანის განცხადება გააკრიტიკეს დე ფაქტო პარლამენტის წევრებმაც, კერძოდ, სომხური წარმოშობის ოთხმა „დეპუტატმა“.
ფაშინიანის სიტყვები უპასუხოდ არ დატოვეს არც ცხინვალში, სადაც დე ფაქტო ლიდერმა ალან გაგლოევმა ფაშინიანს მთიან ყარაბაღში მარცხი შეახსენა. მისი თქმით, „ჩვენ პატივს ვცემთ სომეხ ხალხს, რომელთანაც მრავალსაუკუნოვანი ურთიერთობები გვაკავშირებს, მაგრამ არ გვაინტერესებს სომხეთის პრემიერ-მინისტრის აზრი, რომელმაც მთიანი ყარაბაღი უმძიმეს მდგომარეობაში დატოვა“. გაგლოევმა ფაშინიანს საკუთარი ხალხის ღალატში დასდო ბრალი.
ფაშინიანის განცხადებასთან დაკავშირებით ოკუპირებული რეგიონების წარმომადგენლების მიერ გაკეთებული შეფასებები რუსულ ნარატივში ჯდება, რომლის მიხედვითაც მთიანი ყარაბაღის ომში სომხური მხარის მარცხი ფაშინიანის „დამსახურებაა“. ყარაბაღში მარცხის შემდეგ ფაშინიანი რუსეთს სომხეთის უსაფრთხოების გარანტორად აღარ მიიჩნევს და მოსკოვის გავლენისგან თავის დაღწევას ცდილობს, რის გამოც იგი მოსკოვის ნეგატიური საინფორმაცია კამპანიის სამიზნე გახდა.
საერთაშორისო ორგანიზაციების საქმიანობაზე კონტროლი იზრდება
16 ნოემბერს აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტროს მედიაცენტრში ჩატარდა ონლაინკონფერენცია, სადაც მონაწილეობა მიიღეს ნიკარაგუის საგარეო საქმეთა მინისტრმა და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრმაც. შეხვედრაზე დასავლური არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და გაეროს სააგენტოების საქმიანობის შესახებ იმსჯელეს და აღნიშნული ორგანიზაციების „დესტრუქციულ“ გავლენასთან ბრძოლის საქმეში ერთმანეთს გამოცდილება გაუზიარეს. ამ შეხვედრიდან მალევე ცნობილი გახდა, რომ საერთაშორისო ორგანიზაციების საქმიანობაზე კონტროლის გაზრდის მიზნით დე ფაქტო ხელისუფლებამ ახალი გადაწყვეტილება მიიღო.
ონლაინკონფერენცია მედიაცენტრში
20 ნოემბერს ბჟანიამ ხელი მოაწერა „აფხაზეთის რესპუბლიკის ტერიტორიაზე საერთაშორისო არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების პროგრამების (პროექტების) განხორციელების ზოგიერთი ღონისძიების შესახებ“ ე.წ. პრეზიდენტის N108-ე ბრძანებაში (მიიღეს 2019 წლის 4 მაისს) ცვლილების შეტანის ბრძანებას. დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრის, ინალ არძინბას განცხადებით, ცვლილების მიზანია „მათი საქმიანობის გამჭვირვალობის, ჩვენი სუვერენიტეტისა და ეროვნული უსაფრთხოების უზრუნველყოფა“. დასავლეთის ორგანიზაციების გავლენის მაგალითად არძინბამ მოიყვანა USAID-ის ოფიციალური გვერდზე გამოქვეყნებული ინფორმაცია, სადაც წერია, რომ აფხაზეთში ხორციელდება პროექტები, რომლებიც მიმართულია „კრემლის დამღუპველი გავლენის წინააღმდეგ“ და „საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენისკენ.“ მისი თქმით, „მათთვის ვისაც აფხაზურ-რუსული ურთიერთობების დანგრევა სურთ და აფხაზეთს ოკუპირებულ ტერიტორიად განიხილავენ, კარი დაიკეტება ახლო მომავალში“.
არძინბა ბოლო ორი წელია აქტიურად ცდილობს აფხაზეთში მოქმედი საერთაშორისო ორგანიზაციების საქმიანობაზე კონტროლის გაძლიერებას. არაერთი მცდელობის მიუხედავათ, შიდა წინააღმდეგობის გამო, დღემდე ვერ მოხერხდა „უცხოეთის აგენტების“ შესახებ რუსული კანონის ანალოგიური კანონის მიღება. თუმცა, ბჟანიას მიერ უკვე არსებულ ბრძანებაში ცვლილების შეტანა სამართლებრივ ბაზას ქმნის აღნიშნული ორგანიზაციების საქმიანობის მეტი კონტროლისთვის.
ვის შეხვდა ბჟანია მოსკოვში?
ნოემბერში ბჟანია ორჯერ იმყოფებოდა მოსკოვში. პირველად იგი 7 ნოემბერს გაემგზავრა და შეხვდა რუსეთის უშიშროების საბჭოს მდივნის მოადგილეს, რაშიდ ნურგალიევს, რომელიც საბჭოში საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების კურატორია. მეორე ვიზიტის შესახებ ინფორმაცია ბჟანიას ვებგვერდზე 22 ნოემბერს გავრცელდა. ამ ინფორმაციის მიხედვით დაგეგმილი იყო შეხვედრები სხვადასხვა სახელმწიფო სტრუქტურებში. თუმცა, საინტერესოა, რომ ამ ვიზიტის ფარგლებში განხორციელებული შეხვედრების შესახებ ინფორმაცია არ გავრცელებულა. ბჟანიას ხშირი და ხანგრძლივი ვიზიტები მოსკოვში აფხაზეთში დიდი ხანია განხილვის საგანია. ოპოზიციისა და მედიის წარმომადგენლები ეჭვობენ, რომ ბჟანიას გაუჩინარება მოსკოვში მის პირად საქმეებს უკავშირდება.
მეტი კავშირები ბელარუსთან
6 ნოემბერს არძინბამ, დე ფაქტო სამინისტროსთან არსებულ საზოგადოებრივი საბჭოს სხდომაზე, ბელარუსის მიმართულებით „სამინისტროს“ აქტივობა შეაჯამა. მისი თქმით, ბელარუსში აფხაზეთის „სამთავრობო“ დელეგაციის ვიზიტის შედეგად უწყებათაშორისი დიალოგი მიმდინარეობს. არძინბამ განსაკუთრებით აღნიშნა, რომ ეს ვიზიტი შედგა ქართველი დიპლომატების მხრიდან გაძლიერებული წინააღმდეგობის მიუხედავად. მისი შეფასებით, ბელარუსსა და საქართველოს შორის დიპლომატიური ურთიერთობები დაღმავალ ტრაექტორიაში იმყოფება. რაც, არძინბას იმედს აძლევს, რომ მინსკიდან აღიარება უახლოეს პერიოდში იქნება.
ბელარუსთან ურთიერთობის კონტექსტში საინტერესოა, რომ 17 ნოემბერს მინსკში აფხაზეთის ე.წ. საკონსტიტუციო სასამართლოს თავმჯდომარის მოადგილე დიანა ფილია ბელარუსის საკონსტიტუციო სასამართლოს თავმჯდომარის მოადგილე ნატალი კარპოვიჩს შეხვდა. ურთიერთშეხვედრების გახშირებული დინამიკა და მოსკოვის მხრიდან გაძლიერებული ზეწოლა, ზრდის ალბათობას, რომ ბელარუსმა შესაძლოა აფხაზეთის დამოუკიდებლობა აღიაროს.
ელექტროენერგია რუსეთიდან
აფხაზეთის დე ფაქტო ვიცე-პრემიერისა და ეკონომიკის მინისტრის, კრისტინა ოზგანის განცხადებით, „აფხაზეთის ენერგოსისტემას ვერავინ შეინახავს, ჩვენს გარდა“. მისი თქმით, ისინი 2016 წლიდან შექმნილი დეფიციტის დასაფარად ყოველწლიურად იღებენ ელექტროენერგიას რუსეთიდან. მისი თქმით, 2023 წლის 5 ნოემბრიდან აფხაზეთი, „ინტერ რაოსთან“ გაფორმებული შეთანხმების საფუძველზე, ელექტროენერგიას რუსეთიდან იღებს. ოზგანი კრიზისის დაძლევისთვის მნიშვნელოვნად მიიჩნევს ტარიფების შემდგომ გაზრდას, რაც 2025 წლამდე ეტაპობრივად უნდა მოხდეს. დე ფაქტო ხელისუფლება ტარიფების გაზრდის გარდა მნიშვნელოვნად მიიჩნევს ენერგოსექტორში რუსი ინვესტორების შემოყვანას, რაც საზოგადოების ნაწილს არ მოსწონს. რადგან მიაჩნიათ, რომ ენერგოსექტორის გასხვისება აფხაზების სუვერენიტეტს შეასუსტებს და მათზე რუსეთის ზეწოლის ბერკეტებს გაზრდის.
ქართველი „დივერსანტების“ ძიებაში
8 ნოემბერს, 21:03 საათზე რუსმა პროპაგანდისტმა, ვლადიმერ სოლოვიოვმა თავის ტელეგრამ არხზე განცხადება გამოაქვეყნა. სოლოვიოვი წერდა: „აფხაზეთში საქართველოდან გადავიდა დივერსიული ჯგუფი, რომლის შემადგენლობაც 50 კაცამდეა“. სოლოვიოვი ირწმუნებოდა, რომ დივერსიული ჯგუფის მიზანი „სოხუმის აეროპორტში“ ტერაქტის მოწყობა იყო. დივერსანტების ყოფნის ფაქტი, საძიებო სამუშაოების დასრულების შემდეგ, 9 ნოემბერს, უარყვეს დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლებმა. ინფორმაციის სანდოობა თავიდანვე ეჭვის ქვეშ დადგა. რეალურად თუ რა იყო ამ დეზინფორმაციის გავრცელების მოტივი, ჯერჯერობით გაურკვეველია. არც აფხაზურ საზოგადოებაში აქვთ ამაზე ერთმნიშვნელოვანი პასუხი.
დივერსანტების საძიებო სამუშაოები
1 ნოემბერს ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) რიგით 115-ე შეხვედრა გაიმართა. 2023 წელს უკვე ექვსი ასეთი შეხვედრა ჩატარდა. შეხვედრაზე სხვადასხვა საკითხები განიხილეს, მათ შორის: საქართველოს მოქალაქეების  უკანონო დაკავებებისა და „ბორდერიზაციის“, ე.წ. საკონტროლო-გამშვები პუნქტების 24-საათიანი ფუნქციონირებისა და სოფ. ჩორჩანაში ქართული საპოლიციო საგუშაგოს დემონტაჟის (ცხინვალის მოთხოვნა) საკითხები.
ერგნეთისგან განსხვავებით, 2018 წლის შემდეგ არ მიმდინარეობს მსგავსი შეხვედრები გალში, რომლის აღდგენასაც ბოლო პერიოდი აქტიურად ითხოვს აფხაზური მხარე. მიუხედავად იმისა, რომ ამ საკითხზე თბილისის ოფიციალური თანხმობა არ არსებობს, გალის რაიონის ე.წ. მეთაურმა კონსტანტინ ფილიამ ადგილობრივი მედიისთვის მიცემულ ინტერვიუში განაცხადა, რომ საოკუპაციო ხაზთან ახლოს უკვე მიმდინარეობს სპეციალური ოთახის მოწყობა, სადაც უნდა გაიმართოს შეხვედრები.
ერგნეთში შეხვედრა
თამაზ გინტურის მკვლელობა და მოსკოვისა და ცხინვალის რეაგირება
6 ნოემბერს გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. კირბალთან საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლების მიერ საქართველოს მოქალაქის, თამაზ გინტურის მკვლელობას რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენელი მარია ზახაროვაც გამოეხმაურა. მისი თქმით, იგი „გაკვირვებულია ევროკავშირის რეაქციით საქართველოს მოქალაქის მიერ სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკის სახელმწიფო საზღვრის უკანონო გადალახვის ფაქტზე“. მისი თქმით, იგნორირებულია აშკარა ფაქტები და ცხინვალის განმარტებები და ბრიუსელში უაპელაციოდ ცდილობენ მომხდარზე პასუხისმგებლობა რუსეთს დააკისრონ.
გინტურის მკვლელობის თავისი ვერსია გაავრცელა დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლებმაც. მაგ. ე.წ. სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტმა განაცხადა, რომ „სასაზღვრო რაზმმა აღმოაჩინა სახელმწიფო საზღვრის ორი დამრღვევი, რომლებიც იმყოფებოდნენ არაფხიზელ მდგომარეობაში. მათი დაკავების დროს, მათ გასწიეს წინააღმდეგობა, რაც მესაზღვრეების სიცოცხლესა და ჯანმრთელობას საფრთხეს უქმნიდა. ამავე დროს დამრღვევებმა გამოიყენეს ნაჯახი. მოგვიანებით მათ სცადეს მესაზღვრეებზე ავტომობილით თავდასხმა. უკანონო მოქმედებების აღკვეთის მიზნით, მესაზღვრეებმა გამაფრთხილებული გასროლა განახორციელეს, ხოლო მათი მხრიდან დაუმორჩილებლობის შემდეგ, ცეცხლი გახსნეს ავტომობილის საბურავების მიმართულებით, რის შედეგადაც ერთმა დამრღვევმა მძიმე ჭრილობა მიიღო და სასწრაფო სამედიცინო დახმარების მიზნით გადაეცა საქართველოს, მეორე კი - დააკავეს“.
გინტურის მკვლელობაზე განცხადება გაავრცელა დე ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტრომაც, რომელმაც გინტური და დაკავებული ლევან დოთიაშვილი, რომელიც 9 ნოემბერს გაანთავისუფლეს, „საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის რადიკალურად განწყობილი პარტიის წარმომადგენლებად“ მოიხსენია. ცხინვალის შეფასებით, მომხდარი, უპირველეს ყოვლისა, გამოწვეულია იმ ფაქტით, რომ თბილისი არ აღიარებს ე.წ. სახელმწიფო საზღვარს. ამიტომაც ისინი თბილისს მოუწოდებენ ე.წ. სახელმწიფო საზღვრის დელიმიტაციისა და დემარკაციის პროცესი დაიწყონ.
17 ნოემბერს ცხინვალის რეგიონს რუსეთის მთავრობის თავმჯდომარის მოადგილე, ალექსანდრ ნოვაკი ეწვია. ნოვაკი საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების კურატორია. ეს მისი პირველი ვიზიტია რეგიონში. ნოვაკმა მონაწილეობა მიიღო რუსეთსა და დე ფაქტო რესპუბლიკას შორის „სოციალურ-ეკონომიკური თანამშრომლობის სამთავრობათაშორისო კომისიის“ 22-ე შეხვედრაში. მოსკოვი ხშირად მიუთითებს ცხინვალს, რომ რუსეთის დაფინანსება სათანადოთ უნდა დაიხარჯოს. მსგავსი მაღალი დონის ვიზიტი კი მიუთითებს, რომ მოსკოვი ცდილობს დე ფაქტო ხელისუფლების მიერ რუსული ფულის ხარჯვა ადგილზეც გააკონტროლოს.
„სამთავრობათაშორისო კომისიის“ 22-ე შეხვედრა
საწვავის კონტრაბანდა
ცხინვალის რეგიონში 15 ნოემბერს დააკავეს 5 კონტრაბანდისტი, რომლებიც ოკუპირებული რეგიონიდან საოკუპაციო ხაზის მეორე მხარეს, საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე, საწვავის არალეგალურ ტრანსპორტირებას ახორციელებდნენ. რეგიონის ე.წ. სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტის ცნობით, დაკავებულებმა შენიღბეს საწვავის ტრანსპორტირებისთვის საჭირო მილი, რომლის საშუალებითაც „დიდი ოდენობით საწვავს არალეგალურად აწვდიდნენ პოტენციურ მოწინააღმდეგეს“. განსაკუთრებით ხაზი გაესვა იმას, რომ მსგავსი ქმედება ხორციელდებოდა რუსეთში ნავთობპროდუქტების ექსპორტის დროებითი შეზღუდვისა და რეგიონში საწვავის დეფიციტის პირობებში.
ახალი „ბიუჯეტი“
2024 წელს ცხინვალის რეგიონის „ბიუჯეტი“ 8 მლრდ 836 რუბლი იქნება, მათ შორის 7 მლრდ 35 მლნ რუსეთის ფინანსური დახმარება იქნება, საიდანაც 5 მლრდ 942 ათასი სოციალურ-ეკონომიკური განვითარებისთვის, 1 მლრდ 93 მლნ კი, საბიუჯეტო ინვესტიციის სახით გამოიყოფა. ამ მხრივ ცხინვალის რეგიონში ვითარება უცვლელია. აფხაზეთისგან განსხვავებით, რომლის „ბიუჯეტის“ ნაწილი საკუთარი შემოსავლებით ივსება, ცხინვალის რეგიონი დაფინანსების კუთხით, სრულად რუსეთზე დამოკიდებულად რჩება.

Publication: N14 / Review Period: November 1-30, 2023
The occupied regions did not like a November 24 statement of the Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, saying that Armenia “fully and unequivocally supports the unity, sovereignty, territorial integrity, independence and democracy of Georgia.” This is how Pashinyan answered a question whether Armenia was ready to recognize Abkhazia and the Tskhinvali region as Russian-occupied territories.
Abkhazia's de facto Leader, Aslan Bzhania, condemned Pashinyan's statement. He believes that such a statement from the Armenian leadership is due to the influence from the West. Bzhania called on the Armenian government to “abandon indoctrinated rhetoric and begin to take into account the actual state of affaires while implementing its foreign policy.” Members of the de facto parliament, namely four “deputies” of Armenian origin, also criticized Pashinyan's statement.
Pashinyan’s words did not go unanswered in Tskhinvali where de facto leader Alan Gagloyev reminded Pashinyan his defeat in Nagorno-Karabakh. As Gagloyev said, “we respect the Armenian people with whom we have centuries-old relations; however, we are not interested in the opinion of the Prime Minister of Armenia who left Nagorno-Karabakh in a difficult situation.” Gagloyev accused Pashinyan of betraying his own people.
The assessments made by representatives of the occupied regions regarding Pashinyan’s statement fit into the Russian narrative believing that the defeat of the Armenian side in the Nagorno-Karabakh war occurred “at the expense” of Pashinyan. After the defeat in Karabakh, Pashinyan no longer considers Russia a guarantor of Armenia’s security and is trying to distance from Moscow’s influence. Consequently, he became the target of the Kremlin’s negative campaign.
Control Over the Activities of International Organizations is Increasing
On November 16, an online conference was held at the media center of the de facto Ministry of Foreign Affairs of Abkhazia, where the Minister of Foreign Affairs of Nicaragua and the de facto Minister of Foreign Affairs of the Tskhinvali region took part. The meeting discussed activities of Western non-governmental organizations and UN agencies. The parties shared their experience in fighting against the “destructive” influence of these organizations. Soon after the meeting, it became known that the de facto government made a new decision to increase control over the activities of international organizations.
Online Conference in the Media Center
On November 20, Bzhania signed a decree on amendments to the so-called Presidential Order N108 (adopted on May 4, 2019) on “the implementation of some measures of programs (projects) of international non-governmental and international organizations on the territory of the Republic of Abkhazia.” According to the de facto Minister of Foreign Affairs, Inal Ardzinba, the amendment is aimed at “ensuring the transparency of their activities, protecting our sovereignty and national security.” As an example of the influence of Western organizations, Ardzinba cited the information published on USAID's official web-page which reads that projects being implemented in Abkhazia are aimed at “countering the destructive influence of the Kremlin” and “restoring the territorial integrity of Georgia.” Ardzinba added, that “for those who want to destroy Abkhaz-Russian relations and consider Abkhazia as an occupied territory, the door will be closed in the near future.”
For the last two years, Ardzinba has been actively trying to strengthen control over the activities of international organizations operating in Abkhazia. Despite numerous attempts, existing internal resistance did not allow the adoption of a law similar to the Russian law on “foreign agents.” However, Bzhania's amendment to the existing order creates a legal basis for more control over the activities of the mentioned organizations.
Who did Bzhania Meet in Moscow?
Bzhania visited Moscow twice in November. The first visit occurred on November 7 and he met with Rashid Nurgaliyev, the Deputy Secretary of the Russian Security Council who supervises the occupied regions of Georgia in the Council. Information about the second visit was published on the web-page of Bzhania on November 22. According to the information, meetings were planned in various state structures; however, it is interesting that no info was disseminated about the meetings held during the visit. Bzhania's frequent and long visits to Moscow have long been a subject of discussion in Abkhazia. Representatives of the opposition and media suspect that Bzhania’s disappearance in Moscow is related to his personal affairs.
Enhanced Connection with Belarus
On November 6, at a meeting of the Public Council under the de facto Ministry, Ardzinba, summarized “Ministry’s” activity in the direction of Belarus. According to him, following a visit of the “government” delegation of Abkhazia to Belarus, an interdepartmental dialogue is underway. Ardzinba emphasized that the visit took place despite the increased opposition from Georgian diplomats. As per his assessment, diplomatic relations between Belarus and Georgia are on a downward trajectory which gives Ardzinba hope that Minsk will recognize the region soon.
In the context of relations with Belarus, it is interesting that Diana Pilia, the Deputy Chairperson of the so-called Constitutional Court of Abkhazia, met with the Deputy Chairperson of the Constitutional Court of Belarus, Nathalya Karpovich on November 17 in Minsk. The developed dynamics of mutual meetings and increased pressure from Moscow boost the likelihood that Belarus may recognize the independence of Abkhazia.
Electricity from Russia
According to the de facto Deputy Prime Minister and the Minister of Economy of Abkhazia, Kristina Ozgan, “no one can maintain Abkhazia's energy system, except ourselves.” As she noted, the region has been receiving electricity from Russia every year to eliminate the deficit created since 2016 and from November 5, 2023, Abkhazia receives electricity from Russia based on an agreement signed with Inter Rao. Ozgan considers the further increase of tariffs as an important lever for overcoming the crisis, which should be gradually done until 2025. The de facto government, in addition to raising tariffs, considers it important to attract Russian investors to the energy sector. Part of the population does not like this move as they believe that the alienation of the energy sector will weaken the sovereignty of the Abkhazs and increase Russia's leverage over them.
In Search of Georgian “Saboteurs”
On November 8, at 21:03, a Russian propagandist Vladimir Solovyov published a statement on his Telegram channel. Solovyov wrote that “a subversive group of up to 50 people moved to Abkhazia from Georgia.” He claimed that the goal of the subversive group was to organize a terrorist attack at the Sokhumi Airport. The de facto government conducted a search operation and on November 9, denied the presence of saboteurs. The credibility of the information was questioned in the local community from the beginning. The actual motive for spreading the disinformation is still unclear. Abkhazian society does not have an unambiguous answer either.
Searching for Saboteurs
On November 1, the 115th meeting of the Incident Prevention and Response Mechanism (IPRM) was held in Ergneti. A total of six such meetings have already been held in 2023. The meeting discussed various issues, including illegal detention Georgian citizens and “borderization,” 24-hour operation of the so-called crossing checkpoints and dismantling of the Georgian police checkpoint in the village of Chorchana.
Unlike Ergneti, similar meetings does not occur in Gali after 2018, the restoration of which has been actively demanded by the Abkhaz side for the last period. Although there is no official consent of Tbilisi on this issue, in an interview to the local media, the so-called Head of the Gali region, Konstantin Pilia, said that a special space is already being arranged near the occupation line, where the meetings will be held.
Murder of Tamaz Ginturi and Responses of Moscow and Tskhinvali
The Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of Russia, Maria Zakharova, responded to the case of a Georgian citizen Tamaz Ginturi who was killed by representatives of the occupation forces near the village of Kirbali (Gori municipality). She expressed surprise at the reaction of the European Union to the fact that a Georgian citizen illegally crossed the state border of the Republic of South Ossetia. According to her, obvious facts and Tskhinvali's explanations are ignored, and Brussels is trying to blame Russia for the incident with no appeal.
Representatives of the de facto government also spread their version of Ginturi's murder. The so-called State Security Committee stated that “a border squad came accross two violators of the state border who were in a state of inebriation. During their arrest, they resisted, which threatened the life and health of the border guards. At the same time, the violators used an axe. Later they tried to hit the border guards with a car. In order to prevent illegal actions, the border guards fired a warning shot, and after the disobedience, shot the car’s wheels. As a result, one violator received a serious wound and was transferred to Georgia for emergency medical assistance, while the other was arrested.”
The de facto Ministry of Foreign Affairs also issued a statement on Ginturi's murder, which referred to Ginturi and the detainee Levan Dotiashvili, who was released on November 9, as “representatives of the radical party of the former president of Georgia, Mikheil Saakashvili.” According to Tskhinvali, the incident is primarily caused by the fact that Tbilisi does not recognize the so-called state border. That's why they call on Tbilisi to start the process of delimitation and demarcation of the so-called state border.
On November 17, the Deputy Chairman of the Russian government, Alexander Novak, visited the occupied Tskhinvali region. Novak oversees the direction of the occupied regions of Georgia. This was his first visit to the region where he participated in the 22nd meeting of the “Intergovernmental Commission on socio-economic cooperation” between Russia and the de facto republic. Moscow often points out to Tskhinvali that Russian funds must be spent correctly, and a visit of such a high level should be viewed in light of control over the spending of Russian money by the de facto authorities.
The 22nd Meeting of the “Intergovernmental Commission”
Fuel Smuggling
On November 15, five smugglers were arrested in the Tskhinvali region, who were illegally pumping fuel from the occupied region to the territory controlled by the central government of Georgia, the other side of the occupation line. According to the so-called State Security Committee, the detainees disguised a pipeline for the transportation of fuel, through which “a large amount of fuel was illegally delivered to a potential adversary.” It was especially emphasized that such an action was carried out in the conditions of temporary restrictions on the export of oil products in Russia and the fuel shortage in the region. This is the first case publicized in recent years which was related to illegal economic activity on the occupation line. It’s a fact that the Ossetian “smugglers” had “partners” on the other side of the occupation line and thus the case acquires larger-scale nature.
New “Budget”
In 2024, the “budget” of the Tskhinvali region will be RUB 8 billion 836, taking into account the volume of financial assistance provided by the Russian Federation in the amount of RUB 7 billion 35 million which includes RUB 5 billion 942 thousand assistance for socio-economic development, and RUB 1 billion 93 million for the purpose of implementing budget investments. In this regard, the situation in the Tskhinvali region is unchanged. Unlike Abkhazia, part of whose “budget” is replenished with its own revenues, the Tskhinvali region remains completely dependent on Russia’s financing.​