გამოცემა: N37 / მიმოხილვის პერიოდი: 1 – 31 აგვისტო, 2024 / ავტორი: არსენ არაქელოვი
- დე ფაქტო რესპუბლიკის ე.წ. შეიარაღებული ძალების 2024 წლის მომზადების გეგმის შესაბამისად, 20-22 აგვისტოს ლოჯისტიკის დეპარტამენტის შტაბის უფროსის ხელმძღვანელობით, გაიმართა ტაქტიკურ-სპეციალური წვრთნები სარეზერვო ბრიგადების მატერიალური მხარდაჭერის ქვედანაყოფებთან. წვრთნა დეპარტამენტის სავალდებულო სამხედრო მოსამსახურეებისთვის ჩატარდა.
თანამდებობრივი ცვლილებები
- 20 აგვისტოს რუსეთის უშიშროების ფედერალური სამსახურის სასაზღვრო სამმართველოს სასაზღვრო კონტროლის დეპარტამენტის ხელმძღვანელის მოადგილემ, გენერალ-ლეიტენანტმა რაფაელ დაერბაევმა აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრს, ალექსანდრე ანქვაბს სამმართველოს ახალი ხელმძღვანელი, გენერალ-მაიორი, სერგეი შჩედრინი წარუდგინა. შჩედრინის წინამორბედი ანდრეი კუდიმოვი იყო, რომელიც ამ თანამდებობაზე 2021 წლის 21 იანვარს დაინიშნა და ალექსეი ტრუბეცკი შეცვალა.
სწავლა რუსეთში
- წელს რუსეთის შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასწავლებლებში ოკუპირებული აფხაზეთიდან ჩააბარა 26-მა კურსანტმა. რეკრუტებმა ჩააბარეს შსს-ს კრასნოდარის უნივერსიტეტში, ვოლგოგრადის, ომსკისა და ნიჟეგოროდის შსს-ს აკადემიებში. რუსეთში გამგზავრებამდე, იუნკერების ფიცი ჩაიბარა დე ფაქტო შს მინისტრმა, რობერტ კიუტმა. 6 აგვისტოს კი, ე.წ. უშიშროების სამსახურის ხელძღვანელის მოვალეობის შემსრულებელი, დმიტრი კუჩუბერია შეხვდა იმ აფხაზ კურსანტებს, რომლებმაც სწავლა რუსეთის უშიშროების ფედერალური სამსახურის სასწავლებლებში დაიწყეს.
ოჩამჩირეში სამხედრო-საზღვაო პორტის შესახებ
- აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრმა, სერგეი შამბამ ინტერვიუ მისცა რუსულ გამოცემა - „ТАСС“-ს. შამბას განცხადებით, „ოჩამჩირეში არ იგეგმება არანაირი (რუსეთის) სამხედრო-საზღვაო ბაზა“. მისი თქმით, პორტში განთავსებულია სასაზღვრო კატერები და დე ფაქტო რესპუბლიკა ყველანაირი სცენარისთვის მომზადებულია. შამბას თქმით, შავი ზღვა კვლავ ხდება დაძაბულობის რეგიონი, რადგანაც სულ უფრო ხშირად ჩანს „ნატოს“ საზღვაო ხომალდები და დაზვერვითი ტიპის თვითმფრინავები, რაც უკმაყოფილებასა და სიფრთხილეს იწვევს დე ფაქტო მთავრობაშიც. აგვისტოში დასავლურ მედიაში აქტიურად იწერებოდა ოჩამჩირის პორტში ახალი ინფრასტრუქტურის მშენებლობის თაობაზე. 2023 წლის 4 ოქტომბერს, სოჭში ვლადიმერ პუტინისა და ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტის, ასლან ბჟანიას შეხვედრის დასრულების შემდეგ ცნობილი გახდა, რომ ოჩამჩირეში რუსეთის სამხედრო-საზღვაო ფლოტის მუდმივი ბაზირების პუნქტის მოწყობა იგეგმება.
ე.წ. თავდაცვის მინისტრის მოვალეობის დროებითი შემსრულებლის, ინალ საბანოვის გადაწყვეტილებით, მიმდინარე თვეებში რეგიონში ე.წ. თავდაცვის ძალები გამორჩეულად აქტიურად გადიან წვრთნებს. დე ფაქტო სამინისტროს პრესსამსახურში განაცხადეს, რომ უკანასკნელი სამხედრო კონფლიქტების გამოცდილების საფუძველზე, პირადი შემადგენლობის მომზადების მეთოდებში ცვლილებები ინერგება, რაც სწავლებების სიხშირეზეც ახდენს გავლენას. სამხედრო წვრთნებში სავალდებული სამხედრო მოსამსახურეებიც არიან ჩართულები, რაც გასულ წლებში ნაკლებად შეინიშნებოდა.
- 1 აგვისტოს რეგიონის ე.წ. თავდაცვის ძალების სპეცდანიშნულების რაზმის მებრძოლებმა ტაქტიკური სროლის სწავლება გაიარეს. დე ფაქტო უწყებაში განაცხადეს, რომ სწავლების ფარგლებში მებრძოლები საბრძოლო სიტუაციის სიმულაციას ქალაქისა და სხვა რელიეფის პირობებში გადიან. ამასთან, „უწყების“ თანახმად, ტაქტიკური სროლის სწავლება მოიაზრებს საგანგებო სიტუაციაში სროლას უკიდურესად შეზღუდულ დროში, ასევე, გადაადგილებისას ცეცხლის გახსნის აუცილებლობისა და ცეცხლის მიმართულების სწრაფად შეცვლის სწავლებას როგორც მოკლე, ისე დიდ მანძილზე.
ე.წ. თავდაცვის ძალების სპეცრაზმელი სროლისას
- 2 აგვისტოს სპეცდანიშნულების ბატალიონის პირადმა შემადგენლობამ წვრთნა გაიარა. მებრძოლები ამუშავებდნენ პირობითი მტრის სამიზნეებზე ფარულ მასიურ საარტილერიო შეტევას და შემდეგ, უკან დახევას. წვრთნა მთიან და ტყიან რელიეფში ორი დღის განმავლობაში მიმდინარეობდა, მებძროლებს საბრძოლო ამოცანის შესასრულებლად შეზღუდული დრო ჰქონდათ და გამოიყენებოდა სხვადასხვა ტიპის შეიარაღება და სამხედრო ტექნიკა.
სპეცდანიშნულების რაზმის მებრძოლი ტყვიამფრქვევით
აღსანიშნავია, რომ ე.წ. თავდაცვის სამინისტროს სპეცდანიშნულების ბატალიონის სამხედრო მოსამსახურეებისთვის ეს სწავლება ჯამში 2 თვის განმავლობაში მიმდინარეობდა. სწავლების გადაწყვეტილება ინალ საბანოვის იყო. „უწყების“ პრესსამსახურის ცნობით, ე.წ. თავდაცვის სამინისტროში შეაფასეს განვლილი 2 თვიანი სწავლება და სპეცდანიშნულების ბატალიონის მებრძოლებმა დადებითი შეფასება დაიმსახურეს.
სპეცდანიშნულების ბატალიონის მებძროლი ხელის ტანკსაწინააღმდეგო ყუმბარსატყორცნით
- ე.წ. თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო პოლიგონზე საპატიო ყარაულის ასეულისთვის, სამხედრო განყოფილებებს შორის საბრძოლო კოორდინაციის პრაქტიკული წვრთნების ფარგლებში, თავდაცვითი და შეტევითი მოქმედებების წვრთნა ჩატარდა. მებრძოლებმა სწავლებაში გამოიყენეს ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი, ტანკსაწინააღმდეგო ყუმბარსატყორცნი და სხვა სამხედრო შეიარაღება.
- ე.წ. შსს-ს სწრაფი რეაგირების სპეციალური რაზმის, „სობრ“ - ის მებრძოლებმა დე ფაქტო უწყების სასწავლო მოედანზე „იარიგინის პისტოლეტით“, „MP-443“-ით საცეცხლე და ტაქტიკური მომზადება გაიარეს. „უწყებაში“ განაცხადეს, რომ „სობრ“-ის მებრძოლები ახლო მომავალში იდენტურ სწავლებას გაივლიან კალაშნიკოვის ახალი ავტომატით - АК-15, რომელიც ექსპლუატაციაში რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ 2018 წელს ჩაიბარა. იარაღის მოდერნიზება 2020 წელსაც ჩაუტარდა და იგი სწორედ სპეცდანიშნულების რაზმებისთვის არის განკუთვნილი. საბანოვის გადაწყვეტილებით, „სობრ“-ის მებრძოლებისთვის საცეცხლე მომზადება ყოველ თვე ტარდება.
ე.წ. შსს-ს სწრაფი რეაგირების სპეციალური რაზმის მებრძოლები
- 7 აგვისტოს დე ფაქტო რესპუბლიკის ერთ-ერთ ხეობაში ე.წ. თავდაცვის სამინისტროს სპეცდანიშნულების ბატალიონის მებრძოლებისთვის ორკვირიანი საბანაკე შეკრება დაიწყო. მებრძოლებმა მთიანი რელიეფის პირობებში საცეცხლე მომზადების, ტაქტიკური შენიღვბისა და ბანაკის მოწყობის კურსი გაიარეს. დე ფაქტო უწყების თანახმად, სწავლება მოიცავდა სადაზვერვო მოქმედებების შესწავლასაც. 12 აგვისტოს მებრძოლებთან საბანოვიც ჩავიდა და პირადად დააკვირდა შეკრებას.
ინალ საბანოვი სპეცდანიშნულების ბატალიონის მებრძოლებთან
- 9 აგვისტოს ე.წ. თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო სამეთაურო ორგანოების ოფიცრებმა ყოველკვირეული საველე მომზადება გაიარეს. საცეცხლე მომზადების შემდეგ, ოფიცრებმა სამსახურებრივ-საშტატო იარაღით რამდენიმე კილომეტრიანი მარში შეასრულეს. სამეთაურო ორგანოების ოფიცრების ყოველკვირეული სწავლება საბანოვის ბრძანებით სრულდება.
- 16 აგვისტოს ე.წ. თავდაცვის სამინისტროს წვევამდელებით დაკომპლექტებულ ცალკეული სასწავლო ასეულის პირად შემადგენლობას საცეცხლე პრაქტიკული წვრთნა ჩაუტარდა. რეკრუტებმა, რომლებიც არასაშტატო არტირელისტებად ითვლებიან, მანამდე სწავლება გამოცდილ ჯარისკაცებთან გაიარეს, საბანოვის ბრძანებით კი, პრაქტიკულ სწავლებაზე მათ უკვე საბჭოთა თვითმავალი საარტილერიო დანადგარით - „2ს1 გვოზდიკა“ და ნაღმტყორცნებით არაპირდაპირი დამიზნებით სროლაში ივარჯიშეს.
ე.წ. თავდაცვის სამინისტროს არასაშტატო არტილერისტები
- რუსეთის მიერ დე ფაქტო რესპუბლიკის აღიარების მე-16 წლისთავთან დაკავშირებით, რეგიონის ძალოვანმა სტრუქტურებმა საერთო სწავლება ჩაატარეს. სწავლებაში მონაწილეობა მიიღო ე.წ. სახელმწიფო დაცვის სპეცრაზმმა, ე.წ. თავდაცვის სამინისტროს სპეცდანიშნულების რაზმმა, ე.წ. შსს-ს სპეციალური დანიშნულების მობილურმა რაზმმა („ომონ“), სწრაფი რეაგირების სპეცდანიშნულების რაზმმა („სობრ“) და ე.წ. სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტის ოპერატიულ ღონისძიებათა მხარდაჭერის რაზმმა. სიმულაციური სწავლების სცენარის თანახმად, მტრის დივერსიულმა და სადაზვერვო ჯგუფებმა გაარღვიეს სახელმწიფო საზღვარი და ტყეში მიიმალნენ. სწავლებას დე ფაქტო პრეზიდენტი, ალან გაგლოევიც აკვირდებოდა.
ალან გაგლოევი ე.წ. თავდაცვისა და შს სამინისტროების მოსამსახურეებთან ერთად
- 27 აგვისტოს სავალდებული სამხედრო მოსამსახურეებისთვის პრაქტიკული სწავლება ჩატარდა. წვრთნის ფარგლებში, ჩამოყალიბდა რამდენიმე ქვედანაყოფი, რომლებიც სპეციალიზდებოდნენ საარტილერიო დანადგარებზე, ნაღმტყორცნებზე, საზენიტო და ტანკსაწინააღმდეგო იარაღზე.
- ე.წ. თავდაცვის სამინისტროს სასწავლო ცენტრის სასწავლო-მატერიალურ ბაზაზე საარტილერიო დანაყოფების მომზადება აქტიურად გრძელდება. უწყების თანახმად, სამხედრო საკონტრაქტო მოსამსახურეები, რომლებსაც აქვთ საარტილერიო გამოცდილება, წარმატებით ავითარებენ საარტილერიო ცეცხლის მართვის უნარებს. დიდი ყურადღება ეთმობა საცეცხლე პოზიციების შეცვლას, შენიღბვას და საბრძოლო დავალების შესრულების შემდეგ, საბრძოლო დანადგარების ევაკუაციას. საბანოვის გადაწყვეტილებით, სწავლებაში ჩაერთვნენ სავალდებული ჯარის მოსამსახურეებიც. საბანოვს სურს, რომ სავალდებული ჯარის რეკრუტებისთვის საარტილერიო სწავლება ეტაპობრივად გართულდეს და სავალდებულო ჯარის მოხდის შემდეგ, რეზერვში ჩარიცხულ რიგითებს სამხედრო სპეციალობა ჰქონდეთ.
- რეკრუტებმა, რომლებაც წარმატებით ჩააბარეს რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს სასწავლებლებში, ცხინვალში, ე.წ. თავდაცვის სამინისტროს სასწავლო ცენტრის ბაზაზე ზოგადსაჯარისო კომპლექსური სწავლება გაიარეს. „ახალგაზრდა მებრძოლის“ კურსის ფარგლებში რეკრუტები ორი კვირის განმავლობაში ადაპტირდებოდნენ სამხედრო საქმისთვის. რეკრუტებმა სწავლება 19 აგვისტოს დაასრულეს.
ოსი რეკრუტები
თეორიული სწავლებები
- ე.წ. თავდაცვის სამინისტროს ოფიცერთა პროფესიული მომზადების გეგმის განხორციელების ფარგლებში, ოფიცრებისთვის გრძელდება თეორიული მეცადინეობები სხვადასხვა სამხედრო დისციპლინაში. 2 აგვისტოს ოფიცრებისთვის გაიმართა სწავლება თემაზე - „ბატალიონის ტექნიკური მხარდაჭერა შეტევის მომზადებისთვისა და შეტევის დროს“.
ოსი ოფიცრები
- 7 აგვისტოს ე.წ. თავდაცვის სამინისტროს მსროლელთა ბრიგადის სარდლობამ ოფიცრებს კომპლექსური თეორიული სწავლება ჩაუტარა.
ახალი ეკიპირება
- ე.წ. თავდაცვის სამინისტროს სპეცდანიშნულების რაზმის თანამშრომლებისთვის, სასწავლო ცენტრის ინსტრუქტორებისთვის, სამედიცინო სამსახურის სამხედრო პერსონალისა და შტატგარეშე სამედიცინო ინსტრუქტორებისთვის შეიძინეს ახალი საჯარისო პირველადი დახმარების ტაქტიკური ნაკრები. საბაზისო ნაკრებში შედის სახვევები, ჰემოსტატიკური ტურნიკეტი (ე.წ. ჟგუტი), თერმოჩანთა, დეკომპრესიის ნემსი, დასაკეცი საკაცე და ა.შ. უწყების თანახმად, ახლო მომავალში ეკიპირება ყველა სამხედრო მოსამსახურეს გადაეცემა.
საჯარისო პირველადი დახმარების ტაქტიკური ნაკრები
- 23 აგვისტოს ე.წ. თავდაცვის სამინისტროს რეკრუტებმა, რომლებაც წარმატებით ჩააბარეს რუსეთის სამხედრო სასწავლებლებში, საზეიმო ფიცი დადეს.
საზეიმო ფიცის დადების ცერემონიალი
შეხვედრები და ვიზიტები
- ინალ საბანოვმა მონაწილეობა მიიღო საერთაშორისო სამხედრო-ტექნიკურ ფორუმში - „არმია-2024“, რომელიც გაიმართა მოსკოვის რეგიონში. გარდა დე ფაქტო სამინისტროს დელეგაციისა, ფორუმში მონაწილეობას იღებდა 82 სახელმწიფოს სამხედრო დელეგაცია.
უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიაში ჩართულობა
2022 წლის 24 თებერვალს უკრაინაში რუსეთის სრულმასშტაბიანი სამხედრო აგრესიის დაწყების შემდეგ რუსეთის მხარეს საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების წარმომადგენლებიც იბრძვიან. აფხაზეთიდან და ცხინვალის რეგიონიდან მებრძოლები ომში მონაწილეობენ, როგორც რუსეთის შეიარაღებული ძალების სამხედრო მოსამსახურის, ისე მოხალისის სტატუსით. მათი დიდი ნაწილი, ომის დაწყების პირველივე დღეებიდანვე ჩართულია სამხედრო მოქმედებებში, ხოლო ნაწილი კი უკრაინაში 2014 წლიდან იბრძვის.
ღია წყაროებით დადასტურებული ინფორმაციით, 2022 წლის 24 თებერვლიდან დღემდე უკრაინაში ცხინვალის რეგიონიდან დაიღუპა 55 მებრძოლი, მათ შორის, 2024 წლის აგვისტოში - 1, აფხაზეთიდან კი - 26, მათ შორის, 2024 წლის აგვისტოში - 2. უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიის დროს აფხაზეთიდან და ცხინვალის რეგიონიდან დაღუპული მებრძოლების შესახებ დეტალურად იხ.: ინტერაქტიური რუკა.
ცხინვალის რეგიონიდან აგვისტოში დაღუპული მებრძოლი რომიკ (რომეო) როლანდის ძე პლიევია. პლიევის დაღუპვის შესახებ ინფორმაცია 2024 წლის 13 აგვისტოს გავრცელდა. ის რეგიონში დისლოცირებული რუსეთის მე-4 სამხედრო ბაზის სამხედრო მოსამსახურე იყო. პლიევი 15 აგვისტოს ქ. ცხინვალში დაკრძალეს. მის დაკრძალვას დე ფაქტო მთავრობის წევრები და რეგიონში რუსეთის საელჩოს თანამშრომლები დაესწრნენ. დაკრძალვის ცერემონიაზე აღინიშნა, რომ „როგორც კი დონბასის მიწაზე დაიწყო სამხედრო მოქმედებები, რომეო უმალვე გაეშურა ფრონტზე“. პლიევი 44 წლის იყო და ჰყავდა 3 შვილი.
რომიკ (რომეო) პლიევი
აფხაზეთიდან აგვისტოში დაღუპული მებრძოლი კი, დანიელ ტუჟბაა, მეტსახელად „ბაკა“. თავდაპირველად „ბაკას“ დაღუპვის შესახებ ინფორმაცია ოჯახის წევრებმა გაავრცელეს და ამავე ცნობით, ის დონეცკის ოლქში დაიღუპა. საბრძოლო მოქმედებებში გამოჩენილი გმირობისთვის, მას სიკვდილის შემდეგ „აფხაზეთის შავი ზღვის კაზაკთა არმიის“ უმაღლესი ჯილდო - I თადარიგის გეორგიევსკის ოქროს ჯვარი გადაეცა. ტუჟბა 29 აგვისტოს სოხუმში დაკრძალეს. ტუჟბას შესახებ სხვა დეტალები ამ ეტაპზე უცნობია, ხოლო გავრცელებული ფოტოსურათით თუ ვიმსჯელებთ, ის რუსეთის შეიარაღებული ძალების სამხედრო მოსამსახურე უნდა ყოფილიყო.
დანიელ ტუჟბა - „ბაკა“
აფხაზეთიდან მეორე დაღუპული მებრძოლი ალექსეი ვადიმის ძე მალიუტაა. მალიუტას დაღუპვის შესახებ ინფორმაცია 2024 წლის 27 აგვისტოს გავრცელდა. მალიუტა წარმოშობით აფხაზეთიდან, ბიჭვინთადან იყო. ის დაიბადა 1990 წლის 12 ოქტომბერს და სწავლობდა „აგრბას სახელობის მეორე საშუალო სკოლაში“. 2024 წლის 17 აგვისტოს ზაპოროჟიეს ოლქში, ქ. ტოკმაკში, უკრაინის შეიარაღებული ძალების მიერ გაშვებული საბრძოლო დრონის იერიშის შედეგად, მალიუტა მძიმედ დაიჭრა. 26 აგვისტოს კი, მიყენებული ჭრილობების შედეგად, მოსკოვის სამხედრო ჰოსპიტალში გარდაიცვალა. საბრძოლო მოქმედებებში გამოჩენილი გმირობისთვის, მას სიკვდილის შემდეგ „აფხაზეთის შავი ზღვის კაზაკთა არმიის“ უმაღლესი ჯილდო - I თადარიგის გეორგიევსკის ოქროს ჯვარი გადაეცა. მალიუტა ბიჭვინთაში დაკრძალეს.
ალექსეი მალიუტა
აღსანიშნავია, რომ აგვისტოში კურსკის ოლქში უკრაინელთა შემოტევის მოსაგერიებლად დონბასში მებრძოლი მოხალისეთა ბატალიონების - „პიატნაშკა“ და „სარმატი“ წევრებიც გადაისროლეს. „პიატნაშკას“ მეთაური, ეთნიკურად აფხაზი, ახრა ავიძბაა, „სარმატის“ მეთაური - „ჩე გევარა“, რომელიც წარმოშობით ცხინვალის რეგიონიდან არის. ორივე ბატალიონში ოკუპირებული რეგიონების არაერთი წარმომადგენელი ირიცხება. პროპაგანდისულ ტელეგრამარხებში გავრცელებული ინფორმაციით, „სარმატმა“ ბატალიონთან - „არბატ“ ერთად კურსკის ოლქის დასახლებული პუნქტი - ნეჩაევი დაიბრუნა.
პროპაგანდისტული ღონისძიებები
- 2 აგვისტოს ალან გაგლოევმა უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიაში მონაწილე მამა-შვილი, ბაგირ და ირბეკ ბიჩენოვები „მამულის დამცველის“ ორდენით დააჯილდოვა.

About the Military Port in Ochamchire
As per a decision of the de facto Acting Minister of Defense, Inal Sabanov, the so-called Defense Forces are exceptionally active in training in the current months. The press service of the de facto Ministry reported that based on the experience of recent military conflicts, changes are being introduced in the methods of personnel training which also affects the training frequency. Conscripts are also involved in military exercises which was less observed in the past years.
• On August 1, special force fighters of the so-called Defense Forces underwent tactical shooting training. As the de facto Agency reports, shooting is practiced at training points simulating combat situation in urban areas and other terrain conditions. Tactical shooting, the Agency clarified, involves firing in emergency situations under extremely limited time conditions, as well as the need to open fire while moving, quickly changing the direction of fire from different positions at both close and long distances.
Special Force Fighter of the Defence Forces During Shooting
· On August 2, personnel of the Special Forces Battalion underwent training. Fighters conducted a covert mass artillery attack on conditional enemy targets and then retreated. The training took place in mountainous and forested terrain and lasted for two days. The fighters used different types of weapons and military equipment, and were limited in time to complete combat tasks.
Special Forces Fighters with Machine Guns
It should be noted that the training for the military personnel of the Special Purpose Battalion of the so-called Ministry of Defense lasted for a total of 2 months. The decision to conduct the training was made by Inal Sabanov. As per the press service of the “Agency,” the so-called Ministry of Defense evaluated the progress of the 2-month training and the fighters of the Special Purpose Battalion received a positive assessment.
Special Purpose Battalion Driver with a Hand-Held Anti-Tank Grenade Launcher
• As part of practical training on combat coordination of squads, the honor guard company practiced defensive and offensive actions with live fire at the military shooting range of the so-called Ministry of Defense of South Ossetia. As part of the training, the military personnel used automatic firearms, anti-tank grenade launchers and other military equipment.
· At the training ground of the so-called Ministry of Internal Affairs, fighters of the Special Rapid Response Unit (SOBR) of the de facto Agency underwent firing and tactical training using Yarygin pistol MP-443. The Agency announced that in the near future, SOBR fighters will undergo identical training with new Kalashnikov Assault Rifle AK-15, which the Russian Ministry of Defense put into operation in 2018. The weapon was modernized in 2020, and it is designed for special forces. As per Sabanov's decision, SOBR fighters will undergo firing training every month.
Fighters of the Special Rapid Response Unit of the So-Called Ministry of Internal Affairs
· On August 7, in one of the gorges of the de facto republic, a two-week camp training for fighters of the Special Forces Battalion of the so-called Ministry of Defense started. The fighters underwent a course of fire training, tactical camouflage and setting up a camp in mountainous terrain. According to the de facto Agency, the training also included reconnaissance studies. On August 12, Sabanov visited the training camp site and personally observed the training progress.
Inal Sabanov with Fighters of the Special Forces Battalion
· On August 9, officers of the military command bodies of the so-called Ministry of Defense underwent weekly field training. After firing training, the officers completed a multi-kilometer march with standard weapons. The weekly training of the command staff officers is being held on Sabanov’s order.
· On August 16, practical firearm training was conducted for the personnel of a separate training company, staffed with conscripts, of the so-called Ministry of Defense. The conscripts as part of freelance artillery crews had previously been trained by senior servicemen, and at Sabanov's order, practiced shooting from the Soviet self-propelled artillery unit - 2S1 Gvozdika and indirect aiming from mortars.
Freelance Artillerymen of the So-Called Ministry of Defense
· On the 16th anniversary of the de facto republic’s recognition by Russia, the Security Forces of the region conducted a joint exercise. A special group of the so-called State Security, special forces of the so-called Ministry of Defense, the Special Purpose Mobile Unit (OMON) and the Special Rapid Response Unit (SOBR) of the so-called MoIA, and the Operational Unit of the so-called State Security Committee participated in the exercise. According to the simulation training scenario, enemy sabotage and intelligence groups broke through the state border and hid in the forest. The de facto President, Alan Gagloyev, observed the course of the training.
Alan Gagloyev together with the Employees of the So-Called Ministries of Defense and Internal Affairs
· On August 27, practical training was conducted for conscripts. As part of the training, several units were formed, specializing in artillery equipment, mortars, anti-aircraft and anti-tank weapons.
· Training of artillery units at the educational and material base of the training center of the so-called Ministry of Defense continues actively. According to the Agency, military contractors with artillery experience successfully develop artillery fire control skills. Much attention is paid to changing firing positions, camouflage, and evacuation of combat equipment after completing the combat task. As per Sabanov's decision, conscripts were also engaged in the training. Sabanov wants artillery training to become progressively difficult for recruits, with enlisted privates having a military specialty after their service.
· Recruits who successfully enrolled in educational institutions of the Russian Ministry of Defence in Tskhinvali, underwent comprehensive general training at the training center of the so-called Ministry of Defence in Tskhinvali. As part of the “Young Fighter” course, the recruits adapted to military work for two weeks. They completed their training on August 19.
Ossetian Recruits
Theoretical Classes
· As part of the implementation of the professional training plan for officers of the so-called Ministry of Defense, theoretical classes in various military disciplines continue. On August 2, training on the topic “Technical support for a battalion in preparation for and during an offensive” was held for the officers.
Ossetian Officers
· On August 7, command staff of the rifle brigade of the so-called Ministry of Defense conducted a complex theoretical training for the officers.
New Kits
· The latest tactical army first aid kits were purchased for employees of the Special Forces of the so-called Ministry of Defense, training center instructors, military personnel of the medical service and freelance medical instructors. The basic first aid kit includes dressing material, tourniquet, thermal pack, decompression needle, frameless stretcher, etc. According to the agency, first aid kits will be issued to all military personnel in the near future.
Army First Aid Tactical Kits
Taking an Oath
· On August 23, recruits of the so-called Ministry of Defense, who were successfully admitted to Russian military schools, took a solemn oath.
Solemn Swearing-in Ceremony
Meetings and Visits
· Inal Sabanov participated in the Army-2024 International Military-Technical Forum which was held in the Moscow region. In addition to a delegation of the de facto Ministry, military delegations of 82 states took part in the forum.
Participation in the Russian Military Aggression in Ukraine
After the start of Russia’s full-scale military aggression in Ukraine on February 24, 2022, representatives of the occupied regions of Georgia have been fighting on the side of Russia. Soldiers from Abkhazia and the Tskhinvali region are participating in the war both as servicemen of the Russian Armed Forces and as volunteers. Most of them have been involved in combat since the beginning of the war, and some have been fighting in Ukraine since 2014.
According to information confirmed in open sources, from February 24, 2022, to present, in Ukraine died a total of 55 militants (including one combatant in August 2024) from the Tskhinvali region, and 26 militants (including 2 militants in August 2024) from Abkhazia. For more details about the militants from Abkhazia and the Tskhinvali region who died during the Russian military aggression in Ukraine, see the interactive map.
A fighter from the Tskhinvali region who died in August is Romik (Romeo) Pliev. Information about Pliev's death was spread on August 13, 2024. He was a serviceman of the 4th Russian military base stationed in the region. Pliev was buried in Tskhinvali on August 15. His funeral was attended by members of the de facto government and employees of the Russian Embassy in the region. As noted at the funeral ceremony, “as soon as military operations began in the Donbas region, Romeo immediately headed to the front.” Pliev was 44 years old and had 3 children.
Romik (Romeo) Pliev
A fighter from Abkhazia who died in August is Daniel Tuzhba, nicknamed Baka. Initially, information about Baka’s death was spread by family members who reported that he died in the Donetsk region. For outstanding heroism in combat operations, Tuzhba was posthumously awarded the highest award of the Black Sea Cossack Troops of Abkhazia - the 1st Class Golden Cross of St. George's. Tuzhba was buried in Sokhumi on August 29. Other details about Tuzhba are unknown at this stage, and judging by the published photo, he must have been a member of the Russian Armed Forces.
Daniel Tuzhba - Baka
Another dead fighter from Abkhazia is Alexei Maliuta. The news of Maliuta's death was disseminated on August 27, 2024. Maliuta was originally from Bichvinta, Abkhazia. He was born on October 12, 1990, and studied at the 2nd Secondary School named after Agrba. On August 17, 2024, Maliuta was gravely wounded after a combat drone attack launched by the Ukrainian Armed Forces in Tokmak, the Zaporizhzhia region. On August 26, as a result of the injuries, he died in the Moscow military hospital. For outstanding heroism in combat operations, Maliuta was posthumously awarded the highest award of the Black Sea Cossack Troops of Abkhazia - the 1st Class Golden Cross of St. George's. He was buried in Bichvinta.
Alexei Maliuta
It should be noted that in August, mercenaries of the Pyatnashka and Sarmat volunteer battalions fighting in Donbas were also sent to the Kursk district to repulse an attack of the Ukrainians. The commander of Pyatnashka is ethnically Abkhaz Akhra Avidzba, and the commander of Sarmat – “Che Guevara,” who is originally from the Tskhinvali region. Many representatives of the occupied regions are members of both battalions. According to reports in the propaganda telegram channels, Sarmat together with the Arbat battalion recaptured Nechaev, a settlement of the Kursk district.
Propaganda Events
On August 2, Alan Gagloyev awarded the Defender of the Fatherland medal to Bagir and Irbek Bichenov, a father and son, who participated in Russia's military aggression in Ukraine.
After the August 2008 war, Russian occupation forces were deployed in Abkhazia and the Tskhinvali region. In 2010, Russia signed agreements with the de facto republics of Abkhazia and the Tskhinvali region on the deployment of combined Russian military bases on the territories of Abkhazia and the Tskhinvali region for the next 49 years. The Russian 7th military base is located on the territory of Abkhazia, and the Russian 4th military base - in the Tskhinvali region. Both comprise the Southern Military District of the Russian Federation.