გამოცემა: N38 / მიმოხილვის პერიოდი: 1 – 30 სექტემბერი, 2024 / ავტორი: არსენ არაქელოვი
სექტემბერში აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკაში, ღია წყაროებში გავრცელებული ინფორმაციით, რუსეთისა და ე.წ. თავდაცვის ძალების აქტიურობა არ შეინიშნებოდა.
- 2 სექტემბერს ე.წ. თავდაცვის ძალების პირადმა შემადგენლობამ კუთვნილი, საშტატო იარაღით არაგეგმიური მარში შეასრულა. მარშში მონაწილეობას ოფიცრები და მსროლელთა ბრიგადა იღებდა.
- 5 სექტემბერს ე.წ. თავდაცვის ძალების წვევამდელებისთვის გაიმართა ტაქტიკური და საცეცხლე მზადება. სწავლების ფარგლებში წვევამდელები იყენებდნენ საშტატო იარაღსა და სასწავლო ყუმბარებს.
- 6 სექტემბერს ე.წ. თავდაცვის სამინისტროს სპეციალური დანიშნულების ბატალიონის სამხედროებმა ჯავშანტრანსპორტიორებით მრავალკილომეტრიანი მარში შეასრულეს შემდეგი მიმართულებით - ცხინვალი-ძარი-გუფთა-ცხინვალი. ღონისძიების მიზანი მძღოლებისა და მექანიკოსების პროფესიონალური მომზადება იყო.
- 26 სექტემბერს ე.წ. თავდაცვის ძალების პირადი შემადგენლობის წვევამდელებით დაკომპლექტებულმა სასწავლო ასეულმა საცეცხლე მომზადება გაიარა. სწავლებას სპეცდანიშნულების ბატალიონის ოფიცრები ხელმძღვანელობდნენ. წვევამდელები მოძრავი და უძრავი მიზნების მიმართულებით სროლაში ემზადებოდნენ.
წვევამდელები საცეცხლე მომზადებაზე
- 27 სექტემბერს ე.წ. თავდაცვის უწყებაში სამეთაურო-საშტაბო წვრთნებისთვის მზადება დაიწყეს. წინასწარი ინფორმაციით, წვრთნა არაერთ დღეს გასტანს და მასში ჩართული იქნებიან სხვადასხვა სამეთაურო რგოლები. წვრთნის მიზანი უწყებებს შორის კოორდინაციის გაზრდაა.
თეორიული სწავლებები
- 4 სექტემბერს ე.წ. თავდაცვის ძალების ოფიცრებმა სამხედრო კონუმიკაციის საფუძვლებში სწავლება გაიარეს. სემინარებში მონაწილეობა რუსეთის სამხედრო სასწავლებლებში ჩარიცხულმა იუნკერებმაც მიიღეს, რომლებიც სტაჟირებას ე.წ. თავდაცვის ძალებში გადიან. გარდა თეორიული სწავლებებისა, მსმენელებმა სამხედრო საკომუნიკაციო საშუალებების ტექნიკური მახასიათებლები შეისწავლეს. აღნიშნული სწავლება მიმდინარეობს ე.წ. თავდაცვის სამინისტროს მიერ შემუშავებული „ოფიცერთა პროფესიულ-თანამდებობრივი მომზადების გეგმის“ მიხედვით.
ოსი ოფიცრები სწავლებაზე
- 10 სექტემბერს ოფიცერთა მომზადების გეგმის მიხედვით, ე.წ. თავდაცვის სამინისტროს ოფიცრებს ჩაუტარდათ თეორიული სწავლება თემაზე - „საინჟინრო მხარდაჭერა თავდასხმაში მყოფი ქვედანაყოფებისთვის“. სწავლების ფარგლებში ოფიცრები გაეცნენ რუსეთის თავდაცვის ძალების საინჟინრო ქვედანაყოფების ტაქტიკურ ცვლილებებს უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიის მაგალითზე. გარდა ამისა, ოფიცრები გაეცნენ თემას - „უსაფრთხოების კონცეფცია. სამხედრო დოქტრინა მშვიდობიანი ქვეყნის პირობებში“.
- 10 სექტემბერს ე.წ. თავდაცვის სამინისტროს სპეციალური დანიშნულების ბატალიონის პირადმა შემადგენლობამ სამხედრო ტოპოგრაფიაში თეორიული სწავლება გაიარა.
- 27 სექტემბერს დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროში დაიწყო პირადი შემადგენლობის სამედიცინო შემოწმება, რაც მიზნად ისახავს პირადი შემადგენლობის საბრძოლო მზადყოფნის მხარდაჭერას.
სტაჟირება ე.წ. თავდაცვის სამინისტროში
- რუსეთის თავდაცვის ძალების კიროვის სახელობის სამხედრო-სამედიცინო აკადემიის კურსანტებმა სტაჟირება გაიარეს დე ფაქტო რესპუბლიკის თავდაცვის ძალების სამედიცინო განყოფილებაში.
შეთანხმება რუსეთთან
- 19 სექტემბერს რუსეთის პრეზიდენტმა, ვლადიმერ პუტინმა ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის სამხედრო-ტექნიკური მხარდაჭერის შეთანხმება სახელმწიფო დუმას რატიფიცირებისთვის გადასცა. შეთანხმებას ხელი ცხინვალში 2023 წლის 23 აგვისტოს მოეწერა. შეთანხმების მიზანია რუსეთისა და დე ფაქტო რესპუბლიკის თავდაცვისუნარიანობის გაზრდა.
რუსი პოლკოვნიკის დაჯილდოება
- 19 სექტემბერს ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტმა, ალან გაგლოევმა რეგიონში დისლოცირებული რუსეთის მე-4 სამხედრო ბაზის მეთაურის დროებითი მოვალეობის შემსრულებელი, პოლკოვნიკი რაჯაბ ალიევი „მეგობრობის ორდენით“ დააჯილდოვა.
ალან გაგლოევი და რაჯაბ ალიევი
სწავლა რუსეთში
- 13 სექტემბერს დე ფაქტო თავდაცვის მინისტრის მოადგილემ, ვადიმ სიუკაევმა განაცხადა, რომ 2024 წელს რუსეთის სამხედრო სასწავლებლებში სწავლა ცხინვალის რეგიონის 80-მა „მოქალაქემ“ დაასრულა. მან აღნიშნა, რომ 2010 წლის შემდეგ, როდესაც ხელი მოეწერა რუსეთისა და დე ფაქტო რესპუბლიკის სამინისტროებს შორის შეთანხმებას რუსეთის სამხედრო სასწავლებლებში ოსი რეკრუტების მიღების თაობაზე, სწავლა რუსეთის სასწავლებლებში ჯამში დაასრულა რამდენიმე ასეულმა ოსმა ჯარისკაცმა. სიუკაევის თქმით, კურსდამთავრებულთა რაოდენობა იმდენად დიდია, რომ ე.წ. თავდაცვის ძალების მასშტაბი ვერ აკმაყოფილებს მოთხოვნას, რის გამოც დე ფაქტო სამინისტრო ხელს უწყობს ოს კურსდამთავრებულებს დაიწყონ მსახურება რეგიონში დისლოცირებულ რუსეთის მე-4 სამხედრო ბაზაზე.
ცხინვალის ცაზე ქართული უპილოტო საფრენი აპარატების რაოდენობა შემცირდა
- 13 სექტემბერს ვადიმ სიუკაევმა ბრიფინგზე განაცხადა, რომ ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის „საჰაერო სივრცის“ დარღვევის ფაქტები მნიშვნელოვნადაა შემცირებული. მან განაცხადა, რომ ერთი წლის წინ ხშირად შეინიშნებოდა ქართული სადაზვერვო-უპილოტო საფრენი აპარატები ცხინვალის ცაზე, თუმცა „ახლა ქართული უპილოტო საფრენი აპარატების შემოფრენის ერთეული შემთხვევებია, მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოში ერთი წლის მანძილზე მკვეთრად გაიზარდა საფრენი აპარატების რაოდენობა, რადგან სამხედრო-სამრეწველი კომპლექსი იქ თავად აწარმოებს ამ აპარატებს“ - განაცხადა სიუკაევმა და ქართული საფრენი აპარატების სიმცირე ახსნა რეგიონში დისლოცირებული მე-4 სამხედრო ბაზის ეფექტური მოქმედებებით.

As per open source reports, no activity of the so-called Defence Forces of Russia was observed in the de facto republic of Abkhazia in September.
Tskhinvali Rregion
- On September 2, personnel of the so-called Defense Forces performed an unplanned march with standard weapons. Officers and rifle brigade took part in the march.
- On September 5, tactical and firing training was held for the conscripts of the so-called Defense Forces. During the training, participants used standard weapons and training grenades.
- On September 6, servicemen of the special purpose battalion of the so-called Ministry of Defense performed a multi-kilometer march in armored personnel carriers in the direction of Tskhinvali-Dzari-Gupta-Tskhinvali. The purpose of the event was professional training of drivers and mechanics.
- On September 26, the so-called The training company, staffed by conscripts of the so-called Defense Forces, underwent firing training. The training conducted under the supervision of officers of the special forces battalion. The conscripts were preparing to fire at stationary and emerging targets.
Conscripts during the Firing Training
- On September 27, the so-called Miistry of Defense started preparations for command and staff exercises. As per preliminary information, the training will last several days and will involve various command chains. The goal of the training is to increase coordination between agencies.
Theoretical Studies
- On September 4, the officers of the so-called Defense Forces attended classes on the basics of military communication. Cadets from the Russian military schools undergoing internships in the Defence Forces were also involved in the seminars. In addition to theoretical studies, the trainees learned the technical characteristics of military communication means. The training is taking place in accordance with the so-called „Professional Training Plan for Officers“ developed by the so-called Ministry of Defense.
Ossetian Officers During the Training
- On September 10, according to the officer training plan, officers of the so-called Ministry of Defense were given theoretical training on the topic „Engineering support for units during an offensive.“ As part of the training, the officers got acquainted with tactical changes of the engineering units of the Russian Defense Forces on the example of the Russian military aggression in Ukraine. In addition, the training also referred to the topic – „The concept of security. Military doctrine in the conditions of national security.“
- On September 10, personnel of the special purpose battalion of the so-called Ministry of Defense underwent theoretical training in military topography.
- On September 27, the de facto Ministry of Defense started medical examination of personnel, which aims at supporting their combat readiness.
Internship in the So-Called Ministry of Defense
- Cadets of the Kirov Military-Medical Academy of the Russian Defense Forces completed an internship in the medical department of the Defense Forces of the de facto Republic.
Agreement with Russia
- On September 19, the President of Russia, Vladimir Putin, submitted to the State Duma an agreement on the military-technical support of the occupied Tskhinvali region for ratification. The agreement was signed in Tskhinvali on August 23, 2023. The purpose of the agreement is to increase the defense capability of Russia and the de facto republic.
Awarding a Russian Colonel
- On September 19, the de facto President of the Tskhinvali region, Alan Gagloyev, awarded the Acting Commander of the 4th Russian military base stationed in the region, Colonel Rajab Aliyev, with the „Order of Friendship.“
Alan Gagloyev and Rajab Aliyev
Study in Russia
- On September 13, the de facto Deputy Minister of Defense, Vadim Syukaev, announced that in 2024, a total of 80 „citizens“ of the Tskhinvali region completed their studies at Russian military schools. He noted that after 2010, when an agreement was signed between the Ministries of Russia and the de facto republic on the admission of Ossetian recruits to Russian military schools, several hundred Ossetian soldiers graduated from Russian schools. According to Syukaev, the number of graduates is so high that the size of the so-called Defense Forces cannot meet the demand, which is why the de facto Ministry encourages Ossetian graduates to start serving at the Russian 4th military base stationed in the region.
Decrease of Georgian UAVs in Tskhinvali Airspace
- On September 13, Vadim Syukaev stated at a briefing that the facts of violation of the „airspace“ of the occupied Tskhinvali region have been significantly reduced. He said that a year ago, Georgian intelligence-unmanned aerial vehicles were often observed in the sky of Tskhinvali, and „now there are single cases of Georgian UAVs flying over, despite the fact that the number of aerial vehicles in Georgia has increased dramatically over the course of a year, given the military-industrial complex manufacturing these machines in Georgia“ – Syukaev explained the decrease of Georgian UAVs by the effective actions of the 4th military base deployed in the region.