გამოცემა: N2 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-31 ოქტომბერი, 2020 / ავტორი: ანი ზირაქაშვილი
„აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა“ მზადდება პროექტის - „კრემლის პოლიტიკის გზამკვლევი აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში“ ფარგლებში. მიმოხილვის მიზანია მკითხველს აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში განთავსებული რუსეთის ფედერაციის სამხედრო ძალების წვრთნებისა და რუსეთის მე-7 და მე-4 სამხედრო ბაზებთან დაკავშირებული მნიშვნელოვანი მოვლენების შესახებ ინფორმაცია მივაწოდოთ. მიმოხილვა გამოდის თვეში ერთხელ და გამოადგება გადაწყვეტილების მიმღებთ, საჯარო მოხელეებს, მედიის, საერთაშორისო სამთავრობო და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებსა თუ სხვებს, ვისაც საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში კრემლის პოლიტიკა აინტერესებთ.
აფხაზეთში რუსეთის მე-7 სამხედრო ბაზის დანაყოფებმა ოქტომბერში სხვადასხვა სახის სამხედრო წვრთნაში მიიღეს მონაწილეობა:
- სარემონტო სამუშაოების ქვედანაყოფებმა საველე პირობებში საბრძოლო ტექნიკის შეკეთებაზე ივარჯიშეს. სპეციალური წვრთნა ნაგვალოუს სამხედრო პოლიგონზე ჩატარდა და მასში 50-მდე ერთეული საბრძოლო ტექნიკა იყო ჩართული.
- არტილერისტებმა ცეცხლის წარმოებასა და მართვაში ივარჯიშეს. გეგმიური წვრთნები წებელდისა და ნაგვალოუს სამხედრო პოლიგონებზე გაიმართა. სწავლებაში, რომელშიც 500-ზე მეტმა სამხედრო მოსამსახურემ მიიღო მონაწილეობა, ჩართული იყო 100-მდე ერთეული საბრძოლო ტექნიკა და იარაღი, მათ შორის, მოდერნიზებული თვითმავალი დანადგარი „აკაცია“, ნაღმტყორცნი „სანი“ და დ-30 ტიპის ჰაუბიცები.
- მზვერავებმა პირობითი მოწინააღმდეგის უკანონო შეიარაღებული ფორმირებების აღმოჩენასა და ლიკვიდაციაში ივარჯიშეს. წვრთნაში, რომელიც წებელდის სამხედრო პოლიგონზე ჩატარდა, 300-მდე სამხედრო მოსამსახურე მონაწილეობდა.
- რადიოელექტრონული ბრძოლის სპეციალისტებმა პირობითი მოწინააღმდეგის რადიოკომუნიკაციის მოწყობილობების მწყობრიდან გამოყვანაში ივარჯიშეს. წვრთნა ნაგვალოუს სამხედრო პოლიგონზე ჩატარდა. მასში ჩართული იყო „ლეერ-3“ და „ორლან-10“ ტიპის უპილოტო საფრენი აპარატებიც.
- წებელდის სამხედრო პოლიგონზე რქბ (რადიაციული, ქიმიური, ბიოლოგიური) დაცვის სპეციალისტებმა ივარჯიშეს. სწავლებაში ჩართული იყო 100-ზე მეტი სამხედრო მოსამსახურე და 20-მდე ერთეული საბრძოლო ტექნიკა.
- სამხედრო მოსამსახურეებმა რთული რელიეფის პირობებში მაღალსიჩქარიანი ციფრული კომუნიკაცია უზრუნველყვეს. სწავლებაში ჩართული იყო 100-მდე სამხედრო მოსამსახურე და ასევე 50-ზე მეტი ერთეული საბრძოლო და სპეციალური ტექნიკა, მათ შორის, თანამედროვე მობილური საკომუნიკაციო კომპლექსი „რედუტ“-ი.
- სამხედრო მოსამსახურეებმა გამოიყენეს სატრანსპორტო მულტიმედიური მობილური კომპლექსი „პაკ-007“, რომელიც უახლესი და აქტუალური ამბების საველე პირობებში მოსმენის საშუალებას იძლევა.
- ტანკსაწინააღმდეგო მართვადი სარაკეტო სისტემების ოპერატორებმა და სატანკო ეკიპაჟებმა ვირტუალურად, კომპიუტერული ტრენაჟორების საშუალებით ივარჯიშეს. ვირტუალური საომარი რეალობის მეშვეობით ოპერატორებმა და ტანკისტებმა შესაბამისი დავალებები შეასრულეს. სიმულაციურ სამხედრო წვრთნაში 500-ზე მეტი სამხედრო მოსამსახურე იყო ჩართული.
- მე-7 სამხედრო ბაზის ტანკისტებმა ადიღეაში ივარჯიშეს. სწავლებაში, რომელიც მაიკოპის სამხედრო პოლიგონზე ჩატარდა, 100-ზე მეტმა სამხედრო მოსამსახურემ მიიღო მონაწილეობა.
- წებელდის სამხედრო პოლიგონზე მზვერავებმა 20-კილომეტრიანი მარშ-ნახტომი შეასრულეს. მზვერავთა თითოეულმა ჯგუფმა პირობითი მოწინააღმდეგის ორი ჩასაფრება გადალახა და გაანადგურა. სამხედრო წვრთნა რთული რელიეფის პირობებში ჩატარდა და მასში 500-ზე მეტმა სამხედრო მოსამსახურემ მიიღო მონაწილეობა.
- წებელდის სამხედრო პოლიგონზე მზვერავებმა, მოტომსროლელებმა და არტილერისტებმა ივარჯიშეს. სწავლებაში 600-ზე მეტი სამხედრო მოსამსახურე იყო ჩართული. წვრთნების დროს გამოიყენეს უპილოტო საფრენი აპარატები და 100-მდე ერთეული საბრძოლო ტექნიკა, მათ შორის, მოდერნიზებული თვითმავალი დანადგარი „აკაცია“, ნაღმმტყორცნი „სანი“, BTR-82AM ტიპის ჯავშანტექნიკა და Tiger-ის ტიპის ავტომობილები.
- წებელდისა და ნაგვალოუს პოლიგონებზე მოტომსროლელებმა საგამოცდო ტაქტიკური სროლები შეასრულეს. მათი სამხედრო უნარ-ჩვევები სპეციალურმა კომისიამ შეაფასა. აღნიშნულ ღონისძიებაში 2 ათასზე მეტი სამხედრო მოსამსახურე მონაწილეობდა.
- წებელდისა და ნაგვალოუს სამხედრო პოლიგონებზე მე-7 სამხედრო ბაზისა და აფხაზეთის დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო მოსამსახურეთა ერთობლივი წვრთნები გაიმართა. სწავლებაში 1500-ზე მეტმა სამხედრო მოსამსახურემ მიიღო მონაწილეობა. მათ ივარჯიშეს თავდაცვასა და თავდასხმაში, ასევე შეასრულეს ტაქტიკური მანევრები რთული რელიეფის პირობებში.
- სხვადასხვა დანაყოფის სამხედრო მოსამსახურეებმა 2020 წლის ბოლო ფიზიკური ტესტი გაიარეს. სპეციალური კომისიის მიერ შემოწმდა მათი სისწრაფე, ძალა, გამძლეობა და სამხედრო უნარ-ჩვევები. შედეგებიდან გამომდინარე, შესაძლებელი იყო დამატებითი ფულადი ანაზღაურების მიღებაც.
- სადაზვერვო და საცეცხლე ქვედანაყოფებს „დამრტყმელის“ საპატიო წოდება დაუდასტურდათ. მათ ტაქტიკური, ინჟინერული, სამედიცინო და ფიზიკური მომზადების ტესტები ჩააბარეს.
- 50-ზე მეტ ოფიცერს საკუთარი ბინა გადაეცა რუსეთის ფედერაციის ტერიტორიაზე, რაც განხორციელდა დაგროვებით-იპოთეკური სისტემის საბინაო უზრუნველყოფის ფარგლებში. აღნიშნული პროგრამა სამხედრო მოსამსახურეებს აძლევს მიზნობრივი სესხის აღების საშუალებას რუსეთის სასურველ რეგიონში საცხოვრებლის შეძენის მიზნით, იპოთეკურ სესხს კი რუსეთის ფედერაციის თავდაცვის სამინისტრო აანაზღაურებს.
- სხვადასხვა ქვედანაყოფის 1000-ზე მეტმა სამხედრო მოსამსახურემ სპარტაკიადაში მიიღო მონაწილეობა. ჩატარდა 20-მდე სპორტული ღონისძიება, მათ შორის, შეჯიბრებები ჭადრაკში, ფეხბურთში, ხელბურთში და სხვა. სამხედრო მოსამსახურეებმა ასევე შეასრულეს 5-კილომეტრიანი მარშ-ნახტომი. გამოვლინდა გამარჯვებული - სადაზვერვო ქვედანაყოფი, რომელსაც თასი და ფულადი პრიზები გადაეცა.
- დაიწყო ზამთრის სეზონისთვის მზადება, რომელიც დაახლოებით 2 კვირა გაგრძელდა და 20 ოქტომბერს დასრულდა. სამხედრო მოსამსახურეებმა შეამოწმეს შეიარაღება და საბრძოლო ტექნიკა და ზამთრის პერიოდში ექსპლუატაციისთვის მოამზადეს ის. ასევე შემოწმდა სამხედრო ბაზის 40-მდე ობიექტი და, საჭიროების შემთხვევაში, ჩატარდა მათი ტექნიკური მომსახურება.
- რქბ დაცვის დანაყოფებმა სადეზინფექციო სამუშაოები ჩაატარეს. სპეციალური ხსნარით დამუშავდა მე-7 სამხედრო ბაზის 150-ზე მეტი შენობა. ღონისძიებაში 100-ზე მეტი სამხედრო მოსამსახურე იყო ჩართული.
- წვევამდელთა პირველმა ჯგუფმა სამხედრო სამსახური დაასრულა. 150-ზე მეტი წვევამდელი მუდმივ საცხოვრებელ ადგილს დაუბრუნდა.
- ძარწემის სამხედრო პოლიგონზე სნაიპერებმა და მზვერავებმა ივარჯიშეს. გაიმართა სნაიპერთა რამდენიმე დუელი მაქსიმალურ სიშორეზე სროლაში. მზვერავებმა სამძებრო სამუშაოები ჩაატარეს უპილოტო საფრენი აპარატების მეშვეობით. სწავლებაში 500-ზე მეტმა სამხედრო მოსამსახურემ მიიღო მონაწილეობა.
- დაიწყო სამხედრო ტექნიკის მომზადება ზამთრის სეზონისთვის. სპეციალური ბრიგადები ტექნიკურ დათვალიერებას ჩაუტარებენ ათასზე მეტ ერთეულ შეიარაღებას, ჯავშანტექნიკას, საავტომობილო და სპეციალურ ტექნიკას.
ბაზის ახალი მეთაური
- არსებული ინფორმაციით, 2020 წლის ოქტომბერში ცხინვალის რეგიონში რუსეთის ფედერაციის მე-4 სამხედრო ბაზის მეთაური ალექსანდრ კრავცოვი შეცვალა რომან ვიაზოვსკიმ. ვიაზოვსკი სხვადასხვა წლებში იყო 136-ე ცალკეული მოტომსროლელი ბრიგადის შტაბის უფროსი, სამხრეთის სამხედრო ოლქის მოტომსროლელი ბრიგადის ოპერატიული დანაყოფის მეთაური და მე-19 ცალკეული მოტომსროლელი ბრიგადის მეთაური.
ბოლო მონაცემებით, აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკაში COVID-19 ვირუსით დაინფიცირების 4100-ზე მეტი შემთხვევაა გამოვლენილი. ცხინვალის რეგიონში კი ლაბორატორიულად დადასტურებულ შემთხვევათა რაოდენობა 917-ს აღწევს. გამწვავებული ეპიდემიოლოგიური ვითარებისა და მწირი სამედიცინო რესურსების გამო აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო მთავრობებმა რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს დახმარების თხოვნით მიმართეს. დადებითმა პასუხმაც არ დააყოვნა და თავდაცვის სამინისტრომ აღნიშნულ რეგიონებს სხვადასხვა ტიპის დახმარება გაუწია.
- რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს დახმარებით, აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის თხოვნის საფუძველზე, ქალაქ სოხუმში გაიხსნა მრავალპროფილური მობილური საავადმყოფო, რომელიც 100 საწოლს მოიცავს და თანამედროვე სამედიცინო აპარატურითაა აღჭურვილი. ჰოსპიტალი შედგება რამდენიმე განყოფილებისა და ლაბორატორიისგან, რომელშიც PCR ტესტების გაკეთებაა შესაძლებელი. კორონავირუსის მძიმე ფორმით დაინფიცირებულ პაციენტებს 113 სპეციალისტი მოემსახურება.
- 21 ოქტომბერს აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკაში ახალი კორონავირუსის გავრცელების შეფერხების მიზნით ჩავიდა რქბ დაცვის დანაყოფიც. სამხედრო მოსამსახურეებმა ქალაქ სოხუმის სოციალური ინფრასტრუქტურის დეზინფექცია მოახდინეს.
- ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტის ანატოლი ბიბილოვის დავალებით, დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტრომ რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს გაუგზავნა წერილი, რომელშიც საუბარი იყო გამწვავებულ ეპიდემიოლოგიურ ვითარებასა და ცხინვალის რეგიონში მრავალპროფილური მობილური საავადმყოფოს გახსნის აუცილებლობაზე.
- 27 ოქტომბერს ქალაქ ცხინვალში, გ. ცხოვრებოვის სახელობის სტადიონზე განთავსდა საველე ჰოსპიტალი, რომელიც კორონავირუსით დაინფიცირებული 150 პაციენტის მიღებას შეძლებს. პაციენტებს 150-მდე სამხედრო მედიკოსი მოემსახურება. მობილური საავადმყოფო, რომელიც ყველა საჭირო სამედიცინო აპარატურითაა აღჭურვილი, ასევე მოიცავს PCR ლაბორატორიას.
- ქ. ცხინვალის დეზინფექციის მიზნით, რუსეთის შეიარაღებული ძალების რქბ დაცვის სპეციალისტები ცხინვალის რეგიონში ჩავიდნენ.

In October, units of the Russian 7th military base in Abkhazia participated in various military exercises:
• Repair units exercised to repair combat equipment in the field. Up to 50 combat equipment were involved in special exercises at the Nagvalou military training ground.
• Artillerymen exercised to improve their shooting techniques. More than 500 military servicemen participated in the planned exercises at the Tsebelda and Nagvalou military training grounds. During the exercises, servicemen used up to 100 units of combat equipment, including modernized self-propelled artillery equipment Acacia, mortar Sani and D-30 howitzers.
• Reconnaissance unit exercised to detect and eliminate illegal armed formations of a conditional enemy. Up to 300 military servicemen took part in the exercise at the Tsebelda military training ground.
• Radio-electronic warfare specialists exercised to decommission radiocommunication systems of a conditional enemy. The exercise was held at the Nagvalou military training ground. Servicemen used the Leer-3 and Orlan-10 unmanned aerial vehicles.
• RCB (radiation, chemical, biological) protection specialists exercised at the Tsebelda military training ground. More than 100 servicemen and up to 20 units of combat equipment were involved in the exercise.
• Military servicemen organized a high-speed digital communication in difficult terrain. About 100 military servicemen participated and more than 50 units of combat and special equipment, including the modern mobile communication complex Redut, were involved in the exercise.
• Military servicemen used the Pak-007 multimedia mobile complex, which allows to listen to the latest and ongoing news while camped in the field.
• Operators of anti-tank guided missile systems and tank crews carried out virtual exercises on computer simulators. More than 500 servicemen participated in the simulation military exercise and completed their respective tasks in a virtual combat reality.
• More than 100 tankmen of the 7th military base exercised at the Maikop military training ground, in Adygea.
• A reconnaissance unit performed a 20-kilometer march overcoming and destroying ambushes of a conditional enemy in a difficult terrain at the Tsebelda military training ground. More than 500 servicemen participated in the exercise.
• More than 600 servicemen of reconnaissance, motorized infantry and artillery units exercised at the Tsebelda military training ground. Unmanned aerial vehicles and up to 100 units of combat equipment, including the Acacia modernized self-propelled gun, the Sun mortar, the BTR-82AM armored vehicles and Tiger-type vehicles, were involved in the exercise.
• A motorized infantry unit completed a test in tactical shootings at the Tsebelda and Nagvalou military training grounds. A special commission evaluated skills of military servicemen. More than 2 thousand military servicemen participated in the activity.
• More than 1,500 military servicemen of the 7th military base and the de facto Ministry of Defense of Abkhazia participated in  joint exercises at the Tsebelda and Nagvalou military training grounds. Servicemen practiced defensive and offensive actions, as well as performed tactical maneuvers in difficult terrain.
• Military servicemen of different units passed the final physical fitness test for 2020. Their agility, strength, endurance and military skills were tested by a special commission. According to the test results servicemen received additional monetary compensation.
• Reconnaissance and firing units were confirmed the Strike Subunit honorary title. Servicemen passed tactical, engineering, medical and physical training tests.
• More than 50 officers received apartments on the territory of the Russian Federation as part of the accumulative-mortgage program. The program allows military servicemen to obtain targeted loans to purchase housing in the desired region of Russia, and the mortgage loan will be fully repaid by the Ministry of Defense of the Russian Federation.
• More than 1000 military servicemen from different units participated in the Spartakiad. Up to 20 sporting activates were held, including competitions in chess, football, handball, etc. Military servicemen performed a 5-kilometer march. The winner, a reconnaissance unit, was awarded a cup and cash prizes.
• The preparation for winter lasted for two weeks and was completed on October 20. Military servicemen checked weapons and ammunition and prepared it for winter operation. Up to 40 facilities of the military base were also inspected and technical maintenance was carried out as  necessary.
• RCB protection units carried out disinfection works of more than 150 facilities of the 7th military base using a special disinfectant. More than 100 military servicemen were involved in the activity.
• The first group of conscripts completed their military service. More than 150 recruits returned to their permanent residences.
• More than 500 servicemen of reconnaissance and sniper units exercised at the Dzartsemi military training ground. Several “sniper duels” were held to practice shooting at maximum distance. Servicemen carried out search operations using unmanned aerial vehicles.
Other activities
• The preparation of military equipment for winter operation was started at the base. Special brigades will technically inspect more than a thousand units of weapons, armored vehicles, automobiles and special equipment.
The base new commander
• Reportedly, in October 2020, the Commander of the 4th military base of the Russian Federation in the Tskhinvali region, Aleksandr Kravtsov, was replaced by Roman Viazovsky. In various years Viazovsky was the Chief of Staff of the 136th separate motorized infantry, Commander of the operative unit of the motorized infantry brigade of the Southern Military District, Commander of the 19th separate motorized infantry brigade.
COVID-19 and the Occupied Regions of Georgia
According to the latest data, more than 4100 cases of COVID-19 virus infection were reported in the de facto republic of Abkhazia. In the Tskhinvali region, the number of laboratory-confirmed cases totals 917. Due to the aggravated epidemiological situation and scarce medical resources, the de facto governments of Abkhazia and the Tskhinvali region have appealed to the Russian Ministry of Defense for assistance. The positive response was not delayed and the Ministry of Defense provided various types of assistance to the mentioned regions.
• At the request of the de facto Republic of Abkhazia a multidisciplinary mobile hospital was opened in Sokhumi, Abkhazia, with the support of the Ministry of Defense of the Russian Federation. The hospital is equipped with all relevant medical equipment. In total, it accommodates 100 patients. The hospital consists of several departments and a laboratory for PCR tests. In total, 113 medical specialists will treat the patients infected with severe coronavirus.
• On October 21, an RCB protection unit arrived in the de facto republic of Abkhazia to prevent the spread of the new coronavirus. Military servicemen disinfected the social infrastructure in Sukhumi.
• At the instruction of the de facto president of the Tskhinvali region, Anatoly Bibilov, the de facto Ministry of Defense sent a letter to the Russian Ministry of Defense. Given the aggravated epidemiological situation de facto republic appealed for assistance from Russia and talked about the need to open a multidisciplinary mobile hospital in the Tskhinvali region.
• On October 27, a field hospital was deployed at the Tskhovrebov Stadium in Tskhinvali. The hospital with150 military medics will serve 150 patients infected with the coronavirus. The mobile hospital, which is equipped with all the necessary medical equipment, has a PCR laboratory.
• RCB specialists of the Russian Armed Forces arrived in the Tskhinvali region to carry out disinfection of Tskhinvali.
After the August 2008 war, Russian occupation forces were deployed in Abkhazia and the Tskhinvali region. In 2010, Russia signed agreements with the de facto republics of Abkhazia and the Tskhinvali region on the deployment of combined Russian military bases on the territories of Abkhazia and the Tskhinvali region for the next 49 years. The Russian 7th military base is located on the territory of Abkhazia, and the Russian 4th military base in the Tskhinvali region. Both regions are part of the Southern Military District of the Russian Federation.