აფხაზეთმა და რუსეთმა 2021-2022 წლების კონსულტაციების გეგმა მიიღეს
მოსკოვში აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საგარეო საქმეთა მინისტრ დაურ კოვესა და რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრ სერგეი ლავროვის შეხვედრა გაიმართა.
ლავროვმა ხაზი გაუსვა, რომ ორი „ქვეყნის“ თანამშრომლობა გრძელდება და აისახება, როგორც წარმატებულ ვაჭრობაში, ისე პანდემიასთან ბრძოლასა და პოლიტიკურ დიალოგში. კოვემ კი მადლიერება გამოხატა რუსეთის მიერ ჟენევის დისკუსიებში მხარდაჭერისა და კორონავირუსთან ბრძოლაში დახმარებისთვის.
კოვემ მოგვიანებით აღნიშნა, რომ მხარეებმა „Спутник V“ ვაქცინის აფხაზეთისთვის მიწოდებაც განიხილეს და მართალია, ვადები ჯერ უცნობია, მაგრამ „მოლაპარაკებები საბოლოო ეტაპზეა“.
კოვეს თქმით, მხარეებმა კმაყოფილებით შენიშნეს, რომ სავაჭრო ბრუნვა 2020 წელს 20 მილიარდი რუბლი ანუ გასულ წელზე 1.5 მილიარდი რუბლით მეტი აღმოჩნდა.
შეხვედრის ფარგლებში 2021-2022 წლების კონსულტაციების გეგმას მოეწერა ხელი. ლავროვის თქმით, გეგმა ხელს შეუწყობს სოხუმსა და მოსკოვს შორის „სისტემატურ, რაციონალურ და ეფექტურ ინტერაქციას“.

A meeting between the de facto Foreign Minister of Abkhazia, Daur Kove, and the Minister of Foreign Affairs of Russia, Sergey Lavrov, was held in Moscow.
Lavrov stressed that cooperation between the two “countries” continues and is expressed in successful trade, the fight against the pandemic and political dialogue. Kove thanked Russia for its support in the Geneva talks and for the assistance in the fight against the coronavirus.
Daur Kove later noted that the parties also discussed the supply of the Sputnik V vaccine to Abkhazia, and although the dates are unknown, “negotiations are at the final stage.”
According to Kove, the parties noted with satisfaction that the trade turnover totaled RUB 20 billion in 2020, which is RUB 1.5 billion more than last year.
A consultation plan for 2021-2022 was signed during the meeting. The plan would facilitate “systematic, rational and effective interaction” between Sokhumi and Moscow, said Lavrov.