გამოცემა N31 / მიმოხილვის პერიოდი: 1 - 31 მაისი, 2024 / ავტორი: არსენ არაქელოვი
16 მაისს ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ახლადდანიშნული ხელმძღვანელის, ბეტინა პატრისია ბუგანისა და სამხრეთ კავკასიაში ეუთოს მოქმედი თავმჯდომარის სპეციალური წარმომადგენლის, ელჩ ვიორელ მოშანუს თანათავმჯდომარეობით გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) 119-ე შეხვედრა გაიმართა. მიმდინარე წელს ეს რიგით მესამე შეხვედრა იყო.
მაისში საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა საქართველოს ერთი მოქალაქე დააკავეს.
8 მაისს საოკუპაციო ძალებმა სოფ. ახალუბნის მიმდებარედ, ოკუპირებულ ტერიტორიაზე უკანონოდ დააკავეს ივანე გერკეული. საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ცნობით, გერკეული 14 მაისს უკანონო პატიმრობიდან გაათავისუფლეს.
8 მაისს, სოფ. დირბის მიმდებარედ უკანონოდ დაკავებული ტრისტან მუშკიაშვილი და ვალერი თეთრუაშვილი გაათავისუფლეს. მუშკიაშვილი და თეთრუაშვილი საოკუპაციო ძალებმა უკანონოდ 2024 წლის 22 აპრილს დააკავეს. აღსანიშნავია, რომ უკანონო პატიმრობაში დარჩა მათთან ერთად დაკავებული კიდევ ერთი პირი. ცხინვალის რეგიონის ე.წ. უშიშროების კომიტეტის განცხადებით, გათავისუფლებულ პირებს ჯანმრთელობის პრობლემები ჰქონდათ, რის გამოც გადაწყდა მათი ქართველი სამართალდამცველებისთვის გადაცემა ფინანსური სანქციის გარეშე.
ჯამში, მაისში საოკუპაციო ძალებმა ერთი პირი დააკავეს და სამი - გაათავისუფლეს.
30 აპრილის მონაცემებით, უკანონო პატიმრობაში საქართველოს 8 მოქალაქე იმყოფება. მათგან ცნობილია მხოლოდ სოსო დვალიშვილის, ლაშა ხეთერელის, ნიკა მამასტარაშვილისა და ივანე ლუთიძეს ვინაობა.
ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტის, ალან გაგლოევის ბრძანებით, აღდგომის დღესასწაულთან დაკავშირებით, 3-6 მაისის პერიოდში დროებით გაიხსნა ე.წ. საკონტროლო-გამშვები პუნქტები, რამაც ოკუპირებულ რეგიონში მცხოვრებ მოსახლეობას საოკუპაციო ხაზზე გადაადგილების საშუალება მისცა. 2022 წლიდან სგპ-ები ახალგორისა და ჯავის რაიონებში მცხოვრები მოსახლეობისთვის ყოველი თვის ბოლო 10 დღის განმავლობაშია გახსნილი.
15 მაისს ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიამ საოკუპაციო ხაზზე, სოფელ ოძისის მონაკვეთზე პატრულირებისას უმასპინძლა დელეგაციას, ეუთოს მოქმედი თავმჯდომარის, მალტის საგარეო, ევროპის საქმეთა და ვაჭრობის მინისტრის, დოქტორ იან ბორგის ხელმძღვანელობით.
პატრულირების დროს, ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის დამკვირვებლებმა ეუთოს დელეგაციას მიაწოდეს ინფორმაცია უსაფრთხოების და ჰუმანიტარული კუთხით განვითარებული უკანასკნელი მოვლენების შესახებ.

On May 16, the 119th meeting of the Incident Prevention and Response Mechanism (IPRM), co-chaired by a newly appointed Head of the European Union Monitoring Mission, Bettina Patricia Bugani, and the Acting Chairman of the OSCE, Special Representative for the South Caucasus, Ambassador Viorel Mosanu, was held in the village of Ergneti, Gori municipality. This was the third meeting this year.
In May, the occupation forces arrested one citizen of Georgia.
On May 8, the occupation forces illegally detained Ivane Gerkeuli on the occupied territory near the village of Akhalubani. According to the State Security Service of Georgia, Gerkeuli was released from illegal detention on May 14.
On May 8, Tristan Mushkiashvili and Valeri Tetruashvili, who were illegally detained near the village of Dirbi, were released. The occupation forces illegally arrested Mushkiashvili and Tetruashvili on April 22, 2024. It should be noted that another person detained together with them remains in illegal detention. According to the so-called Security Committee of the Tskhinvali region, due to the fact that both of them had health problems, it was decided to hand the detainees over to the Georgian law enforcement officers without financial sanctions.
In total, the occupation forces arrested one and released three persons in May.
As of April 30, a total of eight citizens of Georgia remained in illegal detention. Of them, the identities of Soso Dvalishvili, Lasha Khetereli, Nika Mamastarashvili and Ivane Lutidze are only known.
Movement on the Occupation Line
By a decree of the de facto president of the Tskhinvali region, Alan Gagloyev, the so-called border checkpoints were temporarily opened on Easter holidays, which allowed the population living in the occupied region to move across the occupation line. Starting from 2022, BCPs are open for the population living in the Akhalgori and Java regions during the last ten days every month.
On May 15, the European Union Monitoring Mission, while patrolling on a section of the occupation line in the village of Odzisi, hosted a delegation led by the Acting Chairman of the OSCE, Minister of Foreign Affairs, European Affairs and Trade of Malta, Dr. Ian Borg.
During the patrol, the observers of the EU Monitoring Mission informed the OSCE delegation on the latest security and humanitarian developments.