გამოცემა N32 / მიმოხილვის პერიოდი: 1 - 30 ივნისი, 2024 / ავტორი: არსენ არაქელოვი
8 ივნისს  საოკუპაციო ძალებმა ქ. ცხინვალის მიმდებარედ საქართველოს მოქალაქე უკანონოდ დააკავეს. საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური განცხადებაში არ ასახელებს დაკავებულის ვინაობას, თუმცა „რადიო თავისუფლების“ ინფორმაციით, დაკავებული პირი არ არის ადგილობრივი და არ ცხოვრობს შიდა ქართლის რეგიონში. ამავე ინფორმაციის თანახმად, უკანონოდ დაკავებულ მოქალაქეს მშობლები უცხოეთში ჰყავს და თბილისში ძმასთან ერთად ცხოვრობს.
5 ივნისს ოკუპირებული ჯავის რაიონის ე.წ. რაიონულმა სასამართლომ გიორგი მოსიაშვილს ორი წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა. სოფ. პერევში მცხოვრები 35 წლის მოსიაშვილი საოკუპაციო ძალებმა 2023 წლის 31 ოქტომბერს დააკავეს. მას ე.წ. საზღვრის უკანონო კვეთის მუხლით წარუდგინეს ბრალი. მოსიაშვილს ბრაკონიერობასაც ედავებოდნენ, რადგან ე.წ. უშიშროების კომიტეტის განცხადებით, მან ელექტროანკესით 25 კგ კალმახი დაიჭირა.
ჯამში, ივნისში საოკუპაციო ძალებმა ერთი პირი დააკავეს. ღია წყაროებში არ დადასტურებულა ინფორმაცია ცხინვალის ციხიდან საქართველოს მოქალაქეების გათავისუფლების შესახებ.
30 ივნისის მონაცემებით, უკანონო პატიმრობაში საქართველოს 9 მოქალაქე იმყოფება. მათგან ცნობილია მხოლოდ სოსო დვალიშვილის, ლაშა ხეთერელის, გიორგი მოსიაშვილის, ნიკა მამასტარაშვილისა და ივანე ლუთიძეს ვინაობა.
რადიო-ელექტრონული დაზვერვის სპეცსადგომი სოფ. გრემისხევთან
ანტისაოკუპაციო მოძრაობის „ძალა ერთობაშია“ ლიდერის, დავით ქაცარავას ინფორმაციით, საოკუპაციო ძალებმა დუშეთის მუნიციპალიტეტის სოფ. გრემისხევის თავზე „მოაწყვეს რადიო-ელექტრონული დაზვერვის სპეცსადგომი, რომელიც გამოიყენება სპეციალური სადაზვერვო მანქანის საპარკინგე ადგილად“. ქაცარავას მტკიცებით, საოკუპაციო ძალებს მსგავსი ტიპის სადგომები საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ მრავლად აქვთ მოწყობილი.
სპეცსადგომი სოფ. გრემისხევთან
ცხინვალის რეგიონის ე.წ. უშიშროების კომიტეტის განცხადებით, ოკუპირებულ რეგიონში არალეგიტიმური საპრეზიდენტო არჩევნების მიმდინარეობისას, 7 – 10 ივლისს, დროებით დაიკეტა საკონტროლო-გამშვები პუნქტები - ოძისი/მოსაბრუნი („რაზდახანი“) და  პერევი/ქარძმანი („პერეუ“). სგპ-ებით ოკუპირებულ რეგიონში მცხოვრებ მოსახლეობას საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადასვლის უფლება ყოველი თვის 20-30 რიცხვებში ეძლევა.
უბედური შემთხვევა
19 ივნისს გავრცელდა ინფორმაცია, რომ ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები 14 წლის მოზარდი ცხინვალში, მდინარე ლიახვში ბანაობისას ძლიერმა დინებამ ქართული სოფლების მიმართულებით წაიღო. მდინარე ლიახვში მთელი ღამის განმავლობაში მიმდინარეობდა სამძებრო ოპერაცია, დათვალიერდა მდინარის სანაპიროები ზემო და ქვემო ნიქოზსა და ასევე ფხვენისში. წყლის დონის შესამცირებლად, ქართველმა სპეციალისტებმა წყალი სარწყავ სისტემაშიც გაუშვეს.
რამდენიმესაათიანი სამძებრო სამუშაოების შემდეგ, ქართველმა მაშველებმა დამხრჩვალი 14 წლის მოზარდის ცხედარი იპოვეს გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. ფხვენისში. ამავე დღეს მოზარდის ცხედარი ცხინვალში გადაასვენეს.
ე.წ. უშიშროების კომიტეტის თვის შეჯამება
ცხინვალის რეგიონის ე.წ. უშიშროების კომიტეტის განცხადებით, მაისში საოკუპაციო ძალებმა „სახელმწიფო საზღვრის“ დარღვევისთვის 22 პირი დააკავეს, მათგან 5-მა დაარღვია „სახელმწიფო საზღვრის რეჟიმი“, 17 - მა კი „სასაზღვრო რეჟიმი“.

In June, the occupation forces arrested one Georgian citizen.
On June 8, near Tskhinvali, the occupation forces illegally arrested a Georgian citizen. The State Security Service of Georgia did not name the detainee in its statement, however, according to Radio Liberty, the detainee is not local and does not reside in the Shida Kartli region. As per the same information, the illegally detained citizen has parents abroad and lives in Tbilisi with the brother.
On June 5, the so-called district court of the Java region sentenced Georgi Mosiashvili to two years in prison. The occupation forces arrested a 35-year-old Mosiashvili, a resident of Perevi, on October 31, 2023. He was accused of illegally crossing the so-called border. Mosiashvili was also charged with poaching, since, according to the Security Committee, he caught 25 kg of trout on an electric hook.
In total, the occupation forces arrested one person in June. Information about the release of Georgian citizens from Tskhinvali prison has not been confirmed in open sources.
As of June 30, a total of nine Georgian citizens remain in illegal detention. Of these, only the names of Soso Dvalishvili, Lasha Khetereli, Giorgi Mosiashvili, Nika Mamastarashvili and Ivane Lutidze are known.
Special Radio-Electronic Reconnaissance Station Near the Village of Gremiskhevi
According to Davit Katsarava, the leader of the anti-occupation movement - Power is in Unity, the occupation forces “installed a special radio-electronic reconnaissance station on the top of the village of Gremishkevi, which is used as a parking area for a special reconnaissance vehicle.” As per his allegation, the occupation forces arranged many similar stations along the occupation line.
Special Station Near the Village of Gremiskhevi
Moving along the Occupation Line
According to the so-called Security Committee of the Tskhinvali region, during the illegitimate presidential elections in the occupied region, held on July 7-10, the Odzisi/Mosabruni (Razdakhan) and Perevi/Kardzmani (Pereu) border checkpoints were temporarily closed. The population of the occupied region is allowed to cross the BCPs and move to the territory controlled by the central government of Georgia from 20th to 30th each month.
Accident
On June 19, it was reported that a 14-year-old teenager living on the occupied territory, while swimming in the Liakhvi River in Tskhinvali, was carried away by a strong flow of water towards Georgian villages. A search operation in the Liakhvi River lasted all night; the riverbanks were examined in Zemo and Kvemo Nikozi, as well as in Pkhvenisi. Georgian specialists released water into the irrigation system to reduce the water level.
After several hours of search, Georgian rescuers found the body of the drowned 14-year-old boy in the village of Pkhvenisi (Gori municipality). On the same day, the teenager’s body was transferred to Tskhinvali.
Monthly Results of the So-Called Security Committee
According to the so-called Security Committee of the Tskhinvali region, in May the occupation forces arrested 22 people for violating the “state border,” of which 5 violated the “state border regime”, and 17 - the “border regime”.