2020 წლის სექტემბერში აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო ლიდერები მოსკოვს ერთდროულად ესტუმრნენ; რუსეთის ფედერაციის სამხრეთის სამხედრო ოლქში, მათ შორის, საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში, „კავკაზ-2020“-ის სტრატეგიული სამეთაურო-საშტაბო წვრთნები ჩატარდა; ცხინვალის რეგიონის ენერგოსისტემის უსაფრთხოებისთვის რუსეთი დამატებით მაღალი ძაბვის კაბელს გაიყვანს. სტატიაში შეგიძლიათ გაეცნოთ 2020 წლის სექტემბერში მომხდარ მნიშვნელოვან მოვლენებს, რომლებიც აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში კრემლის პოლიტიკას უკავშირდება.
2020 წლის სექტემბრის მნიშვნელოვანი მოვლენები მოკლედ:
8 სექტემბერს აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო ლიდერები, ასლან ბჟანია და ანატოლი ბიბილოვი, რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილეს, დიმიტრი კოზაკს შეხვდნენ. კოზაკი ადმინისტრაციაში საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების კურატორია. შეხვედრაში მონაწილეობდა ეკონომიკური განვითარების მინისტრის პირველი მოადგილე მიხაილ ბაბიჩიც, რომელიც საქართველოს ოკუპირებული რეგიონებში სოციალურ-ეკონომიკურ მიმართულებას კურირებს.
შეხვედრა პანდემიით გამოწვეული ეკონომიკური კრიზისის ფონზე გაიმართა. პანდემიის გამო აფხაზეთში ტურისტული სეზონი ჩავარდა, რუსეთის მიერ დაფინანსებული სოციალურ-ეკონომიკური პროექტების განხორციელება კი იგვიანებს. საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების დე ფაქტო მთავრობების ერთადერთი იმედი რუსეთის მთავრობის დახმარებაა. კოზაკთან და ბაბიჩთან შეხვედრის მთავარი მიზანიც ფინანსური დახმარების დროული მიღება იყო.
რუსეთის უშიშროების საბჭოს მდივნის მოადგილე რაშიდ ნურგალიევი ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტს ანატოლი ბიბილოვს ტელეფონით ესაუბრა. ნურგალიევი უშიშროების საბჭოში აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის კურატორია და, როგორც წესი, საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში შიდა პოლიტიკური კრიზისების მოგვარებაში მონაწილეობს. ამჯერად ცხინვალის რეგიონში შიდა პოლიტიკური ვითარება 28 აგვისტოს, 30 წლის ინალ ჯაბიევის გარდაცვალების შემდეგ, დაიძაბა. მას ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო შს მინისტრზე თავდასხმას ედავებოდნენ. იგი წინასწარი დაკავების იზოლატორში მიყენებული ფიზიკური დაზიანებების შედეგად გარდაიცვალა. ჯაბიევის გარდაცვალების შემდეგ დე ფაქტო მთავრობა გადადგა და ცხინვალში საპროტესტო გამოსვლები დაიწყო.
დეპუტატის ვიზიტი
20 სექტემბერს ცხინვალის რეგიონში „სამხრეთ ოსეთის“ დე ფაქტო რესპუბლიკის გამოცხადების 30 წლისთავისადმი მიძღვნილ საზეიმო ღონისძიებებს რუსეთის ფედერაციის სახელმწიფო დუმის წევრი ყაზბეგ ტაისაევიც დაესწრო. ტაისაევი სახელმწიფო დუმის დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობის საქმეთა, ევრაზიული ინტეგრაციისა და თანამემამულეებთან ურთიერთობების კომიტეტის წევრია. იგი საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების ხშირი სტუმარია, განსაკუთრებით ხშირად იმყოფება ცხინვალის რეგიონში. პანდემიის პირობებში რუსეთის სახელმწიფო დუმის დეპუტატი პირველად ესტუმრა ცხინვალს.
რუსეთის ფედერაციის სამხრეთის სამხედრო ოლქში, მათ შორის, საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში, „კავკაზ-2020“-ის სტრატეგიული სამეთაურო-საშტაბო წვრთნები ჩატარდა. მასში მონაწილეობა მიიღეს სამხრეთის სამხედრო ოლქის ქვედანაყოფებმა და აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო შეირაღებული ძალების წარმომადგენლებმა. „კავკაზ-2020“ 21 სექტემბერს დაიწყო და 26 სექტემბრამდე გაგრძელდა.
2020 წლის სექტემბერში აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში რუსეთის სამხედრო ძალების საქმიანობის დეტალური მიმოხილვა იხ. აქ.
3 სექტემბერს აფხაზეთში რუსეთის „ელჩი“ ალექსეი დვინიანინი აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტ ასლან ბჟანიას შეხვდა. შეხვედრაზე ორმხრივი ურთიერთობების საკითხები განიხილეს. დვინიანინის ბოლო შეხვედრა ბჟანიასთან 2020 წლის 17 ივნისს გაიმართა, როდესაც აფხაზეთის დე ფაქტო ლიდერი აფხაზეთში მოღვაწე რუსეთის წარმომადგენლებს შეხვდა.
2 სექტემბერს მოსკოვში რუსეთში ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო ელჩმა ზნაურ გასიევმა და რუსეთის ენერგეტიკის მინისტრის მოადგილემ ევგენი გრაბჩაკმა ელექტროენერგეტიკული ინფრასტრუქტურის ობიექტების ტექნოლოგიური მიერთების შესახებ შეთანხმებას მოაწერეს ხელი.
შეთანხმების განხორციელების შედეგად ცხინვალის რეგიონში მდებარე ელექტროგადამცემი საჰაერო ხაზის მონაკვეთი რუსეთში მდებარე „ჩრდილოეთის პორტალის“ 110-კილოვატიან ქვესადგურს მაღალი ძაბვის 4.5 კილომეტრი სიგრძის კაბელით დაუკავშირდება, რომელიც როკის გვირაბში გაივლის. რუსეთის ენერგეტიკის სამინისტროს განცხადებით, სარეზერვო კაბელის გაყვანის პროექტის დასრულება 2022 წლისთვის იგეგმება. პროექტის ღირებულება 1.7 მლრდ რუბლია.
ამჟამად ცხინვალის რეგიონი ელექტროენერგიას ერთადერთი საჰაერო ელექტროგადამცემი ხაზით - „ზარამაგ - ჩრდილოეთის პორტალი - ჯავა“, სრულად რუსეთიდან იღებს. ელექტროენერგიის მიწოდებასთან დაკავშირებით პრობლემებია, განსაკუთრებით, შემოდგომა-ზამთრის პერიოდში. 11-კილომეტრიანი ელექტროხაზი მაღალმთიან მონაკვეთზე გადის, რომელიც ზამთრის პერიოდში მიუღწეველია. კაბელის გვირაბში გაყვანის შედეგადად კი მისი მომსახურება წლის ნებისმიერ პერიოდში იქნება შესაძლებელი.
შეთანხმების განხორციელება ცხინვალის რეგიონის ენერგოსისტემის ფუნქციონირების საიმედოობას უზრუნველყოფს.
აფხაზეთმა რუსული ვაქცინა მოითხოვა
აფხაზეთის დე ფაქტო ჯანდაცვის სამინისტროს ცნობით, რუსეთისგან ახალი კორონავირუსის საწინააღმდეგო ვაქცინა - „სპუტნიკ 5“ მოითხოვეს. აფხაზეთში მოლოდინი აქვთ, რომ ვაქცინის 15-20 000 დოზას მიიღებენ. აფხაზეთში ვაქცინაცია უფასო და ნებაყოფლობითი იქნება. ვაქცინას დე ფაქტო სამინისტრო შეიძენს. 30 სექტემბერის მონაცემებით, აფხაზეთში კორონავირუსით დაავადების 1458 შემთხვევაა დაფიქსირებული.
აფხაზეთში კოვიდინფიცირებულთა სამკურნალოდ რუსეთიდან ექიმების ახალი ჯგუფი ჩავიდა
აფხაზეთში ახალ კორონავირუსთან ბრძოლაში ადგილობრივ ექიმებს რუსეთიდან ჩასული ექიმებიც ეხმარებიან. ინფიცირებულთა რაოდენობის ზრდისა და ექიმთა ნაკლებობის გამო, რუსეთის ჯანდაცვის სამინისტრო აფხაზეთში რუსეთის სხვადასხვა რეგიონიდან ექიმთა ჯგუფებს აგზავნის. ამჯერად გუდაუთის ცენტრალურ რესპუბლიკურ საავადმყოფოში კოვიდინფიცირებულებს ბაშკირეთის რესპუბლიკიდან ჩასული ექიმები დაეხმარებიან. ექიმების მივლინება 21 დღე გაგრძელდება. მანამდე აფხაზეთში ნიჟნი-ნოვგოროდიდან ჩასული ექიმები მუშაობდნენ.
აფხაზეთში სტავროპოლის მხარის ბიზნესმენებს უმასპინძლეს
აფხაზეთის დე ფაქტო ვიცე-პრემიერმა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ბესლან ჯოპუამ რუსეთის ფედერაციის სტავროპოლის მხარიდან ბიზნესმენებს უმასპინძლა. ვიზიტის მთავარი მიზანი აფხაზეთსა და სტავროპოლის მხარეს შორის ეკონომიკური ურთიერთობების განვითარება იყო.
ვლადიკავკაზში საზოგადოებრივ პალატებს შორის თანამშრომლობაზე შეთანხმდნენ
ვლადიკავკაზში ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო საზოგადოებრივი პალატისა და ჩრდილოეთ ოსეთის რესპუბლიკა - ალანიას საზოგადოებრივი პალატის წარმომადგენლებმა თანამშრომლობის შესახებ შეთანხმებას მოაწერეს ხელი.
2020 წლის სექტემბერში აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში დსთ-ის ქვეყნების, უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და საერთაშორისო ჰუმანიტარული საქმეების ფედერალური სააგენტოს აფხაზეთის წარმომადგენლობისა და ცხინვალის რეგიონის წარმომადგენლობის მხარდაჭერით მეორე მსოფლიო ომში გამარჯვების 75 წლისთავისადმი მიძღვნილი ღონისძიებები გაიმართა.
„გამარჯვების დიქტანტი“
მეორე მსოფლიო ომში გამარჯვების 75-ე წლისთავთან დაკავშირებით ცხინვალში საერთაშორისო აქცია -„გამარჯვების დიქტანტი“ ჩატარდა. ცხინვალში აქციაში მონაწილეობა მიიღეს ადგილობრივი უნივერსიტეტის, ცხინვალის N1 და N2 საშუალო სკოლების წარმომადგენლებმა. მსგავსი აქცია ჩატარდა აფხაზეთის ქალაქებშიც. „გამარჯვების დიქტანტი“ მეორე მსოფლიო ომის დასრულების აღსანიშნავი ღონისძიებაა, რომელიც ყოველწლიურად ტარდება მსოფლიოს არაერთ ქვეყანაში. ღონისძიების მიზანია ცნობიერების ამაღლება მეორე მსოფლიო ომის შესახებ, თუმცა რუსეთის ფედერაცია აღნიშნულ ღონისძიებასა და, ზოგადად, მეორე მსოფლიო ომის თემატიკას, ხშირად, პროპაგანდისტული მიზნებით იყენებს.
გამარჯვებულების დაჯილდოება
ცხინვალის N5 საშ. სკოლაში მეორე მსოფლიო ომში გამარჯვების 75-ე წლისთავთან დაკავშირებით ჩატარებულ კონკურსებში გამარჯვებულები დააჯილდოვეს.
ცხინვალში ფაშიზმზე გამარჯვების 75-ე წლისთავთან დაკავშირებით ღია გაკვეთილი გაიმართა
18 სექტემბერს ცხინვალში აკსო კოლიევის სახელობის ხელოვნების სახელმწიფო ლიცეუმში მეორე მსოფლიო ომში ფაშიზმზე გამარჯვებისადმი მიძღვნილი ღია გაკვეთილი გაიმართა.
აფხაზეთში 1992-1993 წლების ომში გამარჯვებისადმი მიძღვნილი ღონისძიება გაიმართა
18 სექტემბერს აფხაზეთში, სააგენტოს წარმომადგენლობაში, 1992-1993 წლების ომში აფხაზეთის გამარჯვებისადმი მიძღვნილი შეხვედრა გაიმართა, რომლის ფარგლებში განიხილეს აღნიშნული ომის თემატიკა ისტორიისა და ლიტერატურის გაკვეთილებზე.
სოხუმში „გამარჯვების დღისადმი“ მიძღვნილი გამოფენა გაიხსნა
22 სექტემბერს სოხუმში „1992-1993 წლების სამამულო ომში აფხაზი ხალხის გამარჯვების დღისადმი“ და მეორე მსოფლიო ომში გამარჯვების 75 წლისთავისადმი მიძღვნილი გამოფენა გაიმართა.
„აფხაზეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტს“ ჩრდილოეთ კავკასიის ფედერალური უნივერსიტეტის დელეგაცია ეწვია
„აფხაზეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტს“ სამუშაო ვიზიტით ეწვია ჩრდილოეთ კავკასიის ფედერალური უნივერსიტეტის დელეგაცია. სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში ხელი მოეწერა რამდენიმე მნიშვნელოვან ხელშეკრულებას თანამშრომლობის შესახებ.
უფასო წიგნები სკოლებს
სააგენტოს ცნობით, 2020 წლის შემოდგომაზე პოსტსაბჭოთა ქვეყნებში 97 988 სახელმძღვანელო და მხატვრული წიგნი გაიგზავნება. ყველაზე მეტ წიგნს მიიღებს სომხეთი - 18 562. წიგნებს ასევე მიიღებენ საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებშიც: აფხაზეთი - 10 102, ცხინვალის რეგიონი - 11 992.
რუსეთში ცხინვალის რეგიონის „ელჩი“ ევგენი პრიმაკოვს შეხვდა
რუსეთის ფედერაციაში ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო ელჩი ზნაურ გასიევი დსთ-ის ქვეყნების, უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და საერთაშორისო ჰუმანიტარული საქმეების ფედერალური სააგენტოს თავმჯდომარეს ევგენი პრიმაკოვს მოსკოვში შეხვდა. შეხვედრაზე განიხილეს თანამშრომლობის საკითხები განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის სფეროში.

In September 2020, the de facto leaders of Abkhazia and the Tskhinvali region visited Moscow at the same time. The Kavkaz 2020 strategic command-staff exercises were held in the Southern Military District of the Russian Federation, including the occupied regions of Georgia. Russia will install an additional high-voltage cable to improve the energy system security in the Tskhinvali region. This article provides an overview of these aforementioned main events that took place in connection with the Kremlin’s policy in Abkhazia and the Tskhinvali region in August 2020.
Main Events in Brief:
On September 8, de facto leaders of Abkhazia and the Tskhinvali region, Aslan Bzhania and Anatoly Bibilov, met with the Deputy Head of the Russian Presidential Administration, Dmitry Kozak. In the Administration, Kozak is responsible for the direction of the occupied regions of Georgia. The First Deputy Minister of Economic Development, Mikhail Babich, also attended the meeting. Babich oversees socio-economic direction in the occupied regions of Georgia.
The meeting took place amid a backdrop of the economic crisis caused by the pandemic. The tourist season in Abkhazia failed and the implementation of Russian-funded socio-economic projects are being delayed. The only hope for the de facto governments of the occupied regions of Georgia to overcome the economic challenges is the assistance from the Russian government. The main purpose of the meeting with Kozak and Babich was to receive financial assistance without delay.
Government Officials Responsible for the Direction of the Occupied Regions of Georgia
The Deputy Secretary of the Security Council of Russia, Rashid Nurgaliyev, had a telephone conversation with the de facto president of the Tskhinvali region, Anatoly Bibilov. In the Security Council, Nurgaliyev oversees the directions of Abkhazia and the Tskhinvali region and, as usual, participates in resolving internal political crises in the occupied regions of Georgia. The internal political situation in the Tskhinvali region has become tense since the death of 30-year-old Inal Jabiev on August 28. He was accused of attacking the de facto Minister of Internal Affairs of the Tskhinvali region. He died as a result of physical torture in a pre-trial detention isolator. After Jabiev's death, the de facto government resigned and protest rallies began in Tskhinvali.
Visit of a Member of the State Duma
On September 20, Kazbek Taisayev, a member of the State Duma of the Russian Federation, attended a celebration dedicated to the 30th anniversary of the recognition of the de facto republic of South Ossetia. The celebration was held in the Tskhinvali region. Taisayev is a member of the Committee for the CIS, Eurasian Integration and Relations with Compatriots of the State Duma. He is a frequent guest in the occupied regions of Georgia, especially in the Tskhinvali region. During the pandemic, this was the first visit of a member of the Russian State Duma to Tskhinvali.
Military Exercise
Joint exercise
The Kavkaz 2020 strategic command-staff exercises were held in the Southern Military District of the Russian Federation, including the occupied regions of Georgia. Units of the Southern Military District and representatives of the de facto armed forces of Abkhazia and the Tskhinvali region participated in the exercises. Kavkaz 2020 started on September 21 and lasted until September 26.
A detailed review of the activities of the Russian Military forces in Abkhazia and the Tskhinvali region in September 2020 can be found here.
On September 3, the Russian "Ambassador" to Abkhazia, Aleksey Dvinianin, met with the de facto president of Abkhazia, Aslan Bzhania. Issues of bilateral relations were discussed at the meeting. The last meeting between Dvinianin and Bzhania was held on June 17, 2020 when the de facto leader of Abkhazia met with Russian officials working in Abkhazia.
In Moscow, on September 2, the de facto Ambassador of the Tskhinvali region to Russia, Znaur Gasiev, and the Deputy Minister of Energy of Russia, Evgeny Grabchak, signed an agreement on the technological connection of power infrastructure facilities.
According to the agreement, a 4.5-km length cable that will run through the Roki tunnel will connect a section of the overhead power line located in the Tskhinvali region with the Severnyy Portal - 110 kV substation in Russia. As the Russian Ministry of Energy announced, the project of installing the backup cable is planned to be completed by 2020. The cost of the project is estimated at RUB 1.33 billion.
Currently, the Tskhinvali region receives electricity from Russia through the single overhead power transmission line - Zaramag – the Severnyy Portal - Java. There are problems with electricity supply, especially in autumn and winter. The 11-kilometer power line runs along a mountainous section that is inaccessible during the winter. As a result of laying the cable in the tunnel, its maintenance will be possible throughout the year.
The implementation of the agreement will ensure the reliability of the Tskhinvali region’s energy system.
Abkhazia asks for the Russian vaccine
The de facto Ministry of Health of Abkhazia has asked Russia for the new vaccine against the coronavirus – Sputnik 5. Abkhazia expects to receive a batch of 15-20,000 doses of the vaccine. Vaccination in Abkhazia will be free and voluntary. The de facto ministry will purchase the vaccine. As of September 30, there are 1458 confirmed cases of the coronavirus in Abkhazia.
A New Group of Russian Doctors Arrived in Abkhazia to Treat Covid-19 Patients
Russian doctors arrived in Abkhazia to assist local doctors to fight the new coronavirus. Due to the increase in the number of coronavirus cases and the lack of doctors, the Russian Ministry of Health is sending groups of doctors from different regions of Russia to Abkhazia. At this time, doctors from the Republic of Bashkortostan will replace doctors from Nizhny Novgorod at the Gudauta Central Republican Hospital. The doctors' medical mission will last 21 days.
Cooperation with Russian Regions
Abkhazia hosted businessmen from Stavropol Krai
The de facto Vice Prime Minister and Minister of Agriculture of Abkhazia, Beslan Jopua, hosted businessmen from Stavropol Krai, the Russian Federation. The main purpose of the visit was to develop economic relations between Abkhazia and Stavropol Krai.
Cooperation between public chambers was agreed in Vladikavkaz
In Vladikavkaz, representatives of the de facto Public Chamber of the Tskhinvali region and the Public Chamber of the Republic of North Ossetia-Alania signed an agreement on cooperation.
In September 2020, events dedicated to the 75th anniversary of the victory in WWII took place in Abkhazia and the Tskhinvali region. The events were held with the support of the local (Abkhaz and the Tskhinvali Region) representation offices of the Federal Agency for the CIS, Compatriots Living Abroad and International Humanitarian Affairs.
The Dictation of Victory
In connection with the 75th anniversary of the victory in WWII, an international campaign, called the Dictation of Victory, was held in Tskhinvali. Representatives of the local university and the Tskhinvali N 1 and N 2 secondary schools participated in the campaign. A similar campaign was held in the cities of Abkhazia. The Dictation of Victory is a commemorative event dedicated to the end of WWII. The event is held annually in many countries around the world. The purpose of the campaign is to raise awareness about World War II; however, the Russian Federation uses the campaign and the World War II themes mainly for propaganda purposes.
Awarding winners
Winners of the competitions dedicated to the 75th anniversary of the victory in WWII were awarded at the Tskhinvali N 5 secondary school.
An open lesson on the 75th anniversary of the victory over fascism was held in Tskhinvali
On September 18, an open lesson dedicated to the victory over fascism in WWII was held at the Akso Koliev State Lyceum of Arts in Tskhinvali.
An event dedicated to the victory in the 1992-1993 war was held in Abkhazia
On September 18, a meeting dedicated to the victory in the 1992-1993 war was held at the local representation office of the Federal Agency for the CIS, Compatriots Living Abroad and International Humanitarian Affairs. During the meeting, the topic of war was discussed in history and literature lessons.
An exhibition dedicated to “Victory Day” was opened in Sokhumi
On September 22, an exhibition dedicated to the victory of the Abkhaz people in the 1992-1993 civil war and to the 75th anniversary of the victory in WWII was held in Sokhumi.
A delegation of the North Caucasus Federal University visited the “State University of Abkhazia”
A delegation of the North Caucasus Federal University paid a working visit to the “State University of Abkhazia.” Several important cooperation agreements were signed during the working visit.
Free books to schools
According to the Federal Agency for the CIS, Compatriots Living Abroad and International Humanitarian Affairs, 97,988 textbooks and fiction books will be sent to post-Soviet countries in the fall of 2020. Armenia will receive the most - 18,562 books. Books will also be delivered to the occupied regions of Georgia: 10,102 books to Abkhazia and 11,992 books to the Tskhinvali region.
The "ambassador" of the Tskhinvali Region to Russia met with Yevgeny Primakov
In Moscow, the de facto Ambassador of the Tskhinvali region to the Russian Federation, Znaur Gasiev, met with the Chairman of the Federal Agency for the CIS, Compatriots Living Abroad and International Humanitarian Affairs, Yevgeny Primakov. Issues of cooperation in the fields of education, science and culture were discussed at the meeting.