2019 წლის 1 აპრილს აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრი დაურ კოვე მოსკოვში რუსეთის ფედერაციის საგარეო საქმეთა მინისტრ სერგეი ლავროვს შეხვდა. შეხვედრაზე ორმხრივი ურთიერთობის ძირითადი საკითხები განიხილეს. განხილვის ერთ-ერთი მთავარი თემა იყო ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების ფარგლებში ურთიერთქმედება.
ჟენევის დისკუსიები 2008 წლიდან იმართება. დისკუსიების 47-ე რაუნდი 2019 წლის 2-3 აპრილს არის დაგეგმილი.
შეხვედრაზე ლავროვმა რამდენიმე მნიშვნელოვანი განცხადება გააკეთა:
- რუსეთსა და აფხაზეთს შორის საგარეო პოლიტიკის კოორდინაციის მექანიზმი ეფექტურია, რაც ემყარება 2015 წელს ხელმოწერილ მემორანდუმს კოორდინირებული საგარეო პოლიტიკის განხორციელების შესახებ.
- მოსკოვი გააგრძელებს აფხაზეთის პოზიციების გამყარებას საერთაშორისო ასპარეზზე.
- რუსეთისა და აფხაზეთის ორმხრივი ურთიერთობების განვითარებისათვის სოლიდური სახელშეკრულებო-სამართლებრივი ბაზა არსებობს, ხელმოწერილია ასზე მეტი დოკუმენტი, წარმატებით მიმდინარეობს 2014 წელს ხელმოწერილი მოკავშირეობისა და ინტეგრაციის შეთანხმების განხორციელებისათვის მუშაობა.
- რეგიონული უსაფრთხოების გაძლიერებისათვის გადადგმული ერთობლივი ნაბიჯები ეფექტურია, მათ შორის ჟენევის დისკუსიების ფარგლებში.
- აფხაზეთსა და რუსეთს შორის მჭიდრო თანამშრომლობაა სოციალურ-ეკონომიკურ, ჰუმანიტარულ, სამხედრო, სამხედრო-ტექნიკურ და საგარეო-პოლიტიკურ სფეროებში. პრიორიტეტული მნიშვნელობა ენიჭება აფხაზეთის სოციალურ-ეკონომიკურ განვითარებას. წარმატებით ხორციელდება 2017-2019 წლების აფხაზეთის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მხარდამჭერი საინვესტიციო პროგრამის განხორციელება. რუსეთი საგარეო ეკონომიკურ საქმიანობაში აფხაზეთის შეუცვლელი ძირითადი პარტნიორია. ამ სფეროში ურთიერთობის განვითარებას ხელს უწყობს რეგულარულად გამართული რუსეთ-აფხაზეთის საქმიანი ფორუმები.
შეხვედრაზე ორმაგი მოქალაქეობის საკითხიც განიხილეს.
კოვემ შეხვედრა ძალიან პოზიტიურად და პროდუქტიულად შეაფასა. კოვე ლავროვს 2016 წლის 2-4 ნოემბერს მოსკოვში შეხვდა. კოვესა და ლავროვის შეხვედრა გაიმართა 2017 წლის 18-19 აპრილსაც, როდესაც ლავროვი სოხუმს ესტუმრა.

The de facto Minister of Foreign Affairs of Abkhazia Meets Sergey Lavrov
On April 1, 2019, de facto Minister of Foreign Affairs of Abkhazia Daur Kove met the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov. Among bilateral relationship main topics discussed on the meeting was also reviewed interaction within the frames of the Geneva International Discussions.
The Geneva Discussions are launched since 2008. The 47th round of the discussion is planned on April 2-3, 2019.
At the meeting Lavrov made several significant statements:
• Coordination mechanism of foreign policy between Russia and Abkhazia is effective, which is based on the memorandum on implementation of coordinated foreign policy, signed in 2015.
• Moscow will continue to strengthen Abkhazia's positions in the international arena.
• There is a solid contractual-legal basis for development of bilateral relations between Russia and Abkhazia, more than one hundred documents have been signed, are working successfully on implementation of the Alliance and Integration Agreement signed in 2014.
• Joint actions for strengthening regional security are effective, including within the framework of the Geneva Discussions.
• There is close cooperation between Abkhazia and Russia in socio-economic, humanitarian, military, military-technical and foreign policy fields. Socio-economic development of Abkhazia is the priority. The Investment Program, supporting socio-economic development of Abkhazia in 2017-2019, is being implemented successfully. Russia is the key partner to Abkhazia in foreign economic activity. Russian-Abkhazian regular business forums facilitate to develop relations in this field.
Dual citizenship issue was also discussed at the meeting
Kove  assessed the meeting as very productive and positive. Kove met Lavrov on November 2-4, 2016, in Moscow. Kove and Lavrov meeting was held on April 18-19, 2017, when Lavrov visited Sukhumi.