გამოცემა: N36 / მიმოხილვის პერიოდი: 1 – 31 მარტი, 2024 / ავტორი: არსენ არაქელოვი
• 5-15 მარტის პერიოდში, დე ფაქტო თავდაცვის ძალების სხვადასხვა ტიპის ქვედანაყოფებში სამეთაურო-საშტაბო წვრთნები გაიმართა. წვრთნის ძირითადი მიზანი იყო კრიზისულ საველე პირობებში ქვედანაყოფებს შორის ორგანიზებული მოქმედებების წარმოების გაუმჯობესება. წვრთნაში მონაწილეობა მიიღეს, როგორც ძალოვანი სტრუქტურის სპეცდანიშნულების რაზმის მებრძოლებმა, ასევე რეზერვისტებმა. წვრთნები მიმდინარეობდა როგორც ცნობილ პოლიგონებზე, ასევე მებრძოლებისთვის უცნობ არეალებზე, ხოლო ხელმძღვანელობდა წვრთნებს ე.წ. შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის ხელმძღვანელი, გენერალ-ლეიტენანტი, ვლადიმირ სავჩენკო.
თეორიული და პრაქტიკული გაკვეთილები
• 4-18 მარტს დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროს სასწავლო ბაზასა და საერთო საჯარისო პოლიგონებზე სამხედრო ტექნიკის მძღოლებისა და მექანიკოსების შეკრება გაიმართა. სასწავლო ცენტრის ხელმძღვანელის, ვიცე-პოლკოვნიკის ანრი ბარციცის განცხადებით, სწავლებები მიმდინარეობდა შეიარაღებულ ძალებში მომსახურე მძღოლებისა და მექანიკოსების გადამზადების მიზნით. სწავლებაში ჩართულმა პირებმა მუხლუხიანი ტრანსპორტის ტარების პრაქტიკული გაკვეთილები გაიარეს.
• დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროში გაიმართა წვრთნა სპეცდანიშნულების რაზმის მებრძოლებთან, კერძოდ, კავშირგაბმულობის და მართვის ოცეულებთან. წვრთნის ფარგლებში, მებრძოლებმა საველე პირობებზე მათთვის განკუთვნილი სპეც. ტექნიკაც გამოიყენეს.
• დე ფაქტო თავდაცვის ძალების ოფიცრებმა საკონტროლო წვრთნათა გეგმის შესაბამისად, იარაღიდან სროლის ნორმატივები ჩააბარეს. ნორმატივები ოფიცრებმა კუთვნილი საშტატო იარაღით „უწყების“ სამხედრო პოლიგონზე ჩააბარეს.
• დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროს ოფიცრებისთვისა და სამხედრო ქვედანაყოფების მეთაურებისთვის სხვადასხვა სამხედრო დისციპლინაში თეორიული და პრაქტიკული სწავლებები ჩატარდა.
შეხვედრები
• 21 მარტს რეგიონს სამუშაო ვიზიტით რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს დელეგაცია ეწვია. დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროს განცხადებით, შეხვედრა ორმხრივი სამხედრო თანამშრომლობის ფარგლებში შედგა. მედიაში გავრცელებული ინფორმაციით, საუბარი შეეხო რეგიონში დისლოცირებული რუსეთის მე-4 სამხედრო ბაზის ფუნქცნიორებას, შეხვედრის სხვა დეტალები კი არ გავრცელებულა. 28 მარტს კი, მხარეებმა განიხილეს 2025-27 წლებში ე.წ. თავდაცვის ძალების მოსამსახურეების ხელფასების გაზრდის საკითხი. გავრცელებული ინფორმაციით, რუსეთის დელეგაციის ვიზიტის მიზანი ოსი „კოლეგებისთვის“ ფინანსურ საკითხებში კონსულტაციის გაწევა იყო. რუსეთის დელეგაცია დე ფაქტო თავდაცვის მინისტრს, მარატ პავლოვსაც შეხვდა.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს დელეგაცია ცხინვალში
უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიაში ჩართულობა
2022 წლის 24 თებერვალს უკრაინაში რუსეთის სრულმასშტაბიანი სამხედრო აგრესიის დაწყების შემდეგ რუსეთის მხარეს საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების წარმომადგენლებიც იბრძვიან. აფხაზეთიდან და ცხინვალის რეგიონიდან მებრძოლები ომში მონაწილეობენ, როგორც რუსეთის შეიარაღებული ძალების სამხედრო მოსამსახურის, ისე მოხალისის სტატუსით. მათი დიდი ნაწილი, ომის დაწყების პირველივე დღეებიდანვე ჩართულია სამხედრო მოქმედებებში, ხოლო ნაწილი კი უკრაინაში 2014 წლიდან იბრძვის.
ღია წყაროებით დადასტურებული ინფორმაციით, 2022 წლის 24 თებერვლიდან დღემდე უკრაინაში ცხინვალის რეგიონიდან დაიღუპა 40 მებრძოლი, მათ შორის, 2024 წლის მარტში - 1, აფხაზეთიდან კი - 22. უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიის დროს აფხაზეთიდან და ცხინვალის რეგიონიდან დაღუპული მებრძოლების შესახებ დეტალურად იხ.: ინტერაქტიური რუკა.
ცხინვალის რეგიონიდან მარტში დაღუპული მებრძოლი 42 წლის ზელიმ ხარებოვია. ის რუსეთის შეიარაღებული ძალების 273-ე საჰაერო-სადესანტო პოლკის რიგებში ირიცხებოდა და სამხედრო აგრესიის დაწყებისთანავე აქტიურად იყო ჩართული საბრძოლო მოქმედებებში. ხარებოვი 22 მარტს, ზაპოროჟიეს ოლქის სოფ. რობოტინოსთან დაიღუპა. მებრძოლი 24 მარტს ცხინვალში დაკრძალეს. დაკრძალვის ცერემონიას დე ფაქტო პრეზიდენტი, ალან გაგლოევიც დაესწრო. გაგლოევის ბრძანებით, ხარებოვს სიკვდილის შემდეგ „მამულის დამცველის“ მედალი მიენიჭა.
ზელიმ ხარებოვი
მარტში საბრძოლო ორდენით დაჯილდოვდა ცხინვალის რეგიონიდან სამხედრო აგრესიაში ჩართული 5 მებრძოლი.
ბატრაძ გასაევს ჩრდილოეთ ოსეთის რესპუბლიკა - ალანიას სახელმწიფო მედალი - „ოსეთის დიდებისთვის“ მიენიჭა. გასაევი უკრაინაში 2022 წელს დაწყებული საბრძოლო მოქმედებების დაწყებიდან იბრძვის.
ბატრაძ გასაევი
გიორგი მარგიევს სიმამაცისთვისა და გმირობისთვის მედალი გაგლოევმა გადასცა. მარგიევი დე ფაქტო რესპუბლიკის ე.წ. შსს-ს სამედიცინო-სანიტარული დეპარტამენტის ხელმძღვანელია. ის რეგიონში შვებულებით იმყოფება და მომავალში კვლავ აპირებს ფრონტზე გამგზავრებას.
გიორგი მარგიევი ალან გაგლოევთან ერთად
ალამატ ჩიბიროვს გამოჩენილი სიმამაცისა და თავგანწირვისთვის რუსეთის სახელმწიფოს „ჟუკოვის“ მედალი გადაეცა.
ალამატ ჩიბიროვი
მარატ ჯაგაევს გამოჩენილი სიმამაცისა და თავგანწირვისთვის რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს მედალი - მეორე რანგის „სამხედრო სიმამაცისთვის“ გადაეცა. ჯაგაევი ცხინვალის რეგიონში დისლოცირებული მე-4 სამხედრო ბაზის მოსამსახურეა.
მარატ ჯაგაევი
რობერტ კულუმბეგოვს სიკვდილის შემდეგ მედალი - „დონბასის მცველი“ გადაეცა. კულუმბეგოვი ცხინვალის რეგიონისა და აფხაზეთის „დამსახურებული არტისტი“ იყო. იბრძოდა მოხალისეთა ბრიგადა „პიატნაშკას“  რიგებში და დაიღუპა 2022 წლის 31 მარტს ქ. იასინოვატაიაში, დონეცკის ოლქში.
რობერტ კულუმბეგოვი
ენვერ დრიაევის სახელობის სკოლა
ცხინვალის რეგიონში, ახალგორის რაიონის სოფ. ორჭოსანის საშუალო სკოლას ენვერ დრიაევის სახელს მიანიჭებენ. ბრძანებას დე ფაქტო პრეზიდენტმა, ალან გაგლოევმა მოაწერა ხელი. დრიაევი უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიის დაწყების პირველივე დღეებში იბრძოდა დონეცკის ოლქში. 2022 წლის 7 აპრილს ქვეითთა საბრძოლო მანქანას ჭურვი მოხვდა, რის შედეგაც დრიაევი დაიჭრა და კონტუზია განუვითარდა. იგი რამდენიმე თვე ებრძოდა სიკვდილს, თუმცა 2022 წლის 28 ოქტომბერს დაიღუპა. უფროსი ლეიტენანტი რუსეთის სამხრეთის სამხედრო ოლქის 58-ე საერთო-საჯარისო არმიაში ირიცხებოდა.

Theoretical and Practical Classes
After the start of Russia’s full-scale military aggression in Ukraine on February 24, 2022, representatives of the occupied regions of Georgia have been fighting on the side of Russia. Soldiers from Abkhazia and the Tskhinvali region are participating in the war both as servicemen of the Russian Armed Forces and as volunteers. Most of them have been involved in combat since the beginning of the war, and some have been fighting in Ukraine since 2014.
According to information confirmed by open sources, from February 24, 2022, to present, a total of 40 militants (including one combatant in March 2024) from the Tskhinvali region, and 22 militants from Abkhazia were killed in Ukraine. For more details about the militants from Abkhazia and the Tskhinvali region who died during the Russian military aggression in Ukraine, see the interactive map.
A 42-year-old Zelim Kharebov is a fighter from the Tskhinvali region who died in March. Kharebov died near the village of Robotino (Zaporizhzhia district), on March 22. He was buried in Tskhinvali on March 24. The de facto President Alan Gagloyev attended the funeral. By Gagloyev’s order, Kharebov was posthumously awarded the “Defender of the Fatherland” medal.
Zelim Kharebov
In March, two militants from the Tskhinvali region who participated in the military aggression were awarded military orders.
Batradz Gasayev was awarded the State Medal of the Republic of North Ossetia - Alania - “For the Glory of Ossetia.” Gasayev has been fighting in Ukraine since the start of the hostilities in 2022.
Batradz Gasayev
Georgy Margiev was awarded the medal for courage and heroism by Gagloyev. Margiev is the Head of the medical and sanitary department of the so-called Ministry of Internal Affairs. He is on leave in the region and plans to return to the front again in the future.
Georgy Margiev together with Alan Gagloyev
Alamat Chibirov was awarded the Russian State Medal “Zhukov” for outstanding courage and self-sacrifice.
Alamat Chibirov
Marat Jagaev was awarded the 2nd rank medal “For Military Courage” of the Russian Ministry of Defense for distinguished courage and self-sacrifice. He serves at the 4th Russian military base stationed in the Tskhinvali region.
Marat Jagaev
Robert Kulumbegov was posthumously awarded the “Guardian of Donbas” medal. Kulumbegov was an “Honored Artist” of the Tskhinvali region and Abkhazia. He fought in the ranks of the Pyatnashka International Brigade and died on March 31, 2022, in Yasynuvata (Donetsk region).
Robert Kulumbegov
School Named after Enver Dryaev
A secondary school in the village of Orchosani (Akhalgori district of the Tskhinvali region) will be named after Enver Dryaev. A respective order was signed by the de facto President Alan Gagloyev. Dryaev fought in the Donetsk region from the first days of the Russian military aggression in Ukraine. On April 7, 2022, a shell hit an infantry fighting vehicle and wounded Dryaev who got concussed. He struggled for his life for several months and died on October 28, 2022. Senior Lieutenant was enlisted in the 58th Combined Arms Army of the Southern Military District of Russia.
After the August 2008 war, Russian occupation forces were deployed in Abkhazia and the Tskhinvali region. In 2010, Russia signed agreements with the de facto republics of Abkhazia and the Tskhinvali region on the deployment of combined Russian military bases on the territories of Abkhazia and the Tskhinvali region for the next 49 years. The Russian 7th military base is located on the territory of Abkhazia, and the Russian 4th military base - in the Tskhinvali region. Both are part of the Southern Military District of the Russian Federation