გამოცემა: N5 / მიმოხილვის პერიოდი: 1-31 იანვარი, 2021 / ავტორი: ანი ზირაქაშვილი
აფხაზეთში რუსეთის მე-7 სამხედრო ბაზის დანაყოფებმა იანვარში სხვადასხვა სახის სამხედრო წვრთნაში მიიღეს მონაწილეობა:
• წებელდისა და ნაგვალოუს სამხედრო პოლიგონებზე ტანკსაწინააღმდეგო დანაყოფებმა ივარჯიშეს. სწავლების ფარგლებში მათ პირველად გამოიყენეს „Штурм-С“-ის ტიპის ტსმრ-ები (ტანკსაწინააღმდეგო მართვადი რაკეტები) და განახლებული თბოვიზორული სამიზნეები.
• სადაზვერვო ქვედანაყოფის სამხედრო მოსამსახურეებმა დაზვერვითი, დივერსიული და ანტიდივერსიული მისიები შეასრულეს. სწავლებაში ჩართული იყო 200-ზე მეტი სამხედრო მოსამსახურე და 30 ერთეული საბრძოლო ტექნიკა, მათ შორის, უპილოტო საფრენი აპარატებიც.
• საჰაერო თავდაცვის სპეციალისტებმა პირობითი მოწინააღმდეგის განადგურებაზე ივარჯიშეს. განსაკუთრებული ყურადღება ექცეოდა უპილოტო საფრენ აპარატებთან ბრძოლას. წვრთნებში 500-ზე მეტი სამხედრო მონაწილეობდა და მათ 100-მდე პრაქტიკული დავალება შეასრულეს.
• სხვადასხვა ქვედანაყოფის სამხედრო მოსამსახურეებმა საბრძოლო მომზადებაში ივარჯიშეს. წვრთნები წებელდისა და ნაგვალოუს სამხედრო პოლიგონებზე გაიმართა. სწავლებებში ჩართული იყო 1500-ზე მეტი სამხედრო მოსამსახურე და 300-მდე ერთეული საბრძოლო ტექნიკა.
• 1500-მდე სამხედრო მოსამსახურემ ვირტუალურ წვრთნაში მიიღო მონაწილეობა. თითოეულს თავისი სპეციალობის შესაბამისი დავალება ჰქონდა. თანამედროვე კომპიუტერულმა ტრენაჟორებმა მათთვის რეალობასთან მიახლოებული პირობები შექმნა.
ვირტუალური სწავლება კომპიუტერული ტრენაჟორების მეშვეობით. წყარო: რუსეთის თავდაცვის სამინისტრო
• სამხედრო მოსამსახურეებმა საბრძოლო მომზადება გაიარეს მოდულური სისტემით - „Колесо“, რომელიც გულისხმობს პროფესიული უნარების გაუმჯობესებას სპეციალური საველე მატერიალურ-ტექნიკური ბაზისა და კომპიუტერული ტრენაჟორების მეშვეობით. წვრთნები წებელდისა და ნაგვალოუს სამხედრო პოლიგონებზე ჩატარდა. ღონისძიებებში ათასზე მეტი სამხედრო იყო ჩართული.
• წებელდის სამხედრო პოლიგონზე მოტომსროლელთა, რადიოელექტრონული ბრძოლის სპეციალისტთა და საჰაერო თავდაცვის სპეციალისტთა ერთობლივი წვრთნა გაიმართა. სწავლების ფარგლებში სამხედრო მოსამსახურეებმა დაამუშავეს უპილოტო საფრენ აპარატებთან და ფრთოსან რაკეტებთან ბრძოლის მეთოდები.
• ტყის ხანძრების ლიკვიდაციაში მე-7 სამხედრო ბაზის სამხედრო მოსამსახურეებისა და საგანგებო სიტუაციების მართვის სპეციალისტების ერთობლივი წვრთნა ჩატარდა. სწავლებაში 150 სამხედრო და 10 ერთეული ტექნიკა იყო ჩართული.
• მე-7 სამხედრო ბაზის სამხედრო მოსამსახურეებმა და აფხაზეთის დე ფაქტო შეიარაღებულმა ძალებმა ერთობლივი წვრთნა ჩაატარეს. სწავლებაში ჩართული იყო 3 ათასზე მეტი სამხედრო და 500-მდე ერთეული საბრძოლო ტექნიკა, მათ შორის, უპილოტო საფრენი აპარატებიც.
• 2020 წლის საშემოდგომო გაწვევის ახალწვეულთა ბოლო ჯგუფმა სამხედრო ფიცი დადო. ნოემბრიდან იანვრის ჩათვლით, საერთო ჯამში, ფიცის მიღების ხუთი საზეიმო ღონისძიება გაიმართა. თითოეულ ახალწვეულს ჩაუტარდა სამედიცინო შემოწმება, ფიზიკური შესაბამისობის ტესტი და საბრძოლო მომზადების კურსი. ისინი უკვე გადაანაწილეს ქვედანაყოფებში.
სამხედრო ფიცის მიღება მე-7 სამხედრო ბაზაზე. წყარო: რუსეთის თავდაცვის სამინისტრო
• ახალწვეულებმა რთული რელიეფის პირობებში საშტატო იარაღიდან სროლაში ივარჯიშეს. წვრთნაში ათასზე მეტი ახალწვეული მონაწილეობდა. სწავლებამდე მათ სპეციალური მოსამზადებელი კურსი ჩაუტარდათ.
2020 წლის სამხედრო აქტივობების შეჯამება
• საჰაერო თავდაცვის ქვედანაყოფებმა 60-ზე მეტ წვრთნაში მიიღეს მონაწილეობა და 1500-ზე მეტი სამიზნე გაანადგურეს, მათ შორის, უპილოტო საფრენი აპარატები, ტაქტიკური თვითმფრინავები და საზენიტო რაკეტები.
• კრიზისულ სიტუაციებში მოულოდნელი საფრთხეების ლიკვიდაციის 100-მდე სწავლება ჩატარდა, რომლებშიც 1500-ზე მეტმა სამხედრო მოსამსახურემ მიიღო მონაწილეობა. წვრთნებში ჩართული იყო საჰაერო ძალები, საჰაერო თავდაცვის ძალები და ასობით ერთეული საბრძოლო ტექნიკა.
• ოპერატიული და საბრძოლო მომზადების 250-ზე მეტი ღონისძიება ჩატარდა. სამხედრო მოსამსახურეებმა მონაწილეობა მიიღეს სტრატეგიულ სამეთაურო-საშტაბო სწავლებაში „კავკაზ-2020“ და რიგით მე-6 „არმიის საერთაშორისო თამაშებში“.
სადღესასწაულო ღონისძიებები
• სამხრეთის სამხედრო ოლქის მეთაურებმა სამხედრო მოსამსახურეებს ახალი წელი მიულოცეს და 200-მდე ოჯახს საჩუქრები გადასცეს.
• სამხედრო მოსამსახურეებმა ქრისტეშობის დღესასწაული აღნიშნეს. ბავშვებისთვის მოეწყო საახალწლო გასართობი ღონისძიება და თეატრალური წარმოდგენა, საღამოს კი გაიმართა საშობაო ლიტურგია, რომელსაც ესწრებოდნენ სამხედროები, მათი ოჯახის წევრები და მე-7 სამხედრო ბაზის სამოქალაქო პერსონალი.
• ნათლისღების დღესასწაულის აღსანიშნავად სამხედროებმა განბანვის სიმბოლურ რიტუალში მიიღეს მონაწილეობა. გაიმართა საზეიმო ღვთისმსახურებაც. ღონისძიებას 500-ზე მეტი ადამიანი ესწრებოდა.
• აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტმა ასლან ბჟანიამ რუსეთთან სამხედრო თანამშრომლობის მნიშვნელობაზე ისაუბრა. მისი აზრით, აუცილებელია აფხაზეთის დე ფაქტო შეიარაღებული ძალების საბრძოლო მზადყოფნისა და ტექნიკური აღჭურვილობის დონის გაუმჯობესება.
ცხინვალის რეგიონში რუსეთის მე-4 სამხედრო ბაზის დანაყოფებმა იანვარში სხვადასხვა სახის სამხედრო წვრთნაში მიიღეს მონაწილეობა:
• მზვერავებმა პირობითი მოწინააღმდეგის შეტევა მოიგერიეს. მათ ალყაში მოაქციეს მოწინააღმდეგე, ჩაახშეს მისი საცეცხლე პოზიციები და ცოცხლად დარჩენილები დაატყვევეს. წვრთნაში მონაწილეობდნენ სამხედრო ექიმებიც.
• მოტომსროლელებმა საბრძოლო სროლები შეასრულეს. სწავლებაში 200-მდე სამხედრო მოსამსახურე და 30 ერთეული ტექნიკა იყო ჩართული, მათ შორის, უპილოტო საფრენი აპარატები.
• ძარწემის სამხედრო პოლიგონზე ხელყუმბარების ტყორცნაში ივარჯიშეს. „РГН“ და „РГО“ ტიპის ხელყუმბარების მეშვეობით სამხედროებმა მთაზე და მის ძირში განლაგებული სამიზნეები გაანადგურეს.
• ძარწემის სამხედრო პოლიგონზე ყუმბარმტყორცნელებმა ივარჯიშეს. „РПГ-7В“ ტიპის ყუმბარმტყორცნების მეშვეობით გაანადგურეს 250-დან 350 მეტრში მდებარე სამიზნეები. წვრთნაში 100-ზე მეტმა სამხედრომ მიიღო მონაწილეობა.
• ძარწემის სამხედრო პოლიგონზე საბატალიონო ტაქტიკურმა ჯგუფმა ივარჯიშა. მოტომსროლელებმა შეასრულეს მარში და პირობითი მოწინააღმდეგე გაანადგურეს ახალი ტაქტიკური მეთოდების გამოყენებით, რთული რელიეფის პირობებში.
• ძარწემის სამხედრო პოლიგონზე ტანკისტებმა ივარჯიშეს. სწავლებაში 700-ზე მეტი სამხედრო მოსამსახურე და 100-ზე მეტი ერთეული საბრძოლო ტექნიკა იყო ჩართული.
• სამხედრო ექიმებმა პირობითად დაშავებული სამხედროების ევაკუაცია განახორციელეს. სწავლებაში ჩართული იყო 150-მდე ექიმი და 30-ზე მეტი სპეციალური სამედიცინო მანქანა.
• „იუნარმიელებმა“ სამხედრო მოსამსახურეებს ახალი წელი მიულოცეს და მათ სიმბოლური საჩუქრები გადასცეს, შემოქმედებითმა გუნდებმა კი საახალწლო წარმოდგენები გამართეს.
• გაიმართა სამბოში შეჯიბრება, რომელშიც მონაწილეობდნენ სამხედრო მოსამსახურეთა შვილები, საერთო ჯამში - 20-ზე მეტი ბავშვი. გამარჯვებულებს გადაეცათ მედლები, სიგელები და სამახსოვრო საჩუქრები.
• დე ფაქტო პრეზიდენტი ანატოლი ბიბილოვი რუსეთის 58-ე საერთო-საჯარისო არმიის მეთაურს მიხაილ ზუსკოს შეხვდა. ბიბილოვმა მადლიერება გამოთქვა ქ. ცხინვალში საველე ჰოსპიტლის ოპერატიულად განთავსებისთვის, ზუსკომ კი ისაუბრა 2020 წლის ნოემბერში მიღებულ დოკუმენტების პაკეტზე, რომელიც ცხინვალის დე ფაქტო შეიარაღებული ძალების განვითარებას ეხება.
ანატოლი ბიბილოვისა და მიხაილ ზუსკოს შეხვედრა. წყარო: ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტის ვებგვერდი
• მიმდინარე წლის თებერვალში ცხინვალის რეგიონი და რუსეთი გააფორმებენ ერთობლივ ხელშეკრულებას, რომელიც ჯარისკაცების მიერ სამხედრო სამსახურში გატარებული წლების ურთიერთაღიარებას ითვალისწინებს. შედეგად, საკონტრაქტო სამხედრო სამსახურში მყოფებს და თადარიგში დათხოვნილებს შეეძლებათ, შესაბამისად, სახელფასო და საპენსიო დანამატების მიღება. ხელშეკრულების გაფორმებას მხარი უკვე დაუჭირა რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა.
• ლენინგრადის ბლოკადის დასრულებასთან დაკავშირებით სამხედროებმა ღია გაკვეთილი ჩაატარეს და არაერთ თემაზე ისაუბრეს, მათ შორის, რუსეთის მიერ ცხინვალის რეგიონის მხარდაჭერაზე 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს.
„არმი-2021“-სთვის მზადება
„არმი-2021“, იგივე რიგით მე-7 „არმიის საერთაშორისო თამაშები“, რუსეთის ფედერაციის თავდაცვის სამინისტროს მიერ ორგანიზებული საერთაშორისო სამხედრო ღონისძიებაა, რომელიც ყოველწლიურად ტარდება. მიმდინარე წელს ის 22 აგვისტოს დაიწყება და 4 სექტემბრამდე გაგრძელდება. „არმი-2021“ 15 ქვეყნის ტერიტორიაზე ჩატარდება. ღონისძიებაში მონაწილეობას მიიღებენ აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკა და ცხინვალის რეგიონიც. ამ ეტაპზე მიმდინარეობს „არმი-2021“-ის სხვადასხვა კონკურსისთვის მოსამზადებელი სამხედრო წვრთნები.
• მზვერავებმა დაიწყეს მზადება კონკურსისთვის „სამხედრო დაზვერვის ფრიადოსნები“, რომლის შესარჩევ ეტაპზე 500-ზე მეტ სამხედროს უნდა მიეღო მონაწილეობა. ისინი ასრულებდნენ ნორმატივებს, ასევე ვარჯიშობდნენ სროლაში, დაზვერვასა და ჯავშანტექნიკის მართვაში.
• წებელდისა და ნაგვალოუს სამხედრო პოლიგონებზე ჩატარდა კონკურს „სამხედრო დაზვერვის ფრიადოსნების“ შესარჩევი ეტაპი, რომელშიც 500-ზე მეტი სამხედრო მოსამსახურე და 200-ზე მეტი ერთეული საბრძოლო ტექნიკა იყო ჩართული. გამოვლინდა საუკეთესო შედეგების მქონე ჯგუფი.
• ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროს მიერ ჩამოყალიბდა ტანკისტების, სნაიპერებისა და მზვერავების ჯგუფები, რომლებიც „არმი-2021“-ის ფარგლებში სხვადასხვა კონკურსში მიიღებენ მონაწილეობას. საჭიროების შემთხვევაში, წვრთნებისთვის გამოიყენებენ რუსეთის სამხედრო პოლიგონებსაც.
• დაიწყო სამხედრო მოსამსახურეთა შერჩევა „არმი-2021“-ის კონკურსებში მონაწილეობისთვის. საკვალიფიკაციო ეტაპზე იმყოფებოდნენ სატანკო და BMP-2-ის ეკიპაჟები, „Урал“-ის და „КамАЗ“-ის მძღოლები და  სნაიპერთა წყვილები.
• „არმი-2021“-ში ცხინვალის რეგიონიდან 60-ზე მეტი სამხედრო მოსამსახურე მიიღებს მონაწილეობას. ამ ეტაპზე მიმდინარეობს ძირითადი და სათადარიგო ჯგუფების მომზადება.
ბოლო მონაცემებით, აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკაში COVID-19 ვირუსით დაინფიცირების 11 500-ზე მეტი შემთხვევაა გამოვლენილი. ცხინვალის რეგიონში კი ლაბორატორიულად დადასტურებულ შემთხვევათა რაოდენობა 2780-ს აღწევს. გამწვავებული ეპიდემიოლოგიური ვითარებისა და მწირი სამედიცინო რესურსების გამო აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო მთავრობებმა რუსეთს მიმართეს დახმარების თხოვნით. დადებითმა პასუხმაც არ დააყოვნა და რუსეთის ფედერაციამ აღნიშნულ რეგიონებს სხვადასხვა ტიპის დახმარება გაუწია.
• საველე ჰოსპიტალი მუშაობას აგრძელებს. ქალაქ სოხუმში განთავსებულ მრავალპროფილურ მობილურ საავადმყოფოს ფუნქციონირება 2021 წლის 18 იანვარს უნდა დაესრულებინა, თუმცა, დე ფაქტო თავდაცვის სამინისტროს თხოვნის საფუძველზე, ის აგრძელებს პაციენტების მიღებას. 27 იანვრის მონაცემებით, ჰოსპიტალში სტაციონარული მკურნალობა 450-ზე პაციენტმა გაიარა, ამბულატორიული კონსულტაცია 2900-ზე მეტმა პირმა მიიღო და ჩატარდა 4900-მდე PCR ტესტი.
• დაიწყო სამხედრო მოსამსახურეების გეგმიური ვაქცინაცია. მსურველებმა უკვე მიიღეს ორკომპონენტიანი ვაქცინის „Спутник V“-ის პირველი პარტია (500 დოზა), მეორე კომპონენტს კი ისინი 21 დღის შემდეგ მიიღებენ.
• 14 იანვარს დაიწყო სამხედროების ნებაყოფლობითი, გეგმიური ვაქცინაცია. COVID-19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინა უკვე 200-მდე სამხედრო მოსამსახურემ მიიღო.
• 25 იანვრისთვის „Спутник-V“ ვაქცინის პირველი კომპონენტი 500-ზე მეტ სამხედროს ჰქონდა მიღებული, ორივე კომპონენტი კი - 300-მდე სამხედროს. მიმდინარეობს სამხედროების ოჯახებისა და ბაზის სამოქალაქო პერსონალის ვაქცინაციაც.

Review of the Russian Military Forces’ Activities in Abkhazia and the Tkshinvali Region is being prepared within the framework of the project - Roadmap to the Kremlin's Policy in Abkhazia and the Tskhinvali Region. the purpose of the publication is to review trainings of the military forces of the Russian Federation deployed in Abkhazia and the Tskhinvali region, as well as other important events related to the Russian 7th and 4th military bases in these regions. The review is a monthly publication and will be useful for everyone – decision-makers, public employees, media representatives and other people who are interested in the activities of the Russian military forces in the occupied regions of Georgia.
In January, units of the 7th military base of the Russian Federation in Abkhazia participated in various military exercises:
- Antitank units exercised at the Tsebelda and Nagvalou military training grounds. As part of the exercise servicemen used the Shturm-S anti-tank guided missiles (ATGM) and an upgraded thermographic vision sight for the first time.
- Servicemen of a reconnaissance unit worked out reconnaissance, sabotage and anti-sabotage missions. More than 200 servicemen and 30 units of combat equipment were involved in the exercise, including UAVs.
- Air defense specialists exercised to destroy a conditional enemy. During the exercise particular attention was paid to the fight against UAVs. More than 500 military servicemen participated in the exercise and completed up to 100 tasks.
- Military servicemen from different units carried out combat exercises at the Tsebelda and Nagvalou military training grounds. More than 1500 military personnel and about 300 units of combat equipment were involved in the exercises.
- Up to 1500 military personnel participated in a virtual exercise. Each had an assignment appropriate to their specialties. Modern computer simulators created a virtual environment, close to reality.
Virtual exercises on computer simulators. Source: The Ministry of Defence of the Russian Federation
- Military servicemen completed combat training using the “Koleso” modular system.The teaching system develops professional skills through a special field material and technical base, and simulators. More than 1000 servicemen participated in the exercises which were held at the Tsebelda and Nagvalou military training grounds.
- Units of motorized infantry, radio electronic warfare and air defence specialists carried out a joint military exercise at the Tsebelda military training ground. As part of the exercise, military personnel worked out methods of fighting against UAVs and cruise missiles.
- Servicemen of the 7th military base of the Russian Federation in Abkhazia and emergency management specialists carried out a joint exercise to extinguish forest fires. 150 military servicemen and ten units of equipment were involved in the joint exercise.
- Servicemen of the 7th military base and the Armed Forces of the de facto republic conducted a joint exercise. The exercise involved more than 3000 military personnel and about 500 units of combat equipment, including UAVs.
- The last group of recruits of the fall 2020 call-up took the military oath. In total, five swearing-in ceremonies were held from November 2020 to January 2021. Each recruit underwent a medical examination and a physical fitness test, as well as a combat training course. The conscripts were assigned to respective units.
The swearing-in ceremony at the 7th military base. Source: The Ministry of Defense of the Russian Federation.
- As part of an exercise, more than 1000 conscripts improved their shooting skills from standard weapon in a difficult terrain. Prior to the exercise they underwent a special training course.
Summary of military activities in 2020
- Air defense units took part in more than 60 tactical exercises and destroyed a total of more than 1500 targets, including UAVs, tactical planes, anti-aircraft missiles.
- More than 1500 servicemen participated in about 100 crises management exercises. The exercises involved the Air Forces and the Air Defense Forces, as well as hundreds of units of combat equipment,
- Military servicemen participated in more than 250 operational and combat training events. They also took part in the Kavkaz 2020 strategic command-staff exercise and in the 6th Army International Games.
Festive events
- Commanders of the Southern Military District congratulated military servicemen on the New Year and handed over presents to 200 families.
- Military servicemen celebrated Christmas. A New Year's entertainment event and a theatrical performance were held for children. In the evening, military servicemen, their family members and the base civilians attended a Christmas liturgy.
- Servicemen took part in a symbolic ritual of ablution on the feast of the Epiphany. A festive service was held at the St. Nicholas military church. A total of more than 500 people attended the event.
- The de facto President of Abkhazia, Aslan Bzhania, spoke about the importance of military cooperation with the Russian Federation. According to him there is a need to improve the level of combat readiness and technical equipment of the de facto Armed Forces of Abkhazia.
Units of the 4th military base of the Russian Federation in the Tskhinvali region took part in various military exercises in January:
- A reconnaissance unit repulsed an attack of a conditional opponent. Servicemen surrounded the conditional enemy, suppressed their firing positions, and captured the survivors. Military doctors also participated in the exercise.
- Motorized infantry completed combat shooting. The exercise involved up to 200 military servicemen and 30 units of equipment, including UAVs.
- At the Dzartsemi military training ground, servicemen practiced the use of the RGN and RGO grenades launchers and destroyed targets in highlands and foothills.
- Grenade launcher operators exercised in combat shooting at the Dzartsemi military training ground. Servicemen used the RPG-7V grenade launchers to destroy targets at 250 to 350-meter distance. In total, more than 100 military servicemen took part in the exercise.
- A battalion tactical group exercised at the Dzartsemi military training ground. Motorized infantry performed a march and destroyed a conditional enemy using new tactical methods in difficult terrain.
- Tankmen exercised at the Dzartsemi military training ground. The exercise involved more than 700 military servicemen and up to 100 units of military equipment.
- As part of an exercise, military doctors evacuated conditionally wounded servicemen. The exercise involved up to 150 medics and more than 30 special medical vehicles.
- The Yunarmiya cadets congratulated military servicemen on the New Year and handed over symbolic presents. Creative teams of the cadets held New Year performances.
- More than 20 children of military servicemen participated in sambo competitions. The winners were awarded with medals, certificates, and souvenirs.
- The de facto President of the Tskhinvali region, Anatoly Bibilov, met with the Commander of Russia's 58th Combined Arms Army, the Major General Mikhail Zusko. Bibilov expressed gratitude for the prompt deployment of a multi-profile mobile hospital in Tskhinvali. For his part, Zusko spoke about a package of documents on the development of the de facto Armed Forces of the Tskhinvali region which they received in November 2020.
Meeting of Anatoly Bibilov and Mikhail Zusko. Source: Web-page of the de facto President of the Tskhinvali region
- In February 2021, the Tskhinvali region and the Russian Federation will sign an agreement on mutual recognition of the seniority of military service. As a result, contract and retired servicemen will receive salary and pension supplements. The Russian President, Vladimer Putin, has already endorsed the signing of the agreement.
- Military servicemen held an open lesson at schools dedicated to the end of the siege of Leningrad and talked about various topic, including Russia’s support to the Tskhinvali region during the August 2008 war.
Preparations for the Army-2021
The 7th International Army Games (Army-2021) is an international military event organized by the Ministry of Defense of the Russian Federation, which is held annually. This year it will start on August 22 and last till September 4. The Army-2021 will take place in 15 countries. The de facto republic of Abkhazia and the Tskhinvali region will also take part in the event. At this stage, preparations for various competitions of the Army-2021 are underway.
- Reconnaissance unit started preparations for the Excellence in Military Intelligence competition. More than 500 military servicemen are participating in the qualifying stage of the competition, as part of which the servicemen complete standards, exercise in shooting and armor management, carry out reconnaissance operations.
- The qualifying stage of the Excellence in Military Intelligence competition was held at the Tsebelda and Nagvalou military training grounds. More than 500 servicemen and about 200 units of combat equipment were involved in the event. At the final stage, of the event, a group with the best results was identified.
- The de facto Ministry of Défense of the Tskhinvali region formed groups from tank, sniper, and reconnaissance units to take part in various competitions within the framework of the Army-2021. If necessary, Russian military training grounds will also be used for the exercises.
- Selection of military servicemen for the participation in the Army-2021 competitions began. Tank and BMP-2 crews, drivers of Ural and KamAZ vehicles and sniper pairs were involved in the qualifying stage.
- More than 60 military servicemen from the Tskhinvali region will take part in the Army-2021. Basic and spare groups are being prepared at this stage.
Covid-19 and the Occupied Regions of Georgia
According to the latest data, more than 11500 cases of Covid-19 virus infection have been reported in the de facto republic of Abkhazia. In the Tskhinvali region, the number of laboratory-confirmed cases totals 2780. Due to the aggravated epidemiological situation and the lack of medical resources, the de facto governments of Abkhazia and the Tskhinvali region appealed to Russia for help. The Russian Federation provided prompt assistance to these regions.
- At the request of the de facto Ministry of Défense to the Russian Federation, a multidisciplinary mobile hospital in Sokhumi which was to operate until January 18, 2021, continues to treat patients infected with the coronavirus. As of January 27, the hospital performed up to 4900 PCR tests resulting in more than 450 inpatient treatments and more than 2900 outpatient consultations.
- A planned vaccination began at the military base. Military servicemen have already received the first batch of 500 doses of the two-component vaccine Sputnik V. They will receive the second component of the vaccine after 21 days.
- Voluntary, planned vaccination of servicemen began on 14 January. About 200 military personnel have already received the COVID-19 vaccine.
- By January 25, more than 500 military servicemen had already received the first component of the Sputnik V vaccine, and up to 300 servicemen – both components. Vaccination of military families and civilian personnel of the base is also underway.