გამოცემა: N35 / მიმოხილვის პერიოდი: 1 იანვარი - 29 თებერვალი, 2023 / ავტორი: ელენე მინდიაშვილი
• დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროს სასწავლო ცენტრში უმცროსი მეთაურების მომზადების კურსები დაიწყო. კურსს სერჟანტთა კორპუსისა და დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროს დაქვემდებული სამსახურების თანამშრომლები ერთი თვის განმავლობაში გაივლიან. კურსი მოიცავს თეორიულ ტაქტიკურ-სპეციალურ სწავლებას და პრაქტიკულ მომზადებას თანამედროვე ბრძოლაში იარაღისა და სამხედრო ტექნიკის გამოყენებაში. ერთთვიანი კურსები მთელი სასწავლო წლის განმავლობაში რეგულარულად გაგრძელდება.
• ე.წ. შეიარაღებული ძალების დე ფაქტო გენერალური შტაბის უფროსის, ვლადიმირ სავჩენკოს ხელმძღვანელობით, ტერიტორიული თავდაცვის ძალების პირადმა შემადგენლობამ საერთო საშტაბო წვრთნა გაიარა. წვრთნის მიზანი ომის დროს ტერიტორიული თავდაცვის ამოცანების შესრულების ხარისხის ამაღლება იყო.
• დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროსა და შეიარაღებული ძალების გენშტაბის წარმომადგენლებმა საცეცხლე მომზადება გაიარეს. ცეცხლის წარმოებისთვის მათ ცეცხლსასროლი იარაღი, საბრძოლო მანქანები და ტანკები გამოიყენეს.
• ახალწვეულებმა სოხუმის, გულრიფშის, გუდაუთისა და ოჩამჩირის რაიონებიდან სამხედრო ფიცი დადეს.
• ე.წ. შეიარაღებული ძალების წვევამდელებმა ტაქტიკური, საცეცხლე, სამხედრო სამედიცინო და ფიზიკური მომზადება გაიარეს.
• პოლკოვნიკ ზელიმ მულდაროვის სახელობის სპეცდანიშნულების ბატალიონის სამხედროებმა დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროს საბრძოლო პოლიგონზე გეგმური საველე წვრთნა გაიარეს. წვრთნა ეტაპობრივად, ოცეულის დონეზე მიმდინარეობდა და მიზნად სამხედროების ინდივიდუალური მომზადებისა და საბრძოლო კოორდინაციის გაუმჯობესებას ისახავდა.
სტაჟირება
• დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროში სტაჟირება გამოცხადდა იმ კურსანტებისთვის, რომლებიც რუსეთის ფედერაციის უმაღლეს სამხედრო სასწავლებლებში სწავლობენ.
თეორიული და პრაქტიკული გაკვეთილები
• დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროს ოფიცრებმა 2024 წლის პროფესიული მომზადების გეგმის თანახმად სხვადასხვა დისციპლინებში თეორიული სწავლება გაიარეს. მათ სხვადასხვა დროს ჩაუტარდათ სამხედრო სამსახურის სამართლებრივი უზრუნველყოფის გაკვეთილები; გაიარეს სადაზვერვო სასწავლო კურსი პოტენციური მტრის საჯარისო ქვედანაყოფების და ნაწილების მოქმედებების ტაქტიკის, ორგანიზაციისა და შეიარაღების შესახებ; და ჩაუტარდათ გაკვეთილები სამართლებრივი მომზადებისა და ჯარების ლოჯისტიკური მხარდაჭერის შესახებ.
• დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროს სპეცდანიშნულების ბატალიონის სამხედროებმა კვადროკოპტერის ტიპის უპილოტო საფრენი აპარატების გაშვებაში, ნავიგაციასა და ტაქტიკურ გამოყენებაში კომპლექსურად ივარჯიშეს.

- Training courses for junior commanders were started at the training center of the de facto Ministry of Defense. General staff of the Armed Forces and officers of the de facto Ministry of Defense will take the course which will last one month. The course includes theoretical classes in tactical and special educational disciplines and practical classes in the use of weapons and military equipment in modern combat. One-month courses will held regularly throughout the academic year.
- Under the leadership of Vladimir Savchenko, the de facto Chief of the General Staff of the so-called Armed Forces, personnel of the territorial defense forces underwent joint staff training which was aimed at increasing the quality of the performance of territorial defense tasks in wartime.
- Representatives of the de facto Ministry of Defense and the General Staff of the Armed Forces underwent fire training. They used firearms, combat vehicles and tanks to start the fire.
Taking Oath
- Recruits from Sokhumi, Gulrifsh, Gudauta and Ochamchire districts took a military oath.
- Conscripts of the so-called Armed Forces underwent tactical, firing, military medical and physical training.
- Soldiers of the Special Forces Battalion named after Colonel Zelim Muldarov underwent planned field training at a combat training ground of the de facto Ministry of Defense. The training was conducted gradually for platoons and was aimed at improving the personal training and combat coordination of soldiers.
Internship
- The de facto Ministry of Defense announced internship for those cadets who study in the higher military schools of the Russian Federation.
Theoretical and Practical Lessons
- According to the 2024 professional training plan, officers of the de facto Ministry of Defense have undergone theoretical training in various disciplines. They were given lessons on the legal provision of military service at different times; passed an intelligence training course on the tactics, organization and armament of potential enemy military units and squads; and attended lessons on legal training and logistical support for troops.
- Soldiers of the special purpose battalion of the de facto Ministry of Defense underwent complex training in launching, navigation and tactical use of quadrocopter type unmanned aerial vehicles in a complex manner.
- Officers of the de facto Ministry of Defense underwent mobilization training.
After the August 2008 war, Russian occupation forces were deployed in Abkhazia and the Tskhinvali region. In 2010, Russia signed agreements with the de facto republics of Abkhazia and the Tskhinvali region on the deployment of combined Russian military bases on the territories of Abkhazia and the Tskhinvali region for the next 49 years. The Russian 7th military base is located on the territory of Abkhazia, and the Russian 4th military base - in the Tskhinvali region. Both are part of the Southern Military District of the Russian Federation