გამოცემა: N26 / მიმოხილვის პერიოდი: 1- 30 ნოემბერი, 2023 / ავტორი: ელენე მინდიაშვილი
1-ელ ნოემბერს ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელის, დიმიტრიოს კარაბალისისა და სამხრეთ კავკასიაში ეუთოს მოქმედი თავმჯდომარის სპეციალური წარმომადგენლის ელჩ ვიორელ მოშანუს თანათავმჯდომარეობით გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) 115-ე შეხვედრა გაიმართა.
115-ე შეხვედრის შესახებ დეტალურად წაიკითხეთ აქ.
IPRM-ის საგანგებო შეხვედრა
6 ნოემბერს საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლების მოთხოვნის საფუძველზე IPRM-ის საგანგებო შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრა საქართველოს მოქლაქე თამაზ გინტურის მკვლელობისა და ლევან დოთიაშვილის უკანონო დაკავების ფაქტებს შეეხებოდა. აღნიშნული ინციდენტის შესახებ დეტალურად წაიკითხეთ ქვემოთ.
ცხინვალის ციხეში ამჟამად უკანონო პატიმრობაში საქართველოს 7 მოქალაქე იმყოფება. მათგან ოთხის ვინაობა ცნობილია. ესენი არიან: ლაშა ხეთერელი, გიორგი მელაძე, ხვიჩა კორინთელი და დიმიტრი კორინთელი
გიორგი მელაძე, ხვიჩა კორინთელი და დიმიტრი კორინთელი - საოკუპაციო ძალებმა 2023 წლის 24 ნოემბერს გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. აძვის მიმდებარედ, საოკუპაციო ხაზის სიახლოვეს დააკავეს.
მევლუდ ლაღოშვილის გათავისუფლება
საოკუპაციო ძალების მიერ 31 ოქტომბერს ოკუპირებულ სოფ. გვირგვინას მიმდებარედ უკანონოდ დაკავებული, ქარელის მუნიციპალიტეტის სოფ. ტახტისძირში მცხოვრები მევლუდ ლაღოშვილი ორდღიანი უკანონო პატიმრობის შემდეგ, 2 ნოემბერს გაათავისუფლეს. სოფ. გვირგვინა დე ფაქტო ადმინისტრაციული დაყოფის მიხედვით ცხინვალის რაიონში მდებარეობს და გორის მუნიციპალიტეტის სოფლებს ესაზღვრება.
თამაზ გინტურის მკვლელობა და ლევან დოთიაშვილის გატაცება
6 ნოემბერს გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. კირბალში, წმ. გიორგის სახელობის ლომისის ეკლესიის ეზოში საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა ცეცხლსასროლი იარაღის რამდენიმე გასროლით საქართველოს მოქალაქე, სოფ. კირბალში მცხოვრები თამაზ გინტური მოკლეს. შემთხვევის ადგილზე გინტური მოსალოცად იმყოფებოდა. მიმდინარე წლის აგვისტომდე ქართველ მოსახლეობას ტაძარში სალოცავად მისვლა თავისუფლად შეეძლო, თუმცა აგვისტოში საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა ტაძრის კარი აჭედეს და მოსახლეობას მის სიახლოვეს გადაადგილება აუკრძალეს. გინტურთან ერთად ადგილზე ამავე სოფელში მცხოვრები ლევან დოთიაშვილიც იმყოფებოდა, რომელიც უკანონოდ დააკავეს და ინციდენტის შემდეგ ცხინვალის ციხეში გადაიყვანეს. 9 ნოემბერს საოკუპაციო ძალებმა დოთიაშვილი გაათავისუფლეს.
თამაზ გინტური 11 ნოემბერს სამხედრო პატივით დაკრძალეს.
აღნიშნულ მკვლელობას დიდი საერთაშორისო რეზონანსი მოჰყვა. ევროპარლამენტმა 5 პუნქტიანი რეზოლუცია მიიღო, სადაც მტკიცედ დაგმო გინტურის მკვლელობა და დოთიაშვილის უკანონო დაკავება, მოითხოვეს საფუძვლიანი გამოძიება, დამნაშავეების დასჯა და უკანონო ტყვეობაში მყოფი საქართველოს სხვა მოქალაქეების გათავისუფლება. ევროპარლამენტარებმა ასევე დაგმეს რუსეთის ფედერაციის ჩარევა საქართველოს საშინაო პოლიტიკაში. საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრმა ილია დარჩიაშვილმა ეუთოს მინისტრთა საბჭოს 30-ე შეხვედრაზე სიტყვით გამოსვლისას, აღნიშნულ შემთხვევას, „ეთნიკური ქართველების წინააღმდეგ მიმართული ძალადობის მორიგი აქტი“ უწოდა. ე.წ. სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო შს სამინისტრო კი ინციდენტის მთავარ მიზეზად ოფიციალური თბილისის მიერ იმ ფაქტის შეუწყნარებლობას ასახელებს, რომ „საქართველოს ტერიტორია სამხრეთ ოსეთის საზღვართან სრულდება“.
ლევან პეტრიაშვილის გათავისუფლება
15 ნოემბერს საქართველოს მოქალაქე, გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ერგნეთში მცხოვრები ლევან პეტრიაშვილი ექვსთვიანი უკანონო პატიმრობიდან გაათავისუფლეს. იგი პატიმრობაში მიმდინარე წლის 15 მაისიდან იმყოფება მას შემდეგ, რაც იგი საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა სოფ. ერგნეთის მიმდებარედ, საოკუპაციო ხაზის სიახლოვეს დააკავეს. 29 მაისს მას ცხინვალის სასამართლომ აღკვეთის ღონისძიების სახით წინასწარი პატიმრობა შეუფარდა.
ლევან პეტრიაშვილის გათავისუფლება. წყარო: ssg.gov.ge
პაატა არაქელოვის დაკავება და გათავისუფლება
19 ნოემბერს გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ახრისში მცხოვრები საქართველოს მოქალაქე პაატა არაქელოვი საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა უკანონოდ დააკავეს. სოფ. ახრისი ოკუპირებულ სოფ. ზემო არცევს ესაზღვრება. ე.წ. სამხრეთ ოსეთის „სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტის“ განცხადებით, არაქელოვმა საოკუპაციო ხაზი უკანონოდ სწორედ ზემო არცევის მონაკვეთში გადაკვეთა. იგი დაკავებიდან მეორე დღეს გაათავისუფლეს.
სამი მოქალაქის დაკავება აძვში
24 ნოემბერს საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა სოფ. აძვის მიმდებარედ საქართველოს სამი მოქალაქე, ამავე სოფელში მცხოვრები გიორგი მელაძე, ხვიჩა კორინთელი და დიმიტრი კორინთელი დააკავეს. სოფ. აძვი ოკუპირებული ერედვის მუნიციპალიტეტის სოფ. არცევს ესაზღვრება, სადაც საოკუპაციო ძალების სამხედრო ბაზა მდებარეობს. დაკავებულების ნათესავების ცნობით, დაკავების ფაქტი სავარაუდოდ წმ. გიორგის სახელობის აძვის ეკლესიის მახლობლად მოხდა. აღნიშნული სალოცავი 5 წლის წინ, „ბორდერიზაციის“ შედეგად, სოფლის ოკუპირებულ ნაწილში მოექცა. დაკავებულები ამ დრომდე განაჩენის მოლოდინში არიან.
ვასიკო ქენქაძის გათავისუფლება
28 ნოემბერს საქართველოს მოქალაქე ვასიკო ქენქაძე ცხინვალის რეგიონიდან „გამოაძევეს“. ის უკანონო პატიმრობაში მას შემდეგ იმყოფებოდა, რაც მიმდინარე წლის ოქტომბერში ოკუპირებული ახალგორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ბალაანის მიმდებარედ საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა უკანონოდ დააკავეს. ამის შესახებ ინფორმაცია საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა (სუს) 18 ოქტომბერს განაცხადა. ახალგორის ე.წ. რაიონულმა სასამართლომ 27 ნოემბერს ქენქაძე ე.წ. სისხლის სამართლის კოდექსის 322.1 მუხლით დამნაშავედ ცნო და 50 000 რუსული რუბლით დააჯარიმა.
ვასიკო ქენქაძის გათავისუფლება. წყარო: ssg.gov.ge.
ნოემბერში საოკუპაციო ხაზის საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადმოწევის ფაქტების შესახებ ღია წყაროებში ინფორმაცია არ გავრცელებულა, თუმცა ბოლო თვეების განმავლობაში აქტიურად მიმდინარეობს საგუშაგოების გაფართოებისა და გამაგრების სამუშაოები. ანტისაოკუპაციო მოძრაობის „ძალა ერთობაშია“ ლიდერის, დავით ქაცარავას ინფორმაციით, 14-19 ნოემბერს საოკუპაციო ძალები კასპის მუნიციპალიტეტის სოფ. საკორინთლოს მიმდებარედ იმ დრომდე გაუქმებული საგუშაგოს გამაგრება დაიწყეს - მოიმარაგეს სამშენებლო მასალები და გათხარეს სანგარი. მისივე ინფორმაციით, 20 ნოემბერს საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლების გააქტიურება ახალგორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ორჭოსანში შეინიშნებოდა. მისი განცხადებით, ადგილზე მომარაგებულია სამშენებლო მასალები და ძველი საგუშაგოს გარშემო გათხრილია ახალი სანგარი.

On November 1, the 115th meeting of the Incident Prevention and Response Mechanism (IPRM), co-chaired by the head of the EU Monitoring Mission in Georgia, Dimitrios Karabalis, and the Acting Chairman of the OSCE, Special Representative for the South Caucasus, Viorel Moshanu, was held in the village of Ergneti, Gori municipality.
More details about the 115th meeting, please read here.
IPRM Extraordinary Meeting
On November 6, at the request of representatives of the central government of Georgia, an IPRM extraordinary meeting was held. The meeting was related to the facts of the murder of a Georgian citizen Tamaz Ginturi and the illegal detention of Levan Dotiashvili. Additional information about the incident, please read below.
Arrested and Released citizens
A total of seven Georgian citizens are currently in illegal detention in the Tskhinvali prison. The identity of four of them is known. They are: Lasha Khetereli, Giorgi Meladze, Khvicha Korinteli and Dimitri Korinteli.
Giorgi Meladze, Khvicha Korinteli and Dimitri Korinteli - on November 24, 2023, the occupation forces detained them near the occupation line in the vicinity of the village of Adzvi, Gori municipality.
The interactive map of illegal detentions prepared by the Rondel Foundation please see here.
Release of Mevlud Lagoshvili
Mevlud Lagoshvili, a resident of the village of Takhtisdziri (Kareli municipality), who was illegally detained by the  occupation forces in the vicinity of the occupied village of Gvirgvina on October 31, was released on November 2, after two days of illegal imprisonment. According to de facto administrative division, the village of Gvirgvina is located in the Tskhinvali district and borders with villages of the Gori municipality.
The Murder of Tamaz Ginturi and the abduction of Levan Dotiashvili
On November 6, in the yard of the Lomisi Church of St. George, the occupation forces killed a Georgian citizen, resident of the village of Kirbali, Tamaz Ginturi, with several gunshots. Ginturi was present at the scene of the accident to pray. Until August of this year, the Georgian population could freely come to the church to pray, however, in August, the occupation forces nailed the door of the church and forbade the population to move near it. Along with Ginturi, Levan Dotiashvili, who lives in the same village, was also present. He was illegally arrested and transferred to the Tskhinvali prison. On November 9, the occupation  forces released Dotiashvili.
Tamaz Ginturi was buried with military honors on November 11.
The mentioned murder had wide international resonance. The European Parliament adopted a 5-point resolution which strongly condemns the murder of Ginturi and the illegal detention of Dotiashvili, demands a thorough investigation, punishment of the perpetrators, and the release of other citizens of Georgia who remain in illegal captivity. MEPs also condemned the Russian Federation's interference in Georgia's domestic politics. Speaking at the 30th meeting of the Council of Ministers of the OSCE, the Minister of Foreign Affairs of Georgia, Ilia Darchiashvili, called the incident “another act of violence directed against ethnic Georgians.” The de facto Ministry of Internal Affairs of the so-called South Ossetia named official Tbilisi’s intolerance of the fact that “the territory of Georgia ends at the border of South Ossetia” as the main reason for the incident.
Release of Levan Petriashvili
On November 15, a citizen of Georgia living in the village of Ergneti (Gori municipality), Levan Petriashvili, was released from six months of illegal imprisonment. He has been in custody since May 15 of this year, after the occupation forces detained him near the occupation line, in the village of Ergneti. On May 29, the Tskhinvali court placed him in pretrial detention as a preventive measure.
Release of Levan Petriashvili. Source:  ssg.gov.ge
Arrest and Release of Paata Arakelov
On November 19, the occupation forces illegally detained Paata Arakelov, a citizen of Georgia living in the village of Akhrisi (Gori municipality). The village of Akhrisi borders with the occupied village of Zemo Artsevi. According to the State Security Committee of the so-called South Ossetia, Arakelov illegally crossed the occupation line in the section of Zemo Artsevi. He was released the day after of the arrest.
Arrest of Three Citizens in Adzvi
On November 24, the occupation forces arrested three Georgian citizens, Giorgi Meladze, Khvicha Korinteli and Dimitri Korinteli, near the village of Adzvi where they reside. The village of Adzvi borders with the village of Artsevi of the occupied Eredvi municipality where a military base of the occupation forces is located. According to relatives of the arrested, the fact of arrest supposedly occurred  in the vicinity of the Adzvi Church of St. George. As a result of the “borderization” process, the church fell on the occupied part of the village. The detainees are still awaiting the verdict.
Release of Vasiko Kenkadze
On November 28, a Georgian citizen Vasiko Kenkadze was “expelled” from the Tskhinvali region. He was in illegal detention after October this year when the occupation forces illegally detained him near the village of Balaani of the occupied Akhalgori municipality. The State Security Service of Georgia (SSS) released information about the detention on October 18. On November 27, the so-called district court of Akhalgori found Kenkadze guilty under Article 322.1 of the “Criminal Code” and imposed RUB 50,000 fine.
Release of Vasiko Kenkadze. Source:  ssg.gov.ge
In November, no information was published in open sources about moving the occupation line on the territory controlled by the central government of Georgia, however, the works of expanding and strengthening crossing checkpoints are actively being carried out during the last months. According to Davit Katsarava, the leader of the anti-occupation movement - Power is in Unity, on November 14-19, the occupation forces started to strengthen the checkpoint that had been abolished in the vicinity of the village of Sakorintlo (Kaspi municipality), namely they supplied construction materials and dug trench. He also stated that activation of the occupation forces was observed in the village of Orchosani, Akhalgori municipality on November 20. As per Katsarava’s reports, construction materials were supplied to the site and a new trench was dug around the old checkpoint.
Checkpoint of the Occupation Forces in the Village of Orchosani. Source: Davit Katsarava's Personal Facebook Page.